Kategoriler

Ponza (Topuk) Taşı Nedir? Ponza (Topuk) Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza (Topuk) Taşı Nedir? Ponza (Topuk) Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza, Topuk Taşı Nedir?  Topuk Taşı kullanımı. Ponza taşı hemen hemen herkese nasırı hatırlatmaktadır. Lavların üzerinde oluşan ve hafif bir şekilde cam türü denilen volkanik kayaç olan ponza, Antik Yunan çağından günümüze kadar kullanılmıştır.

Latince de adı pumicite olan poza taşı, ülkemizde ise topuk taşı, nasır taşı, köpük taşı, süner taşı gibi adlarla isimlendirilir. İngiltere de pumicite adı ile bilinmektedir. Çoğunlukla da renkli olan ve eczanelerde, kozmetik satan yerlerde ve aktarlarda rahat bir şekilde bulabileceğiniz ponza taşının maliyeti de oldukça düşüktür.

Ponza taşı üretimi en çok ABD’de yapılır. Türkiye de ise Sivas, Nevşehir, Van, Bitlis, Ankara ve Kars gibi yerlerde üretilir.

 

Ponza taşı sadece nasırlara mı iyi gelmektedir? Tabii ki de hayır. Bu taşın farklı ve belki de ilk defa duyacağınız kullanım alanları var. Ponza taşının ülkemizde üretim payı ise %45 oranındadır. Ponza taşı ismini duyduğumuzda ne kadar nasırı hatırlatsa da yaygın olarak inşaat sektörlerinde yalıtım yapmak için, bahçe bitkilerinde ve peyzaj düzenlenmesinde ve saksıların içerisine dekotratif amaçlı da kulanılır. Ponza taşının kullanımı ise bunlarla bitmemektedir.

Ponza taşı, kotların taşlanmasında, cildimiz için üretilen peeling ürünlerinin içerisinde, silgilerde, lastik kauçuk üretimlerinde, seramik killerin içerisine dolgu metali halinde ve lavanta sabununun da yapımında kullanılır. Fakat bir nevi de topuk törpüsü olan ponza taşı genel olarak cilt bakımı ve cildin ölü derilerinizden kurtarmak amacı ile topuk temizleme ve nasırlı bölgelerin olduğu yerlerde kulanılmaktadır.

 

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza taşı genel olarak topuklarda oluşan rahatsızlıkların giderilmesi için topuk taşı adı ile bilinmektedir. Topuklardaki deri serleştiği zaman ve kalınlaştığı vakit ponza taşını kullanmanızı tavsiye ederim. Ponza taşıyla ayaklardaki oluşan ölü deriler soyulur, kan dolaşımı hızlanır ve bakımlı bir görünüm alır.

Ponza taşı kullanımın en uygun alanı ise banyodur. Banyo dışında da kullanmanız mümkündür. Fakat banyo sırasında kullanıldığı zaman sıcak su ve buharın etkisi ile yumuşayan derinin törpülenmesi de daha rahat bir şekilde olacağımdan banyo sırasında kullanımı daha fazla önerilir. Banyo dışında kullanırsanız ayaklarınızı törpülemeden önce ılık su ile dolu bir kabın içerisinde 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Bu suyun içerisine biraz sıvı sabunda ekleyin ve ayak derinizi daha iyi yumuşatın. Bekleme süresinin sonunda ponza taşını da ıslatıp uygulamaya geçin.
Ponza taşı ya da diğer adı ile topuk taşını dairesel hareketleri ile uygulayın. 30 ila 35 saniye boyunca sorunlu olan bölgeyi ovalamanız yeterli olacak. Uygulama bitiminde ise ayaklarınızı yıkayıp kurulayıp nemlendirici tatbik edebilirsiniz.

 

Ponza taşının kullanımın da hijyene ve uygulamanın sıklığına da dikkat etmek gerekmektedir. Ponza taşını uygulamadan sonra mutlaka yıkamalısınız. Çok sık aralıklar ile ve fazla kuvvet uygulayıp yapılan uygulamalar da ciltte tahriş ve yıpranmalar oluşabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