Kategoriler

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm, Saç Dökülmesini Durdurmaya Etkili Yöntemler

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm, Saç Dökülmesini Durdurmaya Etkili Yöntemler

Ne yapsam Saçlarım Dökülüyor diyorsanız buyrun.  Saç Dökülmesini Durdurmak ve saçları canlandırmak için neler yapmalıyım. Erkeklerin olduğu kadar kadınların da başının en büyük belalarından olan saç dökülmesine karşı en etkili çözüm yollarını sizler için derledik.

Saç dökülmesi sorununa çözüm bulabilmek için, dökülmelerin neden kaynaklandığını tespit etmek ve beslenmeden kullanacağınız doğal ürünlere kadar bir yol haritası çizmek gerekir.

 

saç dökülmesine kesin çözüm

 Saç dökülmesi Nedir? Neden olur?

Saç dökülmesi kalıtsal faktörler başta olmak üzere stres, vitamin eksikliği, çevresel faktörler, yaş, ilaç kullanımı gibi sebeplerden ötürü hem kadınların hem de erkeklerin şikayet ettiği başlıca konular arasındadır.

Günde 50 ila 100 adet saç dökülmesi normal kabul edilir. Bu nedenle her gün tarağınıza gelen saçları ve duşta dökülen saçlarınızı görüp panik yapmayın.

Saç dökülmenizi düzenli olarak takip edip normalin dışında yoğun ve hızlı bir saç dökülmeniz varsa, bir an önce dermatoloji uzmanına başvurmanız gerek.

Peki bu dökülmeyi önlemek mümkün müdür? Saç dökülmenizi engellemek için evde doğal uygulayabileceğiniz yöntemler nelerdir?

 

 Saç dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır.

 • Kalıtsal saç dökülmesinin yanında; stres, hastalıklar, ilaç kullanımı, sağlıksız beslenme ve çevresel faktörler de saç dökülmesinin sebepleri arasındadır.
 • Saçlarda incelme ve saç ayrımının genişlemesi ile fark edilmeye başlanan dökülme, tepe ve şakaklarda görülen seyrelme ve açıklıklar ile devam eder.

erkeklerde saç dökülmesine çözüm

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

 

Saç dökülmesini engellemek için öncelikle saç dökülmenizin nedenini doğru tespit etmeniz gerekiyor. Saç dökülmenizin nedenini ve dökülme çeşidini öğrendikten sonra en doğru ve etkili müdahale için bir dermatoloji uzmanına danışın. Dermatoloji uzmanınız yaptığı analizler doğrultusunda en uygun tedavi yöntemine karar verir.

 

Doğru Beslenme

 

Kilo vermeye yönelik hazırlanan bilinçsizce hazırlanmış diyetler ani kilo kayıplarına sebep olduğu için vücut ihtiyaç duyduğu vitamin, protein, çinko, demir ve mineralleri alamaz. Saç kökleri beslenemediği için zayıflar ve dökülme başlar. Bu nedenle beslenme düzeninizin gerekli vitamin ve mineralleri içerdiğine emin olun. Fast food, sigara, kahve, alkol gibi vücut yapısını kötü etkileyen besinlerden olabildiğince uzak durun.  Özellikle protein zengini bir beslenme düzeni oluşturmaya dikkat edin. Her ne kadar sağlıklı beslenseniz de yeterli vitamin alamadığınızı düşünüyorsanız, dışarıdan takviye olarak alabileceğiniz vitamin ve demir ilaçları da dökülmeyi azaltacaktır. Saç dökülmesini engellemek için tüketmeniz gereken besinler:

 

Her türlü organik besin  tüketimi

Marketten aldığınız işlenmiş yiyecekler içerdikleri kimyasallar ile saçın uzamasını sağlayan endokrin hormonuna müdahale ederler. Bu nedenle yediğiniz besinlerin organik olması sağlıklı saçlara sahip olmak için uygulamanız gereken altın kural.

