Şampuanın içine Doğum Kontrol Hapı Atmak Saç Çıkarır Mı Saç Uzatır Mı

Şampuanın içine Doğum Kontrol Hapı Atmak Saç Çıkarır Mı Saç Uzatır Mı

Şampuana doğum kontrol hapı atmak saçları çıkarır mı?  DOĞUM KONTROL HAPI İLE SAÇ BAKIMI yapmanın popülerleştiği  bugünlerde, doğum kontrol hapını ezerek, saç çıkarma ve uzatmada etkili diğer malzemelerin içinde karıştırarak yapılan saç bakım maskeleri ve güçlendirme kürleri yapmanız mümkün

Doğum Kontrol Hapı ile Yapılan Saç Maskeleri Saç Çıkarır Mı? 

doğum kontrol hapı saç çıkarır mı kelliğe engel olur mu

         Doğum kontrol hapının asıl amacı dışında bir sürü kullanım alanı vardır doğum kontrol haplarının anti androjenik özellikleri olduğundan insanlar bu haplarla bazı cilt ve saç maskeleri hazırlarlar cilt maskeleri her ne kadar tavsiye edilmese de kullananlar mevcuttur biz bugun ki yazımızda doğum kontrol hapıyla saç bakımı yapmanın inceliklerinden bahsedeceğiz.

Doğum kontrol hapıyla saç bakımı yapmak kimin nasıl aklına geldi bilinmez ama sosyal medya ünlüleri sayesinde hızla yayıldığı ve herkes tarafından denenmeye başladığı bir gerçek bu kadar hızlı yayılmasının bir diğer sebebi ise çoğu insanın kana karışarak etki gösteren bir hapın böyle bir etki yapmayacağına inanması ve bu merakla denemesidir bu düşünce yarı yarıya doğru sayılabilir. aksine doğum kontrol hapı saç bakımı kapsamındaki bazı konularda oldukça başarılı olmasına rağmen bazıları ise tamamen şehir efsanesi olarak yayılmıştır.

DOĞUM KONTROL HAPININ SAÇLARA FAYDALARI NELERDİR?

Doğum kontrol hapının saçlara gerçekten fayda ettiği ve etmediği bazı durumlar vardır bunlar;

 • YENİ SAÇ ÇIKARMA(KELLİK TEDAVİSİ)

Doğum kontrol hapı ile yeni saçlar çıkarmanın kolay olduğu gibi bir algı vardır ancak bu doğru değildir doğum kontrol hapı ile kellik tedavisi yapamazsınız bu tamamen bir şehir efsanesidir olmayan saçı çıkarmak için gereken maddelerle var olan saçları güçlendirmek için gereken maddeler aynı değildir ve doğum kontrol hapı içinde kellik tedavisi için gerekli maddeleri bulundurmaz. Saç dökülmesi sorununuz varsa saç dökülmesine ne iyi gelir? yazımıza bakabilirsiniz

 • SAÇ UZATMA

Saç uzatmak ve uzun saçlara sahip olmak çoğu insan için çok önemlidir saçların hem uzun hem de sağlıklı olması zor bir durumdur bu yüzden saçı uzatırken sık sık kestirmek gerekir hatta bazen saçı uzatmadan önce iyice kestirmek gerekir ki saç sağlıklı uzasın ama bu durumla beraber saç uzatma süreci uzar. Saçlarını uzatmak isteyenlerde bunu nasıl yapabileceklerini araştırır bunun için türlü serumlar saç kremleri şampuanlar kullanırlar.

Saç uzatmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de doğum kontrol hapıdır. Düzenli kullanımda doğum kontrol hapıyla saçlarınızı daha hızlı uzatabilirsiniz.

 • SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEME ve GÜRLEŞTİRME

Doğum kontrol hapının faydaları arasında bahsedilen bir diğer şey ise saç dökülmesini engellediğidir bu da doğru bir bilgidir  doğum kontrol hapının içinde bulunan anti androjenik maddeler sayesinde saç dökülmesi engelleniyor hatta bazı vitaminlerle beraber kullanılırsa saç dökülmesi sorunundan tamamen kurtulmanız mümkün çünkü tek başına doğum kontrol hapının etkisi ne yazık ki kullandığınız süre boyunca sürüyor.

Diğer saç gürleştirme yöntemleri için ilgili sayfaya bakabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

 • SAÇI ISLAK TARAMAK

Saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden bir tanesi saçı ıslakken taramaktır saçın ıslaklığını almadan saç tararken saçlar çok fazla kırılır ve kopar aynı zamanda kökleri güçsüzleşir kökleri güçsüzleşen saçlar ise dökülmeye başlarlar.

Bu yüzden saç dökülmesinin önüne geçmek için saçlarınızı duşa girmeden önce tarayın çıktıktan sonra ise hemen değil biraz bekleyip saçın sırılsıklam halinden kurtulduktan sonra tarayın.

 • DENGESİZ BESLENMEK

Saç dökülmesine sebep olan bir diğer etken ise dengesiz beslenmedir. Dengesiz beslenme hem ciltte hem de saçlarda sorunlara yol açar dışarıdan tam anlamıyla vitamin ve mineral almayan vücüt esnekliğini kaybetmeye başlar bununla beraber saçlar güçsüzleşir cilt ise parlaklığını kaybeder.

Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken şey ise tüm besin gruplarından gerektiği kadar almaktır her yiyecekten yeteri kadar tüketilmelidir. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

 • SIK DUŞ ALMAK

Her gün duş almak bazıları için temizlik belirtisi olsada aslında bu durum saçları yorar ve güçsüz hale getirir. Her gün vücut yıkansa bile saçların gün aşırı yıkanması daha doğru olacaktır böylelikle saçlarınız sürekli yıpranmayacak yapısı bozulmayacak ve böylelikle dökülmesi azalacaktır.

 • ISI KULLANMAK

Saç dökülmesine sebep olan bir diğer şey ise saçlara sürekli olarak ısı ile şekil vermektir,sürekli maşa veya düzleştirici etkisine maruz kalan saçlar Güçsüzleşir ve dökülmeye başlarlar eğer saçlarınız çok dökülmeye başladıysa bunun sebebi ısı kullanımı olabilir.

Böyle bir durumda saçlarınıza ısı ile şekil vermeyi elinizden geldiği kadar azaltmanız gerekir eğer bu olmuyorsa ısıdan koruyucu spreyleri kullanabilirsiniz.

– SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

Saçın hassas bir yapısı vardır bu yüzden her bulunan şey saça sürülmemeli hatta şampuan ve saç kremi bile sürekli sebepsizce keyfi olarak değiştirmemelidir. Bu saçı yıpratır ve güçsüz hale getirir.

Birde saçı belirli bir şekle sokmak için kullanılan sprey ve jöleler vardır ki en sakıncalı olanlar bunlardır bunlar saçın yapısı  ile oynayarak sabitleme yaptıkları için saç dökülmesine neden olurlar.

Özel günler haricinde bu tarz sprey ve jöleleri kullanmamanız saçlarınızın güçlenmesi açısından çok daha iyi olacaktır .

DOĞUM KONTROL İLAÇLARININ SAÇLAR ÜZERİNDEKİ DİĞER OLUMLU ETKİLERİ

 • KEPEK ENGELLEME

Doğum kontrol hapı ile yapılan saç bakımının kepek engellediği de söylenir ama bu da doğru olmayan etkilerden bir tanesidir. Kepek saçın genel yapısı ile alakalı bir durumdur ve ph değeri farklı şampuanlar ile dengelenir ancak doğum kontrol hapı böyle bir etki yapmaz bu yüzden kepek engellemez. Böyle bir umutla kullanacaksanız bunun yerine kepek şampuanlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 • SAÇLARI GÜÇLENDİRME

Doğum kontrol hapının saçşarı güçlendirici etkisi olduğu doğrudur zaten bu saç dökülmesini engellemeyle aşağı yukarı aynı mantıkta bir durumdur.

