Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Madecassol Krem: Yara ve Sivilce İzlerinizle Vedalaşın

Madecassol Krem: Yara ve Sivilce İzlerinizle Vedalaşın

“Madecassol Krem cilt üzerindeki yara dokularını onararak, yara ve yanıkların sebep olduğu skarları iyileştiren bir yara merhemidir.”

Madecassol; pek çok kozmetik üründen farklı olarak, genellikle hekimler tarafından da reçete edilen, daha çok medikal özellik taşıyan bir krem olduğu için, yara, yanık, sivilce izlerinin yok edilmesinde oldukça etkili olduğu gibi, cildin gerilmesine bağlı oluşan vücut çatlakları gibi daha inatçı cilt üstü izlerinin de gözle görülür biçimde azalmasına yardımcı, mucizevi bir kremdir.

Ayrıca Madecassol; özütünü kullandığı bitkinin güzel kokusu sebebiyle, yine pek çok merheme oranla, kokusu da şahane olan Madecassol isimli krem, her evde bir tane bulundurulması gereken ürünlerden bir tanesidir. Bayer firmasına ait bu merhemin tüm kullanım alanlarını, faydalarını, zararlarını detaylı şekilde inceliyoruz

madecassol krem kullanımı ve faydaları

Madecassol Merhem 40 gr tüp

Madecassol krem  Centella Asiatica ve Gotu Kola isminde, hücre yenilenmesinde rol alan doğal bir bitkinin özünden elde edilen bir madde ile yapıldığından aynı zamanda, doktorlar tarafından önerilen nadir organik özellikli medikal kozmetik ürünüdür. Yani eczanelerde de satılıyor olmasına karşın içinde hiç bir katkı maddesi ve kimyasal bileşen barındırmamaktadır. Dolayısıyla da hiç bir yan etkisi de olmayan Madecassol merhem, alerjik bünyelerde dahi güvenle kullanılabilir.

Tek başına kullanımı oldukça yaygın olan Madecassol merhem, yara izleri ve cilt lekelerinin geçmesinde yüksek etkili ve başarılı bir yöntem olan lazerle leke tedavisi gibi medikal işlemlerde de yardımcı ajan olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Genç yaşlı çoluk çocuk, hamile, laktasyon dönemindeki anneler v.b hassas durumları bulunan kişiler tarafından da hiç bir endişe duymadan kullanılabilecek Madecassol pomadın asıl kullanım alanı yara ve yanık izleri olmasına rağmen, tamamen sağlıklı görünümdeki ciltlerde de, cilt bakımı yapmak, daha pürüzsüz ve taze görünmek amacıyla kullanıldığına da sık sık rastlamaktayız.

Ancak kremin nerelerde kullanıldığına dair daha detaylı bilgi edinmek isteyen okuyucularımız için, Madecassol krem ne işe yarar, yüze sürülür mü, göz çevresine uygulanabilir mi, nereden alınır, fiyatı nedir ve Madecassol ile ilgili tüm diğer merak edilenlere detaylı bir şekilde değinerek sizi bu ürün hakkında olabildiğince donatacağız.

Madecassol Krem Nedir

Madecassol merhem, Centella Asiatica adlı bir bitki ektresini etken maddesi olarak kullanması sayesinde, cilt üzerinde çeşitli sebeplere bağlı oluşmuş her türlü yara izi, yanık izi v.b. istenmeyen izleri, doku ve organlar üzerindeki hücre yenileyici ve iyileştirici etkisi sebebiyle, yardımcı tedavi ürünü olarak kullanılan, kozmetik bir krem olmaktan ziyade, medikal bir pomad olan yüksek etkili ve popüler bir üründür.

 

Madecassol Krem Ne İşe Yarar:

Madecassol’un ne olduğuna dair açıklamamızdan da anlaşılabileceği üzere, temel olarak yara-yanık izleri ve benzeri cilt tahribatlarının istenmeyen görüntüsünü tedavi etme işini görüyor olmasının yanı sıra, Madecassol kremi benzer alt yapıda bir takım diğer amaçlar için kullananlar da mevcuttur.

madecassol merhem ne işe yarar madecassol pomad kullanımıPomadın Sıklıkla kullanıldığı diğer alanlar;

Hamilelikten daha doğrusu cilt gerilmesinden kaynaklı cilt üstü çatlakları,  soğuk sıcak değişimlerine bağlı ellerde ve yüzlerde oluşan damar çatlamaları, radyoterapi veya yanlış uygulanan lazer epilasyon, solaryum v.b. uygulamaların sebebiyet verdiği yanık ve cilt tahrişleri, genital bölge yırtılmaları gibi sorunların yol açtığı izlerin giderilmesinde de Madecassol krem pomad en tercih edilen ürünler arasındadır.

