Kategoriler

Akne Vulgaris Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Vulgaris Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?
  • Güzellik
  • 31/01/2019 00:29 | Son Güncellenme: 28/02/2023 22:54
  • 0
  • 1.485

Halk arasında sivilce olarak adlandırılan, tıp dilinde Akne Vulgaris olarak bilinen rahatsızlık, çoğunlukla yüz bölgesinde beliren kırmızı kızarıklıklar, iltihaplı veya iltihapsız olarak meydana gelen cilt rahatsızlığıdır. Sivilce, genelde ergenlik zamanlarında ortaya çıkan ve rahatsız edici bir görüntüye sahip olan cilt hastalığı olmasının yanı sıra; yağlı ciltlerde de karşımıza çıkmaktadır.

Akne Vulgaris (Sivilce)

Her yaştan insanın muzdarip olduğu ve çözümlerini aradığı Akne Vulgaris rahatsızlığı için uzman bir doktor ile görüşmek ve söyledikleri doğrultuda hareket etmek, kesin sonuç için önemlidir.

Karaciğerdeki yağlılık oranının yüksek olması da çoğu zaman sivilce oluşumunu tetikleyen ve cildinizde benekler halinde görülmesi ve bu tarzda meydana gelmesi de, güzelliğinize gölge düşürdüğü için can sıkıcı bir hal alabilir. Ağrı ve sızı hissi, içten büyük bir parça varmış gibi hissettirebilecek olan ve dış yüzeye de oldukça büyük boyutlarda görülebilen sivilce, herkesin memnuniyetsizlik duyduğu rahatsızlıklardandır.

 

 

akne vulgaris

Akne Vulgaris (Sivilce) Nedir?

Genelde ergenlik döneminde gençlerin korkulu rüyası olan sivilceler, hormonların artması ve farklılaşması sonucunda, yağ bezlerinin salgıladığı yağlarında artış göstermesiyle meydana gelmektedir.

Cildinizdeki bakterilerin ve mikropların tetiklediği, yağlı ciltlerde daha fazla karşımıza çıkan bu problemle birlikte, yüzümüzde kırmızı veya iltihaplı olarak beyaz görünebilecek şişkinliklerle birlikte, sivilce meydana gelmektedir. Zaman sonra bu sivilcelerin patlatılması veya yüzünüzle fazla oynamanız sonucunda kalıcı izler meydana getirebileceği gibi; çirkin ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir, yüzünüzün delik deşik kalmasına da sebep olabilir.

Akne Vulgaris (Sivilce) Neden Oluşur?

Sivilcelere en sık, 12 ila 18 yaş arası, yanı ergenlik dönemlerinde rastlanır. Bunun sebebi, hormonların değişimi ve yağ bezelerinin artması olarak gösterilmektedir. İleri yaşlarda da sivilce oluşumunun duracağına garanti verilmez.

Akne Vulgaris nedenleri;

Stresli durumlarda ve özellikle kadınların adet dönemlerinde sivilcelerin arttığı bilinen bir durumdur. Aynı zamanda, yağlı ciltlerde sıklıkla sivilce oluşumu gözlemlenmektedir. Çok fazla yağlı gıda tüketimi, aşırı çikolata, süt ürünleri, fast food ürünler, süt ve süt ürünleri, ekmek ve cips gibi ürünlerin tüketilmesi de, direkt olarak sivilce artışını sağlayacak unsurlardandır. Yüzün temiz tutulmaması, makyaj malzemelerinin aşırı kullanılması ve her zaman temizlenmeden gece uykusuna dalınması da, ciltte sivilce oluşmasına neden olacaktır. Genelde geçici sivilceler olabilir ve hiçbir sivilce kalıcı etki sağlamaz. Ancak patlatılması ve oynanması sonucunda iz kalması mümkün olabilir.

Akne Vulgaris Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oldukça uzun bir sürece yayılması gereken sivilce tedavileri, bazı sancıları da beraberinde getirebilir. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak, iyileşme aşamasına geçmeden önce karşılaşacağınız daha fazla can sıkıcı durumlara dayanabilmek ve ardından çözüme kavuşmak için, doktor tavsiyelerinden uzaklaşmamanız gerekecektir.

 

akne vulgaris tedavisi

 

Akne Vulgaris tedavisi sürecinde, ilk olarak sebep araştırılacaktır. Karaciğer yağlanması, cildinizde yağlılık oranın yüksek olması, ergenlik sonucunda ortaya çıkmış olması veya stres sonucunda geçici sivilce oluşumu olup olmadığına karar verilmektedir. Bu aşamada doktorun alacağı tahliller ve yapacağı kontroller önemlidir. Sebep anlaşıldıktan sonra, ona göre çözümler üretilecektir. Yağlı cildinizin kurutulması, karaciğerin yağlılık oranının azaltılması veya gelip geçici olanlar için sadece krem tavsiyesiyle çözüme ulaşılabilir.