 

 • Kabak çekirdeği –  Yapılan araştırmalar çinko açısından çok zengin olan kabak çekirdeğinin saç dökülmesini engellediğini göstermektedir.
 • Balık – Özellikle somon gibi doğal yöntemlerle avlanan balıklar omega-3 açısından çok zengindir. Yeterli omega-3 alımı saç büyümesi, kalınlaşması ve gürleşmesi için gerekirse takviye gıda alınacak kadar önemlidir.
 • Yeşil Çay – Yeşil çay, saç büyümesini teşvik eden antioksidanlar içerir ve detox etkisi yaratarak vücuda zararlı maddeleri uzaklaştırır.
 • Prosiyanidin içeren bitkiler – Elma, arpa, üzüm çekirdeği, kakao gibi bitkiler, antioksidan özellikleri sayesinde saç köklerine zarar veren serbest radikalleri engeller. Bu sayede saç kökleri canlanır ve yeniden saç üretimi başlar.

 

 

Bitkisel Çözümler

 

 

Beslenme rutininizde belirttiğimiz besinlere yer vermeniz, bolca sebze ve meyve tüketmeniz sağlıklı, canlı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak için düzenli olarak uygulamanız gereken kaçınılmaz faktörler arasındadır.

 • Biberiye – Saç derisine dışarıdan bakım şeklinde uyguladığınızda saç kökünü canlandırır, gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca içerdiği antioksidan özellikleri sayesinde saçı, saç köklerine zarar veren kimyasallardan korur.
 • Aloe Vera –  Saç derisinde görülen kepeklenme, egzama gibi problemleri yatıştırarak saçta pH dengesini korur. Aynı zamanda saç derisine nemi hapsederek yıpranmaya bağlı saç dökülmesinin azalmasını sağlar. Kolayca temin edebileceğiniz aloe vera jelleri ile saç derinize düzenli olarak masaj yapıp uygulayarak etkisini gözlemleyebilirsiniz.
 • Isırgan Otu – İçerisindeki A ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum gibi besleyici vitamin ve mineraller ile saç köklerini canlandırır. Saçınızın parlaklık kazanmasını ve gürleşmesini sağlar.
 • Sarımsak – İçerdiği kükürt sayesinde saç kökündeki hücreleri tetikler. Canlanan saç kökleri gürleşir ve parlar.

Saç dökülmesini önlemek için kullanabileceğiniz yağlar:

 • Biberiye – Saç köklerindeki metabolizmaları tetikleyerek saç kalınlığını ve uzama hızını arttırır.
 • Lavanta – Saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saçlarınızın çok daha hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda stresi azaltma etkisiyle bilinen lavanta, düzenli kullandığınız takdirde strese bağlı saç dökülmenizi azaltacaktır.
 • Çörek Otu Yağı – İçerdiği A, B1, B2, B6, E, C vitaminleri ile saç köklerini canlandırır, güçlendirir ve saçın çok daha dolgun gözükmesini sağlar.

 

Saç Dökülmelerine Karşı Evde hazırlayabileceğiniz kürler:

 

 1. Saç Gürleştiren Kür – 3 damla biberiye yağı ile 1 kaşık zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir saat kadar bekletin ve güzelce yıkayın. Haftada 1 gün bu kürü uygulayabilirsiniz.
 2. Saç Dökülmesini Engelleyen Kür –  Kaynattığınız 3 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyin. 5 dakika bekledikten sonra hazırladığınız su aile saçlarınızı yıkayın ve yarım saat bekleyin. Düzenli olarak haftada 1 ya da iki defa bu kürü uygulayın.
 3. Saçın Parlamasını Sağlayan Kür – 1 adet soğanı rendeleyin ve suyunu ayırın. Ayırdığınız suya 2 kaşık bal karıştırın. Hazırladığınız karışımı masaj yaparak saç derinize uygulayın. Saçınızı hava almayacak bir şekilde kapatın ve bir gece bekletin. Haftada 1 uygulayabileceğiniz bu maske ile saçlarınız çok daha canlı ve parlak gözükecektir.

