Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Saç Dökülmesinin Çeşitleri Neler ?

Saç Dökülmesinin Çeşitleri Neler ?

Saç dökülme çeşit herkesin yaşadığı bir sorundur. Fakat özelliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Saç dökülmeleri sebeplerine, kalıcı olup olmamasına, dökülmenin nasıl başlayarak nası l ilerlediğine göre ayrılmaktadır.

Saç dökülme çeşitlerini öğrenip tedavi yöntemleri ile bilgilendirilir, saç dökülme çeşidiniz neyse ona göre çözüm yöntemlerini daha rahat bir şekilde araştırmanız mümkün olur.

Kalıcı Saç Dökülme Çeşitleri

Kalıcı saç dökülmelerinin ortak özelliği ise yapısı bozulup zayıflamış olan saçların köklerden tekrar saç çıkartmamasıdır. Günümüzdeyse kalıcı saç dökülmelerinde dökülmenin hızını yavaşlatarak çeşitli teknikler ile saç sıkılaştırma uygulamaları ve saçın doğal görünmenizi sağlayacak olan saç ekimi gibi çözümlerde bulmanız mümkün.

Kalıcı Saç Dökülme Çeşitleri

 • Erkek Tipi Dökülmeler
 • Kadın Tipi Dökülme
 • Kalıcı Bölgesel Dökülme

Erkek Tipi Dökülme

Erkek tipi dökülmelerde kalıcı olarak saç dökülmesi en çok karşılaşılan çeşittir. Erkek tipi dökülmelerinde nedeni fazla salgılanan androjen bir hormon bulunmaktadır. Halk arasındaysa erkeklik hormonu şeklinde bilinen androjen hormonu, saç köklerine kadar giden kılcal damarlarının darlamasına neden olmaktadır. Böylelikle de beslenemeyen saç kökleriniz küçülerek zaman içinde tüy şeklini almaktadır.

Tıptaki adı ise Androgenetik aleopesi olarak kalıcı saç dökülme çeşitlerinin arasında erkek tipi dökülmenin başlıca özellikleriyse alın bölgelerinde çekilme ve dökülmeyle başlar. Tepe noktanızdaki dökülmeler ile devam etmektedir. Saç dökülmeleri arasından en sık karşılaşılan çeşittir. Erkek tipi dökülmelerinde daha çok erkeklerde görülse de kadınlarda da erkek tipi dökülmeler görülür.

Kadın Tipi Dökülme

Hem bayanlarda hem de erkeklerde görülen fakat daha sık bayanlarda yaşandığından kadın tipi dökülmeler denmektedir. Genetik nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Kalıcı saç dökülme çeşitlerinde saç köklerinizin bir kısmı uyuma fazında kalır, gelişmeye ve büyümeye tamamen kendini kapatırlar. Saç yapısıyla ve özelliklere göre saçınızın büyüme döngülerinden olan uyuma fazı, saç köklerinde saç kılı uzatmayarak dinlendirdiği bir zamandır. Böylelikle giderek saçlar seyrekleşir ve kalıcı saç dökülmelerinin arasında olan kadın tipi dökülmeler ortaya çıkmaktadır.

Kadın Tipi Dökülme Özellikleri

 • Saç kökleri kafanın her yerinde eşit bir şekilde azalmaya başlamaktadır. Saçlar genellikle ince telli ve seyrek bir haldedir. Zaman içinde seyreklik her bölgeden kafa derisinin rahat bir şekilde görülebileceği gibi artar.
 • Hem bayanlarda hem erkeklerde görülür.
 • Erken yaşlarda başlayıp ağır bir ilerleme gösterir.
 • Yaşla beraber uyuma fazına geçen kökler arttığından kadın tipi dökülmelerde şiddetlenmiştir.
 • Bazı durumlarda ise saç kökleri cm kare başına 20 ila 30’a düşmektedir.
 • Genetikte olmaktadır.

Kalıcı Bölgesel Dökülmeler

Kalıcı bölgesel dökülmesinin asıl sebebi yara, yanık gibi izlerin kafa derilerinin belli bölgelerindeki saç köklerine kalıcı bir şekilde zarar vermiş halidir. Böyle durumlarda ise hasar alan bölgelerde yeniden saç uzamamakta ve bölgesel olarak saçlar dökülür.

Genel olarak kalıcı bazı durumlarda da geçici saç dökülmelerinin arasına giren bölgesel dökülmeler aynı zamanda da halk arasında saçkıran olarak bilinir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nermin dedi ki:

  bende erkek tipi saç dökülmesi vardı çok şükür likit keratin kullanarak durdurdum açıklıklar da kapandı.

BİR YORUM YAZ