Kategoriler

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer?
 • Cilt Bakımı
 • 04/02/2017 16:05 | Son Güncellenme: 04/03/2023 12:41
 • 4
 • 133.134

Kozmetik müdahaleler ile günlük hayatta bu karışıklıkları örtmek istesek de göz çevresi kırışıklıkları kolay kolay gizlenemez. Gözlerimizin etrafında var olan oldukça küçük ve aslında derin kırışıklıklara kazayağı adı verilmektedir.

Göz çevrenizdeki kaz ayakları ilerleyen yıllarda daha derin ve daha belirgin bir hal alıyorsa hem yüz egzersizleri hem de medikal müdahaleler ile durdurulabilir olduğunu biliyor muydunuz? Göz çevresi kırışıklıkları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi kişilerde 20’li yaşlar da başlayan göz çevresi kırışıklıkları kimi kişilerde ise otuzlu yaşların sonlarına doğru belirmektedir. Her ne kadar cildimizdeki kırışıklıklardan hoşlanmasakta aslında tüm yaşanmışlıklarımızın izlerini taşıdıkları için hayatımıza dair birer parçalardır. Bu yüzden mimiklerinizi azaltmanın dışında ilk aşamada bu kırışıklıkları gidermek için cilt egzersizlerine başlayabilirsiniz. Bu egzersizlerin detaylarına geçmeden önce göz çevresi kırışıklıklarının oluşma sebeplerini inceleyelim.

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer

Doğduğumuz zamanlardan beri mimiklerimizi kullandığımız için özellikle dudak kenarı ve göz kenarı hem daha hassas hem de daha fazla mimik yapıldığı için çok daha erken kırışırlar. Göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasının temel nedenleri ise:

 • Doğal yaşlanma sürecinin içinde bulunuyor oluşunuz
 • İklim şartlarının etkileri
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Yoğun stres ve dengesiz beslenme
 • Su tüketiminin yetersiz olması
 • Egzersiz ve spor yapılmıyor oluşu
 • Güneş ışınlarından korunmuyor oluşunuz
 • Yoğun bir göz makyajı yapmak ve makyaj temizliğine dikkat edilmemesidir.

 

Cilt Egzersizleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizin üzerinde yapmanız gereken egzersizler doku altındaki kasların daha iyi çalışmasını sağlayarak hem bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırıp hem de kasların güçlenerek doku eksikliğini gidermesini sağlar. Cilt egzersizlerinin dışında pek çok güzellik merkezlerinde elle masaj yöntemi ile göz çevresi kırışıklıkları giderilmeye çalışılmaktadır. Bu tarz güzellik merkezlerinde isteğe göre ve ihtiyaca göre dilerseniz cilt üzerinden dilerseniz de cilt dokusu altından müdahale ile bu karışıklıklar giderilmeye çalışılmaktadır. Göz çevresi kırışıklıkları ile profesyonel bir müdahale yaptırmadan önce doğal yöntemler nelerdir ve hangi yöntemleri ile göz çevresi kırışıklıkları giderilebilir bunlardan bahsetmek istiyoruz. Bu püf noktalardan bahsetmeden önce göz kırışıklıkları için gerekli cilt egzersizlerini aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

 • Güneş koruma faktörlü kremlerin kullanımına yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da özem göstermek.
 • Sigara, alkol ve kafein tüketimini en az da indirmek.
 • Yoğun ve yanlış makyaj uygulamalarından uzak durmak. Makyaj temizliğine özen göstermek ve mümkün olduğunca gece makyajını tercih etmemek.
 • Var olan stres ile baş edebilmeyi öğrenmek.
 • Koşu, yürüyüş, egzersiz ve spor yapmak.
 • Kan ölçümü yapıldıktan sonra eksik olan değerlerin tamamlanması için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek.
 • İçinde bulunduğunuz ortamın nem dengesini özen göstermek ve nemsiz ortamlardan kaçınmak.
 • Özellikle C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketimini arttırmak.
 • Değerli yağların bulunduğu balık, ceviz ve zeytinyağı tüketmeye özen göstermek.
 • Lifli gıdaların doku üzerindeki kanıtlanmış etkisini göz ardı etmemek ve en az bir öğünde lifli gıdalardan tüketmek.

Göz çevresi kırışıklıklarına karşı evde neler uygulanabilir sorusunun cevabı ise oldukça çeşitlidir. Öncelikle günde en az 2 litre su tüketilmesi kırışıklık oluşumunu engellemek ve kırışıklıkların daha derin bir hal almasının önüne geçmek için en önemli şartlardan bir tanesidir. Bunun dışında pek çok doğal yöntem bulunmaktadır.

Doğal Yöntemlerle Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

 • Üzüm çekirdeği yağı ile iyice temizlediğiniz ve daha sonra kuruladığınız göz çevrenize yüzük parmaklarınızın uçlarına bir damla üzüm çekirdeği yağını alarak küçük ve minik tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. İçerisindeki etken maddeler sayesinde kırışıklıklarla mücadele ederken yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde de göz çevrenizi daha canlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat üzüm çekirdeği yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise: oldukça küçük bir miktar yağ kullanmanızdır. Aksi halde göz çevrenizde küçük yağ birikintilerinin oluşmasına neden olursunuz.
 • E Vitamini kapsülleri ile haftada bir defa olmak üzere göz çevrenize masaj yaparak antioksidan etkisinden faydalanabilir ve göz çevrenizdeki karışıklıklarda gözle görülür bir etki elde edebilirsiniz. Aynı zamanda ananas, nar ve üzüm tüketerek aynı etki içerden de destekleyebilirsiniz.
 • Bazı kişilerin göz çevresi kırışıklıkları ciltlerinin aşırı kuru olmalarından kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda doğal gıdaların içerisindeki yağların ve nemlendirici özelliğinin oldukça etkili olduğu bilinen avokadoyu göz çevrenize uygulanabilir 5 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su yardımı ile durulanabilirsiniz.
 • Bol miktarda A vitamini barındıran kayısı çekirdeği yağı da oldukça etkilidir. Yine haftada bir defa olacak şekilde bir damla kayısı çekirdeği yağını iki yüzük parmağınızla ısıttıktan sonra göz çevresine tampon hareketlerle yedirebilir ve beş dakikalık bir masaj ile göz çevresi bakımınızı sağlayabilirsiniz.

