Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Olumsuz Değişiklikler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Olumsuz Değişiklikler

sigara içmeyi bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen bağ ağrısı, kabız, mide bulantısı, ağız içi yaraları gibi değişiklikler ve olumsuz durumlar nelerdir

Sigarayı bırakmak şüphesiz ki vücudunuz ve sağlığınız adına, geleceğiniz ve yaşam kaliteniz adına atabileceğiniz en doğru adımlardan bir tanesi ancak sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen bir takım olumsuz değişiklikleri önceden bilmek ve hazırlıklı olmak da, sigara ve dolayısıyla nikotin yoksunluğundan kaynaklı yaşayacağınız sıkınıtıları atlatmanızda sizlere bir nebze yardımcı olacaktır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Olumsuz Değişiklikler

Sigarayı bırakmayı düşünüyor ancak bıraktıktan sonra vücudunuzda ortaya çıkacak negatif yan etkilerken ve değişikliklerden mi çekiniyorsunuz?  Çok da haksız değilsiniz ancak bu değişikliklerin neye bağlı olarak ortaya çıktığını, ne kadar süreceğini ve neler yaşayacağınızı bilmek, sigarayı bırakma sürecinde yaşayacağınız olumsuzluklara karşı daha toleranslı olmanızı sağlayacaktır

Sigaranın barındırdığı nikotin oldukça yüksek seviyelerde bağımlılık yapan ve yoksunluğunda neredeyse narkotik bir takım maddelerin meydana getirdiklerine benzer semptomlara yol açabilecek kadar yüksek etkili ve tehlikeli bir madde aslında. Düzenli sigara kullanıcılarına adeta enerji kaynağı olan ve gün içerisinde yakıt olarak kullandıkları nikotin alımı, sigarayı bırakmakla birlikte sıfıra ya da vücudun alışkın olduğu miktarın ciddi şekilde altına düştüğü için, vücutta bir takım yoksunluk belirtileri oluşacak, cildinizden tutun kas sisteminize kadar etkileyecek bir takım olumsuz değişiklikler meydana gelecektir

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Yan Etkiler Ne Zaman Ortaya Çıkmaya Başlar?

İlk olumsuz yan etkiler son sigaranızı içtiğinizden itibaren ortaya çıkmaya başlayacak, rahatsız edici boyuta son sigaranızdan 4 saat kadar sonra ulaşacaktır.

Vücudunuzda beklenen başlıca negatif değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 4 Saat kadar sonra sigara isteği yoğun şekilde geri gelecek ve vücudunuzda huzursuzluk hissiyatı başlayacak.
 • 10 saat kadar sonra huzursuzluk hissi oldukça tepeye çıkacak ve uykuya dalma ile ilgili sıkıntı yaşamaya başlayacaksınız
 • 24 saat kadar sonrasında sabahları sinirli uyanacak, sonraki bir kaç saati oldukça gergin geçireceksiniz
 • 2 gün sonra baş ağrılarınız olmaya başlayabilir
 • 3 Gün kadar sonra panik atak krizleri geçirebilir, artmış bir endişe seviyesine sahip olabilirsiniz

1 Hafta sonra tüm bu yan etkilerden kurtularak tamamen dumansız bir hayata geçiş yaparak hem sağlığınızı tehlikeye atan bu illetten kurtulmuş olacaksınız, hem paranız cebinize kalacak, sevdikleriniz için daha fazla zamanınız kalacak, temiz kokacaksınız ve cildinizde gençleşme, parlama ve beyazlaşma olacak. Sigarayı bıraktıktan sonra cilt ile ilgili yazımıza da mutlaka göz atın.

Vücudunuzun kimyasının şaşırmasına bağlı olarak ruhi durumunuzda oluşan bu etkilerin yanı sıra, doğrudan bedeninizde sigarayı bıraktıktan sonra oluşan bir takım olumsuz etkiler de olabilir.

