Kategoriler

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Lazer epilasyon yaptıranların en çok merak ettiği soru işlem sonrası kılların dökülmesinin ne kadar zaman alacağıdır. Lazer epilasyona başlarken kıllarınızın kalınlığına rengine göre kaç seans süreceğini aşağı yukarı öğrenirsiniz bu belirlenen seanslara başladıktan sonra kıllarınız 2 ile 3 hafta gibi kişiye göre değişecek bir sürede dökülmeye başlayacaktır .Seanslar yeterli geldiyse herhangi bir sorun yoksa belirlenen seansların bitiminde kıllarınız tamamen dökülmüş olacaktır.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

lazer epilasyon sonrası kıllar ne zaman dökülmeye başlar, ne kadar kaç gün sürer

Lazer epilasyonun 1. seansı sonrası kıllarınız ortalama 14 gün sonrasından itibaren yavaş yavaş dökülmeye, kıl köklerindne kopmaya başlayacaktır.

 

İlk kılların dökülmeye başlaması bazı kişilerde 3 haftalık bir süreyi bulabilse de ortalama süre 2 hafta kadardır. Kişiden kişiye ve kullanılmış yönteme göre bazı farklılıklar gösterebilir.

Dökülen kılları Elimle Çekebilir Miyim?

Epilasyon sonrası dönemde dökülmeye başlayan tüylerinizi eldivenle, elinizle ya da cımbızla çekmenizde ya da epilasyon süreci boyunca jilet kullanmaya devam etmenizde her ne kadar bir sakınca yoksa da, gerek de yoktur. Tüylerin kökleri kurutulduğu için zaten koparak kendi kendilerine dökülecektir.

Banyo sırasında hafif bir lif uygulaması sonrasında bile küvetin içine pek çok kıl döküldüğünü görebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Sonuçları Ne Zaman Görürüm?

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en etkili yolu olan lazer epilasyonun tam olarak ne olduğu ve işleyiş süreci, kılların dökülme süresi, yeniden yerine ne zaman çıkacağı gibi konularda da genel bilgi vermek istiyoruz;

LAZER EPİLASYON NEDİR

Son dönemin en popüler işlemlerinden biri olan lazer epilasyon son 5 yılda imkani olan herkesin tercihi olan bir kıllardan kurtulma yöntemi oldu. Ağda jilet gibi geçici çözümler yerine lazer epilasyonun kalıcı etkisi yani kıllardan sonsuza kadar kurtulma fikri oldukça ilgi çekici işlemin kısaca mantığı lazer ışınları ile kıl köklerini yakarak kıl sorununu kökten çözmek.

Ciltteki melanin hormonuna etki ederek, özellikle koyu renkteki kıllara daha kolay ulaşarak köklerinin eritilmesi ve dökülmeden sonra yeterli seanslar ardından yeniden çıkmasının engellenmesi hedeflenen bir uygulamadır.

 

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIYOR?

Lazer epilasyon sırasında kullanılan lazerin çeşitleri var birbirleriyle kıyaslandığında fazlaca farklılıklar gösteren lazer tiplerinin yaptıkları ortak şey  lazer ışınları ile deri altına inerek kıl köklerini yakmak.

Bazı lazer türlerinin bazı ten renklerinde işe yaramadığı gibi bir gerçek var lazer epilasyon merkezleri çoğu zaman insanları bu konuda bilgilendirmiyor ve bu da işlemlerin boşa gitmesine neden oluyor. Bu lazer tiplerinin bazıları ve özellikleri şu şekildedir;

 • IPL

Modern ağda yöntemi olarak bilinen IPL son derece hafif etkili bir işlem tüylerden kurtulmaya değil hafifletmeye yarıyor kı bunun için bile fazla seans gerekiyor. Kıllarından en kısa sürede ve tamamen kurtulmak isteyenler için tercih edilecek bir yöntem değil.

 

 •  ND-YAG

Her cilt tipinde en başarılı sonuç veren lazer türü olan nd-yag derinin 7 mm altına kadar inebilen ve dalga boyu 1064 nanometre ışınlara sahiptir. Hangi ten rengine sahip olursanız olun kıllarınızdan hızlı ve tamamen kurtulmak için tercih etmeniz gereken lazer türü nd-yag olmasına rağmen yakıcı olabileceği için tercih edilmediği durumlar olabiliyor aynı zamanda acı eşiğiniz düşükse yine tercih etmemeniz gereken bir yöntem .

