Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Hafta Hafta Gebelik: Hamilelik Takvimi ve Bebek Gelişim Aşamaları

Hafta Hafta Gebelik: Hamilelik Takvimi ve Bebek Gelişim Aşamaları

hafta hafta gebelik takvimi

Hamileliği boyunca bebeğinin gelişim aşamalarını ve kendi vücudundaki değişimleri takip etmek isteyen anne adayları için hazırladığımız hafta hafta gebelik yazımızda, hamilelik takvimi için gerekli olan her türlü konuya yer vermeye çalıştık.

Ana rahminde her hafta yeni bir gelişim aşaması kaydederek büyüme basamaklarını hızla tırmanan bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp geliştiğine emin olmak için hamileliğinin hafta hafta takibini yapmak isteyen ya da içinde bulunduğu gebelik haftasının özellikleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak isteyen anne adayları mini rehberimizi çok sevecekler

Hafta Hafta Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebeliğinizi hafta hafta sağlıklı bir biçimde takip etmek, olması gerektiği gibi ilerlediğine emin olmak için tabi ki öncelikli olarak hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu doğru olarak tespit etmiş olmalısınız.

Gebelik Haftası Hesaplama:

Hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu bilmiyorsanız, gebelik haftası hesaplaması için şu formülü kullanabilirsiniz;

Bugünün tarihinden, en son adet olduğunuz tarihi çıkarttığınızda çıkan sonuç gebelik haftanızdır.

Örneğin son adet tarihi 1 kasım olan bir kadın; 30 kasım itibariyle  4 hafta 2 günlük hamile olacaktır.

Gebelik haftası tıbben son adet tarihinden itibaren sayılsa da asıl döllenme ortalama olarak adet bitiminden 2 hafta kadar sonra gerçekleşmiş olur

Ya da alternatif olarak aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak doğrudan sonuca ulaşarak hamilelik haftanızı öğrenebilirsiniz;

HAFTA HAFTA GEBELİK

 

 

haftalara göre hamilelik hesaplama

Son Adet Tarihiniz :
Bugünün Tarihi :

Gebelik Haftası Nedir?

hamilelikler hafta bazında ifade edilir, gebelik hafta hafta takip edilirGebelik haftası terimi son yıllarda yaygınlaşmaya başlamış bir terim. Önceleri hamilelik haftası yerine ayından söz edilirdi. Kadınlar kaç aylık hamile olduklarından bahsederlerdi ve gebelik toplamda 9 aylık bir süreç olarak kabul edilirdi ancak modern tıbbın ilerlemesi ve bebeğin anne rahminde geçirdiği her günün ve hatta her saatin oldukça önem teşkil ettiğinin anlaşılması üzerine gebelik, haftalar ile ifade edilerek daha belirgin özellikleri ile takip edilmeye başlandı.

Hamilelik süreci de günümüzde artık 9 ay şeklinde değil, 38 – 42 hafta, ortalama olarak da 40 hafta olarak kabul görmekte.

Gebeliğin hafta hafta takip edilmesi, anne karnındaki bebeğin organ gelişimi, kilo alımı, boy uzaması ve haftasına uygun davranış takibi için önemli bir kriterdir.

Herhangi bir aksamada zamanında müdahale etmek hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem teşkil etmektedir.

Hafta Hafta Gebelik : Haftalara Göre Hamilelik Takvimi,Bebek Gelişimi ve Anne Adayındaki Değişiklikler

hafta hafta hamilelik takvimi

 

Hamileliğin 1. haftasından muhtemel 42. haftasına kadar geçen süreci hafta hafta tek tek ve tüm detayları ile ele aldığımız listeden gebelik haftanıza uygun olanı seçip gelişim aşamaları ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olabilir, aklınıza takılan tüm soruları yorumlar aracılığıyla sorabilirsiniz.

