Kategoriler

İdrarla Yapılan Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması

İdrarla Yapılan Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması

Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması ne anlama gelir? Adet gecikmesini takiben 5-6 gün içerisinde yapılması durumunda, %90 oranlarında doğru sonuç vermesi beklenen ev tipi çubuk testlerle yapılan idrarda gebelik testi sonucunda, ikinci çizgi silik çıktıysa, bu durum her şekilde gebeliğin varlığına işaret etmektedir ancak silik ikinci çizgi, gebeliğin erken döneminde olduğunuza işaret olabileceği gibi, kimyasal gebelik, düşük v.b. bazı sorunların habercisi de olabilir.

Çubuk hamilelik testlerin sonucunu hangi duruma göre nasıl değerlendirmelisiniz? Hangi çizgi ne anlama gelir ve ikinci çizginin silik olması ne gibi durumlarda tehlike habercisidir? Silik çizgiye rağmen hamile miyim? gibi soruların detayları ile sizin için derledik;

gebelik testinde ikinci çizgi silik çıktıysa ne anlama gelir? Hamile miyim?

Gebelikte çizgiden bir görüntü

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Çıkması Ne Anlama Gelir?

Gebeliğin varlığı, embriyonun ya da kesenin ultrasonografi görüntülemesi ile tespit edilmesinden daha önce, anne aday adayının vücudundaki beta HCG adı verilen hormon seviyesi ile tespit edilmektedir. Beta HCG hormonu, gebelik oluştuktan – döllenme meydana geldikten sonra – yavaş yavaş vücutta artmaya başlar ve beklenen adet döneminde ya da müteakip 1-2 gün içerisinde kanda tespit edilebilecek derecede yüksek bir düzeye ulaşırken, hormonun idrara geçisi ve dolayısıyla da idrar testiyle tespit edilmesi ortalama olarak 3-4 gün daha gecikmeli olmaktadır.

Bu yüzdendir ki evde yapılan çubuk testler, gebelik tespitinde zaman zaman false negatif diye anılan hatalı olumsuz sonuç verebilmektedir. Bilhassa beklenen adet döneminde ya da regl tarihinin geçisinin hemen arkasından yapılan testlerde, pozitif bir gebelik testinde görmek istediğimiz ikinci çizgi görünmeyerek, aslında gebelik olduğu halde hatalı sonuç elde edilebilmektedir. Ya da ikinci çizgi zaman zaman o kadar bulanık ve soluk olabilir ki, testi uygulayan kişi tarafından gözden kaçabilir.

Bunun sebebi, beta hcg hormonunun henüz idrarda tespit edilebilecek kadar yükselmemiş olmasıdır. Test 2-3 gün içerisinde tekrar edilirse, çift çizgi görüntüsü belki de alınabilecek ve gebeliğin varlığı neredeyse kesin olarak tespit edilecektir.

Bu ikinci senaryo ise, sık sık kadınların başına gelen, silik ikinci çizgi durumudur. İdrarla gebelik testinin false negatif verme ihtimali yüksek iken, false pozitif sonuç neredeyse imkansızdır. İkinci çizginin test sonucunda görüntülenmesi durumunda, silik ya da koyu renkli olması farketmeksizin, bir döllenme meydana gelmiş olmasından ve muhtemel bir hamilelikten bahsedebilme ihtimali kesindir.

İdrarda Gebelik Testinde Silik İkinci Çizgiyi Nasıl Yorumlamalıyım?

Evde uyguladığınız gebelik testinizin pozitif olduğundan söz etmek için, idrar çubuğu üstündeki her iki alanda da kırmızı – bazı testlerde mor – çizgi mevcut olması gerekir.

pozitif hamilelik testi

 

Yukarıda görseli bulunan şekildeki idrar testinizde, gebeliğin kesin olarak var olduğundan söz edilebilir ancak sağlıklı bir gebelik olup olmadığının tespiti için, tam doktor muayenesi ve ultrason görüntülemesi, çoğu kez de kan testi ile teyit ettirmek sağlıklı yaklaşım olacaktır.

