Kategoriler

Özel Hastanelerde ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Özel Hastanelerde ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Özel hastanelerde kürtaj fiyatları ve devlet hastanelerde kürtaj fiyatları hastalara uygulanan kürtaj fiyatları konusunda bilgi almak isteyen okuyucularımız için derlediğimiz yazımızda, yasal olarak tam rakamlar vermemiz yasak dahi olsa, kürtaj ameliyatına ait maliyetlerin aşağı yukarı ne kadar tuttuğu ve kürtaj masrafları ile ilgili daha kesin ve net rakamlara nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili konulara değineceğiz;

Güncel Kürtaj Fiyatları

Günümüzde sayısı oldukça fazla olan bilinçsiz ve korunmasız cinsel birliktelikler, neredeyse toplumda yarı yarıya bireyleri kürtaj yaptırmaya yöneltmektedir.

 

Kürtaj işlemi bu boyutlara gelmişken, fiyatlar arasında kesin olarak bir belirlilik olmamasıyla birlikte, genel olarak kürtaj fiyatları 5000 lira ile 15500 lira arasında çeşitli sebeplere göre değişkenlik gösterebilir.

 

güncel kürtaj fiyat listeleri

Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

Özel hastaneler ve özel kliniklerde yapılan kürtaj fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak 500-700 TL ile 20500-30000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Devlet hastanelerinde kürtaj isteğe bağlı olarak her zaman yapılmıyor olsa da, keyfi kürtaj işlemi gerçekleştiren SGK hastanelerinde ise fiyatlar özel hastanelere göre çok daha uygun ve ortalama 150 TL ile 700 TL arasında değişiyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için devlet hastanelerinde kürtaj yapılıyor mu adlı yazımıza bakabilirsiniz

Kürtaj Fiyatlarını Etkileyen  Faktörler Nelerdir?

Kürtaj fiyatları, işlemin uygulanacağı hastanenin nitelikleri, sahip olduğu tıbbi teçhizat ve kullandığı malzemelerin kalitesi, çalıştırdığı doktorların nitelikleri ve ameliyat esnasında kullanılacak anestezi yöntemi v.b. pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Diğer yandan tabii ki sizin istekleriniz olacaktır. Bunun yanında Türk tabipler birliğinin belirlediği fiyatlar ile sizin istekleriniz arasındaki kurulacak dengeye göre bu fiyatlar daha detaylı bir şekilde belirlenecektir. Yapılacak muayene, ultrason ve uygulanacak kürtaj işleminden bir hafta sonraki yapılacak kontrol için verilecek ücret, eğer uyutularak yapılacak ise anestezi ücreti ve bu işlemin hastanede yapılması isteniyorsa hastaneye verilmesi gereken otelcilik ücretleri, bu fiyatları oluşturan faktörler arasındadır.

Bütün bu bilgilerin ışığında özel hastanelerde uygulanan kürtaj işleminin, devlet hastanelerine göre daha yüksek fiyatlarda olduğunu elbette ki söyleyebiliriz. Bunun sebebi sizin isteklerinize daha fazla hitap etmesi ve daha fazla isteklerinize yönelik hareket etmeleridir. Seçilen her hastaneye göre tahmin edersiniz ki yapılacak kürtaj işleminde bir değişiklik olmamakla birlikte sizlere yönelik, çalışan personelin ilgi ve alakasında bir değişlik ya da eksiklik olmayacaktır.

