Kategoriler

Yüz Şekline Uygun Bıyık Modelleri

Yüz Şekline Uygun Bıyık Modelleri

Bıyık bırakmak istiyorsunuz ama yüz şekline uygun bıyık bırakmahangi bıyık modelini kullanacağınız konusunda emin değilsiniz. Hem zaten bıyık da herkese yakışmaz. Belki hiç bırakmasanız daha iyi! YANILIYORSUNUZ!

bıyık modelleri

Yüz şeklinize uygun ve tarzınızı yansıtacak bıyık modelleri sayesinde, yüzünüze hava katabilir, farklı bir stil sahibi olabilir, değişime kucak açabilirsiniz. Şekli ve kalınlığı itibariyle doğru model seçildiğinde, bıyık istisnasız her erkeğe yakışacaktır.

2018 Yılının En Trend Bıyık Modelleri

Eski çağlardan beridir erkeklerin adeta doğal bir aksesuar olarak kullandıkları bıyık, bu sene de tekrardan yükselişe geçen modalardan.

Sadece tarzınızı değiştirmek için bıyık bırakabileceğiniz gibi, uygun bir model seçimi sayesinde yüzünüzü olduğundan olgun göstermek, kusurlarınızı kapatmak, ağız burun arası boşluğun orantısını ve simetrisini sağlamak gibi sebeplere bağlı olarak da bıyık kullanabilirsiniz.

Hangi modelin kendisine en çok yakışacağına karar veremeyen beyler için, kadınların gözünden bakarak ve fikirlerinizi alarak derlediğimiz bıyık modelleri yazımızda, sakalla kombine kullanılan bıyık modellerinden, sade bıyıklara, pala bıyıklardan incecik bıyıklara kadar yüz şeklinize en uygun ve en yakışacak tip modelleri derledik. Buyrun birlikte göz atalım;

Yüz Şekline Göre Bıyık Modelleri:

Bıyığın yalnızca çok yakışıklı, artist gibi adamlara yakıştığı efsanesi, adından da anlaşılabileceği üzere tamamen bir efsanedir.

Diğer yandan yapılan araştırmalar, kadınların büyük bir çoğunluğunun, temiz ve düzenli bakılmış, doğru kesilmiş ve uygun modelde bıyıkları olan erkekleri diğerlerinden daha çekici ve karizmatik bulduklarını gösteriyor.

Son yılların çok sevilen TV dizisi Muhteşem Yüzyıl’daki Malkoçoğlu karakterini hayata geçiren ünlü oyuncu Burak Özçivit’in gür ve göz alıcı bıyık modeli ise, hanımların bıyıklara karşı olan ilgilini bir kademe daha arttı bu da bir gerçek.

Siz de bıyık bırakmak istiyorsanız, yüz şeklinize göre en uygun modeli seçerek, bir Burak Özçivit olamasanız da kendi çapınızda etrafınıza karizma saçabilirsiniz.

 • Yuvarlak ve Oval Yüzlere Uygun Bıyık Modelleri

Yuvarlak ve toplu bir yüze sahip erkekler, yanlış model seçimi yüzünden bıyıkları sebebiyle komik duruma düşebiliyorlar. Halbuki yüzünün dairesel hatlarını daha keskin ve suratını daha zayıf göstermek için, hafif kirli bir sakalla aralıklı aralıklı şekilde birleşen, ince ve uçları aşağı doğru kıvrılan bıyık modelleri ile istedikleri görüntüye erişebilirler.

Oval yüzlerde elmacık kemiği çene kemiğinden bir miktar daha geniş olduğundan, sakal çizgisi ile çapraz ve genişleyerek birleşen bir bıyık çeşidi, size çok yakışacaktır. Ayrıca kalem bıyıklar da uzunlukları doğru ayarlandığında, yüz şeklinizin uyumu açısından harikalar yaratabilir.

yuvarlak ve oval yüzler için bıyık kesimleri

 • Uzun Yüzlere Uygun Bıyık Modelleri

Türk erkek tipinde çok fazla karşımıza çıkmasa da, nadiren de olsa bu konuda arayışa giren uzun ve kemikli yüzler için uygun modeli seçmenizde de size yardımcı olabileceğimizi umuyoruz.

