Kategoriler

Genital Siğil Kondilom Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

Genital Siğil Kondilom Nedir Neden Olur Nasıl Geçer
  • Sağlık
  • 15/11/2017 14:52 | Son Güncellenme: 04/03/2023 15:59
  • 0
  • 20.275

Genital siğil ya da kondilom tıbbi adıyla bilinen, kadınların vajina ve kasık bölgesinde, erkeklerin ise penis bölgesinde çıkan sivilce tarzı virütik yapılara verilen addır ve yaygın bir problemdir.

Gelin hep birlikte kondilom neden olur, genital siğil kimlerde görülür, nasıl tedavi edilir v.b. konuları detaylıca ele alalım;

 

Genital Siğil(Kondilom) Nedir?genital siğil kondilom nedir tedavisi

Genital siğil nedir ve neden olur?

Siğilleri hepimiz biliyoruz. Tabiki hepimiz kurbağa ellemedik ancak pek çok kişinin başına ya da ailesinden birinin başına mutlaka gelmiştir siğil vakası. Siğiller eskiden kurbağa görünce yada elleyince meydana geldiği düşünülen tümör tipleridir. Yayılma eğilimi gösterebileceği gibi kendiliğinden geçme ihtimalleri de vardır. Tıbbı açıdan tümörleri değerlendirip tanımlamak önemlidir. Özellikle genital bölge siğilleri oldukça acı veren ve uzun süreli sıkıntı veren bir durumdur. Genital siğiller cinsel hayatınızı da uzun süreli olarak etkileyecek negatif bir durumdur.

Genital siğiller (kondilom) (Condylomata acuminate), cinsel yolla bulaşan ve sık görülen HPV (human papillomavirus) enfeksiyonu sonucunda oluşmaktadır. HPV ile temas eden kişilerin büyük çoğunluğunda enfeksiyon, vücudun kendi bağışıklık sistemi sayesinde yok olabilir.

HPV’nin 100’ün üzerinde çeşidi vardır ve sadece bazıları genital siğillere sebebiyet vermektedir. Bunlardan yaklaşık 40 çeşidi cinsel temas yoluyla bulaşır. Diğerleri ise el, ayak ve yüzde siğillerin oluşmasını tetikler. Virüs vücut hücrelerinde yaşayarak çoğalır . Genital siğiller bulaşıcıdır cinsel temas yoluyla geçer. Eğer genital siğili olan biri ile cinsel yolla ilişki kuran kişilerin yaklaşık 2/3’sinde temastan sonraki 3 ay içinde genital siğiller oluşur.

Kondilomlar Nerede Oluşur?

Vajinanın içinde veya dışında, rahim ağzında, anüs çevresinde, üst bacaklarda, erkeklerde penisin üstünde veya etrafında görülebilirler.

Kondilomlar Neye Benzer?

Genital siğiller düz veya kabarık olabilirler. Renkleri değişkendir fakat genelde pembe, griye yakın renkte, beyaz veya cilt renginde olabilirler. Büyüyerek çoğalır ve kabarık bir görünüm alabilirler. Genital bölgede kaşıntı veya hafif sızıya neden olabilirler.

Kendinizde veya eşinizde bu belirtileri görürseniz mutlaka doktora başvurun, çünkü genital siğiller bulaşıcıdır ve tedavi gerektirmektedir.

Genital siğillerin çok karakteristik bir görüntüsü olmasıyla birlikte doktorlar yine de küçük bir biyopsi alarak bunu kesinleştirmek isteyebilir.

Kadınlara genital siğil teşhisi konulduğunda, smear testi yapılarak rahim ağzındaki değişimlerin de kontrol edilmesi gerekir.

Genital siğil tedavisi nasıl olur?

Genital siğiller tedavi edilmezlerse bazen kendiliğinden geçebilirler. Ancak çoğunlukla aynı şekilde kalırlar yada büyüyüp çoğalma eğilimi gösterebilirler. Genellikle çeşitli yöntemlerle bu siğiller yok edilmektedir. Ancak siğiller yok edilse dahi virüs ilerde tekrar etkisini gösterip aynı herpes virüsünde olduğu gibi, siğillere yol açabilir.

Genital siğillerin ilaç dışındaki tedavi yöntemleri şunlardır:

  1. Kriyoterapi (cryotherapy); likid nitrojen ile siğilin dondurulması
  2. Triklorasetik (trichloracetic) asit uygulanarak siğilin yok edilmesi
  3. Siğilin ameliyatla kesilerek çıkarılması
  4. Elektrokoterizasyon; siğilin elektrik akımı uygulanarak yakılması (koterize edilmesi)
  5. Lazer ile siğillerin buharlaştırılması

İlaç tedavileri ile siğilin iyileşme olasılığı %45-90’dır ancak %5-60 arasında bir olasılıkla siğil tekrar çıkabilir.

