Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Kilo Almak İçin Ne Yapmalı

Kilo Almak İçin Ne Yapmalı
  • Diyet
  • 12/04/2017 17:28
  • 2.802

Deri altında bulunan yağ tabakları yetersiz olduğunda soğuk mevsimlerde vücut ısılarının denetimi de daha zor olmaktadır. Obezite ve şişmanlık nasıl kronik hastalar için bir risk oluşturuyor ise çok zayıf olmakta kalp yetmezliği ve kanserden ölüm riskini de arttırmaktadır. Post-menapoz dönemlerinde kadınlar ve yaşlılar için zayıf olmak osteoporoz riskini de oldukça etkilemektedir.

Zayıflığın ilk olarak önce nedeni araştırılmalıdır. Daha sonra sonuçlara göre önleme yöntemlerine geçilmelidir. Eğer zayıflığın nedeni besinlerin vücutta kullanılması ile ilgili bir bozukluktan kaynaklanıyor ise diyet ne kadar düzeltilse de sonuç alınamamaktadır. Eğer bu durum diyeti enerji bakımından etkiliyor ya da beslenmeden kaynaklanıyorsa bu diyet ile düzeltileceğini uzman doktorlar her zaman dile getirmektedir.

BKZ. Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo almanız için neler yapmalısınız? Beslenme programınız nasıl olmalıdır? Kilo alımında size yardımcı olacak önerileri sizlerle paylaşacağız.

Nasıl Beslenilmeli?

Abur cubur olarak yediğimiz, boş kalori içeren yiyecekleri çok yemek kilo almak için doğru bir yöntem değildir. Bu tarz besinler genel olarak sağlıksız trans yağlar ya da doymamış yağları içerir. Günlük enerji alımınızı arttırmanızı istiyorsanız, bu enerji sağlıklı besinlerden alınmalıdır. Yağ grubundan omega-3 içeriği fazla olan balıklar keten tohumu ya da ceviz tercihini seçebilirler. Proteinler için en iyi seçimler ise et, balık, tavuk, fındık ve kuru baklagillerdir. Sağlıklı karbonhidratlar meyveler, sebzeler ve tam tahıllı ürünler tercih kısmında olmalıdır. Diyete ek olarak ise toz proteinler ve enteral ürünler de öğün aralarına yerleştirilebilmektedir. Toz ürünler su ile meyve suyu ya da süt ile karıştırılarak içilebilir. Doktorunuzun ya da diyet uzmanınıza danışmadan da bu ürünler kullanılmamalıdır.

Kilo Alımında Öneriler

  • Ana öğünlerinizde süt grubu, et grubu, tahıl grubu ve sebze meyve grubundan en az bir besin olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Günde 3 büyük öğün yemektense 5 ila 6 küçük dengeli öğünler yapmanız sizin için daha faydalı olabilmektedir.
  • Yağlar midede uzun süre kaldığından tokluk hissini sağlamaktadırlar. Bundan dolayı kilo almak isteyen kişiler diyetlerinde yağda kızartmalar ve çok yağlı besinlere yer vermemelidir. Etli yemekler yağ konmadan pişirilmeli ve etsiz olanlar da yeterli miktarlar da az bir şekilde yağ konulmalıdır.
  • Aralarda yiyeceğiniz öğünler boş kalori kaynağı olanlardan seçilmemelidir. Meyveler, süt ve süt ürünleri, sütlü tatlılar ve tost gibi besleyici değere sahip besinler tercih edilmelidir.
  • Patates kızartması, kızarmış tavuk ve balık bir kenara bırakılmalıdır. Bunun yerine fırında patates, ızgara tavuk ve balık tercih edilmelidir. Porsiyon miktarları biraz arttırılmalıdır. Alabileceğiniz en iyi basit karbonhidratlı besinler bal ve pekmez olarak bilinmektedir.
  • Kuru yemişler ve kuru meyveler diyetin hem enerjisini hem de vitamin ve mineral içeriğini arttırmaktadır. Diyetinizi keten tohumunu eklemeniz hem omega-3 içeriğini, hem posa hem de enerjinizi arttırmaktadır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