Surat şekli, standart ölçülere göre fazlaca uzun olan erkekler, dikkatli yüzlerinin uzunluğundan uzaklaştırmak ve daha simetrik ve ahenkli bir görüntüye kavuşmak için, uçları yukarı doğru kıvrılan, ortası hafif boşluklu ve orta kalınlıkta bir bıyık modelini tercih etmeliler.

Ayrıca yüzünüzün uzunluğuna sebebiyet veren kısım, çene bölgenizin ekstaran uzun olmasıysa, buradaki kusuru örtmek için de gür ve dağınık bir sakal ya da sakal sevmiyorsanız hafif bir kirli sakal da bırakabilirsiniz.

Burun ve ağız ortasındaki aralığı fazladan uzun olan erkekler ise, uçlarını yukarı bakacak şekilde bıraktıkları bıyıklarını ortada kalın başlayıp yanlara doğru incelerek giden modellerden tercih edebilirler.

uzun yüzlere uygun bıyık modelleri

 • Kare Yüzlere Uygun Bıyık Modelleri

Çene, şakaklar ve elmacık kemiklerinin uyumu bağlamında kare tipli bir surat tipine sahip erkeklere, oldukça ortalama stilde bıyık modelleri yakışıyor. Sakallarla kombine edilmesi neredeyse şart diyebileceğimiz bıyıklarınızın boyu da kalınlığı da gürlüğü de ortalama olmalı. Ne çok uzun ne çok kısa, ne çok kalın ne çok ince. Neredeyse random diyebileceğimiz şekilde bir bıyık bırakmalısınız.

kare surat bıyık modelleri

 • Büyük burunlu Erkeklere Özel Bıyık Modelleri

Büyük burunlu erkekler, dikkatler doğrudan burunlarındaki kusura çekilmediği sürece kadınlar tarafından oldukça çekici bulunuyorlar ama dediğimiz gibi, sakal ve bıyık bırakarak dikkatleri ağız bölgenizde toplamalı ve burnunuzu yüzünüzü tanımlayan bir şey olmaktan çıkarıp, yüzünüzün bir parçası haline getirmelisiniz.

Oldukça yoğun ve gür bırakılmış bıyık modelleri ise hemen burun bölgesinin altını doldurarak dikkatleri kusurlu bölgeden başarı ile uzaklaştırabilir.

büyük burun bıyık modelleri

 • Kalın Kaşlı Erkeklere Uygun Bıyık Modelleri

Belki size şaşırtıcı gelebilir ama kalın kaşları erkekler için en ideal bıyık modeli olabildiğince ince ve seyrek bıyıklar. Sebebi ise tam olarak şu; bir vücut bölgesinde birbiriyle yarışan iki iddialı eleman olmamalı. Eğer kaşlarınız kalınsa ve dikkati oraya topluyorsa, bir de kalın ve gür bıyıklar komik duruma düşmenize sebep olabilir. Halbuki incecik bir badem bıyık ya da seyrek bir bıyık ile kirli sakal kombinesi sayesinde çok yakışıklı görünebilirsiniz.

kalın kaşlı erkekler için uygun bıyık modelleri

 

Bıyık Modelleri ve Anlamları (Temsil Ettikleri Şeylere ve Anlamlara Göre Bıyık Modelleri)

 • Ülkücü Bıyığı Modelleri

Türkiye’de, MHP siyasi partisi ile özdeşleştirilen, milliyetçi akıma gönül vermiş erkeklerin, siyasi görüşlerini ve hayata bakışlarını, politik kimliklerini ortaya koymak ve dışarıdan anlaşılır olmak için tercih ettikleri bıyık modelleri ülkücü bıyığı adıyla biliniyor.

Hilal bıyık adı altında da tanınan bıyıklar, oldukça kalın ve gür şekilde bırakılarak, aşağı doğru hilal şeklinde kıvrılarak gidiyor. Sakal ile kombine edilmesi çok yaygın değil.

