Kategoriler

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kusursuz, güzel bir tırnak için tırnak bakımı nasıl yapılır?  İnsani ilişkilerde önemli olan iç güzellik deriz ancak dışını beğenmediğimiz bir kişinin içini merak etmeyiz. İlk tanışmada elin, yüzün, kılık kıyafetin, saçın bakımlı ve tertipli olması çok önemlidir. İnsan gözü etrafına baktığında bir estetik, düzen ve çekicilik görmek ister.

 

Bu nedenle buna önce kendimizi düzelterek sonra da çevremizde değişiklikler yaparak başlayabiliriz. Pek fazla üzerinde durulmasa da tırnak bakımı oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse; evine misafir olduğunuz ev sahibi sizi en güzel kıyafetiyle, tertemiz eviyle karşılasa ve önünüze bir sürü pastalar, börekler koysa, siz tam pastanızdan bir dilim ağzınıza atarken ev sahibinin tırnaklarının uzun, bakımsız ve içinin pis olduğunu görseniz nasıl düşünürsünüz?

 

Tabii ki de hayran kaldığınız tertemiz ev ve çeşit çeşit yiyecekler birden gözünüzde çok farklı canlanabilir. Bu nedenle tırnak bakımı da en az cilt ve güzellik bakımı kadar önemlidir. İşte bugün sizlere pek önemsenmeyen ama oldukça önemsenmesi gereken tırnak bakımı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler vereceğiz..

 

Tırnak Bakımı İçin 3 Basit Aşama

 

Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı oldukça basit ve zaman almayan uygulamalarla yapılabilir. Eğer bakım merkezlerine gidecek kadar iyi bir maddiyata sahip değilseniz evinizde de rahatlıkla ve çok ucuza kendi bakımınızı yapabilirsiniz. Tırnak bakımı bütün insanların temel bakım ihtiyaçlarından biri olan tırnak kesme işlemi ile başlamaktadır. Bizlerde ilk maddemizde doğru bir şekilde tırnak kesebilmenin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Tırnak Kesimi: Tırnaklarınızın çatlamadan zarar görmeden kesilmesini istiyorsanız duştan sonra kesebilirsiniz. Sıcak suyun altında iyice yumuşayan tırnaklarınız rahatça kesilecektir. Tırnaklarınızı en doğru şekilde nasıl keseceğinizi merak ediyorsanız size önerim, oval bir şekilde kesmenizdir. Tercihinize göre düzde kesebilirsiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltmeler yapın ve sonrasında kalıntıları gidermek için yıkayın. Yıkadıktan sonra yaptığınız tırnak bakımı daha net bir şekilde gözükecektir.

Bu konuda size vereceğimiz sırrımız şu ki eğer doğal bir şekilde manikür ve pedikür yapmak mümkün mü derseniz kesinlikle bunun cevabı evet olacaktır. Hepimizin evinde genelde bulunan gül kokulu vazelin tırnak bakımı için sizlere doğal manikür ve pedikür imkânı sağlayacaktır. Vazelin uygulamasını el tırnaklarınıza yapabildiğiniz gibi ayak tırnaklarınıza da kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Anlattığımız şekilde tırnaklarınızı keserken eğer tırnaklarınızın sağa sola sıçramasından rahatsız oluyorsanız size 1 püf noktası daha verelim. Eğer tırnak makasınızı kullanmadan önce ıslatırsanız, tırnaklarınız kesilirken sağa sola sıçramayacaktır.

 

Tırnak Törpüleme: Tırnak kesme uygulamasını anlatırken tırnaklarınızı kestikten sonra törpü yapın demiştik. Eğer tırnak bakımı işleminde vazelin uygulamasını yapacaksanız törpü işlemini sonraya bırakın ve tırnaklarınızı kestikten sonra sadece vazelin uygulamasını yapın. Sürdüğünüz güllü vazelin tırnaklarınızı ve çevresini iyice yumuşatıp emildikten sonra törpülemeye başlayabilirsiniz. Törpüleme işlemini yaparken önce tırnaklarınızın küt mü yoksa oval mi olması gerektiğine karar verin. Buna en başta dediğimiz gibi kesim işleminde de dikkat etmeniz gerekiyor. Tırnak bakımı yaparken küt tırnağı ovale çevirmek biraz daha zor olsa da oval tırnağı küt tırnağa çevirmek çok daha kolaydır.

 

Kütikül Temizliği: Aslında tırnak bakımı için kesilmemesi gerekilen kütiküller, tırnağı enfeksiyonlardan koruyan bir yapıdır. Görüntü açısından sizi rahatsız ettiği için kesmek istiyorsanız önce tırnaklarınızı nemlendiricilerle nemlendirin ve sonrasında kütiküllerinizi temizleyin. Temizleme işlemi için diğer bir tavsiyem ise kütikül temizleyici kremler olacaktır. El ve ayak bakımı hakkında tüm bakım yöntemleri için bu kategoriye göz atın.

3 bölüm haline temel olarak kolayca tırnak bakımı yapma uygulamalarından bahsettik. Aslında her insanın yaptığı ve yapması gereken bu uygulamalar doğru bir şekilde uygulandığında bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak bazı uygulamaların yanlış yapılması ve bazı enfeksiyonlar yüzünden tırnak hastalıkları dahi oluşabilmektedir. Bugün en çok duyduğumuz 2 tırnak sorunundan bahsedeceğiz. Birisi tırnak mantarı diğeri ise tırnak batması. Oldukça sıkıntılı süreçleri olan bu iki hastalık en çok gözlemlenen tırnak sorunlarındandır.

 

Tırnak Sorunları ve Çözümleri

Tırnak mantarı ilk oluşmaya başladığında tırnağınızın renginde meydana gelen renk değişiminden bunu anlayabilirsiniz. Yanlış yapılan tırnak bakımı veya enfeksiyonel bir rahatsızlık sebebiyle oluşan tırnak mantarı için ilaçlı tırnak cilaları, antibiyotik kullanımı etkili olmaktadır. El tırnaklarında meydana gelen mantar için tedavi süresi 3-6 ay arasında değişirken bu süre ayak tırnakları için 1 seneye çıkabilmektedir. Ancak günümüzde tırnak mantarını tedavi etmek için lazer tedavisi de uygulanmaktadır.

Yanlış ayakkabı tercihleri veya yanlış tırnak kesimi sebebiyle oluşan tırnak batması da oldukça önemli hastalıklardandır. Tırnak bakımı yaparken tırnak kesimine dikkat edilmediğinde ortaya çıkabilen bu sorun için doktor tedavisi almanız en doğru olandır. Ama evde pratik olarak geçici çözüm önerilerimizden bir tanesi tırnağın altına pamuk yerleştirmek olacaktır. Pamuğu sıkıştırmadan önce tırnağın altını iyice temizleyip baticon sürüp sonra pamuğu yerleştirmeniz daha iyi olacaktır. Geçici bir çözüm olan pamuk uygulaması dışında eğer kesin bir çözüm önerisi istiyorsanız doktorunuzla görüşmeniz son derece önemlidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. eda dedi ki:

    beslenmeyle ilgili

  2. JosephFousy dedi ki:

    Hello. And Bye.

BİR YORUM YAZ