Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Keşfedilmemiş Cennet Adabükü Bodrum

Keşfedilmemiş Cennet Adabükü Bodrum

Adabükü; Milas-Bodrum karayolundan ilerlerken, Kariaport Alışveriş Merkezi‘ni geçer geçmez hemen ilk sağdaki sapaktan dönerek gittiğinizde 3-4 km sonrasında yerleşimlerin başladığını göreceğiniz, henüz yeni yeni gelişen güzeller güzeli bir tatil beldesi. Yeşille mavinin birleştiği yere ek olarak bir de büyük ve flamingoları ile ünlü bir göl olan Tuzla Gölü’ne de ev sahipliği yapan Adabükü bölgesi; Bodrum’un yeni incisi olarak anılıyor.

adabükü Bodrum

Adabükü Bodrum şeklinde anılmasına rağmen aslen ve resmen Muğla’nın Milas ilçesine bağlı olan Boğaziçi Köyü‘nün bir parçası olan Adabükü bölgesi; Bodrum merkeze yalnızca 25 km uzaklıkta olması ve beldenin içinden yaz sezonu boyunca saatte bir olmak kaydıyla, Bodrum otogarına kadar direk dolmuşları bulunması sebebiyle, Bodrum yarımadasında olmamasına rağmen, Bodrum’un bir parçası olarak sayılıyor ve anılıyor.

Merkezin kalabalığı malumumuz zaten derken Yalıkavak’dan Bitez’e, Akyarlar’dan, Gümüşlük bölgesine kadar yarımadada denize bile girecek uygun fiyatlı ya da ücretsiz plaj bulamayan, bulsa da kalabalıktan girdiği denizin tadını alamayan Bodrum severler, hem tertemiz denizi, hem de kalabalıktan uzak, sakin, doğası temiz, ormanların içinde yeşille mavinin buluştuğu Adabükü bölgesini gün geçtikçe daha fazla tercih eder hale geliyorlar.

Bir de üstelik yarımadaya resmen bağlı olan bölgelerde yazlık fiyatları fahiş rakamlara ulaşırken, Adabükü bölgesi henüz gelişmekte ve yeni keşfedilmekte olduğundan fiyatlar hala makul düzeylerde. E daha merkezi bölgelere göre bir takım dezavantajlarının da olduğu gerçeğini inkar edemeyiz ancak yine de bir teraziye konulduğunda avantajları, negatif yönlerinden açık ara ağır basıyor ki bu durum, hemen bugün sizin de Boğaziçi Adabükü’nden yerinizi almaya girişmeniz için bizce geçerli bir sebep!

Adabükü’nü diğer bölgelere göre daha avantajlı kılan çok önemli bir diğer faktör ise, Milas Havalimanı’na olan yakınlığı. Milas airport bildiğiniz gibi, Bodrum havalimanı olarak geçiyor ancak limandan merkeze varış en az 1 saat, 1 saat 15 dakika kadar sürerken, Bodrum havalimanından Adabükü bölgesine ulaşım en fazla 10 ya da 15 dakikalık bir yolculuk gerektiriyor.

Adabükü’nde Bulunan Evler ve Siteler

Bodrum’un yıldızı yeni parlamakta olan bölgesi Adabükü’nde ilk yazlıklar, villalar ve siteler aslında 15 yılı aşkın bir süre önce yapılmış ancak son yıllarda popülerleşmesi ile birlikte, bölgedeki yazlık-kışlık site sayısı da artıyor.. Daha mütevazi sitelerden, lüks villalara kadar çeşitli alternatiflerin bulunduğu Adabükü’deki evlerin bir kısmı uçsuz bucaksız deniz manzarasına sahipken, bir diğer kısmı, bölgedeki nadir bakir kalmış ormanlardan biri olan Adabükü ormanına ve denizin, dalgakıranla ayrıldığı için artık göl olarak görev gören durgun suları olan Tuzla Gölü’ne bakıyor. Tuzla Gölü yılın belirli dönemlerinde pembe flamingolara ev sahipliği yapmasıyla ünlü, güzel ve görmeye değer bir göl.

