Kategoriler

Yakı Bandı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Yakı Bandı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Eskiden kullandığımız ancak hala kullanılan yakı bandı nedir?  Yakı bandı nedir?  Yakı bandı ne işe yarar?

Yakı bandı; vücudumuzda çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan eklem ve kas ağrılarının hafifletilmesine yardımcı, ilaçlı bezlere verilen isimdir. Çoğunlukla eczanelerden temin edilen yakı bantları isimlerini, ilaçlı bezin içinde yakıcı bir kimyasal bulundurması dolayısıyla yakmak fiilinden almıştır.yakı bandı nedir, faydaları nelerdir

Yakı bandı ile Ağrılarınızı Hafifletin!

Sık kullanıldığı alanların başlıcaları; bel, omuz, boyun, bacak ağrıları, çeşitli fıtık ya da eklem kayması, kas sıkışması, artrit, burkulmalar ve incinmeler veya acıya sebebiyet veren kas gerilmelerinin verdiği rahatsızlığın ciddi boyutta hafifletilmesidir.

Yakının içinde bulunan kimyasalar ağrılı bölgeye yapıştırıldıklarında deri altına nüfuz ettikleri için, gebelik ve laktasyon döneminde fetüse ya da süt aracılığıyla bebeğe geçebileceği gerekçesiyle tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca hassas cilde sahip kişiler, alerjik bünyeliler ve çocuklarda da kullanımı tavsiye edilmez.

Yakı bandı kullanımından memnun kalmayanlar alternatif olarak kas ve eklem ağrılarına iyi gelen ağrı kesici krem isimleri yazımızdan da faydalanabilirler.

Nereden Alınır?

Eczanelerin tümünde çeşitli markalar altında satılıyor olmakla birlikte, yakı bantlarını internetten çevirimiçi alışveriş sitelerini kullanarak da oldukça ekonomik bir şekilde elde edebilirsiniz

Yakı Bandı Fiyatı:

Markasına göre ve satın alınan yere göre değişkenlik gösteren yakı bantlarının ortalama fiyatları şu şekildedir;

Şanlı Delikli Yakı Bandı: 3.50 TL – 5,00 TL arası

Roll Yakı Bandı: 5,50  – 7,00 TL arası

Kurtplas Yakı ve Yara Bandı: – 80 lik paket – 80,00 TL civarı

Cansın Yara ve Yakı Bandı – 3,00 – 4,00 TL arası

Nasıl Kullanılır?

Yakı bandının üstündeki koruyucuyu söküp çıkardıktan sonra, bandı ağrılı bölgenize yapıştırınız ve tedavisi mekanizmasının işlemesi için beklemeye başlayınız.

Satın aldığınız paketin içinden çıkan bantların her biri tek kullanımlıktır ve yalnızca kapladıkları alandan çıkan ağrıya karşı etkilidir. Dolayısıyla örneğin sırt bölgenizde ya da bel fıtığından kaynaklı vücudunuzda yaygın olarak görülen birden fazla ağrılı bölge varsa, etki görebilmek için her bir noktaya ayrı ayrı yapıştırmanız gerekir

Acı Verir mi?

Bantları yapıştırdıktan kısa bir süre sonra, vicudunuzla temasını müteakip, ısınma işlemi otomatik olarak başlar ve git gide yanma hissiyatı artacaktır. Dolayısıyla, yakı bandı ile ağrı tedavisinin acısız ağrısız bir yöntem olduğunu söylememiz gerçek dışı olacaktır ancak yüksek etkili olma özelliğiyle, elde edilecek sonuç düşünüldüğünde, yakı bandı kullanımı ve çekilen acı performansı sonucunda tavsiye edilir.

Yakı Bandı Vücudumda Ne Kadar Kalmalı?

Deri altına yeterince nüfuz edebilmesi ve ağrınızı hafifletebilmesi ya da geçirebilmesi için yakı bandının sorunlu bölgede en az 4 saat kalması gerekmektedir.

Ancak daha şiddetli ağrılar için 48 saate kadar tutulabilir. Cildinizi tahriş etmemesi için 48 saatten uzun tutmamaya özen göstermelisiniz.

Nasıl Çıkarılır?

Kullanıcıların önemli bir kısmı yakı bandı kullanımındaki en zor kısmın söküp çıkarma olduğunu bildirmişlerdir. Maalesef çıkarken ağrıya sebebiyet veren bantları ıslatarak, nispeten daha kolay çıkarabilirsiniz.

Yakı Bandının Etki Mekanizması Nedir?