Ayrıca doku-hücre yenilenmesi temeline dayanarak tedavi amaçlı kullanımı yanı sıra, tamamen sağlıklı kişilerin, cilt bakımı amaçlı olarak Madecassol kremi, doğrudan uygulayarak ya da bir takım başka ürünlerle karıştırıp, kendi yapımları, kişiye özel cilt bakım maskeleri oluşturduklarına da rastlayışımız da çok nadir değildir.

Madecassol Krem Kullanım Şekli:

Madecassol kremin kullanım şekli ve nasıl uygulanacağı hangi amaçla kullanılacağı ile paralel olarak değişmektedir. Eğer klasik kullanım amacı yani yara izi iyileşmesi için kullanıyorsanız, pomadınızı direkt olarak yara izinin üstüne ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus, Madecassol merheminizi kesinlikle açık yara üzerine sürmemek. Açık yaraya temas ettirirseniz, yaranın durumunun kötüye gitmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Madecassolu kullanmaya başlamadan önce, şayet hekiminiz tarafından aksi önerilmemişse ya da hekime hiç danışmadan kullanıyorsanız, mutlaka yara izlerinizin sadece iz haline dönüştüğünden emin olun.

Tabi ki izlerin oluşum zamanı, kremi kullanmaya başladığınız zamana ne kadar yakın ise, iyileşme şansları ve tedaviden göreceğiniz fayda doğru orantılı şekilde aratacaktır. Daha eski yara, yanık izleri, çatlaklar vb. tahribatlar, Madecassol kremin etkilerin karşı daha uzun süre direnç gösterecektir ancak yine de faydalarını kaçırmamak uğruna, yaranızın kapanmasını tamamen beklemeden açık yaraya pomad sürmek gibi bir hata yapmayın.

Uygun şekilde kullandığınız pomadınızı, izlerinizin üstüne günde 1 kez ya da en fazla 2 kez uygulayabilirsiniz. Kremi sürdükten sonra cildin kremi emmesini bekleyiniz. Silme, durulama gibi işlemler yapmayınız.

madecassol krem yüzdeki yara izini geçirir mi

Yan etkileri Nedir?

Madecassol pomad, doğal bitki özleri bileşenlerinden yapıldığı için yan etkileri neredeyse yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla ilaç yan etkilerinden sıklıkla muzdarip olan alerjik bünyeli kişiler, cilt hassasiyeti olanlar, gebeler, emziren anneler, farklı türde cilt hastalıkları olanlar, çocuklar veya yaşlılar fark etmeksizin, pek çok kişide sorunsuzca kullanılabilir. Madecassol için bildirilen ciddi bir yan etki neredeyse hiç olmamıştır diyebiliriz ancak kendisi bir ilaç formatında ve çoğunlukla eczanelerde satıldığı için, içindeki prospektüste de, nefes almakta güçlük, dil, dudak, gırtlak bölgesinde ani şişmeler ve ciddi deri döküntüleri gibi durumlarda doktorunuza acilen haber vermeniz gerektiğine dair uyarılar bulunmaktadır ama bu uyarılar Madecassol kreme özel olmayan, pek çok ilacın prospektüsünde bulundurulmak zorunda olan standart uyarılardır. Endişeye mahal verecek bir durum yoktur.

Ayrıyetten kortizon da içermemekte olduğundan, kortizondan kaynaklanabilecek yan etkiler de tamamen ekarte edilmiştir.

Madecassol Kremin Tüm Faydaları:

Sayısız faydası olan bu merhemin en önemli faydaları ve en yaygın kullanım alanları aşağıda listelenmiştir;

 1. madecassol çatlak kremiCilt tabakasının üstünde oluşmuş yaralar ve yanıklardan kalma izlerin tedavisinde
 2. Çeşitli cerrahi operasyonların ardından kalan bıçak izlerinin görüntüsünün silikleştirilmesinde
 3. Ani ve aşırı kilo alımı ya da kaybına bağlı deride oluşan çatlakların görüntüsünün silikleştirilmesinde.
 4. Koparılmış ve kurcalanmış eski sivilcelerin izlerine bağlı tedavilerde
 5. Anne adayları ya da emziren annelerin göğüs uçlarında oluşan acı verisi çatlakların iyileştirilmesinde
 6. Kendisi geçmiş ama lekesi kalmış aknelerin tedavisinde. Daha ayrıntılı bilgi için; sivilce izlerine kesin çözüm yazımıza bakınız
 7. Vajinal yırtılmalar ya da sünnet derisi problemlerinin tedavisinde
 8. Soğuktan çatlayan el, ayak ve dudakların iyileştirilmesinde
 9. Cilt nemlendirmek için oldukça faydalı Madecassol kremin her evin ecza dolabında tutulması şarttır.

