Kategoriler

Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçer? 

Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçer? 

Vücuttaki beyaz çatlaklar nasıl giderilir? Beyaz çatlakları yok etmek, beyaz çatlakları geçirmek.  Hamilelik dönemi ve ani kilo alışında, cildin vücutla aynı oranda  genişleyememesine çatlak denir. Vücut çatlakları zaman içinde belirli sebeplerden oluşur.

Cilt bir miktar esnese de, doğal hızından daha kısa sürede esnediğinden, orta tabakada yırtılmalar oluşur. Böylelikle ilk zamanlarda pembe, kırmızı veya mor renkte, zamanla beyaza dönüşen uzun, parlak ve paralel çizgiler ortaya çıkar. Bunlar cilt düzeyini oldukça pürüzlü gösteren yapılardır.

Kadınların en büyük kâbusu olan çatlaklar, sağlık açısından sorun oluşturmamaktadır. Beyaz çatlaklar, o çatlağın üstünden uzun zaman geçtiğini gösterir. Bu aşamaya gelindiği zaman, çatlak tedavisi, diğer renkteki çatlaklara göre daha zordur.

 

Genel Olarak Beyaz Vücut Çatlaklarının Nedenleri

-Ani kilo değişiklikleri

-Kolajen değişiklikleri

-Doku değişiklikleri

-Büyürken değişen hormon seviyeleri

-Fiziksel etmenler

 

beyaz çatlaklar nasıl geçer

Beyaz Çatlaklar Kimlerde Görülür?

Beyaz çatlaklar, açık tenlilerde pek fark edilmese de, koyu tenlilerde rahatsızlık yaratabilir. Her yaştan pek çok insanın başına gelir, hemen tedavi edilmezse de beyaz çatlağa dönüşüp vücuda yerleşir. Her 3 kadından 2’sinde görülür ve oldukça normal bir durumdur. Eklem yerleri kıvrımlarında da oluşabilir. Neyse ki türlü önlemlerle korunmak veya oluştuktan sonra da bazı usullerle kurtulmak mümkündür. Beyaz çatlaklar lazer veya estetik operasyonlar ile ameliyatı en uygun yöntemlerdendir.  Ameliyat veya estetik yaptırılamıyor ise, bir takım tedavi yolları mevcuttur. Sabırla uygulanınca bütünüyle yok olmasa da, daha az görünmesi sağlanabilir.

Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçirilebilir? 

Süresi geçmiş çatlaklarının giderilmesinin en belirgin çözümü derinin estetikle alınmasıdır. Böylelikle çatlağın oluştuğu deri sıkıştırılıp, çatlak bulunan bölge saklanır. Çatlaklar batın bölgesinden başlayıp, göbeğin üst kısmına dek ilerlemişse, bu bölgenin çatlaklarını estetikle saklamak basittir. Çatlaklar estetikle gerildiğinden vajina bölgesiyle göbek deliği arasında bulunanlar da gözle görülmeyecek kadar azalacaktır.

Estetik Uygulamanın Avantajı 

Estetikten sonra hızla değişim fark edilip, sonuçtan memnun kalınacaktır. Doktor veya güzellik uzmanına danışıp detaylı bilgi alınabilir. Çatlaklara genellikle lazer tedavisi uygulanır, lazer dalgalarıyla cilt uyarılıp kolajen, elasten ve melanin seviyeleri yükseltilir. Lazer tedavisinde çatlakların rengi ve ne zaman oluştuğu çok önemlidir. Doktor veya uzman bazen başka tedaviler de uygulayabilir.

Beyaz çatlaklar için en çok “mikrodermabrazyon yöntemi” önerilir. Bu yöntemle ciltteki ölü deri alınıp yeni ve elastik deri ortaya çıkarılır. Son çare olarak da abdominoplasti, yani karın germe ameliyatı düşünülebilir. Bu yöntem karın bölgesindeki beyaz çatlaklara en iyi çözümdür, ama riskli bir seçim olduğu için iyi düşünüp karar verilmeli, sonra da doktorla konuşulmalıdır.

Beyaz Çatlakların Önlenmesi 

Bitkisel yöntem veya sürülen kremler çatlakları tamamıyla yok etmez. Genetik olarak bir çatlama eğilimi varsa kilo alıp vermelere dikkat etmek şarttır. Ayrıca hormon tedavileri de çatlak oluşumunu kolaylaştırır. Cildi devamlı kremlemek, yani elastikiyetini artırmak, çatlak oluşumunu az da olsa önler. Her gün yağlarla cilt bakımı yapmak da çatlağı engelleyebilir.

  • Mutlaka, yeteri kadar su tüketilmelidir.
  • Vitamin alımı da ihmal edilmemelidir.
  • Her duş sonrası vücuda, mutlaka masaj yapar gibi lif yapılmalıdır.

 

Kalçadaki beyaz çatlaklar nasıl geçer ?

