Kategoriler

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
  • Sağlık
  • 13/03/2023 08:10 | Son Güncellenme: 13/03/2023 07:56
  • 0
  • 231

İltihaplı romatizma nedir? İltihaplı romatizmanın belirtileri nelerdir? İltihaplı romatizmanın tedavisi nasıldır? İltihaplı romatizma yani Romatoid artrit (RA) gibi bir teşhis almak bunaltıcı olabilir. Hastalık ve gelecekte hayatınızı nasıl etkileyeceği hakkında öğrenilecek çok şey var. Ama yalnız değilsiniz. Dünya çapında milyonlarca insan RA ile aktif hayatlar yaşıyor.

RA’nın ne olduğunu ve vücudu nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleriyle ilgili derlediğimiz makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

İltihaplı Romatizma Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, öncelikle bir kişinin eklemlerini etkileyen kronik bir inflamatuar durumdur. Diğer artrit türlerinden farklı olarak, romatoid artrit, tipik olarak birden fazla eklemi simetrik olarak etkiler. Bu, dizlerinizden biri romatoid artritten etkilenirse, diğer dizinizin de etkileneceği anlamına gelir. Ayrıca cilt, gözler, kalp ve akciğerler gibi diğer vücut kısımlarını da etkileyebilir.

Romatoid artrit otoimmün bir hastalıktır. Bir hastanın bağışıklık sistemi, yanlışlıkla sağlıklı dokuya saldırır. Romatoid artrit durumunda, söz konusu doku eklemlerinizin astarıdır (sinovyum). Sinovyum, eklemlerinizi yağlayan ince bir zardır. Sinovyum iltihaplandığında, eklem içindeki kıkırdak ve kemiğe zarar verebilir.

Romatoid artrit ilerleyici bir durumdur, yani zamanla kademeli olarak kötüleşir. Erken evrelerinde, romatoid artrit sadece hafif eklem ağrısına ve sertliğine neden olabilir. Bununla birlikte, hastalık ilerledikçe deformiteye, sakatlığa ve hatta ölüme yol açabileceği belirtiliyor.

Romatoid Artrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatoid Artrit’in tedavisi yoktur. Ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Romatoid artritli birçok kişi, tedavi ile günlük aktif hayatlar yaşayabilir.

Romatoid artrit için en yaygın tedaviler şunları içerir:

İlaçlar

Romatoid artriti tedavi etmek için, birkaç farklı ilaç kullanılabilir. En yaygın olanları, hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilen hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlardır ( DMARD’lar ).

Diğer yaygın ilaçlar arasında Biyolojikler bulunur. Bunlar, vücuda enjeksiyon veya infüzyon yoluyla uygulanan canlı kültürlü hücrelerdir. Artık RA enflamatuar hücrelerini hedef alan, oral küçük moleküllü ilaçlar da var. Nonsteroidal Antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve Kortikosteroidler diğer bazı seçeneklerdir.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, genellikle eklem işlevini ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olmak için bir RA tedavisi olarak kullanılır. Ayrıca ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Hastalara, ihtiyaçlarına göre egzersiz ve esneme hareketleri öğretmenin ve fizik tedavinin, RA’lı kişilerin yaşam kalitelerini korumalarına yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Ameliyat

Romatoid artritin neden olduğu eklem hasarını onarmak için, bazen cerrahi müdahale gerekebilir. RA için en yaygın ameliyat türü, eklem değiştirme ameliyatıdır. Bu, hasarlı bir eklemin, yapay bir eklemle değiştirilmesini içerir.

Romatoid Artrit Nedenleri Nelerdir?

Romatoid artritin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, belirli genlerin bir kişiyi hastalığa karşı daha duyarlı hale getirebileceğine inanırken, belirli çevresel faktörlere (enfeksiyonlar gibi) maruz kalmanın, RA’nın başlangıcını tetikleyebileceğine inanıyor.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Romatoid artritin en yaygın semptomu, eklem ağrısı ve sertliğidir. Bu yavaş yavaş veya aniden olabilir ve sabahları veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra kötüleşebilir. Diğer yaygın semptomlar arasında eklemlerde şişlik, hassasiyet veya kızarıklık, eklem deformitesi ve yorgunluk yer alır.

Romatoid Artrit Risk Faktörleri Nelerdir?

Romatoid artrit, her yaştan insanı etkileyebilir, ancak en yaygın olarak 25 ila 60 yaşları arasındaki yetişkinlerde görülür. Kadınların RA geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Ailesinde hastalık öyküsü olan kişiler de risk altındadır. Sigara içiyorsanız, buna yakalanma riskinin de daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Romatoid Artrit Teşhisi Nasıl Konur?

Bu artrit tipini teşhis edebilecek tek bir test yoktur. Bunun yerine, doktorlar teşhis koymak için genellikle tıbbi öykü, fizik muayene ve laboratuvar testlerinin bir kombinasyonunu kullanır.

RA’nız varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmelisiniz. Erken teşhis ve tedavi, hasarı önlemek ve eklem fonksiyonunu korumak için kritik öneme sahiptir.

Romatoid Artrit İle Yaşamak

Romatoid artrit, yönetmenin zor olabileceği kronik bir durumdur . Bununla birlikte, ağrı ve sertliği azaltmak ve eklem işlevini iyileştirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Düzenli egzersiz

Egzersiz, eklem işlevini ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olabileceğinden, RA’lı kişiler için hayati önem taşır. Eklemlere çok fazla baskı uygulayabileceklerinden, yüksek etkili faaliyetlerden kaçının. Yüzme ve Tai Chi, RA’lı insanlar için iki iyi egzersizdir.

Sağlıklı diyetle beslenme

RA’lı insanlar için sağlıklı bir diyet yemek çok önemlidir. Sağlıklı bir diyet, iltihabı azaltabilir ve genel sağlığı iyileştirebilir. Meyve ve sebzeler gibi antioksidan içeriği yüksek besinler faydalıdır. Balık ve yemişlerdeki Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı azaltabilir.

Stres Yönetimi

Kronik stres, RA semptomlarını kötüleştirebilir, bu nedenle stresi yönetmenin yollarını bulmak önemlidir. Bu, yoga veya meditasyon gibi gevşeme tekniklerini içerebilir. Yeterince uyumak ve düzenli egzersiz yapmak da gereklidir.

Doktorunuzla Konuşun

RA’nız varsa, durumu yönetmek için doktorunuzu düzenli olarak görmelisiniz.

Son düşünceler

Romatoid artrit, yönetilmesi zor olabilen kronik bir durumdur. Bununla birlikte, ağrı ve sertliği azaltmak ve eklem işlevini iyileştirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Egzersiz, sağlıklı beslenme ve stres yönetimi, durumu yönetmede önemlidir. Romatoid artritiniz varsa, en iyi tedaviyi bulmak için doktorunuzu düzenli olarak görmelisiniz.

Bu yazılara da bakın:

Obsesif Kompülsif Bozukluğu-Rahatsızlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş Postür Bozukluğu. Duruşumu (Postür) Nasıl Düzeltirim?

Uyuz Hastalığına Doğal Çözüm – Ev Yapımı Uyuz Kremi Tarifi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