ülkücü bıyığı modelleri

 • Devrimci Bıyığı Modelleri

Ülkücülük akımı ile taban tabana zıt bir görüş olmasına rağmen, birbirinden ayırt etmesi oldukça güç olan devrimci bıyığı modelleri ayrı zamanda solcu bıyığı olarak da anılıyor.

Kalın ve gür bir şekilde uzatılan bıyıklar, diğerlerinden farklı olarak genelde dudakların üstüne düşecek kadar uzun bırakılıyor. Ayrıca genişliği de daha fazla olan bıyıklar, keskin bir dönüşle ve yine kalın bir şekilde aşağıya sarkıtılıyor. Çene kısmında ince bir çizgi halinde bırakılan sakal ile kombine edilmesi de oldukça yaygın görülen bir akım

devrimci bıyığı modelleri

 • Türk ve Osmanlı Bıyığı Modelleri

Yüzyıllar boyunca cihana hükmetmiş, tepesinde güneş batmayan imparatorluk olarak tanımlanan Osmanlı Devleti’nde yaşamış erkeklerin kullandıkları bıyık modeli de dünya çapında ün kazanmış modelleri. Adeta Osmanlı’nın iktidarını ve kudretini simgeler nitelikteli Osmanlı Türkü bıyıkları, çizimlere konu olacak derecede meşhur.

Osmanlı’daki din adamları ve bazı padişahlar haricinde genelde sakalsız kullanıldığı bilinen model burun çizgisinin hemen altında oldukça kalın bir şekilde başlayarak yanlara doğru incelerek gidiyor ve keskin bir şekilde yukarı doğru kıvrılıyor. Osmanlı bıyıkları oldukça heybetli!

türk ve osmanlı bıyığı modelleri

 • Eşcinsel Erkek Bıyığı Modelleri

Aman dikkat! Eğer gay gibi görünmek istemiyorsanız, eşcinsel erkekler tarafından adeta kendilerini aşikar etmek için kullanılan bu bıyık modellerinden uzak durun. Diğer yandan amacınız zaten buysa, siz de bu modellerden birini tercih ederek, kendinizi ifade edebilir, tercihlerinizi ortaya koyabilirsiniz.

gay bıyık bırakma çeşitleri

2018 Yılının Yükselişte Olan En Moda Bıyık Modelleri

 • Şevron bıyığı

Şavrole bıyığı adıyla tanınan şevron bıyıkları 2018 yılında da yükselişine devam eden modellerden.

 

 • Sanatçı Bıyığı

Özellikle ressamlar, yazarlar gibi sanatçı kimliği olan erkekler tarafından tercih edilen bıyık modeli halka karıştı. Sıradan insanlar tarafından da sevilerek kullanılan modellerden oldu artık

 • Fırça Bıyık

Adı her şeyi açıklıyor. Bildiğiniz fırça. Özellikle kıl yapısı sert olan ve aşağı doğru çok gür olmasa bile diken diken düşen bıyık modeline verilen isim

 • Kalem Bıyık

Vatanım Sensin dizisindeki ünlü karakter Yunan teğmeni Leon ile Türkiye’de yeniden moda olan kalem bıyıklar, eskiden de Ayhan Işık bıyığı olarak bilinirdi. Yazık ki yeni nesil artık kendisini pek tanımıyor.

 • Abajur bıyık

Kalın ama dudakların bitiş noktasına bile ulaşmadan aniden kesilerek enine doğru oldukça kısa tutulan bu modeller de sıkça tercih ediliyor bu yıl

 • Hipster Bıyığı

Hipster bıyığı ile bu yıl da yine yükselişte ama yeterince hipster olabilmek için uygun bir pantolon ve kemik çerçeveli gözlüklerde kombin yapmalısınız.

