Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi

Egzama birden farklı sebepler ile ortaya çıkan deri üzerinde kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi belirtiler ile görülmesi oldukça yaygındır. Birden çok alt türü bulunan egzama, en yaygın türü ise atopik dermatik olarak bilinen alerjik bir egzamadır. Tıpta adı ise dermatit olarak geçer. Hastalık çocuklara ciddi şekilde olmaktadır. Yaygın olmasına rağmen egzamanın nedenleri ve kesin tedavisiyle ilgili tıp dünyasında halen  net bir tedavi biçimi bulunmamaktadır. Egzamanın genel olarak kalıtsal olduğu düşünülür ve hastaların çoğunda da ortak belirtiler görülür. Bundan dolayı hastalığın belirtilerinin iyi belirlenmesi erken teşhis ve daha iyi tedaviler için çok önemlidir. Kesin tedavileri bulunmamasına rağmen doktorun önerdiği uyarı ve önlemlere uyduklarında sorunlarından hemen kurtulabilmektedirler.

Yazımızda Şunları Bulacaksınız

Egzama Nedir?

Kaşıntı, kızarıklık ve şişme gibi cilt problemlerini tarif eden ve dermatit adıyla tıpta bilinen yaygın cilt hastalığıdır. Genel olarak tip egzama kuru, kaşıntılı bir cilt ve yüzde döküntüler sebep olmaktadır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Sebebi ise bilinmemekle ile beraber genetik ve çevresel etkenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Egzama çok uzun süren bir hastalıktır.

Egzama Tedavi

Egzama çok tehlikeli sayılacak bir hastalık değildir fakat rahatsızlık verebilmektedir. Egzama hastalığı olan kişiler de rahat edebilmesi için almaları gereken önlemlerin en başında yarayı kaşımamak gelmektedir. Egzamalı bebeklerin elleri pamuklu kumaşlardan dikilmiş olan parmaksız eldivenler geçirilir egzamalı yerlerini kaşımaları önlenebilmektedir. Egzamalı kişiler uçuk hastalığı olan kişilerden de uzak durmalıdırlar. Egzamalı deri, uçuk virüsü bulunan herpes simplekse karşı oldukça dirençsizdir. Virüs alındığı zaman enfeksiyon da yayabilmektedir.

Egzamalıların çiçek aşısını yaptırmamaları gerekmektedir. İnsanlara genel olarak zarar vermeyen aşı, egzamalı çocuklarda ölümcül olabilecek kadar ateşli bir hastalık yapabilmekte. Egzamalı ya da egzaman geçirmiş kişilerin derileri oldukça hasastır.. Bundan dolayı tahriş edici maddelerden uzak durulması önerilir. Bu tür maddeler ile çalışmak zorunda kalırsanız da lastik eldiven ve yüz maskeleri gibi basit önlemler ile korunmalısınız. Gençler ise meslek seçerken yağlar, boya ve şampuan gibi malzemelr ile çalışmak zorunda kalacaklarından mesleklerden uzak durmaları gerekir.

Egzamanın sebep olarak alerji yapıcı madde bulunursa, hastanın o maddeden korunması yeterli olacaktır. Egzamalı bir çocuğa inek sütü veriliyor ise inek sütüne keserek ya anne sütü verilmeli veya keçi ve özel süt tozu gibi bir besin verilmelidir. Nedeni bilinmediği zamanlarda çocuğun giysilerinde yünlü kumaşların olmaması gerekir. Derisi kurumaya çok yatkın olduğundan çok sık yıkamaktan uzak durulmalı, enfeksiyonları önlemeniz için hem kendini hem de çevresindeki temizliğe özen gösterilmeli ve özel sabunlar tercih edilmelidir.

Egzama tedavilerinde yararlanılacak olan birden fazla ilaç bulunur. Çinko bileşimler ve kortizonlu deri kremleri egzamalı yerlere hekim önerine göre kullanılır. Fakat bu kremler deriyi tahriş edeceğinden uzun süre kullanılması da önerilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