Düzenli kullandığınız taktirde saçlarınız güçlenecek ve kopması azalacaktır.

 

DOĞUM KONTROL HAPIYLA SAÇ BAKIMI YAPMANIN YOLLARI

 • Doğum kontrol hapıyla saç bakımı yapmanın birkaç yolu vardır be hiçbiri doğum kontrol hapını direkt kullanmak değildir ?
 • Bunlardan en faydalı olanı şampuan ile doğum kontrol hapını karıştırmaktır.
 • 7-8 adet doğum kontrol hapını ezdikten sonra 200 ml’lik bir şampuan içine karıştırmalısınız ve her duşta bu şampuan ile yıkanmalısınız.
 • Şampuanı her kullanımdan önce iyice çalkalamalı ve bu şampuanla yıkadığınız saçlarınızı ılık su ile durulamalısınız.

DOĞUM KONTROL HAPI İLE SAÇ BAKIMI YAPMANIN ZARARLARI

Doğum kontrol hapı ile saç bakımı yapmanın da bazı zararları vardır. Bunlar;

 • Saç derisinde kabarma
 • Saç derisinde pullanma
 • Saç derisinde kaşıntı
 • Saç derisinde döküntü
 • Saçlarda beyazlama
 • Saç derisinde sivilcelenme

DOĞUM KONTROL HAPI İLE SAÇ BAKIMI YAPANLARIN YORUMLARI

 • Ben bu yöntemi çok mantıklı bulmamıştım ama denedim evet saç dökülmemi durdurdu ama bırakır bırakmaz yine saçlarım dökülmeye başladı iyi mi kötü mü ben bilemedim.

L.M.

 

 • Doğum kontrol hapıyla saç bakımı yapmak iyi ama birazda kötü saçlarımı parlattı bile dökülmeyi engelleme dışında ama çok kaşınıyor kafam kullanmaya başladığımdan beri sırf bu yüzden bırakacağım galiba bitli gibi geziyorum.

İ.R.

 • Doğum kontrol hapı ile saç bakımı yapıyorum o kadar iyi geliyor ki bana hiçbir krem bu kadar iyi gelmemişti.

K.L.

 

 • Doğum kontrol hapı ile saç bakımı ben yapmadım dokunur diye korktum ama kızkardeşim yapıyor saçları eskiden öbek öbek her yere dökülürdü artık öyle dökülmüyor.

H.K.

 

 • Annemle ortak kullanıyoruz doğum kontrol hapı karıştırdığımız şampuanı bende hiçbir etkisi olmadı ama annem bayıla bayıla kullanıyor.

J.F.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Burcu94 dedi ki:

  Saç uzatmanın yollarını ararken likit keratin diye bir ürün gördüm hızlı saç uzatan keratin yağı diye bir ürünleri var ve gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim 3 aydır kullanıyorum ve sürekli saçımın uzadığını farkediyorum artık 🙂

 2. Merve dedi ki:

  Dökülen saçları çıkarmıyor ya ben denedim uzun bir süre ama olmadı başka bir sürü şey denedim bazısı daha da döktü iyice açılmaya başlamıştı tepem ki patentli keratin kullanmaya başladım da dökülmem durdu ve saçlarım çıkmaya başladı.

 3. Duygu uslu dedi ki:

  Farmasi lideriyim farmasinin keratin. Şampuanı ve keratin serumu hem saçları güçlendiriyor hem uzatıyor.dokulmesini durduruyor.super bir ikili ürün tavsiye ederim.

 4. haticenur dedi ki:

  ben saçlarını uzatmak isteyen arkadaşlşar hızlı saç uzatma 4’lü seti öneririm benim saçlarımı uzatmıştı hap denemedim ama pekte iyi bahsetmiyorlar :))

BİR YORUM YAZ