Kategoriler

Evde Manikür Pedikür Yapmanın Yolları

Evde Manikür Pedikür Yapmanın Yolları

Evde manikür pedikür yapma önerilerimiz. El, ayak ve tırnak bakımının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Özellikle ilk tanıştığım birisiyle en çok dikkatimi çeken noktalardan birisi tırnakları olur. Bakımlı olmaktan ziyade temiz olması, çirkin bir görüntüye sahip olmaması çok önemlidir. Bakımlı olmak demişken her insan iş hayatı veya aile yaşantısı bakımından manikür pedikür yaptıramayabilir. Ancak en azından tırnakların uzunluğuna, içinin temiz olmasına dikkat etmek gereklidir.

Evde Kolay Manikür Pedikür Yapımı

Herkesin yaptığı tırnak kesme ve temizliğe dikkat etmek ilk aşamadaki bakım tekniğidir. Manikür ve pedikür ise bunların bir sonraki bakım aşamasıdır.

Bildiğiniz gibi tırnaklarınıza bu bakımı yaptırabilmek için kuaföre gitmeniz gerekmektedir. Birçok ev hanımı ise maddiyat veya zaman eksikliğinden dolayı kuaföre gidemeyebilir. Bu demek değil ki siz manikür pedikür yapamayacaksınız. Bugün kendi tırnak bakımını evde, kendi malzemeleriyle, sağlıklı bir ortamda manikür pedikür yapmanın yöntemlerinden bahsedeceğim. Evinizde oldukça basit bir şekilde manikür pedikür yapmak için..şu adımları takip edin:

 

Manikür ve Pedikür

Pedikür Nasıl Yapılır?

 • İlk aşamada yapacağınız uygulamaları daha kolay ve tırnağınıza zarar vermeden yapmak için ayaklarınızı yumuşatmanız gereklidir. Ayaklarınızı yumuşatmak için yapacağınız uygulama öncesinde tırnağınızda oje veya parlatıcı varsa bunu tamamen temizleyin ve doğal haline getirin.
 • Temizliği yaptıktan sonra artık ayaklarınızı yumuşatabilirsiniz. Bunun için isterseniz sıcak bir banyodan sonra manikür pedikür İsterseniz bir kova içerisine su koyup içerisine de ayaklarınızı koyarak yumuşatabilirsiniz.
 • Ayaklarını kovaya sıcak su koyarak yumuşatmak isteyenler su içerisine 1 veya 2 tane de aspirin atarak hem ayakların yorgunluğunu almasını hem de gözeneklerin rahatlamasını sağlayabilir. Aspirinle birlikte yapabileceğiniz diğer rahatlatıcı ürün ise vazelindir. Ayaklarınızı çıkartmadan suyun içerisine vazelin döktüğünüzde muhteşem etkisini göreceksiniz.
 • Artık ayaklarınızı sudan çıkarabilir ve istediğiniz şekilde uygulamalarınızı yapabilirsiniz. Yumuşatma uygulaması sayesinde tırnaklarınız keserken kırılmayacak veya çatlamayacaktır. Manikür pedikür için kullandığınız malzemelerinizden ayak tırnaklarınız için tırnak makasınızı alın ve istediğiniz uzunlukta tırnaklarınızı kesin.

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

 • Tırnak kesim işleminden sonra tırnağınız etrafındaki rahatsız eden etleri çok aşırı gitmeyecek ve deriye zarar vermeyecek şekilde kesin. Tırnakta oluşan katikülleri gidermek için küçük tahta parçalarıyla itebilir ve bu işlemi yaparken tahta parçanızın üzerine katikül giderici sıvı damlatabilirsiniz.

 

 • Manikür pedikür uygulamalarımız bu şekilde devam ederken ayak bakımınızı sonlandırmak için yapmanız gereken ayak topuklarını törpülemek olacaktır. Bu uygulamadan sonra pedikür işleminiz sonlanmış olacaktır. Topuğunuzu törpülemek için güzel bir törpü çubuğu alın ve tabanınızı törpülemeye başlayın. Zaten ayağınızı yumuşattığınız için manikür pedikür için törpüleme çok kolay olacaktır. Basit bir şekilde ayaklarınızı törpüledikten sonra ayağınıza çorap giyerek törpülemenin tam olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer çoraba ayağınız takılıyorsa biraz daha törpü yapmanız gerekebilir.
 • Sırasıyla takip etmiş olduğunuz tırnak kesme, tırnak etlerinin ve tırnak katiküllerinin kesilmesi ve topuk törpüleme işlemi ile pedikürünüzü tamamlamış oluyorsunuz. Artık istediğiniz gibi ojenizi sürebilirsiniz. Ayağınız ve tırnaklarınız ölü derilerden tamamen kurtulmuş ve bu uygulama sayesinde sağlıklı bir şekilde bakımınızı tamamlamış olacaksınız. İsterseniz manikür pedikür uygulamalarından sonra nemlendirici veya bakım kremleri kullanabilirsiniz.

 

Manikür Nasıl Yapılır?

 • Sağlıklı bir manikür uygulaması için el tırnaklarınızda bulunan ojeyi asetonla veya başka bir maddeyle mutlaka temizlemeniz gerekir.
 • Tırnaklarınızı iyice temizledikten sonra manikür pedikür uygulamalarınızı devam ettirmek için bir küçük tahta parçası veya tırnak makasınızın çakısı yardımıyla tırnak etlerinizi geriye doğru itin. Bu şekilde tırnak etlerinizi iterek tırnak etlerinizi kabartın. İşlemin sağlıklı ve istediğimiz gibi olması için uygulamayı yaptığınız tırnak makasının çakıcı veya tahtanın ucuna katikül giderici sıvı dökmelisiniz.
 • Evinizde yapacağınız manikür pedikür uygulamamızı bu aşaması ise tırnaklarınızı istediğiniz gibi kestikten sonra törpülemektir. Tırnak törpüsüyle tırnaklarınızı iyice törpüleyin ve takılıp takılmadığınızı kontrol etmek için naylon bir çoraba tırnaklarınızı sürtün. Takılma olursa biraz daha törpü yapabilirsiniz.
 • Tırnaklarınızı törpüledikten sonra tırnak etlerini katikül makasıyla dikkatlice kesin. Tırnak etlerini keserken derin kesmemeye dikkat edin.
 • Manikür pedikür bakımınızın tırnak uygulaması için son işlemi bakım yaptığımız tırnağın, tırnak etlerinin rahatlaması için ılık suya parmaklarınızı koymaktır. Bir kap içerisine kaynattığınız suyu dökün ve biraz ılımasını bekleyin. Sonrasında bakım yaptığınız tırnaklarınızı bu su içerisine koyun ve 4-5 dakika bekleyin.
 • Yapmış olduğumuz bu son uygulama sayesinde manikür pedikür bakımınız sağlıklı ve çok basit bir şekilde sonlanmış oluyor. Zamanı olanlar ve bunun için para ödemek istemeyenler evlerinde rahat bir şekilde manikürünü de pedikürünü de yapabilir. Artık bu süreçten sonra istediğiniz gibi ojenizi sürebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Evde El Bakımı Nasıl Yapılır

  

 

Yukarıda belirli bir işlem sırasına göre maddeler halinde sıraladığımız manikür uygulamalarını aynı zamanda aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