Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Sağlıklı Saçlar için Ne Yapılmalı

Sağlıklı Saçlar için Ne Yapılmalı

Saçlarınızı uçlarından düzenlik olarak kestirmeniz sağlıklı saçlara ulaşmanız bir numaralı kuraldır. Çünkü saç uçları kuru olduğunda ve kırık olduğunda uzaması da yavaşlamaktadır. New York’ta bilim adamı Philip Kingsley Cilinic’in saç uzmanı olarak bilinen Stephen Pullan, düzenli saç kesimlerinde saç kırıklıklarının önleneceğinin garantisini vermektedir. Tavsiyesi ise her altı ya da sekiz haftada bir uçlarından aldırmanızdır.

Yıka ve Çık

Saçlarınızın da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Columbia University Medical Center yerleşkesinden Dermatolog Lindsey Bordone, hiç olmazsa hafta sonları saçlarınızı fönden uzak tutmanızı ve havlu ile nemini aldıktan sonra kendi haline bırakıp kurutmanızı önermektedir.

Isıyı Azaltın

Saçlarınızı düz kullanmak istiyorsanız bunu en az hasar ile yapmanın yolları da bulunmaktadır. Sa düzleştiricinizin ısısını en üst seviye de değil de olabildiğince düşük bir ısı da kullanın. Transmed saç ve kozmetik cerrahi kliniği medikal direktör Dr. Melike Külahçı sürekli ısı alan saçların uzun vadede kimyasal bozulmalara uğradığını ve elastikiyetini kaybederek kolaylıkla kırıldığın saçın parlaklığını kaybettiğini dile getirmektedir. Dr. Melike’ye göre saçınıza haftada bir kereden fazla fön çektirmemelisiniz.

Cildinize Özen Şart

Saçlarınız her zaman kepekleniyor ise  kullandığınız şampuanlar olmasına rağmen saç deriniz pul pul dökülüyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Sağlıksız bir saç deriniz oldukça sağlıklı bir saça da sahip olamazsınız.

Yeterli Proteini Alın

Siz ne yerseniz saçınız da onlardan beslenmektedir. Protein saçın yapı taşında keratin proteininden oluşmaktadır. Oysa ki vücudunuza aldığınız proteini en önce kalp gibi hayati organlara taşımaktadır. Protein alımınız yeterli bir şekilde değil ise saçlarınız bundan pek de faydalanamamaktadır. İhtiyacınız olan bir diğer besin maddesi ise demirdir. Saçın enerji kaynağı olarak bilinir. Kadınlardaki saç dökülmelerinde en önemli kısım demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Maske Yapın

Saçınıza her hafta maske yapmanız, tüm dermatolog ve saç stilistlerinin de ortak önerisidir. Bu maske saçınızın kaybettiği nemi geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Sıcak Duş Almayın

Uzmanların görüşlerine göre saçların parlaklığı koruyabilmeniz için soğuk veya sıcak su yerine ılık su ile yıkanmanız tavsiye edilmektedir. Diğer durumda saçın doğal parlaklığını kaybedebilmektesiniz.

Şapka Takın

Güneşin saçları kuruttuğunu söyleyen Stephen Pullan takacağınız geniş bir şapka sadece yüz kısmınızı değil saçlarınızı ve derinizin de nem kaybından koruyacağını dile getirmektedir.

Mevsime Göre Davranın

Saçları korumanız için farklı ve çeşitli bakımlardan kremler bulunmaktadır. Fakat saçlarınızı korumanın bir diğer yolu da bu ürünler doğru zamanlarda kullanmanızdır. Dermatolog Bordone havaların kuruduğu kış zamanlarında saçlara nemlendirici ürünleri kullanmanızı söylerken, yaz aylarında da saça ağır gelebilecek olan tüm ürünlerden uzak durmanızı söylüyor

Saçınızı Nasıl Tarayacaksınız?

  • Saç dökülmelerinizi azaltabilmek için fırçalama esnasında top uçlu bir fırça kullanın
  • Islak saçlarınıza asla ve asla tarak yerine fırça ile şekil vermeyin.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Feyza dedi ki:

    Ne kadar dikkat etsemde saçlarım çok ince ve güçsüz bu sebeple güzel bir bakım yapmam gerekiyordu sürekli şimdi patentli keratin kullanıyorum saçlarım daha güçlü bakımı bıraksam bile etkisi geçmiyor hep bakımlı görünüyor.

BİR YORUM YAZ