Gebelik süreci genel hatlarıyla hafta bazlı olarak takip ediliyor olsa da, diğer yandan 3 aylık dönemler yani trimesterlar şeklinde de kategorize edilerek takibi ayrıca yapılır. Beklenen bazı gelişim aşamaları trimesterlara göre takip edilmelidir;

(örneğin; 3. trimesterdan önce doğan preterm bir bebeğin yaşama şansı ile 3. trimesterın ortalarında doğan bir bebeğin yaşama şansı çok farklıdır)

1.Haftadan 13. Hafta sonuna kadar olan 1. Trimester

13. Haftadan 27. Hafta sonuna kadar olan bölüm 2. Trimester

27. Haftadan 41. Hafta sonuna kadar olan bölüm 3. Trimester

olarak adlandırılır ve kadın doğum uzmanınız ya da ebeniz tarafından takip raporları hafta ve trimester bazlı olarak ayrı ayrı tutulur.

Unutmayınız ki doğum öncesi – prenatal – bakım ve haftalık hamilelik takibi, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için muazzam önem teşkil eder. Kontrollerinizi zamanında yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Birinci Trimester Hamilelik:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12. hafta gebelik gelişim aşamaları ve anne adayı1. Hafta Gebelik

Teknik olarak henüz hamile değilsiniz. 1. Hafta, reglinizin yani adet döneminizin bittiği ilk haftaya tekabül eder. Vücudunuz bu yeni macera için hazırlanmakta ve yumurtalıklarınız döllenme aşaması için olgunlaşma dönemindedir. Gebelik planlıyorsanız bu haftada sizin için anne aday adayı dememiz yanlış olmayacaktır.

Gebeliğe hazırlık ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

2. Hafta Gebelik

Yumurtlama gerçekleşmeye başlıyor ve yumurtalarınız olgunlaşıyor. Teknik olarak hala hamile değilsiniz. Gebeliğinizin asıl başlangıcının, bu haftanın sonlarına doğru gerçekleşecek bir döllenme sonucu olması bekleniyor. 2 hafta sonrasında bakıldığında gebe kalmış olmanız durumunda 4. haftalık hamile sayılacak olsanız da cenin yaşı henüz 2 hafta olacak.

Adet dönemizinin bitiminden sonraki 2. hafta, özellikle sonlarına doğru gebe kalmak için en uygun ve kadının en verimli olduğu dönemdir. Çalışmalarınıza ağırlık verebilirsiniz.

3. Hafta Gebelik

Tebrikler! Hamilesiniz! Ancak hamile olduğunuzu henüz bilmiyor olmanız kuvvetle muhtemel. Planlanan bir gebelik durumu varsa ve uygun zamanda döllenmenin olduğunu düşünüyorsanız bebeğinizin varlığını tahmin edebilirsiniz ancak idrar testleri bir yana dursun, henüz kan testlerinde bile gebeliğinizi tespit etmek için çok erken.

BetaHCG hormonunun yükselmesi ile varlığı tespit edilen bebeğiniz eğer gelmeye karar verdiyse bu hafta itibariyle artık dünyaya gelişinin ilk adımlarını atmış olmalı ancak henüz daha ana rahmine bile yerleşmedi. Daha yeni yola çıkıyor..

3 haftalık gebelikte herhangi bir erken hamilelik belirtisi beklemek için bile çok çok erken..

4. Hafta Gebelik

Hamileliğinizin bu 4. haftasında gebeliğiniz artık kesin ancak hala farketmemiş ya da öğrenmemiş olmanız bile oldukça yüksek olasılık.

Ancak planlanan bir hamilelik için yapacağınız ya da yaptıracağınız erken gebelik testlerinden sonuç alma şansınız da mevcut. Üstelik anne adayı olarak yavaş yavaş hafif kramplar şeklinde belirtileri hissetmeye başlayabilirsiniz. Göğüslerinizde hassasiyet oluşabilir

Ancak gebeliğin oluşmamış olması durumunda, yaklaşmış olması gereken adet döneminizde de vücudunuz benzer tepkiler vereceğinden ikisini birbirine karıştırma olasılığınız da yok değil.

Üstelik, döllenen yumurtanın ana rahmine yerleşmesi sırasında oluşabilecek muhtemel bir implantasyon kanamasını da regl kanaması ile karıştırabilirsiniz. Dikkatli olunması gereken bu dönemle ilgili daha detaylı bilgi için yerleşme kanaması adlı yazımıza bakabilirsiniz.

4. Hafta Gebelikle ilgili Daha Detaylı Bilgi

5. Hafta Gebelik

5. hafta itibariyle adet döneminiz geciktiği için hamileliğinizi çubuk idrar testlerinden bile öğrenebilirsiniz.