Diğer yandan bazı durumlarda, gebelik testindeki ikinci çizgi, olması net ve koyu bir şekilde görünmek yerine, daha pembemsi ya da silik durumda olabilir.

İkinci Çizgi Pembemsi ve Bulanık Çıktı. Hamile miyim?

İkinci çizgi net olmasa bile oradaysa her halükarda evet hamilesiniz demek tamamen doğru olmasa da kısmet doğrudur zira sağlıklı bir gebelik olduğu kesin olmasa da silik çizgi varsa döllenmenin gerçekleşmiş olduğu kesindir. Peki muhtemel senaryolar nedir?

İkinci Çizginin Silik Çıkma Sebepleri Nelerdir?

 • Gebelik testinizi çok erken dönemde yapmış olabilirsiniz;

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hamilelik testinin idrarda doğru sonuç vermesi için döllenmenin üstünden en az 17-18 gün geçmiş olması gerekmektedir ki idrardaki gebelik hormonları testte tespit edilecek seviyeye ulaşmış olsun. Adet döneminizin hemen ardından ya da geciktiği gibi testi uygulamanız durumunda, bilhassa da eczanelerde 5 TL gibi uygun rakamlara satılan, en basit çubuk testlerden kullanmanız durumunda, bu tip testlerin hassasiyetleri yeterince gelişmiş olmadığı için, gebeliği doğrulayan ikinci çizginin çok silik çıkması ve dahi pek çok durumunda hiç görünmemesi olasıdır.

Varlığı yokluğu bir, çok bulanık ve kesik kesik, açık pembe renkte bir silik çizgi gördüyseniz, yine eczanelerden temin edebileceğiniz, ancak hassasiyeti biraz daha yüksek ve fiyatı da biraz daha maliyetli olan erken gebelik testi çubuklarından satın alarak, çizginin varlığını-yokluğunu en azından kesin olarak ayırt edebileceğiniz kadar netlikte görebilirsiniz. Erken gebelik testinde büyük ihtimalle çizgi, ilk çizgi kadar değilse de, diğer klasik teste göre daha belirgin çıkacaktır. Erken hamilelik testi yazımızdan konuyla ilgili daha detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz

 • Dış gebelik yaşıyor olabilirsiniz;

Regl döneminiz geçmiş ve gebelik şüpheniz artmışsa ve en azından bir hafta daha bekledikten sonra idrar testi yaptığınızda ikinci çizginiz silik görünüyorsa dış gebelik  yaşıyor olabilirsiniz.

Döllenme gerçekleştikten sonra embriyo rahim yatağına yerleşip orada büyümek ve gelişmek için yerleşir. Hatta bu dönemde pek çok kadında adet kanaması ile karıştırılan yerleşme kanaması da meydana gelmektedir. Gebeliğin doğal yollarla oluşumu sırasında bir aksaklık olması sonucunda ya da başka sebeplere bağlı olarak, zaman zaman rahim içine değil de, kanallar – fallop tüpleri- gibi rahim dışına yerleştiği ve adına dış gebelik denilen durumun yaşanması durumunda da , beta hcg hormonları artış sağlayacak ancak artış beklenen düzeyde olmayacaktır. Bu yüzden de idrar testinde görünecek ama çizginin net bir şekilde ortaya çıkması için yeterli gelmeyecektir.

Durumun kesin tespiti, doktor muayenesi ile mümkün olmaktadır. Dış gebelikler çoğunlukla düşük ya da kürtaj ile sonuçlanmaktadır.