Türklerin gayrimenkul edinmeye başladıkları git gide popülerleşen ve uygun bir yatırım bölgesi olan Adabükü’ndeki sitelerin ilk sakinleri ise, çoğunlukla İngiliz aileler.

ayder evlerinden tuzla gölü adabükü manzarası

Adabükü bölgesinin en ünlü siteleri ve villaları ise şunlar;

 • Fabay Adabükü Evleri; bölgenin belki de en lüks projesi. Sadece sakinleri için değil, tüm Adabükü halkının yararlanabildiği mini çarşı adlı bir kata da sahip Fabay Sitesi fiyatları ile Bodrum evlerini aratmıyor ama lüks de işin içine girince, bölgenin diğer avantajları ile harmanlanıyor ve tercih edilen bir nokta haline geliyor.
 • Doktorlar Sitesi ise gerçekten adı gibi, ilk başta doktor sakinlere yer vermiş ama daha sonra profili daha karma hale gelmiş, bölgenin en eski ve bunun sonucu olarak en oturaklı hale gelmiş sitesi. Adabükü deyince ilk akla gelen şeyin Doktorlar Sitesi olduğunu söylesek yalan olmaz. Plajı da oldukça güzel.
 • Ayder Evleri; Rize’deki Ayder yaylasından esinlenerek isim almış, müteahitleri ve yönetimi Rizeli olan, 103 adet müstakil ve geniş bahçeli villadan, Adabükü’nün tam merkezindeki bir rampa üzerine, ormanın ortasına inşa edilmiş, evlerin %95’i Tuzla Gölü, %5’i deniz manzaralı olan, şahane keyifli ve güzel, havası temiz, konforlu bir site. Ayder Evleri’nin en güzel tarafı ise; Milas’ın ve hatta belki Bodrum’un en büyük havuzuna sahip olan site olması. Havuzun 3 farklı kısmı var ve en kalabalık dönemde bile kalabalığın göze batmayacağı kadar geniş.. Tüm bu olanaklarının yanı sıra, Ayder Evleri’nde villa fiyatları ortalama olarak 450 000 TL ila 600 000 TL arası olmak kaydıyla oldukça makul. Site aidatı ise sadece aylık 250 TL ancak bu fiyata, villaların 300 mt2 yi bulan müstakil bahçelerinin bakımı değil, ortak alanların giderleri dahil.
 • Başko Sitesi
 • Royal Heights Evleri
 • Artev Evleri
 • Feza Sitesi
 • Solemar Adabükü
 • Yeni Evim Adabükü
 • Flamingo Sitesi
 • Gültan Evleri
 • Turkuaz Evleri

Adabükü Otelleri:

 • Lux Resort Bodrum Adabükü
 • Solemar Adabükü
 • Turquoise Residence Adabükü

gibi başlıca 3 otelin yanı sıra, bir kaç küçük pansiyonu bulunan beldedeki bazı villalar ve yazlık evler, günlük olarak ya da haftalık, aylık, sezonluk olarak da kiraya verilebiliyor.

Adabükü’nde Alışveriş İmkanı, Yeme İçme

Beldedeki oteller genel olarak yeme içme dahil konaklama opsiyonları sunuyor olsalar da sadece oda-kahvaltı şeklinde kaldığınızda ya da villa kiraladığınızda ya da yazlık bir ev satın alıp artık yazlıkçı olarak yaşamaya başladığınızda, market alışverişi ve yeme içme için alternatifler edinmeniz gerekiyor elbette ki.

