Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve TedavisiSaçlar; yaşam koşulları, yaş, cinsiyet ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak dökülebilirler. Doktorlar  günde 50 ile 70 adet saç dökülmesinin normal olduğunu dile getiriyorlar. Fakat  pek çok saç dökülmesi günde 70 den iki veya üç kat daha fazla olduğu için bu tarz saç dökülmeleri dikkate alınmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.  Saç dökülmesinin nedenleri kimi zaman saçlara yapılan yanlış uygulamalar kimi zaman ise saçlar için uygulanan ürünlerin yanlış seçilmesidir.

  • Saç dökülmesinin nedenlerinden  bir tanesi saçları yanlış zamanda taramaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse; saçlar ıslak olarak taranmamalıdır! Bunun sebebi saçlar ıslak olduğunda normalde olduğundan daha esnek ve daha hassas olurlar. Islak saçlar, kuru saçlara oranla daha fazla karışırlar ve taranması da o derece güç olur. Saçları açmak için daha fazla  güç uygulandığından  saçlar koparak veya kırılarak dökülürler.
  • Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise.. kişinin kendi saç tipine özel şampuan ve saç kremini kullanmıyor oluşur.  Örnek vermek gerekirse kuru saç tipine sahip bir kişi yağlı saçlar için üretilmiş olan saç derisini kurutmaya yönelik şampuanı kullandığında zaten çok kuru olan saç kökleri daha fazla kuruyarak dökülmeye başlar.
  • Saç dökülmesinin nedenleri birçok faktöre bağlı olarak değişir yani sadece “falanca sebepten dolayı saç dökülmesi oluyor” demek yanlış olur. Bunların dışında kalıtsal saç dökülmeleri ise maalesef ki ülkemizde görülen saç dökülmelerinin en sık rastlanılanıdır. Bu tarz dökülmeler için genellikle bölgesel saç ekimi yöntemi tercih edilmektedir.
  • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı saç dökülmesinde etkili faktörlerden birisidir.

 

Saç Dökülmesini Önleyici Bakım Kürü

Mevsimsel geçiş zamanlarında saçlar olduğundan daha fazla dökülebilir. Bu durumda yapılması gereken işlem ise saçları her zamankinden daha iyi korumak ve bakım yapmaktır. Doğal saç bakım yağları saçları güçlendirdiği için bu dönemlerde uygulanabilecek  en iyi yöntemlerden biridir. Saçlarınız dökülmeye başladığında şu kürü uygulayarak dökülmeyi durdurabilir veya en azından azaltabilirsiniz.

Malzemeler: Bir çay kaşığı tatlı badem yağı, bir çay kaşığı E vitamini ve bir çay kaşığı buğday yağı

Uygulama: Bu yağları karıştırıp masaj yaparak saçlarınıza iyice yedirin ve 1 saat boyunca da saçlarınızı durulamadan bekletmiş olursanız saç dökülmesini önleyici çok etkili bir kür uygulamış olursunuz.

Doğal saç bakım yağları saç bakımınızda yalnızca dökülme dönemlerinde değil haftalık olarak uygulanmalıdır. Bu sayede saçlar köklere daha fazla tutunur bu şekilde uzaması, parlaklığı ve canlılığı da desteklenmiş olur. Düzenli olarak bakılan saçlar bakımsız saçlara göre çok daha az dökülür ve canlılığı çok daha fazla olur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

 

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri yaş ile de doğru orantılıdır.  Bu yüzden 40 yaşından sonra özellikle erkeklerde yaşa bağlı saç dökülmeleri artmaktadır. Bu durum bazen 30 yaşından da başlayabilir. 30 yaş, saç dökülmesi için erken bir yaş olduğundan erkenden tedavi edilebilirse saçların büyük çoğunluğu dökülmekten kurtarılabilir. Aslında tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi saç dökülmesinin nedenleri erken tanıya bağlıdır. Bu yüzden de saç dökülmesinin sıklaştığı zamanlarda bir dermatoloğa görünmeli ve ihtiyaç durumunda önerilen tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Gürleştirme Yöntemleri

Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız saç dökülmesinin nedenleri sadece o maddelerle sınırlı değildir. Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de beslenme şeklinizdir. Örneğin çok fazla yağlı yiyecekler, asitli içecekler  tüketen bir kişinin saçları bu tarz beslenmeyen bir başka kişiye göre çok daha fazla dökülür. Bu yüzden hem vücut sağlığımız hem de saçlarımız için yiyip içtiğimiz ve soluduğumuz her şeye çok dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmek için kendimizi şartlamalıyız. Saç dökülmeleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve kişiyi en iyi tanıyan yine kendisi olduğu için saç dökülmesinin nedenlerini gözlemleyerek bulmak tedavinin işleyişinde oldukça önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Rana dedi ki:

    dökülmeden çok çektim ya her şeyi denedim resmen saçlarıma elimi attığımda bile elime geliyorlardı şükür likit keratinden sonra düzeliyor artık sadece tararken falan geliyor oda az.

  2. Vildan dedi ki:

    Saçlarım doğum da dökülmeye başlamıştı sürekli artıyor. Bebek olduğu için bir şey de kullanmaya korkuyordum ama doğal keratin ürünlerinden aldım saçlarım için ama güvenmek ve doğal olduğundan emin olmak için ok araştırdım. Patentli bir tane buldum ve hemen aldım. İçim rahat bir şekilde kullandım ve dökülme durdu sonunda.

BİR YORUM YAZ