 

Göz Çevresi Kırışıklıklarına Etki Eden Maske Tarifleri

 göz çevresi kırışıklıkları için maske tarifleri

 

Sıkılaştırıcı Etkiye Sahip Maske

Gerekli Malzemeler:

 • Bir yumurta akı
 • Yarım havuç suyu
 • Bir çay kaşığı tatlı bademyağı

Maskenin Hazırlanışı:

Katı meyve sıkacağında suyunu çıkaracağınız yarım havuç suyunun içine badem yağını ekleyin. Başka bir kap içerisinde iyice köpürene dek çırpacağınız yumurta akını azar azar bu karışıma ilave edin. Bu sayede yumurta akı köpük formunu çokta fazla kaybetmeyecektir. Bu maskeyi dilerseniz tüm yüzünüze dilerseniz da yalnızca göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Maske cildinizde yarım saat kadar bekledikten sonra bol ve soğuk su ile iyice durulayın. Oldukça etkili olan bu maskemizi haftada 2 sefer uygulayabilirsiniz. İlk uygulamadan itibaren etkisini gözlemleyeceğiniz bu maskeyi gözlerinize kaçırmamaya büyük özen gösteriniz.

 

Çaylı Salatalık Maskesi

Birkaç dilim salatalık ile 2 adet demlik poşet çay ile yapacağınız bu maske hem göz çevrenizi dinlendirecek hem de uzun vadede kırışıklık oluşumunu engelleyecektir. İlk önce demlik poşet çayları parmaklarınız yardımıyla iyice sıktıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekletin. 10 dakika sonrasında çayları kaldırır ve yerlerine soğuk salatalık dilimlerini koyun. Bu şekilde göz çevresi kırışıklıklarının yanı sıra varsa göz çevresi şişliklerinizin de kısa sürede indiğini göreceksiniz.

 

Antioksidan Etkili Lahana Maskesi

Üç veya dört yaprak lahanayı iyice yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağından geçirin. Elde edeceğiniz lahana suyu ile bir çay kaşığı kadar balı karıştırın. Bu karışımı diski pamuk yardımı ile gözlerinizin üzerinde bekletin. Bekleyebildiğiniz kadar uzun süre beklemeniz bu maskenin etkisini ve faydasını daha fazla almanızı sağlayacaktır fakat en az 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Yeteri kadar bekledikten sonra cildinizi soğuk su ile iyice durulayın.

Diğer maske tarifleri için kırışıklık maskesi adlı yazımıza bakabilir, birbirinden pratik ve üstün etkili 8 adet daha kırışıklık giderici kür tarifine erişebilirsiniz.

 Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Medikal Yöntemler

Göz çevresi kırışıklıkları için evde yapılabilecek doğal yöntemleri ve egzersizleri yetersiz bulduğunuzda medikal müdahaleleri düşünebilirsiniz. Medikal müdahalelerde göz çevresinde bulunan kırışıklıklar için doku altına girerek enjekte edilen cilt dokusunu kusursuzlaştırmaya yarayan enzimler sayesinde kırışıklıklar geçici olarak giderilebilmektedir. Bu tarz klinik müdahaleler 40’lı yaşlardan sonra düşünülmelidir! Aksi halde daha genç yaşlarda uygulanan bu medikal işlemler sonucunda ileriki yaşlarda yapılabilecek müdahalelerde herhangi bir sonuç elde edilemeyebilir veya bu müdahalelerin kullanım süresi de daha aza indirilmiş olur.

Her hangi bir şekilde klinik bir müdahale yaptırmadan önce işlemi yaptıracağınız güzellik merkezini mutlaka araştırmalısınız. İmkânınız varsa forumlarda ve farklı web sitelerinde kullanıcı yorumlarını okumalı hatta güzellik merkezinizden işlem sırasında uygulanacak olan etken maddenin bileşenleri hakkında bilgi almalısınız. Ayrıca bu etken maddelere karşı herhangi bir hassasiyetinizin olup olmadığını da doktorunuza danışarak öğrenmeniz halinde herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmamış olursunuz. Bu sayede güzelleşmek adına tehlikeli bir adım da atmamış olursunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Nur dedi ki:

  Benim yaşım daha çok çok genç ama gülünce tüm göz çevrem kırışıo unlar benim işime yaramaz ne yapmalıyım

  1. murat dedi ki:

   ayni sikinti bendede var

 2. Ceyran dedi ki:

  Benimde gozlerimin çevreleri kirisik ben daha 27yasindayim ne yapmaliyim

  1. Yaprak dedi ki:

   yazıda belirtilenler DIŞINDA kesin çözüm arıyorsanız, ne yazık ki tek kesin çözümü BOTOX !

BİR YORUM YAZ