Güzellik Sırlarım

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Psoriasis adıyla da bilinen sedef hastalığının kendi gösterdiği yerlerde kızarık bir şekilde kendini gösteren ve zaman içerisinde ortaya çıkan bir deri hastalığı olarak bilinir. Derinin üst tabakasını kalınlaştırıp büyümesi ile sedef renklerinde kabuklanmalar oluşturmaktadır. Deri birkaç gün içinde kendini yenilemeye başlamaktadır. Derinin üzerinde ölü hücre tabakaları da bu şekilde artar.

Bir çok bölgesinde belirtileri görülse de genel olarak dirseklerde, saçlı derilerde, dizlerde,bel bölgesinde ve tırnaklar da daha çok görülür. Bazı sedef hastalarında hafif, bazılarındaysa daha şiddetli bir şekilde görülür. Vücudun birden fazla yerine sedef şeklinde kızarıklık ve kabuklanmalar görülebilmektedir. Tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Toplum da ortalama %2’sinde görülmektedir. Bu durumda hastalığın ne kadar sık görülmesini gösterir. Genç yaşta çıkma ihtimalleri daha yüksektir. Ailede bu hastalık varsa sedef hastası olma yatkınlığı da bir hayli yüksektir. Ayrıca da sedef mikropların neden olmadığı bir hastalıktır. Ondan dolayı da bulaşıcı değildir.

Yazımızda Neler Var?

Hastalığın Belirtileri

Sedefin değişik şekillerde belirtileri bulunmaktadır. Her sedef hastalığı aynı olmamaktadır. Yetişkinlerde, çocuklarda ve yaşlılarda farklı belirtileri bulunur. Çocuklarda kırmızı renkli ve kepekli belirtileri görülür. Yetişkinlerdeyse hastalığın bütün belirtilerin görmek mümkündür. Kabarıklıklar daha çok genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkmaktadır. Yaşlılardaysa büyük çaplarda belirtiler görülmektedir. Deri daha çok kalınlaşır.

Derideki sınırlar belli, pembe renkli bir plak, üstünde gümüş renginde kabarıklıklar görülür. Bu oluşumdaysa kuru ve kazındığı takdirde ortaya kanayan noktalar çıkmaktadır. Elinizi, derinizi sürdüğünüz zaman toz gibi olmaktadır. Daha önce belirtileren yerler de daha sık görülmektedir. Tırnak üstünde küçük çukurlanmalar bulunur ve tırnak yatağından kalkar. Kalınlaşan veya kırılın tırnak değişiklikleri görülebilmektedir. Hatta tırnaklarda sararmalar da oluşabilir. Tedavisi pek kolay değildir.

Ayrıca da kasıklarda, koltuk altlarında genital bölgede de hastalığın belirtileri görülebilir. Sedef hastalarında eklem iltihaplanması daha çok görülür. Bazılarında ise iltihaplanma hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Bundan dolayı da eklem ağrılarından da hastalar şikayetçi olabilir.

Guttat sedef hastalığında deride küçük, kabuklu ve kırmızı kabarıklıklar oluşmaktadır. Genel olarak çocuklar da görülen bu durum kendiliğinden zamanla geçmektedir. Boğaz iltihabından daha sonra görülmesi de çocuklarda görüldüğünü daha çok açıklar.

Sedef Hastalığı Tanısı

Tanı koyabilmek için ilk olarak cilt hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Yapılan fiziki muayeneden sonra teşhis konur.Hastalık nadir de olsa tanı konması biraz güç olabilir. Bu durumda da deriden parça alınarak yapılan tahlillerin sonucuna göre tanı konur. Genel olarak kan testi yapılma.

Hastalığın şiddeti ise seyri, yerleştiği yer ve hastalığı tipi uygulanacak olan tedavinin şekli için fikir vermektedir. Uygun tedavi ile kontrol altına alınsa bile kronik bir hastalık olduğundan dolayı hastanın yaşamını da büyük ölçüler de etkilemektedir. Onun içinde ailede sedef hastası olan biri varsa mutlaka bir uzmanla görüşerek tanıyı erken koymanız daha iyi olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