Güzellik Sırlarım

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Yağlar

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Yağlar

Eğer ileri bir düzeyde bir cilt kuruluğu söz konusuysa cilt yüzeyinde oluşacak olan çatlaklar can yakıcı bir hal almaktadır.

Cilt kuruluğu kolay bir şekilde göz ardı edilemez. Çünkü kuru cilt donuk ve yaşlı bir görünüm ile göze batmaktadır. Üstelik pullanma, kaşıntı ve tahriş gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Kanama ve acı gibi başka belirtiler ile beraber enfeksiyona varabilen sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Eğer cildinizdeki kuruluk uyutmuyorsa, acı veriyor ve belirtileri dinmiyor ise bir cilt doktoruna başvurmalısınız.

Kuru Ciltleri Nemlendiren Bitkisel Çözümler

Cildi nemlendirmek adına tek seçeneğiniz çeşitli kimyasal formüllere göre oluşan nemlendirici kremler değildir. Jojoba yağı, badem yağı veya zeytin yağı gibi bitkisel yağlar ile kuru cildin neden olan belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz. İçerisinde bulunan besleyici maddeler ile bitkisel yağlar cildi nemlendirirken bir yandan da cildi gençleştirmektedir.

Cilt kuruluğu şikayeti en çok kış zamanında, soğuk hava ve düşük nem cildin nemini çektiğinde görülmektedir. İç mekanlarda kullanılan ısıtıcılar havayı ve dolayısı ile de cildi daha fazla kurutmaktadır. Hava koşulları dışında vücudun istediği kadar su içmemek, banyoda sıcak su altında çok fazla kalmak ve cildi yeteri kadar nemlendirmemek kuruluğa yol açmaktadır. Yağ oranı düşük beslenmeyle ve genetik nedenlerin de cilt kuruluğunda rol oynayabildiği düşünülmektedir.

Kuru Ciltleri Nemlendiren Jojoba Yağı

Jojoba ağacının tohumlarından elde edilir. Kimyasal yapısı, insan cildinin ürettiği bir yağa benzemektedir. Bu sayede de jojoba yağı doğal olarak cildi nemlendirir. Jojoba gözenekleri tıkamayan veya akneye neden olmayan bir cilde uygun, ince bir yağ şeklindedir. Gündüz kullanıldığı zaman ciltte fazla parlama olacağından akşam saatlerinde sürülebilmektedir. Duş sonrası jojoba yağını cildinize yedirebilir ve ya kullandığınız nemlendiricinin içine birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Kuru Ciltleri Nemlendiren Tatlı Badem Yağı

Birçok kozmetik ürününün içinde rastlayabileceğiniz tatlı badem yağı tek başına yaygın biçimde kullanılan ince ve hafif bir yağdır. İçerisinde yüksek oranda E vitamini bulunur ve cildi çok iyi nemlendirir. Yaşlanma karşıtıdır. Güneşin yol açtığı hasarları onarmaktadır. Makyaj temizliğinden tutun kırışıkları önlemeye kadar bir çok faydası bulunmaktadır.

Kuru Ciltleri Nemlendiren Zeytin Yağı

 

Mutfağımızdan hiç çıkarmadığımız katı yağları kovan ve baş köşeye yerleşen zeytin yağı sadece kalp sağlığına değil cilt sağlığı içinde oldukça önemlidir. Cilt tarafından kolay bir şekilde emilebilen zeytin yağı cildi nemlendirmekte ve dolgunlaştırma yaparak ince çizgilerin daha az görünmesini sağlamaktadır. Önerilen diğer yağlara göre de zeytin yağının kendisi değil kokusu daha çok ağır olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı nemlendirmek için zeytin yağını akşam saatlerinde kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanım sırasında ise ciltte çok yağlı bir tabaka oluşmamasından azar azar cilde yedirerek sürmeniz önerilmektedir.

Kuru Ciltleri Nemlendiren Şeftali Çekirdek Yağı

 

Şeftali çekirdek yağı oldukça hafif, ciltte yağlı tabaka bırakmayan, kokusuz yağlardandır. Tüm bu özellikleri onu mükemmel taşıyıcı yağlardan biri yapmaktadır. Piyasadaki bir çok krem ve losyon da bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