Kategoriler

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
  • Sağlık
  • 10/02/2022 15:49 | Son Güncellenme: 11/03/2023 20:30
  • 0
  • 246

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz? Bağışıklık sistemi nedir? Vücudumuz, sistematik şekilde çalışan bir yapıya sahiptir. Bu sistematik yapının en iyi şekilde çalışabilmesi için ona çok iyi bakmamız gerekir. Eğer bir birey sağlıklıysa bağışıklık sistemi de güçlü demektir. Kronik hastalığı bulunan kişilerde ise bağışıklık sisteminin güçlü olması hayati önem taşımaktadır. Sağlıklı bir bireyin bağışıklık sistemi doğru çalışıyor demektir.  Peki, bunu anlamanın yolu var mıdır? Ne gibi uygulamalarla desteklenebilir.

Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Güçlendirilir ?

Bağışıklığımız, vücudumuza girecek zararlı mikro organizmalarla doğru bir şekilde savaşarak  sağlığımıza tekrar kavuşmamızı sağlar. Bu nedenle doğumdan ölüme kadar büyük önem taşır. Özellikle son günlerde dünya üzerinde hızla yayılmaya başlayan yeni tip Corona Virüs(COVID-19) hastalığından korunmanın en etkili yolu budur. Bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmekte yine kişinin beslenme düzenine bağlıdır.

 

Bağışıklık Sistemi Nedir ? ve Nasıl Güçlendirilir ?

 

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nedir ? İnsanoğlunun temel ihtiyaçları, yeme, içme, nefes alma ve uyuma gibi davranışlardır. Bunlardan birini dahi eksik olması durumunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve vücut fonksiyonları düzgün çalışamaz hale gelir. Hayati önem taşıyan bu temel ihtiyaçların da doğru orantılı olması ve belirli bir düzen içinde olması gerekir. Tüm bunlar bağışıklık sistemiyle doğru orantılıdır. Özellikle oksijen insan sağlığı için mutlak bir gereksinimdir. Hipoksi denilen, hava kirliliği kaynaklı oksijen yetmezliği gibi durumlar olumsuz etkilere yol açar. Büyük ve kalabalık şehirlerde hava kirliliği oranı çok yüksek olduğundan şehirlerde yaşayanların sağlıklarına ekstra özen göstermeleri gerekir.

Göz ardı edilen ama aslında bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan faktörlerden biri de uykudur. Günlük hayatın yoruculuğu, stresi ve yoğunluğu sebebiyle birçok insan uyku problemi çeker. Kimi çok uyumaktan kimi ise uyuyamamaktan şikayet eder. Ancak, bu düzensizlik ciddi hastalıkları da beraberinde getireceği gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle belli bir uyku düzeni olması kişiyi her yönden hafifletecek ve daha dinç hissetmesine yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sistemini etkileyen bir diğer etken de besleme düzenidir. Doğru şekilde beslenmek ve besin değeri yüksek, vitamin takviyeleri almak sağlıklı kalmanın en önemli adımlarından biridir.  A,E ve C vitaminleri bakımından zengin yiyeceklerin mevsiminde tüketilmesi sağlıklı bir vücut için atılacak en büyük adımdır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren Yiyecekler , Besinler 

Bağışıklık sistemi nedir ve nasıl güçlendirilir ? işte cevabı yazımızın devamında .Son birkaç aydır mücadele edilen, dünyanın dört bir yanını sarmış Corona Virüs(COVID-19) salgınından korunmanın birçok yolu vardır. Bunların arasında en iyi yöntemse sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Birçoğu bu söylemi yanlış anlayarak çok yemenin bağışıklığı kuvvetlendireceğine inanır ama asıl önemli olan doğru beslenmektir. Her şeyden yeterli miktarda beslenerek hastalıkların önünü kesmek mümkündür.

En temel ihtiyacımız su vücudumuzu temizlemektedir. Günde en az 2 litre su içmek virüslerle savaşan vücuda yapılacak en büyük destek olacaktır. Grip ve diğer salgın hastalılardan korunmak ve daha dayanıklı bir yapıya sahip olmak için su içmek mecburidir. Eğer su içme alışkanlığı yoksa bitki çaylarıyla sıvı alımın vücut alıştırılmalıdır.

Ülkemizin bereketli topraklarında yetişen sebze meyveler de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan en temel besinlerdendir. İyice yıkanmış sebze ve meyveler günde 4 veya 5 porsiyon tüketilirse ciddi oranda direnç sağlayacak ve mevcut hastalıkların da iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Özellikle portakal gibi C vitamini bakımından zengin meyveler vücuda ihtiyacı olan vitamini depolamaya yardımcı olacaktır.

 

Geçmişten günümüze kadar birçok derde deva olan sarımsak doğal antibiyotik etkisi sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirmektedir. Her gün bir diş sarımsak tüketerek olası hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Ancak şunu belirtmek gerekir, sarımsak ve diğer besinlerin yeni tip virüs üzerinde etkisinin olup olmadığı henüz bilinmemektedir.  Yine de bağışıklık sistemini güçlendirmek adına tüketilmesinde fayda vardır. Yoğurt ve kefirle beraber tüketildiğinde ekstra etki sağlayacaktır.

