Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Güneş, sıcak ve soğuk havalarda dış etmenlerden gelenlerin dışında stres, yorgunluk gibi bireysel bir takım etmenler de cilt sorunlarını da ortaya çıkarmaktadır.

Özellikle de kış ayları ile artan cilt kuruluğu da yaşan cilt sorunlarının başında gelmektedir.

Bakımlı bir cilde sahip olmanız sadece güzellik bakımından değil sağlığınızdan dolayı da oldukça önemlidir.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelecek, Cilt Kuruluğunu Geçirecek Tarifler

Deride çatlaklıklar, pullanmalara ve dökülmelere neden olan cilt kuruluğunun başlıca nedeni derideki nem kaybı olmaktadır. Nem kaybının en büyük nedeni ise yaşlılık gibi biyolojik etkenler veya şeker, tiroit ve alerji gibi hastalıklar dışarısından mevsimsel değişiklikler, güneş, kuru iklim, su ve rüzgar gibi dış etmenler olarak bilinmektedir. Ayrıca da cilt yüzeyini tahriş edici, zararlı kimyasallar, sert sabunlar ve sık banyo etmek de cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

 

Eğer cilt rahatsızlıklarında veya cildinizi etkileyen herhangi bir kronik hastalık söz konusu yoksa bir takım tedbirler ile ve bireysel çabalar ile bu sorundan kurtulmanızda mümkündür. Fakat her şeyden önce de bu sorunun kaynağı nedir ve eğer tıbbi bir desteğe ihtiyaç varsa bu sorunu mutlaka bir uzman ile görüşmek gerekmektedir. Aksi durumlarda da daha ciddi problemler ile karşılaşmak söz konusu olabilmektedir.

 

Temel Kurallar ile Cilt Kuruluğundan Kurtulmanız Mümkün!

Eğer dış etmenler veya yaşlılık gibi faktörler cilt kuruluğuna nedense sorunun temelinde yatan ciltteki nem kaybını engellemek adına bir takım küçük tedbirler almak ve yararlı alışkanlıklar gerekmektedir.

 

Özellikle de banyo sırasında nemlendiriciler kullanmak, beslenme alışkanlıklarını da değiştirerek cilde faydalı gıda takviyeleri yapmanız, bulunulan kapalı ortamları nemlendirmeniz ve cildi etkileyen hava koşullarına karşı korumak büyük oranda sorunların kaynağını da giderecektir. Fakat etkin bir çözüm içinde bilinçli hareket etmeniz ve sistemli bir yol belirlemeniz tercih etmekteyiz. Bu açıdan da her şeyden önce kullanılan ürünleri seçerken cildin kuruluk oranına, yaşa ve nemlendiricinin içeriğine dikkat etmeli, sivilce problemi olanlar da ise cildin nem ihtiyacına karşılık veren besinleri tercih etmelisiniz.

 

Başta A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, Omega-3, Omega 6 yağlarıyla antioksidan içeren besinler cilt kuruluğunu gidermekte oldukça etkilidir. Ispanak, brokoli gibi yeşilliklerinde beyaz ve kırmızı et yanında içinde de A vitamini bulunan havuç, patatesi kuru kayısı, omega-3 bulunan balık, ceviz omega-6 bulunan ay çekirdeği cilt kuruluğunu giderebilmek için tüketebilecek besinlerin başında gelmektedir. Ayrıca yaz kış bol su tüketimi cildin yeterli neme kavuşmasında çok önemlidir.

 

Bunların dışında bulunulan ortamda yeterli nem oranı sağlanmalıdır. Özellikle kışın havasız ve yoğun ısıdan kaynaklanan kuru hava, kalorifer petekleri üzerine konulacak su kapları ile veya nemli bezlerle giderilmesi gerekmektedir.

Cilt Kuruluğuna En Etkili Kür

Cilt Kuruluğuna Yumurta ve Bal Maskesi

 

Haftada 2 defa uygulanma gereken 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı zeytin yağı ve 1 yumurta sarısı karıştırılarak hazırlanan maskeyi yüzünüze sürüp 15 ila 20 dakika bekletip daha sonra ılık bir havlu ile maskenizi çıkartabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