Duyusal liflerde sinir iletimini aracı moleküle verilen isim “p maddesi”dir. P maddesi, ağrının beyin tarafından algılanmasına olanak sağlamaktadır.  Kapsikum denilen madde içeriğiyle yakı bantları ağrılarımızı taşıma görevi gören sinir liflerimizde var olan p maddesinin ortadan kalkmasını sağlayarak, ağrının beyne iletilmesine engel olarak.

Ağrıya sebebiyet veren medikal durumun tedavisinde yakı bantlarının herhangi bir etkisi yoktur. Ağrıyı geçirmez, sadece beyne iletilmesine sebebiyet vererek geçici olarak kişiyi rahatlatır. Kısacası analjezik yani ağrı kesicidi görevi görür.

Yakı Bandının Faydaları:

Ağrı kesici görevi dışında pek bir faydası olmayan yakı bantlarının tavsiye edilme sebebi, oral yolla alınan analjeziklerden farklı olarak, deri yoluyla ağrılı bölgeye doğrudan temas ettiğinden , o bölgedeki sinir liflerini etki altına almaktadır ve dolayısıyla kan yoluyla karışarak etki gücünü tüm vücuttaki çeşitli ağrılara bölüştürmek yerine doğrudan hedef bölgeye etki etmesi sebebiyle, pek çok diğer ağrı giderici yöntemden daha etkilidir.

Yan Etkileri:

Cilde verebileceği tahriş durumu dışında, ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Alerjik bünyeleri olan kişiler ile hassas ciltli kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.

Ayrıca farklı ağrı kesicilerin etkisindeyseniz, doz aşımı sorunu yaşamamak için bir kaç saat ara verdikten sonra yakı tedavinizi başlatmalı ve yakılar vücudunuzdayken, farklı tabletleri oral yolla almaktan kaçınmalısınız.

Bu tavsiyeleri izleyerek yan etkilerinden minimum şekilde etkilenebilir ya da hiç etkilenmeyebilirsiniz.

 

Yakı Bandı ile Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Yumurtlama dönemi olan adetten sonraki 10-15. gün arasında bir dönemde bel bölgesine yakı bandı yapıştırdıktan sonra yapılan gebe kalma denemelerinden sonuç alındığı inancı yaygın olmakla birlikte, her ne kadar bilimsel bir temele oturuyormuş gibi gözükse de, ne laboratuvar testleriyle kanıtlanmış, ne de istatistiksel sonuçlarla doğrulanmış, yakı bandı ile hamile kalınabildiğine dair bir kanıt yoktur.

Cildinize dikkat ettiğiniz sürece denemekte bir zarar da yoktur.

Yakı Bandı İle Banyo Yapılır mı?

Etki mekanizmasına sekte vuracağından, yakı bandını uygulamadan kısa bir süre önce detaylı bir duş olarak iyice arınmanızı tavsiye ediyoruz. Zira bantların vücudunuzda durduğu süre boyunca banyo yapmamanız faydanıza olacaktır.

Yakı Bandı Kaç Gün Durmalı?

Günden ziyade saat birimiyle cevap verecek olursak yakı bandı vücudunuzda en az 4-8 saat, bazı durumlarda 48 saate yani 2 güne kadar durabilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Gogsumle berelenme var yaki yapistirsam olurmu

  1. Yaprak dedi ki:

   göğüste berelenmeden kastınız nedir acaba tam olarak? yakı bandı daha çok ağrılar için kullanılmaktadır

 2. Aysun dedi ki:

  Fibromiyalji rahatsızlığım var sırtım çok agriyor uygularsam iyi gelirmi

  1. Yaprak dedi ki:

   doktorunuza danışınız. geçmiş olsun

 3. Hamide Demir dedi ki:

  Fibromiysrji bendede var yakı kullanıyorum rahatlıyorum

 4. Hamide Demir dedi ki:

  Fibromiysrji bendede var yakı kullanıyorum rahatlıyorum iki tane sırtıma yapıştırıyorum önce yanıyor ama. Sonra rahatlatıyor doktor tavsiye etti

 5. Elif dedi ki:

  Belim çok şiddetli ağrıyoryakı yapıştırdım ama emziriyorum. 4 aylık bebeğim var sakıncası olur mu

  1. deli doktor dedi ki:

   bel oldu için sakınca olcanı dusunmuyorum ama yinede bır uzman doktora gorunun

 6. Burçinbur dedi ki:

  Sırtıma yel durdu nefes alamıyorum öksüremiyorun yakı bandı yapıştırdım 6 saat önce ama hala nefes alamıyorum geçer mi ne zaman geçer acaba ?

 7. Havva dedi ki:

  18 yaşındayım kullanabilir miyim

  1. Yaprak dedi ki:

   Kullanım amacınız nedir?

BİR YORUM YAZ