 • ALEXANDRİTE

Açık ten rengine sahip olanların tercih edebleceği oldukça başarılı ve pratik lazer türüdür işlemleri çok fazla can yakıcı olmadığı için lazerden korkanların en çok tercih ettiği lazer türüdür ancak koyu ten rengine sahip insanlara içinde bulunan melanin maddesi sebebiyle tavsiye edilmez. Koyu ten rengine sahip olanlar için başarılı sonuç vermeyecek bir yöntemdir.

Kullanılan yöntem ne olursa olsun cildinde hassasiyet oluşan kişiler olabilir. Epilasyon sonrası ciltte kızarıklık ve kaşıntı nasıl geçer adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

 

Bunlar lazer çeşitlerinden  sadece bir kaçı bu nedenle epilasyon yaptırmadan önce bilgi sahibi olmanızda fayda var ancak buradan okuduklarınız ile doktorunuza ters düşmenizin bir anlamı olmayacaktır çünkü hangi lazerin size uygulanacağını seçmesi için bir sürü kriteri göz önünde bulundurması gerekir.

Buz Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Klasik epilasyon yöntemine yenilikçi bir anlayış getiren buz lazer epilasyon(soprano ice) yöntemi sonrası kılların deri yüzeyine çıkması ve dökülme hızı normalden biraz daha fazla. Ortalama olarak yapılan seanstan 3 gün sonrasından itibaren kılların dökülmesi başlıyor ve dökülme süreci 15 gün içerisinde tamamlanıyor.

Ardından yeni tüyler çıkmaya başlıyor ve yeni tüyler tamamen çıktığında bir sonraki seansın vakti de gelmiş oluyor.

Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, ortalama 6 ila 12 seans arasında tüm kılların bir daha yerine çıkmamak üzere dökülmesi bekleniyor. 12 seanslık bir uygulama ise toplamda 1.5-2 sene arasında sürüyor.

Lazer epilasyon fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

LAZER EPİLASYON ZARARLI MIDIR?

Deri altına ışınlarla yapılan bir işlem olan lazer epilasyonun elbette bazı riskleri vardır işlem yaptırmadan bunları göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Lazer epilasyonun olası zararları şu şekildedir;

GEÇİCİ ZARARLARI

 • Deride yanma
 • Deride şişme
 • Deride morarma

Gibi bazı zararları olabilir.

 

KALICI ZARARLARI

 • Lekelenmeler yanmalar görülebilir.
 • Cilt kanserine davetiye çıkarıp çıkarmadığ  hala uzmanların tartışma konusudur.

 

KİMLER LAZER EPİLASYON YAPTIRMAMALI

Her işlemde olduğu gibi minimum zarar maximum fayda görebilmek için öncelikle işleme uygun olup olmadığınızı anlamanız gerekir;

 • Hamileler
 • Siğil,egzama gibi cilt hastalıkları olanlar
 • İltihaplı cilh hastalığı olanlar
 • Açık yaraları olanlar
 • Solaryuma girmiş olanlar

Lazer epilasyon yaptırmamalıdır.

 

LAZER EPİLASYON İÇİN MEKAN SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her şeyden önce en önemli nokta bilinen ve güvenilir bir yerde işlem yapılmalı

Doktorun işinde uzman olup olmadığı ve yetkileri araştırılmalı

Merkezi kullananların yorumlarına bakılmalı

Lazer epilasyon sonrası kıllarınızın doğru şekilde ve zamanında dökülmesi ve kalıcı olarak ortadan kalkması da yukarıdaki etmenlerle doğrudan ilgilidir. Ayrıca koltukaltı bölgesi, bikini bölgesi – genital bölge ve çevresi gibi – sert ve koyu renkli kılların olduğu bölgelerde dökülme daha erken bağşlayıp, daha gözle görülür olmasına rağmen, bacak, kol ve yüz bölgesi gibi ince tüylerin dökülmesi daha az belirgin olabilir ve bir kaç hafta daha uzun süre alabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