Marketler:

 

Adabükü’nde sınırsız sayıda alternatif olmasa da özellikle marketler konusunda yeterli sayıda alternatif var. Bir Bodrum klasiği olarak Migros tabi ki Adabükü meydanda, hemen ATM’lerin yanında yerini almış. 5M Migros olmasa da, alkollü içeceklerden tutun bebek bezine, şarküteriden tutun, böcek ilaçlarına, sebze-meyveden tutun pastane alışverişine kadar aradığınız hemen her şeyi bu orta boy Migros’da bulabiliyorsunuz. Tek dezavantajı, yüksek sezonda hemen her saat çok kalabalık olması ve rafların arasında dolaşırken bile birileriyle çarpışma durumu, kasada çok sıra olması.. A bir de marketlerde tükenen ürünleri ortalama olarak 6 gün sonrasına kadar tekrar bulamama ihtimalinizi de hesaba katmalısınız çünkü marketlere ürün tedariği sağlayan kamyonlar ve tırlar, Adabükü’ne haftada sadece bir kez uğruyorlar. Durum en azından şimdilik böyle.. Tabi alternatif olarak da 3 km daha yol gidip Boğaziçi Köy merkezine gelebilir ve oradaki Migros Jet’e de bakabilirsiniz..

A101 marketi ise Bodrum karayolundan, Adabükü sapağına döner dönmez hemen solda kalıyor. Benim en favori marketim olmasa da iş görür. Pek çok ürünü uygun fiyatlarla bulmak mümkün..

Adabükü’nde konaklarken günlük alışveriş için çok uygun olmasa da, beldeye girişten önceki tek alışveriş merkezi olan Kariaport’un içinde bir de CarrefourSA bulunuyor.. Ha bir de alt katında BİM market de var ama ben orada pek bir şey bulamadım açıkçası..

Yine Adabükü’nün iç kısmında, bir adet de ŞOK MARKET bulunuyor. Özellikle deterjan, şampuan alışverişi için ideal gibi görünüyor. Bir de kırtasiye malzemesi reyonu da oldukça çeşitli nedense..

Bir de yukarıda bahsettiğimiz Migros’un yanında yakınında bir adet mini market var.. Oradan da pek çok günlük eksiğinizi temin etmek mümkün.

Restorantlar:

Yanyana yanyana onlarca restorant bulabileceğiniz bir bölge değil Adabükü. Öncelikli olarak belirtelim ki bahsi geçen tüm bu yerlere araç ile gitmeniz en doğrusu olacaktır. Yürüme mesafesi olabilecek yerler varolsa da Adabükü genel olarak oldukça yokuşlu bir bölge ve mekanlar birbirinden uzak sayılabilir. Uzak derken 1-2 km’den bahsediyoruz ancak yazın sıcaklıkların 45 derecelerde olduğunu hatırlamakta fayda var.

Adabükü bölgesinin en ünlü restorantları, Adabükü mevkiinsen 3-4 km uzaklıkta bulunan Boğaziçi Köyü’ndeki balık restorantları. Denizin üzerine kurulmuş, şahane manzarasına ek olarak, müthiş ötesi lezzetleri sunan bu restorantlar biraz pahalı olmaları ile ünlüler ancak yine de her gün değilse de arada sırada rakı balık keyfi yapmak için çok idealler.

Bunun dışında Adabükü’nün kendi içinde bir kaç adsız, küçük restorant dışında, Ocean View adı verilen, restoranttan ziyade daha çok kafeyi andıran, manzarası çok güzel, atıştırmalık yenilebilecek bir mekan var. Tavsiye ederiz.

Diğer Alışveriş Noktaları:

Yukarıda da sık sık adı geçtiği üzere, bölgenin tek alışveriş merkezi Kariaport AVM. Ama AVM deyince öyle aklınıza Bodrum merkezdeki AVM ler ya da İstanbul AVM leri gibi büyük şeyler gelmesin. Tepesi tentelerde örtülerek oluşturulmuş, içerisinde envai çeşit marka filan bulamasanız da yazlık bir bölgede insanların ihtiyaç duyabileceği hemen her türlü ürünü satan en azından bir mağaza bulabileceğiniz, ufak, sevimli ama fonksiyonel bir alışveriş merkezi burası.