5. gebelik haftasındaki 3 haftalık embriyonuz yalnızca bir kum tanesi büyüklüğünde de olsa artık orada ve sadece 35 hafta kadar sonra kanlı canlı ağlayan ve memelerinize yapışacak aç bir bebek olarak kucağınızda olacak.

Kum tanesi kadar bu miniğin kalbi atmaya ve beynine kan pompalamaya başladı bile. Üstelik diğer organları da hızla gelişiyor, hatta el ve ayak tomurcukları da oluşmaya başladı bile.

Bu haftada kendinizde de daha belirgin değişiklikler hissedebilirsiniz. Hamile beyni denilen unutkanlıktan tutun, hafif sabah bulantılarına kadar çeşitli semptomları yaşamaya başlayabilirsiniz.

Doktor kontrolünde bebeğinizin kalp atışı henüz duyulmayabilir. Endişelenmek için çok erken.

Bazı anne adaylarında bu haftada hamileliğin ilk belirtileri başlamış olabilir.

6. Hafta Gebelik

Artık resmen hamilesiniz. Eğer şu ana kadar öğrenmediyseniz, bu haftanın sonuna doğru bebeğinizin varlığından mutlaka haberdar olacaksınız zira regliniz oldukça gecikmiş olmalı.

İdrar testleri aracılığıyla evde kendi kendinize tespit ettiğiniz hamileliğinizi bir hastanede kan testi yaparak kesinleştirmeli ve ilk muayeneniz için doktorunuza danışmalısınız.

6. hafta ultrason kontrolünde bebeğinizin kesesi görülmeli, gebelik kesesinin içindeki cenin ve bebeğe ait kalp atışı duyulmalıdır ancak daha nadir durumlarda, herhangi bir sorun olmamasına karşın kalp atışı duyulamayabilir.

Doktorunuz bir sonraki haftaya kadar beklemenizi öneriyorsa, endişelenmeden beklemelisiniz.

Bu haftalar düşük tehlikesinin yüksek olduğu endişe verici haftalardır. Yüksek risk grubunda değilseniz düşük ile ilgili ekstra önlemler almanıza gerek yok ancak 6. hafta civarı yine de ağır her türlü aktiviteden kaçınıp, yiyip içtiklerinize dikkat etmeye başlamak için doğru bir zaman.

Kendinizi halsiz hissettiğiniz için iyi geleceğini düşünerek bitki çayları v.s. içmek istyeebilirsiniz ancak bazı bitkisel ürünler düşüğe sebebiyet vermektedir. Zaten adet söktürücü özellikleri ile bilinen bu tip ürünlerden kaçınınız.

Konuyla ilgili daha fazla detay için https://guzelliksirlarim.org/adet-sokturucu-bitkilercaylar-ve-kurler/

7. Hafta Gebelik

Hamileliğinizin 7. haftasında bebeğinizin boyu artık neredeyse 1 cm yani geçtiğimiz haftanınkinin 2 katı kadar.  Ortalama 7 mm ile 11 mm arasında değişebilecek fetüs boyutunun normalin altında olduğundan şüpheleniyorsanız, annenin beslenmesinin yanı sıra genetik özellikler ile de doğrudan alakalı olan bebek boyu ile ilgili endişe etmeden önce doktorunuza kulak verin. Çok acele ediyor olabilirsiniz.

7. gebelik haftasında bebeğinizin yüz hatları da yavaş yavaş taslak olarak oluşmaya başlıyor. Miniğiniz artık minyatür bir bebek.

7. Hafta Gebelik detaylı bilgi

8. Hafta Gebelik

Hamileliğinizin 8. haftası itibariyle miniğinizin boyu neredeyse 15mm yani 1.5 cm civarında. Ağırlığı da 1 grmı bulmuş olabilir. İç organları hızla gelişirken artık detaylar da yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Genital organı şekil almaya başlarken kol ve bacak çıkıntıları belirginleşiyor.

Anne adayı olarak sizin de gebeliğin 8. haftasında rahim boyunuz hamilelik öncesine göre iki katına çıkmış da olsa, özellikle ilk defa anne olacak hanımları heyecanladıran göbeğinizin dışarıdan farkedilecek şekilde çıkmasına daha zaman var.