Sakalla Kombine Bıyık Modelleri:

Bıyık modelinize karar verirken önce emin olmanız gereken konu; bıyığı yalnız başına mı kullanacağınız yoksa sakalla kombine mi edeceğiniz çünkü sakalın varlığı tüm görünümüzü doğrudan etkileyeceği için, bıyığın kalınlığına, seyrekliğine ve gürlüğüne, uzunluğuna kadar pek çok seyi yeniden gözden geçirmenize neden olacaktır.  Sakalla kullandığınız bir bıyık kesimi, bıyıklarınızla ifade etmek istediğiniz anlamı bile etkileyecektir.

Seyrek Bıyık Modelleri:

Yukarıda detayları ile bahsettiğimiz modeller arasından size en uygun olanını seçmek isteseniz de her erkek kıl, tüy açısından çok şanslı olmuyor. Fazla kıllı olmanın şans olup olmadığı da bir başka tartışma konusu elbette ama dilediği modeli uygulamak isteyen erkekler için şans olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Ama ya yeterince bıyığınız yoksa? O zaman çaresiz ya tamamen tıraş olacaksınız ya da seyrek bıyık modellerinden bir tanesini tercih edeceksiniz. Acaba sizin en çok hangisi hoşunuza gidecek?

Gür Bıyık Modelleri:

Heybetli görünmek isteyen erkekler gür bıyıklar bırakıyorlar. Ayrıca olduğu yaştan çok daha genç ve toy görünen erkekler için, yaşını daha büyük göstermek, olgun bir yüze sahip olmak için de gür bıyıklar tercih edilen modeller arasında.

Size göre en güzeli hangisi?

Keller İçin Bıyık Modelleri:

Bıyıklardan bahsetmeden önce kel ve dazlar arasında fark olduğunu hatırlatalım. Dazlaklık saçların tamamen tıraş edilmesi ile kavuşulan ve genelde keyfi olarak yapılan bir model olmasına rağmen, kellik, erkeklerin çeşitli sebeplere bağlı olarak saçlarının dökülerek, özellikle taç yani tepe bölgesinin ve alınların açılması sonunda elde kalan bir durum.. ancak kelleşmeye başlayan pek çok erkek, saç ekimi v.s. gibi bir tedavi yöntemini denemeyecekse, saçlarını tamamen kazıyıp, kellere uygun bir bıyık modeli ile harmanlayıp, karizma sahibi olmaya çalışıyor.

Ten rengine Göre Bıyık Modelleri:

İster esmer olun ister kumral, ister sarışın ister kızıl, hiç farketmeksizin, yüzünüze, boyunuza – bosunuza uygun seçeceğiniz model sayesinde en ideal görüntüye kavuşabilirsiniz. Ancak özellikle turuncu kıl yapısına sahip Avustralyalı tipindeki erkekler daha yaygın olarak kirli sakal ve bıyık kombinasyonunu kullanıyorlar. Saç, sakal ve bıyık renkleri zaten iddialı olduğu için, çoğunlukla gür ve aşırı uzun bıyıkları tercij etmiyorlar.

kızıl saçlılara özel bıyık modellere

 

Uzun Saçlı Erkeklere Özel Bıyık Modelleri:

Saçı sakalına karışmışş evsiz bir berduş kılığına bürünmek istemiyorsanız ya da filthy görünümlü bir rockçı ya da Moda sokaklarının tanınmış hipsterlarından biri değilseniz, uzun saçlarınızla birlikte gür bir bıyık modeli ve kalabalık bir sakal kullanmak istemeyeceksenizdir.

Kirli sakal ile kombine ince ve seyrek bir bıyık, tüm kafanızın saç ve bıyıktan ibaret gibi görünmesinin önüne geçeceği için tercih edilmesi gereken model. Hiç bıyık kullanmamak da bir seçenecek elbette ama bu kez de saçlarınız fazla iddialı durabilir ve her daim çok bakımlı ve temiz tutmalısınız. O yüzden en ideali az da olsa bir bıyık bırakmak

uzun saçlara özel bıyık modelleri

Burma bıyık, badem bıyık, pala bıyık, italyan bıyık modelleri, kirli salak ve bıyık modelleir, burak özçivit modelleri, mhp, hilal bıyık,solcu,seyrek,örgükaytan bıyık, gençlere özel

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