Kürtaj işleminin fiyatlandırmasını daha detaylı olarak şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Gebelik işlemine ne kadar erken müdahele edilecekse, kürtaj ücreti ona göre düşüklük göstermektedir. ( gebeliğin 10 haftayı geçmemesi şartıyla zira 10 hafta gebelik yaşından büyük hamilelikler, tıbbı bir gereklilik olmaksızın sona erdirilimemektedir. Aksini yapan ya da yapmayı teklif eden hastaneler ve sağlık personelleri yasal olarak suç işlemekte ve sizin hayatınızı tehlikeye atmaktadır)
 • Özel hastanelerin fiyatlarının devlet hastanesine göre fazlalık göstermesinin yanında, özel hastaneler arasında da kesin bir fiyatlandırma bulunmamakta birlikte kürtaj fiyatları değişebilmektedir. Hastanenin kürtaj dışındaki diğer ameliyatlarında uyguladığı fiyat politikası, ortalama olarak kürtaj ameliyatı fiyatlarına da yansıyacaktır.
 • Klinik ve özel muayenehanede yapılacak kürtaj, otelcilik masraflarından arınacağından daha uygun fiyatlı olacaktır ancak diğer yandan, küretaj bir cerrahi operasyondur ve minimum dahi olsa komplikasyon riski taşımaktadır. O yüzden bir klinik ya da özel muayenehane yerine, tam teçhizatlı bir hastanede işlem yapılması sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.
 • Kürtaj yaptıracağınız yere karar verirken, kar zarar ilişkisi yaparak, fiyat performans ilişkisine göre karar vermelisiniz.
 • Lokal anestezi, genel anesteziye göre daha uygundur. Ancak genel anestezi çok daha rahat ve stressizdir. Her ikisinde de ağrı duymazsınız.
 • Vakum aspirasyon ile uygulanan kürtaj ücretleri, eskiden kullanılan metal kaşık yöntemlerine göre daha yüksektir. Ama hem bebeğin ana rahminden ayrılmasındaki işleyiş biçimi sebebiyle daha insancıl bir yöntem olarak kabul edildiğinden hem de

Kürtaj işlemi fiyatlandırması için daha detaylı sorularınız varsa yazı altına yorum bırakacak olursanız, sadece bizler tarafından görüntülenecek olan e-mail adresinize ilgili bilgilendirme yollanacaktır.

Kimlerin kürtaj yaptırması uygundur?

18 yaşından büyük evli ya da bekar kadınlar, gebeliği 10 haftayı geçmemiş ise kürtaj işlemini ilgili ücreti ödemeleri kaydıyla herhangi bir özel hastanede sorunsuz bir şekilde yaptırabilirler.

Tıbbi durumu dolayısıyla – aşırı kanama- düşük v.b. – acil bir şekilde kürtaj yaptırması gereken yetişkin kadınlar için özel hastanelerin acil bölümünden sevk edilmeleri durumunda, herhangi bir ücret ödemeden, özel hastanelerde de kürtaj yaptırabilirler.

Kürtaj işlemi bilgilerime kimler ulaşabilir?

Bu konuda kesinlikle meraklanmayın, kürtaj işleminize dair bilgileriniz, sizin isteğiniz dışında kimse ile paylaşılmaz. Ancak sizin istediğiniz ve bilginiz doğrultusunda diğer kişiler ile paylaşılabilir. Ancak şayet 18 yaşında küçük iseniz, yasal olarak ebeveynlerinizden birinin izni gerektiği için durum her türlü aklı başında sağlık personeli tarafından ailenize bildirilecektir.

Kürtaj Yaptırmak İçin Param Yok Yasadışı Kürtaj Yapan Yerler Bulamaz Mıyım

Kürtaj yaptırmak için gereken ücreti bulamayan ya da ailesinin haberi olmasın diye merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde yasa dışı yollarla kürtaj yaptırmaya kalkan kadınlar ve genç kızlar, sonu ölüme kadar gidebilecek pek çok komplikasyonla karşılaşmaktadırlar. Filanca kişinin tıbbi lisansı olmayan bir kişiye yaptırdığı bebek düşürme işleminin sorunsuz sonuçlanmış olması, sizin de bu kadar şanslı olacağınız manasına gelmez.

Kürtaj, mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından hastane şartlarında yapılması gereken, bilgili personel tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça basit ancak yine de ciddiye alınması gereken bir cerrahi operasyondur ve kürtaj fiyatları, pek çok ameliyata göre çok daha uygun fiyatlıdır.

