Kategoriler

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeliyiz?

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeliyiz?
 • Cilt Bakımı
 • 01/04/2023 08:45 | Son Güncellenme: 27/03/2023 11:47
 • 0
 • 175

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanmış olduğumuz güneş kremlerini seçerken bilmemiz gerekenler nelerdir?

Sizler için bu yazımızda doğru güneş kremi nasıl seçilir seçim sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hepsini bir bir araştırdık yazımızın devamında güneş kremi seçmenin püf noktalarını bulabilirsiniz…

Güneş Kremi Seçimi, Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Nasıl Seçilmeli

Kuşkusuz ki tüm cilt tipleri güneşin zararlı ışınlarından olumsuz olarak etkilenmektedir.

Fakat farklı cilt tipine sahip olan kişiler cilt tiplerine uygun bir güneş kremi kullanmalıdır.

Yaşanılan bölgeye yapılan işe ve genetiğe bağlı olarak güneşin etkileri kişiler üzerinde birbirinden farklılık göstermektedir.

Güneş ışığına az maruz kalan kişiler, Güneşe karşı aşırı hassasiyet gösterirken sürekli güneş altında yaşayan insanlar ise bu durumun tam tersini yaşamaktadır.

 

 Cilt tipine uygun güneş kremi nasıl seçilir?  

 • Açık tenli kişilerde cilt hassasiyeti daha fazla olmaktadır.  Bu nedenle güneş kremi seçimi sırasında yüksek faktörlü içeriğe sahip olanları tercih edilmelidir.
 • Kumral veya buğday tenli cilt tipine sahip olan kişiler ise orta dereceli bir koruma sağlayan güneş kremi seçimi yapmalıdırlar.
 • Esmer tenli cilt tipine sahip olan kişiler ise düşük faktörlü güneş kremlerini tercih edebilirler.
 • Güneş kremi seçimi sırasında vücudun farklı tiplerine özel krem tercih edilmelidir. Özellikle Yüz bölgesi için seçilen güneş kremlerinde cildin kuru, yağlı veya karma olmasına göre bir seçim yapılmalıdır.
 •  Kuru ve hassas cilt tipine sahip olan kişiler yoğun nemli güneş kremlerini tercih etmelidir.
 •  Yağlı veya karma cilt tipine sahip olan kişiler ise yağ bakımından az yoğunluğa sahip olan güneş kremlerini tercih etmelidirler.
 •  Cildi problemli olan kişiler ise jel içerikli güneş kremlerini tercih ederek akne ve siyah nokta oluşumunu engellemelidirler.

 

Güneş kremi seçimi sırasında İçeriğine dikkat edilmelidir!

Güneşin ışınları arasında cilt için zararlı Işın dalgaları yer almaktadır. Bunlardan en çok bilineni yani cilt renginin koyulaşması etkileyen UVB, faktörü olmaktadır. Cildiniz bu ve faktöre maruz kaldığı andan itibaren çeşitli cilt kızarıklıkları, ciltte yanma, iritasyon, güneş yanıkları ve Güneş çarpması gibi olumsuz etkenlere neden olmaktadır.

Güneşin zararlı ışınları cilt bağışıklığını olumsuz etkilerken cilt derisinin altında bulunan katmana inerek yaşlanmayı ve ciltte kırışıklık oluşumunu tetiklemektedir.

DNA sı bozulan cilt zamanla yaşlanarak sorunlu bir görüntü kazanmaktadır. Bu nedenle güneş kremi seçerken içeriğine dikkat etmek büyük derecede önem arz etmektedir. Özellikle UVB ve UVB ışınlarına karşı hassasiyet gösteren koruma sağlayan ürünler seçmeniz önemli olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