Mayo, bikini, yazlık şort, t-shirt, elbise gibi ihtiyaçlarınızdan tutun, havlu bornoz, plaj ürünleri bulabileceğiniz bir mağazası, oyuncaksız duramayan çocuklara güzel orta boyutta bir oyuncakçısına, eviniz için mutlaka ve sık sık ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri temin edebileceğiniz yine orta boy bir TEKZEN mağazından tutun, organik ürünler alabileceğiniz bir dükkana kadar gerekli her şeyi barındıran Kariaport AVM, Adabükü sakinlerinin pek çok ihtiyaçlarını Bodrum merkeze gitmelerine gerek kalmadan karşılıyor.

Adabükü’nün meydanına gelmeden, Ayder evlerini geçtikten hemen sonra, Şok Market’in altında kalan nalbur tarzı bir dükkan ve nalburun hemen yanında bir adet de kasap var ve kasabın yanında bir eczane ve bir adet pastane mevcut. Yine Adabükü sakinlerinin yazlıklarında ihtiyaç duydukları pek çok ürünü sağlayan bu nalbur dükkanından, alternatifleri çok olmasa da balkon ve bahçe oturma gruplarından tutun, duş başlığına, boya fırçasından tutun, çöp kovasına kadar pek çok şeyi temin edebilirsiniz.

Bahsettiğimiz kasabın etleri oldukça lezzetli, taze ve sağlıklı..

Migros’un hemen karşısında da meyze ve sebze alabileceğiniz haftanın 7 günü kurulan bir mini pazar var. Hemen her türlü meyve sebzeyi temin edebilirsiniz ama bilindik pazar alışverişi için Adabükü en uygun fiyatlı bölge değil mutlaka ki.. Bodrum yolunda ilerlemeye devam edecek olursanız, biraz daha ileride Mumcular diye bir bölgenin girişine rastgeleceksiniz. Haftalık pazar alışverişi için Mumcular, Adabükü sakinlerinin en çok tercih ettikleri bölge.

Sağlık Hizmetleri:

Hastane, sağlık ocağı, poliklinik gibi bir hizmet şimdilik Adabükü’nde yer almıyor. İhtiyacınız olmayağını umarak söylüyoruz ki herhangi bir ciddi durumunda, gidebileceğiniz en yakın tam teşekküllü hastane Milas merkez ya da Bodrum’a yakın bölgelerdeki Özel Bodrum ya da Acıbadem Hastanesi gibi hastaneler ama daha az ciddi durumlarda, Adabükü’nde yaz kış ikamet eden doktorlar bulunuyor ve buranın sakini olmaya karar verirseniz, bu doktorların iletişim bilgileri her daim sizde oluyor ve ihtiyaç durumunda 7/24 iletişime geçebiliyorsunuz.

İlaveten Adabükü’nde bulunan tek eczane olan Flamingo eczanesi de haftanın 7 günü akşam saat 22.30’a kadar açık ve bunun dışındaki acil durumlarda da eczacı hanımı aradığınızda gelip dükkanı açıp istediğiniz ilacı sizin için temin ediyor.

Diş hekimine ihtiyaç duyarsanız gidebileceğiniz en yakın adres ise yine Mumcular bölgesi..

Adabükü’de Denize Girilebilecek Yerler:

Tatilcilerin ve Adabükü’de kendine yazlık almayı düşünen pek çok insanın en önemsediği konu haklı olarak da denize girilebilecek yerler. Öncelikli olarak şunu belirtmek istiyoruz ki Adabükü’nde varolan halk plajı oldukça bakımsız ama denizi cam gibi temiz ANCAK otellerin kendine ait plajları olduğu gibi, Adabükü sitelerinin ve villaların da kiraladıkları, bakımlarını yaptıkları özel plajları mevcut genelde..Hepsinin plajı sitenin tam önünde değil, bazıları için araçla gitmek ya da 1-2 km yol yürümek gerekiyor ancak denizin güzelliği gittiğiniz bu kısa mesafeye değer biçimde.

