Kategoriler

Elde Çıkan Nasırlar Nasıl Tedavi Edilir?

Elde Çıkan Nasırlar Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerde ve avuç içlerinde çıkan nasırlar hem estetik görüntü hem de sağlık açısından kötü bir durumdur. El nasırları ayı zamanda ağrı da yaptığı için kişilerin canını yakar.

Ellerin iç kısmı avuç içlerinde ve parmak aralarında çıkan nasırların neden ve nasıl oluştuğunu ve geçirme yollarını ve nelerin iyi geldiğini sizin için bu yazımızda derledik.

NASIR NEDİR? NASIL OLUR?

elde çıkan nasır

Nasır fazla sürtünme nedeniyle ölü hücrelerin birikerek deri altında toplanmasıyla oluşan deri kalınlaşmalarına verilen isimdir ve kabarcık şeklinde görünümleri vardır.

Genelde sarı renkli kalın tabakalar halinde olan nasırlar, aslında vücudun kendini bir çeşit savunma mekanizması olarak oluşturduğu kalkandır.

Ayaklarda çıkan nasırlar ayakkabıdan dolayı da oluşabilmektir eğer ayakkabının tabanı rahat bir alan sağlamıyorsa ayağımızın hava almasını engelliyorsa uzun saatler o ayakkabı ile hareket etmez ayak tabanınızda nasır oluşumuna sebep olabir.

Ellerde oluşan nasırlar için ise şöyle söyleyebiliriz; ellerinizi çok kullandığınız bir işte çalışıyorsanız yani elleriniz sürekli sürtünmeye maruz kalıyorsa nasır oluşumunun sebebi bu olabilir.

Ellerimizi ve ayaklarımızı gün içinde çok fazla kullandığımızdan bu bölümlerde oluşan problemler bizi çok fazla etkiler ama nasır çözümsüz bir durum değildir sadece nasırları yok ettikten sonra  bazı şeylere dikkat etmeye devam etmek gerekir.

ELDE ÇIKAN NASIRLAR NASIL GEÇER?

Avuç içlerinde ve parmak aralarında çıkan nasırları evde tedavi yöntemleriyle geçirebileceğiniz en etkili yollar aşağıdaki gibidir;

BADEM YAĞI NASIRLARI YUMUŞATIR

Saç bakımından cilt bakımına her konuda kullanılan badem yağını nasırları yumuşatmak için de kullanabilirsiniz düzenli kullanımda nasırları yok etmede etkisi olan badem yağı içinde bulunan e vitamini nasır iyileşimi hızlandırıyor.

Badem yağını nasırlarınıza her gece nasırlarınıza uyguladıktan sonra bir  yün bir eldiven ile uyuyabilirsiniz.

ELLERİNİZİ NEMLENDİRMELİSİNİZ

Nasır oluşumunun bir diğer nedenide kuruluktur.Nasırlarınızı yumuşatmak geçirmenin en önemli başlangıcıdır.

SOĞAN-SARIMSAK KÜRÜ İLE EL NASIRI TEDAVİSİ

Soğan ve sarımsağın antibakteriyel etkisi nasırları geçirmede önemli bir rol oynar kotü kokmasını umursamadan yatmadan önce tercih ettiğinizi nasırlarınıza sürebilirsiniz.

PONZA TAŞI

Nasırları günlük nemlendirme ve badem yağı ile yumuşattıktan sonra ponza taşıyla ponzalayabilir ve yok edebilirsiniz.

Avucunuzu ponzalamanızda sıkıntı yoktur ancak el üstüne dikkat etmelisiniz.

LİMON DİLİMLERİYLE NASIRLARINIZI OVUN!

Nasırlarınızı ponzalama sonrası orada tekrar oluşumu engellememesi için yada nasırlarınıza direkt her gece limon dilimlerini koyabilir yada limonla ovabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ İLE ELLERİNİZİ YIKAYIN

Elma sirkesi asidik bir yapıya sahip olduğundan, nasırlarınıza iyi gelebilir. Diğer yöntemleri kullandıktan sonra yardımcı tedavi yöntemi olarak ellerinizi haftada bir kaç kez elma ya da üzüm sirkesi ile yıkayarak, az miktardaki asidin nasırlarınız üstündeki faydasından istifade edebilirsiniz.

 

NASIR OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR

Nasırlar tekrar edebildikleri için hatta bir defa çıktığı yerde tekrar çıkma olasılığı daha fazla olduğu için yok ettikten sonra tekrar oluşmasını engellemek için yapılması gereken şeyler vardır. Aşağıda listelediğimiz bir kaç noktaya dikkat edecek olursanız, nasır tutmaya meyilli vücut bölgelerinizi, özellikle de gözler önünde olan ve sıkça kullandığınız organlar olan ellerinizi nasır belasından koruyabilirsiniz;

  • Kişisel malzemelerinizi paylaşmayın

Bize ait olan tırnak makası çorap gibi şeyleri kimseyle paylaşmamalı paylaştığımız taktirde dezenfekte etmeliyiz.Özellikle ince çorapları başkası giydiyse atmalı kimseninkini giymemelisiniz.