 • Kimyasal Gebelik geçirmiş olabilirsiniz;

Kimyasal gebelik ise, dış gebelikten farklı olarak, embriyonun yerleştiği bölgeden ziyade, kendinin hiç bir şekilde gelişemediği ama bir şekilde, hasbel kader ve hatalı olarak meydana geldiği durumlardaki teorik gebelik durumudur. Kimyasal gebeliğin sonradan sağlıklı bir gebeliğe dönüşme ihtimali yoktur. Hamilelik beklentisi ve takibi içinde olmayan pek çok kadın, adet günlerini de takip etmiyorsa, kimyasal gebeliği farketmeyebilir bile. Normal adet kanaması şeklinde düşük yapar ve biter gider ancak gebelik beklentisi var ise ve bu dönemde test yapıldıysa, idrar testinde silik bir ikinci çizgi olarak kendini göstermesi çok olasıdır zira bhcg yi belirli bir oranda yükseltmeye yetecek bir döllenme oluşmuştur. Test 2-3 gün içerisinde tekrarlandığında kuvvetle muhtemelen silik çizgi tamamen ortadan kaybolacaktır.

 • İdrar Miktarı ve Yoğunluğu Yeterli Gelmemiş Olabilir

Gebelik testi sonuç değerlendirilmesi yapılırken, bilhassa da net sonuç alınmayan durumlarda çoğunlukla atlanan bir nokta da budur. İdrarla gebelik testlerinin sabah kalktığınızdaki ilk idrarınızla yapılmasının tavsiye edilişinin sebebi, idrarın tüm gece mesanede birikmiş ve yoğun kıvamda olmasını temin etmektir. Gün içerisindeki herhangi bir tuvalet ihtiyacınızda test yaptıysanız ya da geceden beridir biriken idrarınızla yaptıysanız bile, idrarınız yeterince koyu ve yoğun değilse, belirli bir cm küpte 20 mU  düzeyinde BHCG hormonu toplanamamış olabilir ve gebe olduğunuz halde, ikinci çizginiz silik olarak görünebilir.

Henüz adet tarihim bile geçmeden test yaptım. İkinci çizgim yine de silik çıkmadı. Neden olabilir?

BHCG nin normal düzeylerden daha hızlı artmasına sebep olan, çoğul gebelik v.b. durumlarda idrarınıza hormon geçişi daha erken dönemde olacağından, gebeliğinizi erken dönemde de net bir şekilde tespit etmeniz mümkündür. Bu durumda endişelenecek ya da şüphe edilecek bir olay zaten yoktur.

Silik ikinci çizgi durumu ile ilgili aklında sorular ve tereddütler olan okuyucularımız ve anne aday adayları yorumlar aracılığıyla sorularını bizlere yöneltebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Rukiye Altay dedi ki:

  Merhaba adetim henüz geçmedi erken gebelik testi yaptım ikinci çizgi ilk yaptığım teste daha belirgin çıktı ikinci yaptığım test de silik çıktı hamilemiyim anlamadım cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  1. Yaprak dedi ki:

   ikinci çizgi silik çıktıysa, bu durum her şekilde gebeliğin varlığına işaret etmektedir ancak silik ikinci çizgi, gebeliğin erken döneminde olduğunuza işaret olabileceği gibi, kimyasal gebelik, düşük v.b. bazı sorunların habercisi de olabilir. Doktorunuza başvurunuz.

 2. Seyma dedi ki:

  Adetimin üzerinden 2-3 hafta geçti. Evde gebelik testi yaptım. Ilk testimi akşam üzeri, tek çizgi c kısmındaydı yani negatifti emin olmak için iki gün sonra tekrardan yaptım sabah ilk uyandığımda yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı neden böyle bir durum oldu? Adetim çok geciktiğine rağmen.

 3. Duygu dedi ki:

  Merhabalar benim adet gunume 2 gun var. bugun test yaptim ama T yazan bolgede bi renk dagilmasi oldu. C yazan bolgede belirgin cizgi var. sizce sonuc nedir ?

 4. İsimsiz dedi ki:

  Üç tanee erken gebelik testi yaptım ve üçüde silik çıktı hamilemiyim 2 yıldır evliyim yumurta çatlatma iğnesi yaptım 20 gün oldu ondan sonra testleri tuttum üçüde silik ne olur beni aydınlatın ?çok istiyoruz

BİR YORUM YAZ