 

Madecassol İle Cilt Bakımı Yapmak:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kremi popülaritesi ve yenileyici özellikleri sayesinde, merhemden faydalanmak isteyen bazı hanımlar tarafından cilt bakımı yapmak için de kullanılmaktadır. Herhangi bir yara yanık izi, çatlak, bozukluk, tahriş ve tahribat gidermek için değil de, sadece daha taze,genç ve güzel bir cilt sahibi olmak için kadınlar tarafından uygulanan maskenin tarifi de şu şekildedir;

Madecassol + Bepanthene + E Vitamini Ampulü ile Cilt Bakım Maskesi:

İşte mucizevi formül burada. Her biri ayrı ayrı hücre yenileme ve doku tamiratı işlevi gören bu 3 şahane ürünü birbirine karıştırarak, bir gençlik iksiti yaratabilirsiniz. Bu mükemmel kokteyli bilhassa yüzünüze ve boyun yani gerdan bölgenize düzenli uyguladığınız zaman, kırışıklardan yavaş yavaş kurtulmaya başladığınızı, cildinizin daha fresh ve parlak bir görünüme ulaştığını göreceksiniz.

Maskenin Hazırlanışına gelecek olursak;

1 tüp Madecassol kremi yine bir tüp bephantene plus ya da yeni adıyla bephantol krem ve 1 ampül E vitamini ile bir kabın içerisinde karıştırın ve haftada ortalama 2-3 kez olmak üzere, sorunlu ya da cildinizin bakım yapmak istediğiniz bölgesine ince bir katman halinde uygulayın hatta hafifçe masaj yaparak maskenizin cilt altına iyice nüfuz etmesine yardımcı olabilirsiniz. Ama hassasiyetlerden ötürü sorun yaşamamak için fazla sert davranmamaya özen göstermelisiniz.

Madecassol ve Fito kremi karıştırarak da yapabileceğiniz bir diğer benzer cilt bakım maskesi pek çok kez peelingden bile daha iyi gelecek ve cildinizin ne kadar gençleştiğine kendiniz bile inanamayacaksınız.

Nereden Alınır:

Genelde eczanelerden almak tercih edilen yöntem olmakla birlikte, medikal kozmetik ürünleri satan pek çok dükkandan da temin etmek mümkündür. Ancak güvenilir bir marka altından satın aldığınızdan emin olmanız tavsiye olunmakla birlikte, merhemden en üst düzeyde fayda görmek açısından, uygun koşullarda saklanıldığı bir eczaneden almanızda fayda vardır. Ayrıca Madecassol’unuzun son kullanma tarihine de dikkat ederek tüketmelisiniz, aksi halde fayda göremezsiniz.

Fiyatı Nedir

Madecassol krem pomadın eczanelerdeki tavsiye edilen satış fiyatı 18 TLdir. SGK anlaşması olmadığı için, doktor tarafından reçete edilmiş dahi olsa, ücretli olarak alınabilen, reçetesiz de satın alım yapabileceğiniz bir kremdir.

Farklı eczanelerde, 18 TL nin bir miktar altında ya da üstünde fiyat görebilmeniz mümkün olmakla birlikte Madecassol Merhem 40 gr’lık tüpün fiyatı mutlaka 18 TL civarında seyrediyor olmalıdır.

Göz Çevresine Sürülür mü

Gözünüzün içine temas ettirmemek suretiyle, Madecassol kremini, göz çevrenize ve yüzünün tüm diğer bölgelerine güvenle uygulayabilirsiniz. Merhemin kazara gözünüzle teması olması durumunda, bol duru suyla gözünüzün içini yıkayınız ancak çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte, gözünüzde oluşturabileceği alerjik bir reaksiyon durumunda mutlaka bir göz doktoruna danışınız.