Maalesef maddi imkansızlıklar sebebiyle pek çok kadın alternatif çocuk düşürme yöntemleri kullanarak sağlığını riske atmaktadır

İstanbulda Kürtaj Fiyatları Diğer Şehirlerden Daha mı Yüksek?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerdeki özel hastanelerde yapılan pek çok ameliyatta olduğu gibi, kürtaj operasyonlarında da fiyatların Türkiye’nin diğer illerine göre bir miktar daha yüksek olduğunu söylememiz yanlış olmaz ancak diğer yandan İstanbul gibi büyük şehirlerde, çok fazla doktor ve hastane alternatifi olduğundan, kürtaj yapılan hastane ve kliniklerden fiyat isteyebilir ve fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra, size güven veren yerler arasında bütçenize uygun olan yeri seçebilirsiniz.

Uygun doğum kontrolü yöntemlerinden birini, bilhassa da rahim içi araçları kullanmayı tercih ederek istenmeyen gebeliklerin ve gebelik sonlandırma ameliyatı maliyetlerinin önüne geçebilirsiniz. Spiral taktırmayı düşünürseniz, spiral fiyatları yazımızdan ilgili bilgiye ulaşabilir ve kürtaj maliyetleri ile karşılaştırıldığında ne kadar daha ucuz ve zahmetsiz bir yöntem olduğunu görebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Feriham dedi ki:

  8 haftalık civarında gebeyim ilk gebeligim kürtaj fiyatlarını öğrenebilir miyim 24 yaşındayım yeni evliyim

  1. Yaprak dedi ki:

   kürtaj fiyatlarını tam olarak öğrenebilmek için biz özel hastane ya da kliniğe başvurarak öncelikli olarak kadın doğum uzmanına başvurmalısınız

 2. Ayfer dedi ki:

  Duyduğuma göre çoğu Devlet hastanesi kürtaj işlemini yapmamakta, eğer bilginiz varsa kürtaj işlemini yapan hastaneleri bana mail yolu ile atabilir misiniz ?

  1. Yaprak dedi ki:

   devlt hastanelerinin önemli bir kısmında ücreti mukabilinde kürtaj işlemi yapılmaktadır şayet kürtajınız keyfi sebeplere bağlı ise. Tıbbi bir gerekçeniz varsa, ücretsiz olarak da yaptırabilirsiniz.

  2. Yaprak dedi ki:

   devlet hastanelerinin önemli bir kısmında ücreti mukabilinde kürtaj işlemi yapılmaktadır şayet kürtajınız keyfi sebeplere bağlı ise. Tıbbi bir gerekçeniz varsa, ücretsiz olarak da yaptırabilirsiniz.

 3. Kürşat dedi ki:

  Merhaba. 18 yaşından büyük ve bekar bir kadının 10 haftadan büyük bir bebeğini düşük nedeniyle devlet hastanesinde kürtaj edilmesi durumunda aileye herhangi bir bilgi gider mi? Acil cevaplarsanız sevinirim.

  1. Yaprak dedi ki:

   Merhabalar. 18 yaşından büyük bekar bir kadının normal şartlar altında, gebelik haftası kaç olursa olsun yasal şekilde gerçekleştirilen kürtaj operasyonu ile ilgili ailesine bilgi verilmesi “zorunlu değildir ve etik de değildir”. Ancak ne yazık ki devlet hastaneleri söz konusu olduğunda yasa dışı bir uygulama da değildir.
   Aslında haber vermelerini gerektirecek haklı bir gerekçe olmamasına ve etik olarak kesinlikle haber vermemeleri gerektiği halde, verme durumlarının yasal olarak bağlayıcı ve tehdit edici bir unsur oluşturmaması sebebiyle, bazı devlet hastaneleri etiği hiçe sayarak çeşitli bahanelerde aileye bilgi vermektedir. Ancak lütfen tıbbi olarak gereklilik durumunuzla ilgili aksiyon almaktan korku v.b. sebeplerden ötürü geri durmayınız. Sonu ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Alternatif olarak maddi durumunuz müsait ise şayet, özel bir klinikte ameliyatınızı olabilirsiniz. Özel kliniklerde bu durumun yaşanma ihtimali çok daha düşüktür.

