Kategoriler

Duş Almanın Faydaları

Duş Almanın Faydaları
  • Cilt Bakımı
  • 18/07/2017 15:29 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:58
  • 0
  • 2.255

Duş Almanın Faydaları, Duş almak kimisine göre rahatlamak için kimisine göre ise yaz aylarının vazgeçilmez serinleme yöntemidir. İnsanlar genelde yaz aylarında serinlemek için ve çok terlediklerinden dolayı temizlenmek adına duş alırlar.

Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Eğer sabah işe gidiyorsanız ve uyanmakta oldukça güçlük çekiyorsanız tam size göre bir yöntem. Sabahları soğuk su ile duş alırsanız çok dinç olursunuz ve uyku problemi yaşamadan işe gidebilir rahat çalışabilirsiniz.Bir diğeri ise sıcaklardan bunaldıysanız ve artık serinlemek istiyorsanız tam size göre bir yöntem var bu yöntem buz gibi bir suyla duş almaktır.Hem temizlenirsiniz hem de serinlemiş olursunuz böylece rahat rahat bir yaz geçirirsiniz.

Evde yaptığınız banyoyu su terapistine çevirmeniz mümkün. Suyun sıcaklıklarına göre bunu başarmanız mümkündür.  Dinlenebilmeniz için suyun sıcaklığı 33 ila 36 derecenin arasında olan ılık bir duş almayı tercih etmelisiniz. Ruhsal bir şekilde bitkinseniz ve canlanmak isterseniz suyun sıcaklığını 29-33 derece ayarlayın. Banyodan sonra ise en az banyo süresi kadar da dinlenmeniz şarttır. Hatta en iyisi iki kat dinlenmeniz.

36-38 derecelik suyla duş aldığınız zaman 20 dakikalık bir duş, kesinlikle ruhsal ve fiziksel olarak vücudunuz da bir gevşeme yaratacak. Ağrılarınızı azaltacak yorgunluğunuzun getirdiği laktik asitin hücrelerinizden uzaklaşmasını sağlayacak. Uykusuzluk tedavilerinde ise bu ısıda yapılacak olan bir banyo kullanılabilmektedir. Uyumadan ilk olarak 38 derece su ile 20 dakika alınacak olan ardından da 40 dakika dinlenmeniz ve sonra yatağa girmeniz uyumanı kolaylaştıracaktır.

Bağışıklık sisteminizi harekete geçirebilmek için 40 derecelik bir suyla banyo yapın. Sıcak su size ve kalp-damar ve solun sisteminize uyarı yapacaktır. Banyo sonrasındaysa uyarılmış olan bağışıklık sistemiyle beraber vücut direnciniz artmaktadır. Duşun ardından banyo sürenizin iki kadar olacak şekilde dinlenip dışarı çıkmanız daha doğru olacak ve direncinizi artacak. Sıcak su banyosu ve sabah banyosu olarak tercihinize göre değişiklik gösterecektir. Sıcak su ile duşunu alıp uyuduğunuz zaman sizden daha rahatı da yoktur.

 Duş Almanın Zararları

Tabii ki duş almak faydalı fakat insanlar gereğinden fazla duş alırsa grip ve nezle olurlar. Çünkü hem soğuk su ile duş alıyorlar hem de daha serin kalmak için kurulanmıyorlar. Böylece kolayca hasta olup doktora ya da hastaneye gidiyorlar. Eskiler ne demişler her şeyin fazlası zarar yani bir şeyin üzerinde çok durursanız size zarar verebilir. Sadece grip veya nezle değil belki de bilmediğimiz bir sürü hastalıklarında sebebi soğuk su ile duş alıp kurulanmamak olabilir. Ne de olsa soğuk hava veya su insanların kolay hasta olmasını sağlayabilir. Aslında duş almak dondurma yemeye benzer eğer çok yerseniz hasta olursunuz ama dengeli yerseniz serinlersiniz. Duş alırken de dengeli ve düzenli olmak gerekiyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