Saç Dökülmesi Sorununa Kesin Çözüm Medikal tedavi

 

Saç dökülmesi probleminiz uzun süredir devam ediyorsa, saç derinizde seyrelme ya da kellik başladıysa medikal tedaviye başlamak artık neredeyse kaçınılmaz. Dermatoloji uzmanınızın size özel belirlediği en doğru ve etkili tedavi ile saç dökülme sorununuzu kökten çözebilirsiniz.

 

İlaç Tedavisi

 

Saç dökülmenizi evde uyguladığınız hiçbir yöntem engellemiyorsa, dermatoloji uzmanınızın yaptığı analizler doğrultusunda size özel verdiği ilaç tedavisini uygulayıp dökülmenin önüne geçebilirsiniz. Eğer saç dökülmeniz yeni başlamışsa, saçlarınızda hafif ve orta derecede seyrelmeler görülüyorsa ilaç tedavisi sizin için ideal yöntem olabilir. Düzenli kullanım sonucunda incelmiş saç telleriniz kalınlaşır, saç kökü tetiklendiği için saç sayınız artar ve saç dökülmeniz engellenir.

 

PRP Saç Tedavisi

 

Saç dökülmeniz genetikse sizin için en ideal yöntemlerden biri PRP saç tedavisi. PRP saç tedavisi yönteminde kendi kanınız alınıp, belirli işlemlerden geçiriliyor. Saç kökünü besleyecek ve yeni saçlarınıza kavuşmanızı sağlayacak olan fibroblast denilen kısım kandan ayrılıyor ve saçlarınızda dökülen bölgeye enjekte ediliyor. PRP tedavisi sonucunda çok daha canlı ve sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

 

Saç Ekimi

 

Genetik saç dökülmesine sahipseniz ve erkek tipi saç dökülmesi görüldüğü tespit edilmişse saç ekimi sizin için en kalıcı tedavi. Saç kökünde, saç folikülü etrafında saç üreten hücrelerin ölmesiyle saç incelir ve dökülme başlar. Saç ekimi yaptırarak hem şakaklarda hem de tepede seyrelme ve kellik görülen bölgelere sağlıklı saç kökü ekilir. Böylece kısa süre içerisinde saçlarınıza geri kavuşursunuz.

Saçlarınız Dökülüyorsa Bunları Yapmayın!

 

 • Her gün saç yıkamayın.
 • Saç boyası, jöle, saç köpüğü, saç spreyi gibi saç köküne zarar verecek kimyasallardan uzak durun.
 • Fön makinası, saç düzleştirici, saç maşası gibi aşırı ısı uygulayıp zarar veren cihazları kullanmaktan olabildiğince kaçının. Saçı çok sıkıp hava almasını engelleyecek topuz, örgü, at kuyruğu gibi saç modellerini olabildiğince az kullanın.
 • Sık dişli ve sert uçlu tarak kullanmayın. Saçlarınızı ıslakken taramayın.

 

Saçlarınız Dökülüyorsa Bunları Yemeyin!

 

 • Trans Yağ İçeren Besinler – Mısır yağı, soya yağı trans yağ içeren yağlar ve besinler saç dökülmesine sebep olan inflamasyon üretimini arttırır.
 • Şeker – Hormon dengesizlikleri, insülin direnci, DHT artması gibi saç dökülmesine neden olan bütün sebepleri şeker kullanımı tetikler.
 • İşlenmiş Gıdalar – İşlenmiş gıdalar içerdikleri sağlıksız ve trans yağlar, şeker ve sodyum sebebiyle saç uzamasını engeller.
 • Alkol/Sigara – Aşırı alkol ve sigara kullanımı vücutta enflamasyonu arttırdığı için saç dökülmesine neden olur.