Madecassol’un Sivilce Üzerindeki Etkileri:

Kremin, sivilcileri kurutma ve geçirme üstünde direkt olarak bir etkisi yoktur. Daha çok kurumuş ve geçmiş sivilcelerden arda kalan izleri geçirmekte etkilidir. Eğer hali hazırda sivilce problemi yaşıyorsanız, sivilce nasıl geçer adlı yazımızdaki önerilerimize göz atabilir, ev yapımı sivilce maskeleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz ama kurtulmak istediğiniz şey eskiden kalan sivilce izleriniz ise, Madecassol bu iş için bire bir. Doğru yerdesiniz.

Sivilcelerin tedavisi ve önlenmesinde ciddi faydalar sağlayan bir başka doğal mucize olan Kükürtlü Sabunun Faydaları yazımızı da okumayı unutmayın

Leke Giderir mi?

Sonradan oluşmuş cildin bir tabaka altındaki lekeleri gidermede de etkili olmasının başlıca sebebi içerisindeki hücre yenileyici organik maddelerdir ancak doku yenilenmesi vasıtasıyla kaybolmayan türdeki, doğum lekesi v.b. lekeleri geçirmek için Madecassol kreminden ya da bir başka kozmetik ürününden medet ummak çok gerçekçi bir beklenti olmaz.

Madecassol ile cilt beyazlatma yapmak isteyenlerden de aldığımız sorular doğrultusunda da bir açıklama gereği duyduk ki; leke ve izlere iyi gelmesi sebebiyle ciltte daha berrak bir görüntüye kavuşmayı sağlıyor olsa da, doğrudan cilt beyazlatma için aklık kremi olarak da bilinen Arnavut kremi tarzı bir ürünün yarattığı etkiyi yaratmamakta, zaten aynı mekanizma ile de çalışmamaktadır.

Madecassol Kremin Kullanıcı yorumları

Kremi kullanıp faydalarını gören pek çok kullanıcıdan geri bildirimler geliyor. Peki ürün hakkında kullanıcılar ne yorum yapıyorlar bir de ona göz atalım;

 • “İşe yarayacağına dair pek inancım yoktu aslında ama alt tarafı 18 lira, ne kaybederim ki diye düşündüm. Ergenlik döneminden beri yüzümde taşıdığım izlerin %80inden Madecassol merhem sayesinde kurtuldum.”
 • “Koluma bundan 6 sene öncesinde adeta ütüyü bastırdım. Çok ciddi boyutta bir yanık oluşmuştu. Oldukça eski bir iz olmasına rağmen, Madecassol sayesinde kolumdaki yanık izi en azından uzaktan farkedilemeyecek boyuta indi.”
 • “Hamilelik döneminin hemen ardından karın ve bacak bölgemde uyguladım. Çatlaklarım tamamen geçti diyemem ama faydasını da inkar edemem.”

Son olarak da Madecassol kremi kullanımından önce ve sonra sorunlu bölgeyi fotoğraflamış kişilerin paylaştıkları before-after konseptli görsellere de bakarak, kafamızda daha net bir fikir oluşturalım;

madecassol merhem öncesi sonrası

Siz de cildinizdeki izlerden, lekelerden kurtulmak için Madecassol krem kullanmış kişilerden biriyseniz, tecrübelerinizi bizimle paylaşmanız bizleri çok sevindirecektir.

Madecassol kullanmayı düşünenler, sivilce tedavisinde etkili bir krem olan Benzamycin krem ile de ilgilendiler.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Pervin dedi ki:

  Ben Madacassol krem kullandım ancak beklediğim faydayı ne yazık ki göremedim. Özellikle ergenlik dönemimdeki kilo almalarıma bağlı oluşan çatlaklarıma madecassolun iyi geleceğine de bayağı inanmıştım ama çatlaklarımın renginde en ufak bir değişim bile olmadı.
  Yara izleri yanık izleri gibi daha basit ve yüzeysel lekelerde felan mutlaka etkilidir ama Madecassol çatlak tedavisi için benim için yalan oldu. Tamamen efsaneymiş demek ki

  1. Yaprak dedi ki:

   kullanım şeklinden şekline ve kişiden kişiye de cilt yapısı değişkenlik gösterdiğinden herkes için aynı sonucu beklemek pek mümkün değil. Bir de vücut çatlakları gibi inatçı cilt bozuklukları, Madecassol tarzı ürünlere karşı da dirençli olabiliyorlar. Ancak bu ürün ciddi manada iyi. Yeterince düzenli ve doğru bir şekilde aplike ettiğinizden emin misiniz?

