Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

32 Haftalık Bebek Erken Doğarsa Yaşar Mı?

32 Haftalık Bebek Erken Doğarsa Yaşar Mı?

Gebeliğin 32.haftasında erken dünyaya gelen bebek yaşar mı? 32 haftalık prematüre bebeğin hayatta kalma şansı ve yaşayabileceği muhtemel komplikasyonları sizin için derledik.

32. haftada erken doğan bebek yaşar mı hayatta kalma şansı 32. haftada nedir

Erken doğum, tüm anne adaylarını, özellikle de riskli gebelikleri olan anne adaylarını oldukça endişelendiren bir durumdur. Erken doğum riski pek çok kez önceden saptanıp bebeğin doğumu geciktirilebilse de bazı durumlarda çaresiz bebek ana rahmindeki süresini doldurmadan dünyaya gelir ve gelişimini 37 haftadan önce tamamlayamayan bebekleri doğum haftalarına bağlı olarak, ufak sorunlardan hayatlarını kaybetmelerine kadar gidebilecek çeşitli komplikasyonlar bekleyebilir.

32. Haftalık Doğan Bebek Yaşar Mı?

Bu sorunun %100 cevabı olmamakla birlikte, ihtimaller dahilinde konuşacak olursak, gebeliğin 32. haftasında 30. fetüs haftasını doldurmuş olan bebeğin hayatta kalma şansı oldukça yüksektir diyebiliriz.

37 hatta 38. gebelik haftasından önce doğan her bebek prematüre yani erken doğmuş sayılıyor olsa da bilhassa hamileliğin 30. haftasından sonra dünyaya gelen bebekler geç prematüre olduklarından, çoğu kez minimum komplikasyonlarla hayatta kalabilmektedir.

32. hamilelik haftasında doğan bir bebeğin yaşaması da, 32. haftaya dek ana rahminde gösterdiği gelişim ile doğru orantılıdır. Eğer doktor takiplerinizi düzenli yapıyorduysanız ve kadın doğumcunuz aylık takiplerinizde bebeğinizin gelişiminin olması gerektiği şekilde ilerlediğini söylemiştiyse, 32 haftada doğum yapmanız durumunda, bebeğinizin yaşama şansı oldukça yüksek olacaktır.

32. haftada doğan bebeğin görünümü normal bir bebek gibi olmakla birlkte, cildi biraz fazla tüylü olabilir, vücudu fazlaca yağsız ve sıska görünebilir zira bebeğin en hızlı kilo alacağı dönemi yaşayamadan dünyaya gelmiş olacaktır.

Erken doğan bebeğinizi bol bol anne sütüyle beslemeniz bebeğinizin kilo almasını, hızla gelişmesini, yaşıtlarına yetişmesini kolaylaştıracak ve erken dönemde de yaşama şansını arttıracaktır.

32. Haftada Bebek Gelişimi Nasıldır?

Kilosu 1500 gr ila 2200 gr arası olması beklenen 32 haftalık bebeğin boyu da 45 cm civarındadır. Artık kafasında saçları bile vardır. Doğuma kadar koruyacağı baş aşağı pozisyonuna geçmiş olabilir.

Beyin gelişiminin önemli bir kısmını tamamlamış, akciğer gelişimini ise hızla sürdürmektedir.

Tüm uzuvları, zamanında doğan bir yeni doğan bebeğinkine uygun şekilde yerli yerindedir ancak cildi biraz daha saydam ve hassas olabilir.

Bu haftada doğması durumunda uygun bakım şartları altında hayatta kalma şansı %90’ın üstündedir.

Bebeğim 32. Haftada Doğabilirmiş, Ne Yapmalıyım?

Eğer 32. hafta civarında doğum yapma riskinize dair bir bilgi doktorunuz tarafından verildiyse, büyük ihtimalle gerekli önlemler de alınacaktır. Çoğunlukla, bebeğin ciğer gelişimini hızlandırma fonksiyonu olan ve 2 doz şeklinde 3 er günlük aralıklarla yapılan bir ciğer geliştirici iğne olmanız istenecektir.

32. Hafta itibariyle emme refleksleri dahil pek çok gelişimini tamamlamış olan bebeğin erken doğum sonrası yaşayabileceği en muhtemel problem solunumla ilgili sorunlardır. Önceden ciğerlerinin geliştirilmesi bu problemi de ortadan kaldıracaktır ya da hafifletecektir.

Ancak eğer zamanında önlem alamadıysanız da yapmanız gereken en önemli şey doğum için mutlaka Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi olan bir hastane tercih etmektir. Ciğer geliştirici olmuş olsun ya da olmasın, 32. haftada dünyaya gelen bebeğiniz solunum, tansiyon ya da diğer konularda doğum sonrası desteğe ve bakıma ihtiyaç duyabilir.

32. Haftada erken doğan bebeklerin ortalama %20’lik bir kısmı 2 kiloya yakın ve solunum problemi olmadan dünyaya geldiklerinden, hastane yatışı olmadan evlerine de dönebilmektedir ancak geri kalan %80lik kısmı, yaşama şansları çok yüksek olsa da YBÜ ne ihtiyaç duyarlar. O yüzden beklentilerinizi buna göre tutmalısınız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