İdrar keseniz bugünlerde çabuk dolabilir ve sık sık idrara çıkma isteği duyabilirsiniz. Merak etmeyin yakın zamanda hepsi geçecek. Ancak sabah bulantıları için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Gebeliğin 8.haftasında şiddetlenmeye başlayıp 12. hafta sonuna dek sürebilen sabah bulantıları bazı hamile kadınlarda gün boyu bile sürebilir.

8. Hafta Gebelik ile Detaylı Bilgi

9. Hafta Gebelik

9. haftaya mesanenizdeki baskı oldukça artmış olacağından idrar kaçırma durumları bile görülebilir. Bunun yanı sıra bulantılarınız da iyice katlanılamaz hale gelmiş olabilir. Biraz tuzlu çubuk kraker iyi gelecektir.

Kendinizi halsiz hissediyor olabilirsiniz ama tüm çektiklerinizin sebebi miniğiniz git gide büyüyor. Gebeliğinizin 9. haftası itibariyle hala embriyo olarak adlandırılan bebeğinize bu hafta sonundan itibaren artık fetüs denilecek. Boyu neredeyse 2 cm ağırlığı da 1.5 grm’dan bile fazla..

9. gebelik haftasında 7 haftalık olan embriyoda, fetal gelişim dönemine geçiş yapacağı bu haftada parmaklar ve kas dokuları oluşmaya başlar. Bebeğinizin genital organları da artık tamamen yerli yerindedir ama ultrasonda tespit etmek için henüz çok erken.

9.Hafta Gebelik Detaylı Bilgi

10. Hafta Gebelik

10. Hafta itibariyle embriyonunuz artık gelişimin en önemli bölümünü tamamladı. Boyu neredeyse bir yeşil zeytin kadar. Cildi hala yarı saydamdır, ancak minik elleri ve ayakları tamamen oluştu ve artık tırnak gibi detayları yavaş yavaş oluşmaya başlıyor.

Kalp atışı da son sürat devam ediyor. Ellerini kalbinin üstünde yumru şeklinde tuttuğunu ultrasonda görebilirsiniz.

10.Hafta gebelik ile daha fazla detay

11. Hafta Gebelik

Bebeğinizin boyu neredeyse 4 cm oldu artık. Esneme uzanma ve tekme atma hareketleri yapıyor ancak ultrason aracılığıyla gözle görülebilen bu fetal hareketler, anne adayının henüz hissedebileceği kadar kuvvetli değil. Ancak bebeğiniz şimdiden amniyos sıvısını yutarken yemek borusuna kaçırdığı hava sebebiyle hıçkırmaya başladı bile 🙂

Gelişmekte olan normal ve kılcal damarları saydam derisinin dışından görülebiliyor.

Sizin de mide bulantılarınız iyice artmış olabilir ama idrara sık çıkma isteğinizde azalma olmalı..

11. Hafta Gebelik ile ilgili daha fazla detay

12. Hafta Gebelik

Bu haftada rahminizdeki bebeğin ilkel refleksleri ortaya çıkmaya başlıyor. Ellerini ve parmaklarını açıp kapatmaya başlayacak olan bebeğinizin bu hareketlerini hissetmeniz hala biraz zor.

Aynı zamanda doğumdan hemen sonra en çok ihtiyacı olacak olan emme refleksinin de 12. gebelik haftası olan, 10 haftalık fetüste ortaya çıktığını bilmek isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz 5.5 cm civarına gelmiş olmalı

Anne adayına gelince; mide bulantıları 12. hamilelik haftası itibariyle azalmış olmalı. Çok yakında tamamen bitecek.

12. Hafta Gebelik Daha Fazla Detay

13. Hafta Gebelik

Birinci trimesterı bitirmek üzere olduğunuz bu dönem, düşük riskinizin neredeyse ortadan kalktığı bir hafta olması açısından değerli. 13 haftalık hamile olduğunuzu artık tüm çevrenize gönül rahatlığıyla söyleyebilirsiniz.

Miniğinize gelince; 7 cm boyuna ulaştığı 13. gebelik haftası, 11. fetüs haftası itibariyle artık parmak izleri de oluşmaya başlıyor. Amniyotik sıvıyı da sürekli yutmaya devam eden bebeğiniz göbek bağı dışında bir de buradan çeşitli proteinler alarak beslenmeye devam ediyor.