Tedavi süreci, iç organlardan gelen bir problemle ise; farklı haplar ve yağlılığı azaltacak ilaçlarla sağlanmakta olup; krem veya jellerle de desteklenmektedir. Aynı zamanda çözümü tamamen doğru elde edebilmek için ilk başlarda birçok sivilce ilacının sivilce artırma özelliği olduğunu da unutmayın. Ancak sonuçta tamamen kurtulmanız hiç zor olmayacaktır.

Akne Vulgaris Kremleri

Akne Vulgaris tanısı konulan hastalarda bu problem bir çok farklı semptomlarda oluşacağı gibi semptomların özellik ve durumuna göre de doktorların yazdığı krem ve ilaçlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin iltihap içeren sivilceler için farklı kremler kullanılırken, yağlı ciltlerde fazla yağdan dolayı çıkan  sivilceler için daha farklı kremler kullanılmaktadır. Akne Vulgaris reçetede doktorlar tarafında yazılan kremler sayesinde oldukça ileri seviyede düzelme sağlayabiliyor. Akne vulgaris ilaçları, akne vulgaris kremler ile birlikte, hekiminizin uygun görmesi ve bünyenizin de bu ilaçlara uygun olması ile birlikte kullanabileceğiniz ilaçlardır. Sivilce problemlerinde kullanılan ve hekimlerin reçeteye yazdıkları başlıca kremler aşağıdaki gibidir.

 

Benzamycin Krem

Genelde yağlı ciltler için kullanılan bir krem olmak ile birlikte sivilcelerin iltihaplanmaya giden sürecini engellemekte ve cildin bir an önce yağ dengesini korumasını amaçlamaktadır.

Bezamycin hakkında detaylı bilgi için; https://guzelliksirlarim.org/benzamycin-krem-sivilce-tedavisi/

Imex Krem 

Sivilcelerin yanı sıra yüzde oluşan siyah noktalarla da savaşan ve antibiyotik özelliği ile kendini ön plana çıkaran, kullanıcılarının oldukça memnun kaldığı kremlerden bir tanesidir.

Cleocin T

Çok büyük sivilcelerde yani boynuz sivilcesi diye adlandırılan sivilceler de kullanılmayan ve sürüldükten sonra asla güneşe çıkılmaması gereken kremlerden bir tanesidir. Bu krem özellikle diğer sivilce kremleri ile birlikte kombine edilen kremler arasındadır.

Cleocin T hakkında detaylı bilgi için; https://guzelliksirlarim.org/cleocin-t-krem-solusyon-sivilce-tedavisi/

Skinoren Krem

Yine diğer kremler ile birlikte kombine edilebilen bu krem, Benzamycin ile birlikte kullanımı doktorlar tarafında oldukça önerilen bir kremdir. Siyah noktaları gidermeyede yardımcı olan skinoren, kullanıcıları kaşıntı oluşturduğunu dile getirmektedirler.

Nadixa Krem

İlk önce yoğun bir sivilce artışı gösterip sizi olumsuzluğa sürükleyen sonra ise yüzünüzde hiç bir sivilce bırakmayıp mutluluğunuza sebep olan ve doktorların en çok tercih ettiği sivilce kremi olması sebebi ile en çok önerebileceğimiz kremler arasındadır. İşi kökten halletmeyi hedefleyen nadixa, önce deri altındaki sivilceleri deri üstüne çıkarıp yok etmesi sonra ise deri üstündeki sivilceleri yok etmesi ile bilinen kremdir. Doktor reçetesi ile kullanmanız gereken bu kremi doktorunuz diğer kremler ile birliktede kombin yapıp sizlere önerebilir.

Skinoren Krem

Sivilce tedavisinde etkin kullanılan ilaçlardan birisidir. Genellikle doktorlar tarafından Benzamycin ile birlikte verilir. Yine bu kremi de sürdükten sonra kesinlikle güneşe çıkmamalısınız. İlaç ayrıca siyah noktaların da temizlenmesine yardımcı olur. Kullananlar genellikle kaşındırdığını söylemektedir ama bu kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Sivex Losyon

Aşırı cil kuruluğuna sebep olan sivex, akne vulgaris ve folikülit tedavilerinde yine etken olarak kullanılır. Genellik antibiyotik eşliğinde reçete edilen bu losyon uzun süre kullanıma uygun olup doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Clindoxyl Krem

Saçınıza ve kıyafetlerinden uzak tutmanız onların ağarmalarını önleyecek olan bu krem, cilt uzmanlarının ve dermatologların sivilceler için yine çok önerdiği kremlerdendir. Gece yatmadan önce sürüp sabah ılık su ile temizleyebileceğiniz clindoxyl, ilk sürüşünüzde cildinizde hafif yanmalar yapabilir.

Acnelyse Krem

Sivilceleri diğer kremlere nazaran daha hızlı çözebilen acnelyse nadixa krem ile aynı tedavi sürecini taşımaktadır. Uygun fiyat etiketi sahip olması ile ön plana çıkan acnelyse içerdiği A vitamini sayesinde hem sivilcelerinizi yok ediyor hemde cildinizi pürüzsüz güzel bir görünüme kavuşturuyor.

