Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm

Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm

Sedef hastalığında yaygın olan ve henüz kesin tedavisi olmayan bir cilt hastalığı olarak bilinir. Deride yama şeklinde olan sedef rengi kabuklanmalara ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Sedef hastalığında kronik bir bağışıklık sistemi hastalığa olarak da bilinir. Belirtiler ise bir dönemde azalsa da çeşitli şekillerde tetikleyiciler ile zamanla yeniden alevlenebilmektedir. Pek çok sedef hastasında hastalığın iyilik dönemini uzatabilmek için sedef hastalığı çok iyi gelen bitkilerde kullanılmaktadır.

En fazla görülen yer ise dirsek, diz, bel ve vücudun saçlı bölgesinde görülmektedir. Sedef hastalığının stres ve genetik olması dışında benzeri bir kaç faktör ile bir araya gelerek ortaya çıktığı da düşünülmektedir. Sedef hastalığı tedavilerinde çeşitli kremlerden başlayıp hap, iğne ve ışık tedavileri gibi onlarca farklı tedavilerden söz edilebilmektedir.

Diğer yandan pek çok cilt doktorunun şikayeti ise hastaların kendi başlarına bilinçsiz bir şekilde denedikleri bitkisel reçeteler ile ciltlerinde daha büyük sorunlara yol açmalarıdır. Bu durumla da ilk önce bir cilt doktoruna gitmeniz önemlidir. Sedef hastalığı da sabır gerektiren ve tedavinin etkisini görebilmeniz için uzun süren rahatsızlıklardandır. Ayrıca sedef hastası için aynı ilaç ya da aynı reçete işe yaramaz.

Aloe Vera

Kaktüs ile akraba olan aloe bitkisinden oluşan jelimsi öz günde 3 defaya kadar cilde uygulanabilmektedir. Bazı araştırmalar da yara iyileştirici özelliği olan aloenin kızarıklığı ve pul pul dökülmeleri de azalttığını tespit etmişlerdir. %0.5 oranında bulunan aloe kremler tavsiye edilmektedir. Ağız yoluyla alınan aloe tabletlerinin de sedef hastalarına faydası yoktur hatta daha çok zararı olabilir.

Elma Sirkesi

Daha eskilere dayanan elma sirkesi, sedef hastalığından dolayı oluşan kaşıntıyı dindirmek üzere tavsiye edilmektedir. Organik elma sirkesini haftada birden fazla saçlı derinize sürmeniz mümkündür. Bazı sedef hasları ise sirkeyi biraz bekletip daha sonrasında kafalarını duruladıklarını böylelikle de tahrişi engellediklerini de belirtmişlerdir.

Fakat kafa derisinde çatlama ya da kanama oluyorsa, sirke önerisini denemeyiniz. Elma sirkesi açık yaraları ve cildi tahriş eder. İnanılmaz derecede de yakabilir. Elma sirkesi size yarıyorsa bir kaç hafta içinde sonuç almanız gerekir.

Kapsaisin

Kapsaisin acı biberin içerisinde yer alan maddedir. Biberin acı olmasına sebep olan maddeyi temsil eder. Kapsaisin piyasada daha çok ağrı kesici, iltihap giderici, pullanma ve kızarıklık önleyici kremlerin içerisinde yer alır. Cayenne biberiyle ve zeytin yağıyla elde edilen karışımsa kaşıntıyı ve ağrıyı anlık da olsa dindirebilmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı Avustralya da üretilen bir bitkidir. Ayrıca faydalarından dolayı da dünyanın her yerinde adı bilinir. Antiseptik özelliği ile cilt için en çok önerilmekte olan bitkisel yağlardandır. Alerji benzeri yan etkileri olsa da dikkatli kullanılması gerekmektedir. Çay ağacı yağı için bitkisel şampuanlar da bulunmaktadır. Ayrıca bazı şampuanlar sedef hastalarının belirtilerini de hafifletebilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