Siz de kendinizi artık çok daha iyi hissediyor olabilirsiniz. Pek çok anne adayı 13. gebelik haftasından sonra hamileliğinin en keyifli dönemlerini yaşamaya başladığını bildirmiştir.

13. hafta gelebelik Daha Fazla Detay

İkinci Trimester Hamilelik:

2 trimesterda hafta hafta gebelik takibi

14. Hafta Gebelik

Gebeliğinizin en keyifli dönemine, ikinci trimester başlangıcına hoşgeldiniz! 14. haftada yapılacak bir ultrason muayenesinde, beyninden gelen dürtüler ile kas hareketleri ve mimikler yapmaya başlayan bebeğinizin gülümseme benzeri hareketler yaptığını veya parmağını emmeye çalıştığını görebilir ve çok keyiflenebilirsiniz.

14 haftalık gebe kadınların pek çoğu kendilerini oldukça güçlü hissederler. Düzenli egzersiz yapmaya başlamak isteyebilirsiniz. Gebeliğiniz boyunca formunuzu korumanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Bu haftada bebeğinizin boyutları ortalama bir limon kadardır.

Ve bu haftanın en önemli gelişmesi olarak, 14. hafta bitiminde doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini size söyleyebilir.. Bazı doktorlar emin olmak için 16. gebelik haftasına kadar beklemek isteyebilirler.

14. Hafta Gebelik Daha Fazla Detay

15. Hafta Gebelik

Bebeğiniz artık bir elma boyutunda. Gözleri hala kapalı ancak yine de ışığı hissedebilir. Ultrason görüntülemesi sırasında uykuda olan bebeğinize birazck rahatsızlık verip hareket etmesini izlemek isterseniz, karnınızın üstünden fetüse doğru ışık tutabilirsiniz.

15. gebelik haftası sonunda yapılan muayeneye bebeğinizin cinsiyetini %90 bir kesinlikle tespit ettirebilirsiniz.

 

16. Hafta Gebelik

Bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam ediyor. Diğer taraftan yüzündeki organlar ve kafatası şekli yerine oturuyor. Kulaklar alacağı son pozisyona daha fazla yaklaşarak gerçek bir bebek görünümüne bürünmeye başlıyor.

16. hamilelik haftanızda bebeğinizin başı önceki haftalara göre daha dik durmaya başlıyor. Boyu da neredeyse 11 cm civarına yaklaşıyor

Saç diplerine ait gözenekler oluşuyor. Acaba bebeğiniz saçlı mı doğacak saçsız mı? Bunu söylemek için henüz çok erken.

Kalbi her gün vücuduna ve beynine ortalama 28 litre kan pompalıyor.

16. haftadan sonra, nadiren – özellikle ikinci ya da daha sonraki gebeliklerde – anne adayları bebeğin hareketlerini ve hıçkırıklarını belli belirsiz hissetmeye başlayabilirler ancak henüz hissedemeyenlerdenseniz paniğe mahal yok..

16. hafta gebelik daha fazla detay

17. Hafta Gebelik

17. gebelik haftanızda da keyfiniz yerinde olmalı. Hamilelik kaynaklı şikayetlerin henüz başlamadığı ve kendinizi enerjik hissetmeye devam ettiğiniz bu dönemde bebeğinizin boyu 13 cm kadar olmalı.

17. gebelik haftası itibariyle 15. haftasını doldurmuş bebeğiniz artık müziğe tepki vererek hareket edebilir. Annesinin sesini tanımaya başlayabilir. Onunla zaman zaman konuşup, şarkılar söyleyin.

Aman cep telefonunu karnınızdan uzak tutun 🙂 Bebeğinizin youtube videosuna değil, sizin sesinize ihtiyacı var

18. Hafta Gebelik

18. gebelik haftasında boyu 15 cm civarına yakşalan bebeğiniz git gide daha gerçek bir bebek görünümüze bürünürken, detaylı ultrason denilen, bebekte olabilecek anomalilerin erken tespiti, teşhisi ve müdahalesi için önem teşkil eden rutini atlamamalısınız.

Ortalama bir ultrason muayenesi 3-4 dk sürerken, en az 15-20 dakika, bazen daha da uzun sürebilecek olan detaylı ultrasonun 18. gebelik haftası itibariyle yapılması uygundur. Gebelik daha ilerlediğinde, detaylar yeterince açık olmayabilir. Bazı noktalar atlanabilir. İhmal etmeyiniz.!