 • Ağız içi yaraları – Nikotin yoksunluğuna bağlı olarak vücut ağız içinde çıkan aftlarla tepki verebilir
 • Sabahları yoğun balgam çıkarma – genzinize sürekli olarak yapışarak balgamın çıkmaya teşebbüs dahi etmesine izin vermeyen zifir ve katranın yokluğunu fırsat bilen vücudunuz, kendini arındırmak için sigarayı bıraktıktan sonra bu tarz bir olumsuz ve tatsız tepki verecektir. Süreç sıkıntılı olsa da sonuçta daha derin ve rahat nefes aldığınızı farkedeceksiniz.
 • Şiddetli Baş Ağrıları – Baş ağrıları sigarayı bırakmayı müteakip vücutta oluşan en tatsız yan etkilerden bir tanesi belki de ancak neyse ki sadece 1-2 gün sürecek.
 • Kas Ağrıları ve Titremeler – Aynen uyuşturucu yoksunluğu belirtilerine benzer şekilde kaslarda güçsüzlük, halsizlik ve titreme hali görülebilir ancak bu da tamamen geçici bir durumdur. Paniğe ya da doktor müdahalesine gerek yoktur.
 • Sivilcelenme – Nikotin yoksunluğunun yarattığı strese bağlı olarak cildinizde bir miktar sivilcelenmeler oluşabilir. Sivilcelerinizle oynamadan, patlatmadan, koparmadan sabredecek olursanız, bu tip olumsuzluk da tümüyle gelip geçicidir.
 • Mide Bulantısı – yine yoksunluk belirtisi olarak ortaya çıkan mide bulantısı, genelde sizi istifra ettirecek boyuta ulaşmaz ama sinsi bir mide bulantısı keyfinizi biraz kaçırabilir.
 • Aşırı iştah Açılması – sigaranın doldurduğu boşluğu kapatmak için yeme içmeye biraz fazla düşüp gereksiz kilo alabilirsiniz ancak bir kaç extra kiloyu çok da dert etmeyin. İşin ucunda sağlığınız var
 • Kabızlık v.b. bağırsak problemleri – bağırsak düzeni alışkın olduğu rutinden çıkınca bir de üstüne beslenme düzeni de değişince, yaygın olarak kabızlık, daha nadir olarak ise ishal gibi olumsuz yan etkiler, sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen olaylardan bir tanesidir.

Yabancı dili olan okuyucularımız için de nikotin yoksunluğu ve sigarayı bırakmanın olumsuz etkilerine dair bir videoyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

 

Sigarayı Bırakmanın Getirdiği Olumsuz Yan Etkileri ve Vücut Değişimlerini Nasıl En Aza İndirebilirim?

 • Ruhsal sıkıntılarınız için kendinize bir meşgale bulmaktan öte çok daha fazla alternatifiniz olmasa da durumunuz ağır ise bir doktor önerisi ile antidepresan kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Bağ ağrılarınız için majezik, buscopani vermidon gibi bir takım ağrı kesici haplar kullanabilirsiniz
 • Mide bulantıları için zofran ya da metpamit gibi bir ilaç alabilirsiniz
 • Bağırsak floranızı düzenlemek için ilaç kullanabilir ya da probiyotik tüketebilirsiniz
 • Ağız içi yaralarınız için karbonatlı su ile ağzınıza gargara yapabilirsiniz.

Yukarıda tüm detayları ve açıklığıyla bahsettiğimiz sigarayı bırakmaya bağlı vücutta meydana gelen olumsuz değişiklerin hepsi ortalama ilk 1 haftalık süreçte yaşanmakta ve hafta sonunda tümüyle sona ermektedir. Bir ömür boyu, sağlıklı ciğerlere, temiz bir nefese, güzel bir cilde sahip olmak adına katlanacağınız olumsuzlukların minimum olduğunu hatırlayıp kendiniz için bugün güzel bir şey yapın ve sigarayı bırakın


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. engin21 dedi ki:

  yasim 30 15 yildir sigara iciyorum 3 yil once icmedim 2 yil boyuca, tekrar basladim 20 gundur tekrar biraktim ama gecen seferki gibi kolay olmayip cok zorlaniyorum anlatmak istedigim bitirmek istiyorsaniz bir daha icmeyim birakmak zor ama sonu mutluluk.

 2. çakmak dedi ki:

  27 mayıs 2018 de bıraktım.27 yıl günde 3 paket içtim. Yukardaki yazı güzel ama çok eksik bence.İlk günler 5-6 atak yaşıyorsun.Hepsini tespit ettim.16 sularındaki en güçlü tepki 2-3 ay sürdü gibi.Karın şişliği en uzun sıkıntı idi,antepsin le atlattım.Şu an 14 den sonra aniden gelen aşırı vücut ısım var,ayağım su kovasında.Aslında sabah akşam 15 er dakika koşu ve duş.Çözümü biliyorum ama bir türlü başlayamadım.Kokmuyorum,param cebimde,daha iyi olacak diyerek zaman geçiriyorum.Bıraktım ve daha başlamam..içmem.

 3. Serdar dedi ki:

  Evet bırakmak çok zor belki inanmiyacaksiniz ama ben geçici hafiza kaybı bile yaşıyorum 3 gün oldu bırakalı.

 4. firdevs dedi ki:

  2 gün oldu bırakalı halsizlik,mide bulantısı, konsantrasyon eksiliği yaşıyorum çok fazla.Ama kararlıyım bırakıcam

 5. berkk dedi ki:

  31.12.18 de bıraktım,ilk 3 gün ciddi anlamda üzerimde bi mallık vardı.ayrıyeten geceleri aniden uyanıp sigara içmek istiyordum(ki normalde geceleri çok içmezdim).Panik atak bnzeri.Ama gün geçtilkçe canınız harbiden istemiyor.Yok efendim bizim eski komşu 15 yıldır bırakmış ama hala canı istiyormuş gibi safsatalara inanıp inancınızı kırmayın derim.

BİR YORUM YAZ