Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayaklar vücutta en önemli organlarımızdandır. Ayak bakımının sağlıkta önemi çok büyüktür. Gün içerisinde sürekli ayakkabı ve çorap içerisinde kalan, dolayısı ile de hiç hava almamış olan ayaklarımız, yalnızca yaz aylarında da değil, kış aylarında da bakımlı bir şekilde olmalıdır.

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Ayağınıza büyük ya da küçük gelen ayakkabılardan uzak durun.
  • Yanlış seçilmiş bir ayakkabı nasır ve benzeri oluşumlarla hem canınızı yakar hem de ayaklarınızın bakımsız bir görünüme neden olur.
  • Son zamanlarda sıka moda olan plastik yağmur çizmelerinden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Ayağın bütün yapısını bozar ve bu çizmeler ayak sağlığınız açısından oldukça büyük bir zarar vermektedir.
  • Ayak bakımından da en pratik çözümlerden biri evde ayak bakımınızı yapmanızdır.
  • Ayaklarınızın ve özellikle de topuklarınızın çatlaması hoş bir görünüm değildir. Bundan dolayı da ayaklarınızın çatlamaması için duştan sonra ya da haftanın belirli zamanlarında ayaklarınıza kremle masaj yaparak hem kuruyan çatlamaları önleyebilir hem de kan dolaşımınızı hızlandıracağından daha sağlıklı ayaklar ile yaşamanıza kolay bir şekilde devam edebilirsiniz.
  • Banyoya girdiğiniz zaman ya da her banyodan sonra ayaklarınız da oluşan ölü derilerinizi özellikle de topuklarınızı ponzayla temizlemeniz sağlıklı ayaklara sahip olmanız için oldukça önemli bir adımdır. Daha da bakımlı olacağına eminiz.
  • Eğer sürekli pedikür yaptıran biriyseniz pedikürünüzü yapan kişinin uzman olduğuna emin olun. Ölü deriyi alırken canlı derinizi de almamasına özen göstermelidir. Evde yapacağınız pedikürler ayağınızı kötü ve sağlıksız bir duruma sokabilir.

Ayak nasırı için, yazın açık ayakkabılarınız ya da bez ayakkabılarınızın içinde rahat olan ayaklar kış geldiği zaman bot ve kalın ayakkabıların içerisine hapsedilebilmektedir. Bundan dolayı da havasızlıktan mantar ve nasır oluşumuna da yol açabilmektedir. Kış zamanında çok da önemli olmayan bu durum yazın bizleri oldukça rahatsız edebilmektedir. Eğer nasırınızın ağrısı yok ise pedikür yaptırıp kolaylıkla nasırınızdan kurtulmanız mümkün. Fakat nasırlarınız ağrılı bir şekildeyse en kısa zamanda ayak bakım merkezine giderek nazırınızı göstermeniz gerekir.

Ayak tırnakların da batık oluşmaması içinse yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Ayak sağlığında en önemlilerinden biri kişisel bakım ve temizliğini ertelememenizdir. Özellikle de ayak tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesmelisiniz. Ayak tırnaklarınızın kesimi düz olursa ve çok dipten kesilirse tırnaklar da batık oluşumu olabilmektedir. Batık olmaması için tırnaklarınızı biraz daha uzun bırakmalısınız. Gereğinden fazla uzun olan tırnaklar ise ayakkabınızın içinde yine batık oluşumuna sebep olacaktır. Özellikle de yaz aylarında giyilen açık ayakkabı bayanların ve bayların ayak bakımından dolayı oldukça önemlidir. Bayanlara ise açık ayakkabı giymemenizden öne oje sürmenizi tavsiye ederiz. Ayaklarınız daha bakımlı görünür.
Çivi çiviyi söker hesabı yorgun ayaklarınıza iyi gelebilecek tek şey soğuk sudur. Yalnızca 1 dakika boyunca bekletip soğuk ve tazyikli suya tutacağınız ayaklar yorgunluk sorununuzu ortadan kaldırabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