18. hafta gebelik daha detaylı bilgi.

19. Hafta Gebelik

Olgun bir domates boyutuna ulaşan bebeğiniz 19. gebelik haftasında da gelişimini hızla sürdürüyor. Beyin aktiviteleri çoğalan ve beyni hızla gelişen bebeğiniz ilkel canlılardan kendisini ayıracak pek çok yetiye bu hafta itibariyle sahip olmaya başlıyor.

Bebeğinizle konuşmayı ihmal etmeyin. Bu dönemde anne sesini tanımaya başlayan bebeğinizi doğum sonrasında rahatlatacak bu sese ihtiyacınız olacak..

19. hafta gebelik detaylı bilgi

20. Hafta Gebelik

20. hamilelik haftasında bir muz boyutuna ulaşan bebeğiniz artık yutma hareketlerine tamamen başladı. Ayrıca ilk kakasında çıkacak olan mekonyum denilen siyah maddeyi de üretiyor.

21. Hafta Gebelik

Neredeyse bir havuş büyüklüğüne ulaşan bebeğinizin tekmeleme ve gerinme hareketleri ile hıçkırması arasındaki farkı anlayabileceğiniz kadar net hareketleri başlamış olmalı.

Bu dönemden sonra bebeğinizin uyku saatleri ile uyanıklık saatleri kolayca ayırt edilebildiğinden, bebeğinizin genel sağlığı açısından bebek hareketlerini düzenli takip etmeniz önem teşkil edecektir.

22. Hafta Gebelik

Bu haftada bebeğiniz artık tamamen yenidoğan bir bebek görünümüze ulaşmış olmalı. Ama tabi ki detaylarda daha pek çok eksik var ve bunun yanı sıra ne akciğer gelişimi, ne diğer iç organları ne de beyin gelişimi tamamlanmış değil.

Keyifli hamilelik süreciniz 22. hafta itibariyle devam ediyor olmalı. Bebeğinizin tekmeleri de iyice kuvvetlenmiş olabilir. Tadını çıkarın.

(Tekmeyelen bebeğinizin hareketleri sizi heyecanlandırdığı kadar eşinizi ve diğer yakın çevrenizi heyecanlandırmıyorsa endişelenmeyin. Hiç kimsenin dışarıdan gördüğü görüntü ile sizin içinizde büyüttüğünüz ve hissettiğiniz canlının hareketleri sebebiyle duyduğunuz heyecan kadarını duyması mümkün değildir)

23. Hafta Gebelik

 

24. Hafta Gebelik

 

25. Hafta Gebelik

 

26. Hafta Gebelik

 

27. Hafta Gebelik

Üçüncü Trimester Hamilelik:

son hafta hamilelik takibi, doğum haftası yaklaşıyor

  • 28. Hafta Gebelik

 

29. Hafta Gebelik

 

30. Hafta Gebelik

 

31. Hafta Gebelik

 

32. Hafta Gebelik

 

33. Hafta Gebelik

 

34. Hafta Gebelik

 

35. Hafta Gebelik

 

36. Hafta Gebelik

 

37. Hafta Gebelik

 

38. Hafta Gebelik

 

39. Hafta Gebelik

 

40. Hafta Gebelik

 

41. Hafta Gebelik

 

42. Hafta Gebelik

 

Hafta hafta gebelik gelişim aşamalarını inanılmaz bir animasyonla hazırlayıp duygusallaşmanıza sebep olacak mucizevi hamilelik sürecini 8 dakikada ele alan çok sevdiğimiz bir videoyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bebeğinizin anne karnında 40 haftalık bir süreç içerisinde bu kadar büyük bir değişim ve gelişim göstermesine, haftalar geçtikçe boyunun nasıl kat be kat büyüdüğüne, organlarının gelişerek bir kum taneciğinden kanlı canlı bir bebek haline geldiğine hayret edeceksiniz.

Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirip, bebeğinizi sağlıkla ve mutlulukla kucağınıza almanızı dileriz 🙂

Sorularınız ve sorunlarınız için gebelik haftanıza uygun konunun altına yorum bırakabilirsiniz.

 

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