Kategoriler

İnce Telli Saçlar Nasıl Kalınlaşır ve Gürleşir?

İnce Telli Saçlar Nasıl Kalınlaşır ve Gürleşir?
 • Saç Bakımı
 • 08/02/2018 00:35 | Son Güncellenme: 06/03/2023 16:15
 • 8
 • 68.708

İnce telli saçlar nasıl kalınlaşır? İnce telli saçların bakımı nasıl olur? İnce telli olması sebebiyle, temiz, sağlıklı ve bakımlı olmasına rağmen güçsüz ve volumsüz görünen ince telli saçlara sahipseniz, uygulayacağınız bazı mini hileler sayesinde, saçlarınızın daha kür ve hacimli görünmesini sağlayabilir ya da bazı saç bakım maskeleri sayesinde saç tellerinizi kalınlaştırabilirsiniz.

ince telli saçlar nasıl kalınlaşır

Kadınlar için saçları genellikle çok kıymetlidir. Saç bakımıyla saatlerce uğraşmak keyif bile verir kimi zaman ama kolay çözülemeyen yapısal olan bazı saç sorunları vardır ki bunları nispeten önlemek mümkün olsa da saç yapısını tam olarak değiştiremeyeceğimiz için kesin bir çözümleri de yoktur

Bu yapısal sorunlardan biri de ince telli saçlardır ve saçlarının zayıf görünmesinden şikayetçi kadınların uygulayarak başarılı sonuçlar alabilecekleri, ince telli saçları kalınlaştırmak ya da daha gür göstermek için uygulayabilecekleri pek çok yöntem mevcuttur. Bu yazımızda sizlere bu yöntemlerden bahsederek, saçlarınıza hacim ve hava katmanıza yardımcı olmayı hedefledik;

İNCE TELLİ SAÇLARI KALINLAŞTIRMA ve GÜRLEŞTİRME YOLLARI

1-SAÇLARI TEMİZ TUTMAK

Saçlarınızı temiz tutmak saçları kalınlaştırmaya direkt olarakkatkı sağlamasa da saçların kırılmasını ve ince telli saçların kronik bir sorunu olan saç elektriklenmesini engeller ve dolaylı olarak kalın tel görünümü verir.

Özellikle saçları soğuk suyla durulamak elektriklenmeyi önler.

 

2-SIK SIK TARAYIN

Duş öncesi saçlarınızı bir yağ ile nemlendirdikten sonra uzun uzun ve bastırarak geriye doğru tarayın kafa derinizdeki kan dolaşımını hızlandırmak saç tellerını besler ve kalınlaşmalarına yardımcı olur

 

3-SAÇLARINIZA SARIMSAK SÜRÜN

Her ne kadar kötü bir kokusu olduğu için kimse tercih etmek istemese de sarımsak saç tellerini kalınlaştırmak için şüphesiz ki en iyi yöntem.

Cilt ve sağlık için de son derece sağlıklı olan sarımsağın bir dişini ezdikten sonra herhangi bir saç yağı ile karıştırarak saçınıza uygulamalı 1 saat sonra ılık su ile durulamalısınız.

NOT:Koku hemen çıkmayacağı için gününüzü evde geçireceğiniz bir zamanı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 

4-SAÇLARINIZI BELİRLİ ARALIKLARLA KESTİRİN

Saçlarınız kıymetli olabilir ama saçlarınızı kestirmeyerek onların sağlıksız ve güçsüz olmasına sebep oluyorsunuz bu yüzden belirli aralıklarla saçlarınızın kırıklarını aldırmak saçın güçlü olmasını sağlar. Saç uçlarındaki kırıklar, saç derinizin altından salgılanan her türlü vitamin ve minerali boşa harcadığı için, saçları geri kalan kısmının da olması gerekenden daha güçsüz ve sağlıksız olmasına sebep olur.

Halbuki sık sık kestirerek, sağlıklı saçlara sahip olarak daha hacimli görünmelerini sağlayabilirsiniz.

 

5-YAĞ BAKIMI YAPIN

Saç tellerini kalınlaştırmak için kullanabileceğiniz bu tarif herkes tarafından sevilen ve beğenilen bir tariftir.Saç gürleştirme maskesi tarifini uygulamadan önce saçlarınızın temiz ve kuru olması gerekir.

 

MALZEMELER

 • hintyağı
 • badem yağı
 • argan yağı
 • zerdeçal
 • saç kremi

 

Bir kabın içine hint,badem ve argan yağlarından birer tatlı kaşığı koyduktan sonra içine 1 yemek kaşığı saç kremi ekleyin son olarak 2 tatlı zzerdeçal ekledikten sonra uugulayabilirsniz uygulama sonrası saçlarınızı sarın ve bir gece bekleyin.

Alternatif olarak kullanabileceğiniz doğal bakım yağlarını, ilgili yazımız saç bakım yağları başlığı altında detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

6- İNCE TELLİ SAÇLARA ÖZEL ŞAMPUANLAR KULLANIN

Şampuan seçiminiz de saçlarınızın yapısal özelliklerini değiştiremeyecek olsa da geçici olarak hacim kazanmalarını etkileyecek bir unsurdur. İnce telli saçlara sahip olmanın negatif yönleri hesaba katılarak formülize edilen ve üretilen ince telli saçlara özel şampuanlar, sorununuzun bir kısmını ortadan kaldırabilir.

İNCE TELLİ SAÇLARIN KALIN TELLİ SAÇLARA GÖRE DEZAVANTAJLARI

Saçlar yapısal olarak bir sürü farklı özellik gösterir bunlardan biri de ince ve kalın olarak ayrılan saç telleridir.