Ameliyat genellikle siğili tek seferde kesin olarak yok eder. Diğer tekniklerin başarısı ise %80-90 arasındadır.

Lazerle tedavi diğer yöntemlere göre daha acısız ve çoğu durumda lokal anestezi gerektirmemektedir. Özellikle çok sayıdaki ve büyük siğillerde etkili bir yöntem olan lazer tedavisinde iz kalma ihtimali oldukça düşüktür ve iyileşme süresi kısadır.

Genital siğillerden kurtulmak için denenen doğal yöntemlerde mevcuttur.

Cadı fındığı yağı

Cadı fındığı yağı siğil ve genital siğillerin tedavisinde önerilmektedir. Dokuların onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda ciltteki bakterileri öldürür. Kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur.Bir miktar saf cadı fındığı yağını su karıştırınız. Ardından pamuk yardımı ile siğilin üzerine uygulanız. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile siğilli bölgeyi yıkayınız.

Ananas suyu

Genital siğiller için ananas suyu da önerilen çözümlerden biridir. İçerdiği bromelain maddesi ile birçok cilt sorununda önerilir. Özellikle akne, dermatit, sedef hastalığı, egzama ve diğer iltihaplı cilt sorunları için önerilir. Bir miktar ananas suyunu pamuk yardımı ile siğillerin üzerine uygulayınız. 10 ya da 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

Hint yağı ve sarımsak

Hint yağı ve sarımsak da siğillerin azaltılmasına yardımcı bir karışımdır.Bir iki damla hint yağı ile iki üç damla sarımsak yağını karıştırınız. Sonra bir pamuk yardımı ile uygulama yapınız. 15 dakika kadar beklettikten sonra siğilli bölgeyi iyice durulayınız.

Elma sirkesi

Elma sirkesi asidik yapısı ile hem genital siğiller hem de mantar gibi problemler için en iyi çözümlerden biridir. Ciltteki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Sirkeyi banyo suyunuza ekleyebilir yada bir bardak kadar suya 2 yemek kaşığı kadar ekleyerek yıkama yada pamukla uygulama yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile güzelce durulamanız yeterlidir.. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özellikler içerir. Bu özellikleri ile genital siğil tedavisi için de önerilmektedir. Bir miktar çay ağacı yağını suya ekleyiniz. Bu karışımı pamuk yardımı problemli bölgeye uygulayınız. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile durulayınız. Çay ağacı yağı oldukça güçlü bileşikler içerir. Bu nedenle mutlaka su ile karıştırılarak kullanılması önerilir.

Muz kabuğu

Muz ve muz kabukları ezilir ve püre haline getiriniz ve problemli bölgeye sürünüz. 45 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile yıkayınız. Bu uygulamayı birkaç hafta boyunca her gün düzenli olarak yapmanız gerekebilir.

 

İncir sütü

İncir yaprağının içinden çıkan beyaz sıvı süt olarak anılmaktadır. Ve siğilleri kurutmada en etkili çözümdür. Ancak uygulama yapıldıktan sonra dayanması hayli güç bir kaşıntıya sebep olur. Yıkama sonrası kaşıntı geçer.  Bir adet incir yaprağı kırılır. İçerisinden çıkan süt siğilin üzerine uygulanır. Bu uygulamayı günde 2 kez tekrar edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak  genital siğiller için önerilen çözümlerden biridir. Enfeksiyon ve virülerle savaşmada etkili bir ajandır. Hazır bulabileceğiniz sarımsak yağını problemli bölge üzerine uygulayabilirsiniz. Yenilebilen bir yağ ile karıştırıp seyreltip kullanmanız sarımsağın fazla aidinden dolayı yaşanacak tahrişin önüne geçecektir.

Aloe vera jel

Aloe vera jel de uçuk yani herpes virüsünü iyileştirici olduğu gibi siğil tedavisi etken bir ajandır.Bir miktar aloe vera jelini problemli bölgeye sürmeniz yeterlidir.

Genital siğil problemi ile karşı karşıya kaldığınızda yukarıdaki doğal ve ilaçsız tedavi yöntemlerinden yeterince fayda göremeyecek olursanız, mutlaka konunun uzmanı bir hekime başvurup önereceği tedavi protokolünü uygulamalısınız.

Ayrıca siğillerin tekrar etmemesi için vajina bölgenizin hijyenine de dikkat etmelisiniz. Doğru uygulamak ile ilgili bilgi almak için genital bölge temizliği nasıl yapılmalı adlı yazımıza bakabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