   1. Kürşat dedi ki:

    Yani yasal olsa bile devlet hastanelerinde velilere bu bilgi ulaştırılıyor mu?

    1. Yaprak dedi ki:

     ulaştırılmaması lazım ancak maalesef kesinlikle haber vermezler diye bir şey söylememiz mümkün değil

 4. Hatice dedi ki:

  Bugun ozel bir hastanede endimetrium( rahimden parca alindi) yaptirdim 500 tl ucret odedim SGK bu islemlerin ucretini oduyormu oduyorsa ne kadarini oduyor yardim lutfennn..

  1. Ayşe dedi ki:

   Hangi hastanede nerede yaptırdınız acaba?

 5. Öykü dedi ki:

  Evliyim bir oğlum var ve ikinci kere spiral ile hamile kaldım ve 6 haftalık kürtaj olmak istiyorum fakat babası da yanımda değil o olmadan olabilir mi

  1. Yaprak dedi ki:

   Merhabalar. Eşiniz ile resmen evli iseniz, gebeliğinizi sonlandırmak için eşinizin ıslak imzasına kesin suretle ihtiyaç duyulmaktadır

 6. yasar dedi ki:

  sevdiğim kadin hamile olduğunu ve bunu istemedigini belirtiyor dolayisiyla kurtaj yapmamiz gerekiyor yasalmi
  ve nasil bas vurmamiz gerekiyor herhangi bir ucrete tabimi

  1. Yaprak dedi ki:

   Yaşar Bey; eğer her ikiniz de 18 yaşından büyükseniz, kürtaj işlemi tamamen yasal bir şekilde gerçekleştirilebilir.

 7. Bora dedi ki:

  Bayan arkadaşım adet olmadi bu ay bayada korunduk şimdiye kadar hep düzenliydi hamile ölmesinden şüphe ediyoruz ama test yaptırmadım gebeliğin daha 1 yada 2 haritasında devlet yada özelde kürtaj yapılır mı 10 haftasını daha doldurmadan suçmu yoksa

 8. melike dedi ki:

  samsunda kürtaj işlemi Yapan devlet hastanesi varmı Yardımcı olurmusunuz.bilğisi ölan Yazabilirmi

 9. Sinem dedi ki:

  3haftalik hamileyim devlet hastanesi kurtaj yapıyor mu

 10. Arif dedi ki:

  Mrb eşim hamile kurtaj yaptırmak istiyoruz ankara hangi devlet hastaneleri kurtaj yapiyor

 11. Asiye dedi ki:

  Adet günüm geçti gebelık için neredeyse tüm belirtileri yaşadım bulantıydı ateşlenme grip olma fazla acıkma Vs belirtileri gördüm ama testlerimde hepsi negatif çıkıyor kanda idrarda hissediyorum gebe kaldığımı. Olmaması gereken bir bir gebelık çözüm bulamıyorum ne yapacağım

 12. Aynur dedi ki:

  Mrb bende 26 yasndaym istenmiyen bir gebelik ve benm 2 tane çocuğum 2 war kızım hasta oldm için aldırmak istiyorum ama durum ıyi deil bana bu konuda yardmcı olurmuşuz

 13. Fatma dedi ki:

  Merhaba kurtaj yaptirmak istiyoruz bekarim buna uygun konya ,isparta civarinda özel hastane varmi

 14. Büşra dedi ki:

  Merhabalar! Öncelikle paylaştığınız için teşekkür ederim. Antalyada önerebileceğiniz bir özel hastane var mı?

 15. Farshad dedi ki:

  Mrb 2 haftalik hamile devlet hastanesi kurtaj yapabilceklarmi

 16. Kaza kurşunu dedi ki:

  Merhaba Gaziantep te ücretsiz hangi devlet hastaneleri yapıyor

 17. Büşra dedi ki:

  Aydında isteğe bağlı kürtaj yapan devlet hastanesi varmi acaba

  1. Acilll dedi ki:

   Ankara’da kurtaj yapan devlet hastanesivarmı

BİR YORUM YAZ