Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözüm

Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözüm

Diğer adı epidermal kist olarak bilinen een sık kulak arkasında, yüz ya da sırtta oluşmaktadır. İçi sebumla dolu olan kistler genel olarak zararsız ve çoğunlukla da herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zaman içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Fakat bazı durumlarda ise yağ bezesi çok büyükse, ağrı yapıyor ise ya da enfeksiyon kaptıysa profesyonel bir tedavi yapılması gerekmektedir. Yağ bezeleri parmak uçları ile yerinden oynatılabilir, genellikle sarı, serttir, beyaz ve cildin kendi rengini alırlar, ağrı olmaz. Yağ bezesi oluşmasının başlıca sebeplerinden ise yağ sağlayan yağ bezelerinin tıkanmasıdır. Bunun dışında ise aşırı testosteron üretimi, aşırı yağ üretiminden, güneş ışığı, şişen saç kökleri, akneye yatkın cilt, traş ya d ağdanın yağ bezesi oluşumuna sebep olduğu bilinir. Vücudunuz da küçük yağ bezelerine sahipseniz evde bitkisel çözümleri deneyebilir ya da eczanelerde reçetesiz bir şekilde satılan merhemleri ele alabilirsiniz. Fakat büyük yağ bezelerinin enfeksiyon kapma riski daha çok olduğundan cilt doktoruna görünmeniz en güvenli yoldur.

Yağ Bezeleri için Bitkisel Çözümler

Buhar

Buhar, ısı ve nem yağ bezesinin yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Yumuşayan yağ bezesinin kendi kendine boşalma ihtimali daha çok artmaktadır. Yeterli ısı ve buharı sağlayabilmek için sık bir şekilde sıcak su ile duş yapabilirsiniz. Diğer yöntem ise bir havluyu buharda ısıtıp ya da sıcak suyla ıslattıktan sonra iyice sıkıp bezenin üstüne kompres yapmanızdır. Sıcak kompresi gün içerisinde 20-30 dakikalık süreler de 3 ila 4 kez uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

İltihabı önleyici ve bakterileri temizleyici özelliği olan çay ağacı yağı sivilceler de olduğu gibi de yağ bezeleri tedavisinde önerilen doğal yağlar arasında yer almaktadır. Çay ağacı yağını gün içerisinde 2-3 defa direkt yağ bezesinin üstüne ve çevresine uygulayabilirsiniz. Bu uygulama ile bezenin iyileşme süresini kısaltırken bakterileri temizler ve enfeksiyon riskini önemli oranda azaltmaktadır.

Aloe Vera

Aloe vera jeli yağ bezesini yumuşatmaktadır. Boyutu küçültür ve iyileşme süresini de oldukça kısaltır. Az bir şekilde jeli her gün düzenli bir şekilde bezenin üzerine sürün. Aloe Veranın anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu durumda da bakterileri temizler.

Hintyağı

Yağ bezesine düzenli bir şekilde hintyağı sürmek bezenin daha kısa sürede boyutunun küçülmesini sağlamaktadır. Hintyağını uygulamak içinse küçük bir parça pamuklu kumaşa ya da bir parça pamuğa 4-5 damla hintyağı damlatarak bezenin üzerine yerleştirin. Daha sonra yağın etkisini gösterebilmesi için üzerine sıcak havlu koyup ve 30 dakika kadar bekletmelisiniz. Bunu gün içerisinde 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz. Hintyağını asla ağız yolu ile tüketmemelisiniz.

Sirke

Sirke özellikle enfeksiyon riski yüksek yağ bezesini temizler ve küçültmek için oldukça etkili bir çözüm olarak bilinir. Sirkeyi beze üzerine sürdükten sonra gazla bez ile ya da beze çok küçük ise yara bandı ile kapatın. 3-4 gün bu şekilde bekletip daha sonra yara bandını çıkarıp bir parça pamuğu ılık su ile ıslatarak sirkeyi temizleyin.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