Bir de en önemlisi, temiz ve durgun bir su arıyorsanız, denize girmek için sabahın erken saatlerini ya da en azından öğleden önceki saatleri tercih etmelisiniz.

Biraz geç saate kadar uyuyup öğleden sonra deniz keyfi yapmak istiyorum derseniz de, Boğaziçi Köyü içerisinde bulunan Yelken Garden Beach Club’ı tercih edebilirsiniz. Şezlong başına 10 TL ücret ile bütün gün yan gelip yatabileceğiniz plajın restorantındaki yemekler oldukça lezzetli ve fiyatlar da gayet makul.

Yelken Garden’ın plajının mavi ile yeşili kombine ediş şekline de bayılacaksınız.

Söz konusu deniz olunca, Adabükü bölgesinin, Bodrum’un geri kalan bölgelerine kıyasla bir tane daha çok büyük avantajı var.. Tabi kendinize ait özel bir aracınız olduğunu varsayacak olursak; Muğla’nın diğer ilçelerine, Çökertme’ye Mazı’ya gitmek ya da Aydın bölgesinin denizlerine; Didim’e, Ören’e v.s. günübirlik ziyaretler yapmak ve plajlarından yararlanmak çok daha kolay çünkü her şeyden önce kilometre olarak daha yakın ve ikincisi ise, Bodrum’un trafiğine girmeden ortalama olarak 35-40 dakikada bu söylediğimiz bölgelere ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise, Boğaziçi Köyü’nden günlük olarak, saat 10.30 civarı kalkan gezi teknelerine binip, Adabükü ve çevresindeki en güzel koylarda gün boyu sınırsızca yüzmek ve öğlende lezzetli bir balık sefası sürmek..Fiyatlar da Bodrum’dan ya da Yahşi’den kalkan teknelere göre oldukça daha uygun. 2018-2019 sezonunda teknesine göre değişmek üzere, 55-65 TL kişi başı fiyatı oluyor ve çocuklara yarım kişilik ücret alıyorlar.

Gece Hayatı:

Adabükü bölgesinde bildiğimiz anlamda gece hayatı maalesef mevcut değil. Yelken Garden Beach Club, sezonda perşembe gecelerinde karaokeli ya da canlı müzikli gece eğlenceleri tertip ediyor.

Ayder Evleri’nde ise çarşamba akşamları, havuz başı etkinlikleri oluyor ama gece kulübü tarzı bir eğlence arıyorsanız, tek alternatifiniz Boğaziçi-Bodrum dolmuşlarına binip, Bodrum merkeze inmek ve sayısız eğlence opsiyonlarından istediğiniz birini seçmek. Boğaziçi dolmuşları, Bodrum’dan dönüş için sabah saat 04.00’e kadar çalışıyor. Adabükü’ndeki tüm sitelerin, villaların ve otellerin önünden de geçerek gidiyor. Kısacası Bodrum’a ulaşım düşünebileceğinizden daha basit.

Adabükü Bodrum ile ilgili yorumlarınız, sorularınız ya da merak ettiğiniz bir başka konu var ise, yazımıza yorum yaparak sorabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hüsnü özkan dedi ki:

  Merhaba ben doktorlar stesinden ev almayi düsünüyorum avantaji ve dezavantajlarini belirtirseniz sevinirim .

  1. Yaprak dedi ki:

   Doktorlar sitesi şu an Adabükü bölgesinin en iyi sitelerinden bir tanesi. Sitenin kendine özgü kronik bir sorunu ya da dezavantajı yok. En azından ben bilmiyorum 🙂 Adabükü bölgesi hakkında kararınız kesin ise, Doktorlar Sitesi oldukça iyi bir seçim

BİR YORUM YAZ