 

Kaynak: https://www.estecenter.com/sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Seren dedi ki:

  Saç dökülmesi için bir çok yöntem denedim fakat herhangi bir çözüm bulamadım taki 1 yıl öncesine kadar arkadaşımın tavsiyesi üzerine liquid keratin üzerine bir araştırma yaptım dökülme önleyici dip bakım yağı ürünlerini denedim ilk denememden ihtibaren çok memnunum dökülme problemim tamamen bitti.

 2. Tuğba dedi ki:

  Seren cim bende kullanıyorum ben daha yakın başladım ama olumlu yorumunu görünce çok mutlu oldum benim biraz azaldı ama tamamen geçmedi gerçi daha yeni 3 defa falan kullandım demek ki giderek tamamen durucak dökülmem.

 3. Kadir Onay dedi ki:

  Polende bulunan AMİNOASİTLERDEN CYSTİN (kükürt içeren bir aminoasittir) SAÇIN GELİŞMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNAR.
  Cystin’nin SAÇ SAYISINI ARTTIRDIĞI ve SAÇIN DÖKÜLMESİ’ni önlediği anlaşılmıştır.Fransız Tarım Akademi leri Bşk. Prof. Dr. Allein Caillas

  SAÇ DÖKÜLMELERİNDE POLEN

  Polen, saçın suyu ve gübresidir. Saça faydası, kök kısmına yaptığı olumlu etkidir. Bileşiminde ki
  (doğanın sunduğu saf şekilde); B5 Vitamini (pantotenik asit), niacin ve cystin, saç kökünü en iyi şekilde besler, dökülmesini durdurur,
  cansız kılların kıl hacmini geliştirir ve saçın gürleşmesini sağlar.Saç dökülmesi ve bazı cilt sorunlarında çok etkili olduğu belirtilen arısütü,
  aynı zamanda sindirim ve bağışıklık sistemleri ile karaciğeri güçlendirmede de etkili.
  TÜBİTAK VE POLEN..
  Ve web den bir yorum;Arkadaşlar merhaba, forumdan gözlemlerime göre bir çoğumuzun saçları bu yaşlarda hormonlarımızın etkisiyle dökülme
  yaşıyor tabi birde iklime görede dökülme olabiliyor.Özellikle kışa girdiğimizde sabah kalktığımda yastığıma bakmaktan korkuyordum o kadar
  çok dökülüyordu ki bide uzatıyorum şimdi iyice gözüme batmaya başlamıştı.

  Ama artık son !

  işyerinde bana bir ablanın tavsiyesiyle aktardan
  arı poleni aldım sabahları 2 çay kaşığı yedim ve şu anda saç dökülmem durdu üstelik sadece 2 gün kullandım.Netten arı poleni kullananların
  yorumlarını okumanızı tavsiye ederim dökülen saçlarınızı dahi çıkarıyormuş.

  Arı poleninde 100 e yakın vitamin varmış yemek yemesen bile
  arı poleni vücudun için gerekli olanları sağlıyor.Bide sabahları acayip dinç kalkıyorum sinirlenmeler kafaya takmalarda ortadan kalkıyor
  Denemenizi tavsiye ederim…www.donanımhaber.com/yorumlar
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapistim,Organik Sertifikalı Ürün temini ve kullanım yöntemleri ile ilgili 05050658499 & 05324063215
  no lu telefonlarımdan ve Whatsapp tan arayabilirsiniz.Saygılarımla.Kadir Onay

 4. remzi dedi ki:

  benim saçlarım hem kırılıyor hem de dökülüyordu bi çok yöntem denememe rağmen engelleyemedim arkadaşımda da dökülme vardı o intense keratin kullanmış dökülmeler durmuş ben ilk başta inanmamıştım sonra bi dene dedi iletişime geçtim ve set siparişi verdim yaklaşık bir aydır kullanıyorum faydasını gerçekten gördüm tavsiye ederim bi deneyin

BİR YORUM YAZ