Kategoriler

Saç Maşası Nasıl Kullanılır? Kullanırken Yapılan Hatalar

Saç Maşası Nasıl Kullanılır? Kullanırken Yapılan Hatalar
  • Saç Bakımı
  • 28/01/2023 09:35 | Son Güncellenme: 02/03/2023 16:15
  • 0
  • 284

Saç maşası kullanmak, şekillendirmenin en zor kısımlarından biridir. Özellikle doğal ve havalı saç modelleri için bukle maşası kullanmak oldukça önemlidir. Saç maşasının boyu, tutuşu ve doğru ürünlerle sabitlenmesi gibi konular kusursuz saç modeli için vazgeçilmez konular arasında yer alıyor.

 

Yanlış Saç Maşası Seçimi

Saç maşası seçerken yapılan en büyük hatalardan biri yanlış boy maşa seçmektir. Arkadaşlarımızdan duyduğumuz kadarıyla herkes en büyük maşanın en güzel, en doğal saç dalgalarını yarattığını düşünüyor  Aynı saç maşası herkes için uygun değildir. 25 mm kalınlığındaki bukle maşaları kısa saçlar için, 30 mm’lik bukle maşaları ise uzun saçlar için uygundur. Bukle maşası alırken saçınızın boyuna göre maşanın boyutunu belirlemelisiniz.

Son zamanlarda saç düzleştiriciler de maşa gibi kullanılabiliyor. Saç maşası yanınızda değilse tercih edebileceğiniz bu yöntem ne yazık ki maşanın yerini tutamaz. Özellikle hacimli saçlar düzleştirici ile dalgalandırıldığında donuk görünür. Bu nedenle saç düzleştiricisini maşa olarak, çoğunlukla maşa yanınızda olmadığında son çare olarak kullanmanızı öneririz.

 

Saç Bakım Spreyi Kullanmayın

Saçlarınızı maşa ile dalgalandırdıktan sonra sadece sabitleyici sprey ile sabitlemek yerine, önce saç bakım spreyini sıkıp ardından kıvırıp sabitleyici sprey uygulamalısınız. Bu sayede saçlarınız sıcaktan zarar görmez, dalgalarınız daha uzun süre dayanır ve gün boyu göz alıcı görünür.

 

Maşaların Isısını Çok Yükseğe Ayarlayın

Maşa kullanırken genellikle maşanın ısısı en üst seviyeye çıkarılır. Daha kısa sürede etkili sonuç almak için uyguladığımız bu yöntem saç sağlığımız için doğru bir adım değildir. Sağlıklı ve kırılgan saçlar için maşanın sıcaklığını 200 dereceye kadar yükseltebilir, yıpranmış, ince telli veya boyalı saçlar için ise maşanın sıcaklığını düşürüp 150-180 derece arasında saçlarınızı şekillendirebilirsiniz.

 

Püskülleri Maşaya Yanlış Sarın

İstediğiniz dalga şekline ve istediğiniz modele göre saçlarınızı maşa ile sarmalısınız. Saçınızın bukle gibi görünmesini istiyorsanız, ince bir tutam saçı saç maşasının etrafına kökten uca sarın. Dalgalarınızın kumsal dalgası gibi daha doğal görünmesini istiyorsanız, kalın bir saç tutamının yalnızca boylarını ve uçlarını maşayla sarmalısınız.

 

Penseyi Dik Tutun

Saçınızı maşaya doğru sarıyorsunuz ama maşayı doğru tuttuğunuzdan emin misiniz? Saçlarınızın daha dolgun ve hacimli görünmesi için saç maşasını dikey değil yatay tutun. Yatay bir çizgi gibi tutulan bukle maşası kullanımı saçınıza ekstra hacim kazandıracaktır.

 

Maşa Isınmadan Önce Saçı Yapmaya Başlayın

Maşadan sonra dalgalarınızın hızla söneceğini düşünürsünüz. Bu sebeple saç şekillendirme işlemi maşanın ısınması beklenmeden hızla yapılmaya çalışılır. Maşa tam olarak ısınmadan saçınızı şekillendirirseniz, saçınızdaki dalgalar doğal görünmeyebilir. Bu nedenle saçınızı şekillendirmeye başlamadan önce maşanın iyice ısındığından emin olmalısınız.

 

Saç Maşasını Saçta Çok Uzun Süre Tutun

Maşayı saçta çok uzun süre bırakmak saç maşası kullanılırken yapılan hatalar arasındadır. Saç maşasını saçınızda çok uzun süre bırakmak dalgalarınızı doğallaştırmanızı oldukça zorlaştıracaktır. Maşaları ortalama 8-10 saniye saçınızda tutmalısınız. Bir diğer önemli nokta ise tüm saç tellerine aynı süreyi vermektir. Maşayı bazı saç kısımlarında 30 saniye, bazı yerlerde 10 saniye tutmak saçınızda düzensiz dalgalar oluşmasına neden olur.  Bunu önlemek için saçınızı sardıktan sonra 10’a kadar sayın.

Bu Yazımıza da Bakın :  Saç Sosisi Nedir ve Nasıl Kullanılır? Saç Sosisi Yapımı

Saç Maşası Nasıl Kullanılır? Videosu

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