 • Kalın telli saçlar daha dayanıklıdır. Kırılmaları daha zordur, diğer yandan ince telli saçlar kolay yıpranır ve hızlı kırılır
 • Kalın telli saçlar daha geç yağlanırken, ince telli saçlar hızla yağlanacak çoğu kez de temiz olmalarına rağmen pis gözükecektir
 • Bakımı daha zor olan ince telli saçlar taranmış olmasına rağmen çabuk elektriklenir, saçak saçak bir görüntü oluşturur. Yani her bakımdan zor bir saç türüdür ince telli saçlar.

SAÇLARIN GÜRLÜĞÜ SAÇ TELLERİNE Mİ BAĞLIDIR?

Çoğu insan ince telli saç sahiplerinin saçlarının gür olmadığını, gür olan tüm saçların kalın telli olduğunu düşünür.

Ancak gür saçların bununla bir ilgisi  yoktur ama illa bir alaka kurmak gerekirse şöyle söyleyebiliriz aynı miktarda saça sahip iki insandan birinin saçları ince telli diğerinin kalın ise kalın olan daha gür görünür ama bu kalın telli insanların saçlarının seyrek, ince telli insanların saçlarından daha gür olduğu manasına gelmez.

Burada bahsettiğimiz gürlükten ziyade hacimdir. Gürlük saç teli sayısı ile alakalıyken, hacim saçların ne kadar gür göründüğü ve yer kapladığıyla alakalıdır.

Saç Tellerinin İncelmesi Neden Olur?

İnce telli saçlar genellikle genetik geçişlidir yani ebeveynlerinizin saç telleri inceyse, sizin saçlarınızın da bu şekilde olması neredeyse kaçınılmazdır.Ancak daha önceleri normal kalınlıkta saçlara sahip olmasına rağmen, sonradan dış etkenlere bağlı olarak saçları incelen kişiler şunlara maruz kalmış olabilirler;

 • Saçların çok fazla perma, boyama, açma gibi işlemler görmesi
 • Saçlara çok fazla fön çekilmesi
 • Saç düzleştirici ürünlerin haddinden fazla kullanımı
 • Beslenmeye bağlı olarak oluşan vitamin eksikliklerinin saçlarda kendini göstermesi

Kalınlaştırılamayan İnce Telli Saçları Nasıl Daha Hacimli Gösterebilirsiniz?

Saç teli incelmesi sorunu, dış etkenlere bağlı olarak sonradan gelişmişse, saçlarınıza yapacağınız bakım maskeleri sayesinde sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırabilecek olduğunuz gerçeğini bir kenara bıraksak dahi, en kötü ihtimalle, kökten yeni ve sağlı saçlarınız eskilerinin yerini alana dek kestirerek incelmiş saç tellerinden kurtulmak her daim mümkün olacaktır.

Bununla beraber ince telli saçlara sahip olma sebebiniz kalıtsak özelliklerse, saç tellerinizi kalınlaştırmak için yapabileceğiniz kalıcı bir sonuç olmadığı için, saçlarınızı daha gür, hacimli ve kalın telli göstermeyi sağlayan bazı hilelere başvurmayı öğrenmeli ve bu hileleri yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

İşte ince telli saçları kalın göstermek için yapabilecekleriniz;

 • Saçınıza krepe yaparak kabartın
 • İnce Telli Saçlara Özel Kesimler yaptırın
 • Saçlarınız uzunsa kıvırcık saç modelleri, perma gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.
 • Saçlarınıza bebek pudrası sürün
 • Saç Köpüğü ve spreyleri kullanın
 • Saç renklerinizde kotrast renkler kullanın
 • Saçlarınızı tersine kurutun

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Suna Dumankaya’dan Saç Bakım Maskesi Tarifleri

Güzellik ve saç bakım uzmanı Suna Dumankaya, ince telli, güçzüs ve hacimsiz saçları gürleştirmek ve parlatmak için bazı saç bakım maskelerinin düzenli olarak kullanılmasını öneriyor.

 • Bıldırcım Yumurtalı Saç Kalınlaştırma Maskesi
 • Sıcak Havlu Maskesi ile Kırılmayan Güçlü Saçlar
 • Aynısafalı Saç Gürleştirme Maskesi

İnce saç tellerini kalınlaştırmak ya da daha gür göstermek için uyguladığınız yöntemler var ise bizimle paylaşarak, çözüm yolu arayan okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Melek dedi ki:

  Bunları saçıma uygulayamıyorum ben yağlanıyor sarımsak falan da koku yapıyor ben toplu ortamda çalışıyorum ve hiç hoş olmuyor bu şekilde işe gitmek ben çözümü o yüzden evde kolay yapabildiğim ve doğal olan saf keratin kullanıyorum saçlarım çok inceydi şuan saçlarım daha hacimli görünüyor.

  1. Sevgi dedi ki:

   Dogal keratin markası veya resim atabilirmisiniz güvenli ürün alnak istiyorum

   1. Gizem Tan dedi ki:

    sevgi hanım ürün uluslararası patentli güvenebilirisiniz marka ismi de liquid 🙂

 2. Aslıhan dedi ki:

  bende kullanıyorum saf keratin patentli keratin olmaları çok iyi güvenle kullanıyorum.

 3. Ceyda dedi ki:

  Bende patentli keratin kullanıyorum daha sağlıklı görünüyor saçlarım ve hızlı uzuyor.

 4. Özge dedi ki:

  Saf merakını nereden aldınız acaba ?

  1. Özge dedi ki:

   Saf keratini pardonn

 5. merve dedi ki:

  benim de saçlarım çok ince tellidir bakımı da çok zor oluyor şimdi saç çıkarıcı titanyumlu set kullnamya başladım ve çok mennunum ince saçlarım güçlendi ve gürleşti öneririm :))

BİR YORUM YAZ