Acnelyse hakkında detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz; https://guzelliksirlarim.org/acnelyse-krem/

Eritretin Krem

Akne tedavilerinde kullanılan ve yüzdeki aşırı yanma gibi yan etkileri bulunan bir kremdir. Kullanıcılarının oldukça memnun kaldığı bu krem siyah noktalarıda bir hayli yok ediyor.

Batticon

Halk dili ile batikon, genellikle yara bölgelerinde mikropları temizlemek için kullanılsa da sivilceleriniz içinde kullanabileceğiniz ve etkisini görebileceğiniz bir üründür. Gece yatmadan önce sivilcelerinize sürüp sabah kalktığınızda ise su ile yıkayacağınız bu ürünü genellik ergenlik sivilcelerinde kullananların sayısı oldukça fazladır.

Azelderm Krem

Ciltte oluşan kırmızı iz ve kabarıklıklar için en önde kullanılan bu krem, kıl kökü ve çevresinde bakterilerin neden olduğu sivilcelere karşı yine etkili kullanılan kremlerden olup, kaşıntı yapma ihtimalide fazla olan fakat kaşındığında kaşımamanızı önerdiğimiz kremler arasındadır. İçeriğindeki doğal asitler sayesinde siyah noktalara da iyi gelen kremler arasındadır.

OXIMIN Jel

Ciltte bakterilerden dolayı oluşan sivilce ve akne problemleri için kullanılan oxımın jel, içeriğinde  Benzoil peroksit ve  Klindamisin fosfat içerir. Kullanıcılarının hemen hemen memnun kaldıkları sivilce ilaçlarındandır.

Clamine-T Losyon

İltihaplı sivilceler de kullanılan ve antibiyotik özelliği taşıyan clamine, ciltte kuruluk ve yanma hissi oluşturabilecek bir kremdir. Doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bu losyonu herhangi bir alerji durumu fark ettiğinizde doktorunuzla irtibata geçmeniz önerilir.

Benzalin Topikal Jel

Özellik akneli ciltler için kullanılan jel formundaki bu krem, cildi kurutarak cilt üzerinde deriyi soyup fazla olan yağ ve kirin atılmasını ve cildinizde oluşan siyah nokta, beyaz nokta gibi oluşumlarında önüne geçmektedir.

En iyi 15 sivilce kremi için  makalemizi ziyaret ediniz; https://guzelliksirlarim.org/en-iyi-sivilce-kremi-hangisi/

Akne Vulgaris Örnek Reçete

Akne vulgaris tedavisinde kullanılan örnek niteliğinde ki bir reçeteyi sizler için paylaşmak ve akne vulgaris hakkında ön bir bilgiye sahip olmanızı istediğimizden aşağıda sizler için paylaştık;

akne vulgaris reçete

 

Akne Vulgaris Bitkisel Tedavisi

Akne vulgaris için bir çok bitkisel tedavi yöntemi olup ve düzenli kullanımlarda ciddi derecede etki sağlayan maskele, sabun ve karışımlar bulunmaktadır. Sivilceler için bitkisel tedavi yöntemlerini aşağıda vermiş olduğumuz makalelerimizden bilgi edinebilirsiniz ;

 

Sivilce İzleri Kalıcı mı Geçici mi?

Gerek ergenlik döneminde ortaya çıkan, gerekse daha sonraki dönemlerde herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan sivilcelerinizle oynamanız, patlatmanız ve yara alanının daha derin olmasını sağlamanız sonucunda, kalıcı izler olabilir. Bu izlerken kurtulmak oldukça zor ve zaman alabilir; ancak imkansız değildir.

Akne Vulgaris izlerinden kurtulabilmek için birçok maske ve krem bulunmaktadır. Yine doktorlara başvurarak sivilce izlerinden kurtulmak istediğinizi söyleyerek, sizin cildinize en uygun olarak krem, losyon veya jel kullanımını sağlayıp, doğal maskelere de başvurarak çözüme ulaşabilirsiniz. Hiçbir iz kalıcı değildir ve bir şekilde yok edilebilir.

Akne Vulgaris (Sivilce) Engelleme Yolları Nelerdir?

Elbette sivilce oluşumunu tamamen ortadan kaldırmak pek mümkün değildir. Ancak minimuma indirmek olanaklar dahilindedir. Sivilce oluşumunu minimuma indirmek ve yok denecek seviyelere düşürmek için;

– Sivilcelerinizin çok olduğu dönemlerde ve diğer dönemlerde, makyajınızı çok kısa sürelerde yapmalı ve iyice temizlemelisiniz,

– Cildinizi temizleyerek, mikroplardan ve bakterilerden arındıracak tonikler kullanmalısınız,

– Çok kuru veya çok yağlı cilde sahip olmadığınıza emin olup, ona göre önlem almalısınız,

– Yağsız nemlendirici kullanmalısınız,

– Yağlı yemeklerden ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız,

– Güneş ışınlarından veya çok kuru havalarda cildinizin kuruluğa maruz kalmasını önlemelisiniz,

– Strese girdiğiniz dönemlerde bu kontrolleri daha sık yapmalısınız,

– Elden bulaşacak mikroplara karşı da, el temizliğine önem vermelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