  • Ellerinizi bol bol yıkayın.

Ellerinizi bol bol yıkayarak dezenfekte etmiş olacaksınız.Hijyenik bölgede nasır oluşumu daha az olur.

  • Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

En önemli adım nemlendirmedir.Ellerimizi bol bol nemlendirerek nasıl oluşumunu engelleyebiliriz.

  • Parmaklarımızı sıkan yüzükler takmamalıyız.

Parmaklarımıza küçük gelen onları sıkan ve bulunduğu bölgeyi havasız bırakan yüzükleri takmamalıyız.

  • Sürtünmenin etkilerini azaltmalıyız.

Sürekli ellerinizi kullandığınız bir işiniz varsa bırakamazsınız belki ama sürtünme etkilerini ellerinizi iş yaparken nemli tutarak yada eldiven kullanarak azaltabilirsiniz.

 

NASIRLARI KESMEK YANLIŞ MIDIR?

Nasırlardan hızlı kurtulmak için onları kesmek,kazımak yada delmek çok yanlış yöntemlerdir.Hem enfeksiyon oluşumuna neden olur hem de istenilen sonucu vermez bir kaç gün içinde nasırlar yerine geri gelecektir ve çoğu kez daha büyük şekilde gelecektir.

Avuç İçinde Oluşan Nasırların Sebepleri, Önleme Yolları ve Tedavisi

Ellerde en sıklıkla avuç içi bölgesinde nasırlaşma görülür. Yukarıda belirttiğimiz tedavi ve önleme yollarının hepsini, avuç içinde çıkan nasırlar ve deri kalınlaşmaları için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Parmak Aralarında Oluşan Nasırların Sebepleri, Önleme Yolları ve Tedavisi

El parmakları arasında çıkan nasırlar, ayak parmakları arasında çıkanlar kadar yaygın değildir. El parmakları sürtünmeye fazlaca maruz kalmadığı için çoğunlukla nasır oluşumu da gözlemlenmez ancak parmak aralarını bir şekilde işinde aktif olarak kullanan kişilerin eldiven giyerek bu sorunun önüne geçmesi mümkündür.

Ellerdeki Nasırların Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Doğal tedavi yöntemlerinden beklediğiniz faydayı sağlayamadıysanız uygun bir nasır ilacını eczaneden temin ederek, ellerinizdeki nasırların tedavisi için kullanabilirsiniz.

Ellerdeki nasırları geçirmek için en etkili ilaç Duoderm solüsyondur. Salisilik ve laktik asit içeren Duoderm likit ilaç, siğil ve nasır tedavisinde düzenli kullanımda kesin çözüm sağlayan bir ilaçtır.

İlacı her gün elinizdeki nasırlı bölgenin tam üzerine sürmek suretiyle uygulamasınız. Nasırlı bölgenin dışında taşacak olursanız, ilacın asit içeriği, avuç içlerinizdeki sağlam derinin yanmasına sebebiyet vereceğinden, sonuçları oldukça tatsız ve ağrılı olabilir. Tüm nasır ilaçları aynı mantık ile çalışır, çoğu asit içerir. Dikkatli kullanmak gerekir.

Diğer el nasırı ilaçları;

El ve Avuç İçi Nasırlarda Alternatif Tedavi Yöntemleri

Asit bazlı kremler, solüsyonlar, nemlendirme, ponza taşı, elma sirkecsi v.b. diğer kimyasal ya da doğal çözüm yöntemleri ile ellerinizdeki inatçı nasırları geçiremediyseniz, alternatif yöntemler olarak;

  • Nasırlı bölgenin cerrahi olarak çıkarılması

Konunun uzmanı bir cerrah tarafından, eldeki nasırlı kısmın lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, nasırın cerrahi olarak kökünden çıkarılmasıdır. Nasırın çıkarıldığı yer ufak bir bandajla sarılır. Herhangi bir dikiş yapılmaz. Pansuman ve bakım gerektirir. Uyuşukluk sonrası az miktarda ağru duyulabilir. Basit ağrı kesiciler; majesik, arveles v.b. ile ağrı kontrol altına alınabilir.

  • Nasır bantlarının kullanılması

En ünlü ve çok satan nasır bandı markası Scholl da başta olmak üzere, tüm nasır bantları, nasır ilaçları ile aynı mantıkta çalışmakta, nasırlı bölgeyi söküp atmaya çalışmaktadır. Ayak bölgesinde daha başarılı sonuçları olan nasır bantları avuç içinin hareketli bir bölge olması sebebiyle iyice yapışamamaktadır. Denenebilir ancak sonuçlar çok da tatmin edici değildir.

  • Lazer ile nasır tedavisi

Ultraviyole yani mor ötesi lazer ışıkları ile nasırın yakılarak elden uzaklaştırılması işlemidir. Ehil ellerde yapılırsa oldukça yüz güldürücü sonuçları vardır

gibi yollara başvurabilirsiniz. Bilhassa nasır ameliyatı kök tutmuş ve inatçı el nasırlarında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