Et ürünleri de insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle haftada iki kez beyaz et ya da balık tüketimine özen gösterilmesi gerekir.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren Yiyecekler , Besinler 

Bağışıklık sistemi testi

Kanser gibi ağır hastalıklardan tutun nezleye kadar birçok hastalığın teşhis edilebilmesi için yapılan bazı testler vardır. Böylece erken tehşis edilip tanı konularak müdahale edilebilmektedir. Bağışıklık sistemi testi de bunlardan biridir. Özellikle atar damarlar dan alınan kan örnekleriyle yapılmaktadır. Çıkan sonuçlar kesinlik bildirmekte ve en geç 3 gün içerisinde sonuçlar hastaya ulaştırılmaktadır.

Corono Virüs(COVID-19) bütün insanlığı tehdit eden yeni tip bir salgın hastalıktır. Bu hastalığın en büyük düşmanı ise sağlam bir bağışıklık sistemidir. İnsanların çoğu kendilerini sağlıklı zanneder bu nedenle hiçbir önlem almaz. Ancak, bazı hastalıklar ileri dereceye ulaşmadıkça kendini belli etmeyebilir. Bu nedenle kontrollerden geçmek gerekir. Bağışıklık sistemi testi bu açıdan önem taşımaktadır.

Bağışıklık sistemi takviyeleri

Beslenme düzeni sağlıklı bir birey için yeterli olsa da bazı kişilerde destekleyici gıdalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için özellikle A ve E vitamini alımına dikkat etmek gerekmektedir. Halk arasında C vitamininin gribal enfeksiyonlar da etkili bir takviye olduğu düşünülse de aslında A ve E vitaminleri de vücudun en büyük gereksinimlerindendir.

Balık, ıspanak, yeşil biber, süt, kayısı, yumurta, havuç ve portakal gibi yeşil ve turuncu renkteki sebzeler A vitamini bakımından zengin olup cilt sağlığından kanser tedavisine kadar birçok hastalığa karşı savaşan destekleyici besinledir. Belirli miktarda tüketilerek pek çok hastalığın önüne geçilebilir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Canan Karatay

Yaptığı açıklamalarla ezber bozan ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, son günlerde insanlığı etkisi altına alan Corono Virüs(COVD-19) dan korunmanın yolunun bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunun altını çizmektedir. Karatay’a göre kış yiyeceklerinin yazın yaz yiyeyeceklerinin de kışın tüketilmemesi gerekmektedir. Her meyve ve sebze mevsiminde ve bolca tüketilmelidir. Birçok kişinin ilgiyle takip ettiği beslenme konusunda çığır açacak açıklamalar yapan iç hastalıklar uzmanı Karatay, doğru beslenmenin kanser gibi ağır hastalıklardan dahi koruyabileceğini belirtmektedir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için özellikle, kereviz, brokoli, karnabahar, lahana, sarımsak, turp gbi sebzelerin faydalı olacağını vurgulamaktadır.  Zeytinin de bir meyve olduğunu söyleyen Karatay, dünyayı saran salgın hastalık ile mücadele için ; kelle paça, soğan ve sarımsak, işkembe çorbası içmek gerektiğini söylüyor .Bu besinlerin bağışıklığı büyük oranda güçlendirdiğini belirtmektedir. Bunun yanı sıra, evde yapılan katkısız turşuların bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bakterileri desteklediğini ve hastalıklardan koruduğunu bildiriyor.

 

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Canan Karatay

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Ender saraçoğlu

İnsan sağlığı açısından önemli açıklamalar yapan Prof. Dr. Ender Saraçoğlu, vitamin takviyelerinin tek başına yeterli olmadığını dile getirmektedir. Eğer güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteniyorsa bu sistemi harekete geçirtecek şekilde doğru beslenilmelidir. Bazı besinlerin kür haline getirilerek tüketildiğinde güçlü birer koruyucu olabileceğinden bahseden Saraçoğlu, özellikle bal ve zencefil kürünün her derde deva olduğunu belirtmektedir.

Ender Saraçoğlu’nun bal kürü tarifinde, zencefil bal ve limonun eşit miktarda konulur.  Çay haline getirilmesini ve bu karışımın düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini dile getiriyor. Mücadele halinde olduğumuz salgın hastalığın henüz kesinleşmiş bir tedavisi bulunmadığından bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi hayati önem taşımaktadır. Bunun için ise en etkili çözüm dengeli ve sağlıklı beslenmek ve besin takviyeleri almaktır.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar

Romatizma hastaları gibi birçok hastanın kullandığı baskılayıcı ilaçlar yeni tip Corona Virüs(COVID-19) için açık bir kapı olabilir endişesi gündeme gelmektedir. Özellikle kortizon gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanmak hastalık kapma riskini ne yazık ki arttırabilmektedir. Ancak, hastaların ilaçları kullanmayı bırakması halinde hastalıklarının tekrar nüksetmesi ve organlarda hasar oluşturması olası bir durumdur. Dünyayı saran bu salgının baskılayıcı ilaç kullanan hastalara bulaşma oranının yüksek olmasıyla alakalı henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle hastaların ilaçlarını kullanmaya devam etmeleri tavsiye edilmektedir.

Kişilerin salgından korunabilmesi için en etkili yöntem evde kendilerini izole etmeleridir. Özellikle kronik hastalar ve düzenli ilaç kullananlar ilaç alımını durdurmak yerine, evden çıkmayarak ve gerekli önlemleri alıp uyarılara uyarak hastalıktan korunabilirler. Bulaşma hızı yüksek ve henüz tedavisi kesinleşmemiş olduğunda bu salgı hastalık sadece kronik hastalığı olanları değil sağlıklı bireyleri de tehdit etmektedir. Bu süreçte evde kalıp bir beslenme düzeni oluşturularak bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