 2. cemile dedi ki:

  Ben de kullandim madacassol merhemi
  Ben daha cok colt bakimi icin kullanıyorum geceden sürüyorum sabah renk esitleyici kullanmışım gibi oluyo vallahi

  1. Yaprak dedi ki:

   Şahane! 🙂 Madecassol u ben de çillerim için kullanıyorum şahsen. Kışları herhangi bir cilt bakımı yapmıyorum aslına bakacak olursanız ama yazları çillerle ciddi şekilde başım dertte

 3. şeyma dedi ki:

  Madecassol kremi ben de alıp kullanacağım yakında. Cildimde oldukça fazla sivilce izleri var. Sivilce izlerine de iyi gelip gelmediği konusunda bir geri bildirimi olan arkadaş var mı acaba?

  1. Yaprak dedi ki:

   Sivilce izleri de dahil pek çok yara izinin tedavisinde kullanılan Madecassol kremi kullandıktan sonra şayet yeterince fayda göremezseniz, sivilce izleri ile ilgili yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim ancak Madecassol’un mutlaka işinize yarayacağını düşünüyorum. Sağlıklı ve güzel günler

 4. Nil dedi ki:

  Açık yaraya olmaz demişsiniz ama hastamızın açık ve oldukça derin bası yarasına (dekübit ülseri) uygulatıyordu doktor.

  1. Yaprak dedi ki:

   Madecassol kreminizi hekiminizin tavsiye ettiği şekilde kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur elbette ancak doktor taviyesi olmadan kullanacak hastalar için, Madecassol ile ilgili genel geçer kuralları belirtiyoruz bilginize! Hastanıza acil şifalar

 5. Duygu dedi ki:

  Merhaba Madecassol kremle fito kremi beraber nasıl ve ne icin kullanıyoruz

 6. Esra dedi ki:

  Harika bir keremmiş

 7. esra dedi ki:

  ben kedımın cızmıs oldugu yanagıma kullandım . inanılmaz bir yan etkı oldu kızardı şişti ve ateş yaptı lütfen bu kremi bilinçsiz kullanmayın . doktora gıttıgımde ıse hemen başka bi krem yazdı . ve bu kremın kapanmayan açık yaraların uzerıne kabuk baglamasını saglamak amacıyla kullanıldıgını belirtti . lütfen kullanırken bır kez daha dusunun

  1. Yaprak dedi ki:

   madecassol krem genelde yan etkisi oldukça düşük bir kremdir ancak her türlü krem ve kimyasal üründe olduğu gibi düşük de olsa çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açma riski her daim mevcut. Uyarınız için teşekkürler.

 8. Yasemin dedi ki:

  Ben de yüzüme kullanmayı düşünüyorum ama cesaret edemiyorum sivilce ,doğum ,güneş lekelerim var ve bunlara iyi geldiğinden bahsedilmiş napsam ki 🤔🤔

  1. Yaprak dedi ki:

   madecassol krem yüze sürülebilir. Hiç bir sakıncası yoktur. Denemekten zarar görmezsiniz. Geçmiş olsun

   1. Muzaffer dedi ki:

    Madecassol krem yüze sürdükten sonra temizlemek gerekirmi. Mesela akşam yatarken sürsek sabaha kadar kalmasında sakınca varmı
    Teşekkürler

    1. Yaprak dedi ki:

     mümkünse kimyasal içerikli hiç bir maddeyi yüzünüzde bir gece boyunca tutmayın. Evde hazırladığınız diğer cilt lekesi giderici doğal maddeleri belki bu şekilde kullanabilirsiniz ancak madecassol merhem, ne de olsa bir ilaçtır ve derinize çok uzun süreli nüfuz etmesi sakıncası olabilir. Madecassol’u cildinizde ortalama olarak 45 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayıp ardından kuruladıktan sonra nemlendirerek uyumanızı tavsiye ediyoruz.

 9. dogukan dedi ki:

  motorla kaza yaptim ve sürtunme sonucu yaralar oldu derim soyulmustu ve iz kalmasindan korkuyorum etkiki olurmu kullansam

 10. esmeray dedi ki:

  Madecassol kremi iğneli epilasyon sonrası kullanıyorum ve bütün gece yüzümde kalıyor önceleri bi şey olmuyordu da su son seferki yaralar geçmedi henüz gerçi 2 gün oldu ama ne yapmalıyım sizce?

  1. Yaprak dedi ki:

   Esmeray hanım 2 günlük süreç Madecassol merhemin etki göstermesi için de gayet erken ancak bu arada iğneli epilasyon yerine neden lazer tercih etmediğinizi sorabilir miyim?

BİR YORUM YAZ