Kalçadaki beyaz çatlakların oluşumu da yine diğer yerlerde oluşan çatlak oluşumları ile aynı görünüme sahip ve oluşumları diğer çatlakların nedenleri ile hemen hemen aynıdır. Kalçadaki beyaz çatlaklara da uygulanan yöntemler hemen hemen aynıdır. Lazer yöntemi ile yapılan tedavilerde ışınlar ile ciltteki üst katmanın soyulması ve alttan yeni cilt katmanın oluşması amaçlanmaktadır. Ardından dokuları onarıcı krem v.b ürünlerin daha iyi nüfuz edebilmesi ve daha çabuk sonuç verebilmesi için farklı ultrasound cihazlardan destek alınmaktadır.

beyaz çatlakların önlenmesi

 

Beyaz Çatlaklara Neler İyi Gelir? 

Beyaz çatlak tedavisinde en iyi yöntem, cildin problemli bölgelerini ölü deriden arındırıp nemlendirmek ten geçer. Beyaz ve uzun süreli çatlaklar için en etkili yöntem, evde yapılabilecek karışımlarla cilde peeling yapmak olacaktır. Hamilelik dönemi ve hızlı kilo alıp verme ile ilgili olan çatlakların tedavisi için uygulanabilecek maske ve bakım kürleri vardır.

Beyaz Çatlaklarda Doğal Maske Tedavisi

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı dolusu kahve, ½ limon

Hazırlanışı:

Kahve ve limon suyu karıştırılır, duştan önce çatlak bölgeye sürülür. Kafein içerdiği için kahve vücutta hücre yenilenmesi yapar. Limon da vücutta yumuşatıcı etki yapar. E ve A vitamini kapsülleri de çatlaklara son derece etkilidir. Limon, bal ve yumurta akı karışımı da önerilir. Gece yatmadan önce sürülüp, ertesi sabah duş alınmalıdır. Vücutta deriyi besleyen bu karışımlar, çatlak izlerinin geçmesine yardım eder.

 

Ayrıca shea yağı, Hint yağı, kakao yağı, bebek yağı, jojoba yağı ve hatta zeytin yağı gibi yararlı yağları gece yatmadan önce çatlakların üstüne uygulamak da çok yararlı olacaktır. Kakao, şeker veya karbonatı su, tercih edilen bir yağ ve limonla karıştırıp problemli olan bölgelere uygulanabilir. Yumurta akı ve hatta patatesi bile beyaz çatlakların üstüne düzenli olarak uygulamak çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu tedaviler belirli ve düzenli aralıklarla, uzun vadeli uygulanırsa cildin görünümünde gözle görülür bir değişim fark edilir.

 

beyaz çatlaklara maske

Vücut Çatlaklarının Sebepleri 

Çatlak oluşumu, vücutta değişik renklerde olabilir. Kırmızı, pembe, mor  ya da beyaz olarak ortaya çıkar. Daha çok kalçada, bacaklarda, göbek bölgesinde ve göğsün üst kısmında ortaya çıkar. Hamile kadınlarda karın çatlakları çok sık görülür. Çatlaklar için bakım yağıyla masaj da iyi gelir. Çatlak oluşturan diğer bir sebep de hareketsizliktir. İş icabı sürekli oturan insanlarda daha sık görülür. Çatlaklar kilo arttıkça çoğalır. Selüloitten farkı kesik çizgi şeklinde olmasıdır. Kapatılması da oldukça zordur.

 

Çatlak Tedavisi Önerileri 

Beyaz çatlaklardan nasıl kurtulurum ? diyenlere önerilerimizi aşağıda sıraladık.

Bir yerde sürekli sabit oturulmamalı dır. Günde en az yarım saat yürüyüş bile çatlak tedavisinde oldukça etkilidir. Böylelikle vücut bölgeleri yenilenir, hareket edemeyecek durumdaki kadınlar, duş esnasında kese yapmalıdır. Duştan sonra vücut mutlaka nemlendirilmelidir.

  • Uygulanan krem, vücuda nem katar ve kurumayı önler. Çatlak bölgeler kuru cilt yapısını sever, bu yüzden kremlerle çatlakların giderilmesi sağlanmalıdır.
  • Beslenme düzenine dikkat edip, günlük su ihtiyacını tamamlamak çatlakların yok olmasını sağlar.
  • Ani kilo kayıplarına dikkat edilmeli, rejimde olan kadınlar, ani kilo vermemelidir. Kilo yavaş ve düzenli verilmelidir.
  • Zayıflamanın, bilhassa sağlıklı ve bilinçli bir şekilde olmayan zayıflamanın vücut için pek çok sakıncası vardır.
  • Ani kilo kaybı veya hamilelikten sonra görülen sorunların başında vücutta oluşan çatlak ve sarkmalar gelmektedir.
  • Vücudun aniden attığı kilolar, çatlak olarak geri döner. Masaj ve düzenli bir diyetle desteklenen rejimlerin zararı olmaz. Dikkatli kilo verme, vücut için herhangi bir risk oluşturmaz.

Vücut Çatlakları Spor İle Geçer mi ?

Bir çok okurumuzun sorduğu soruyu araştırdığımız da spor yapmanın çatlaklar üzerinde olumlu etkileri olduğunu gördük. Çatlakların hangi bölgede olduğu ve bu bölgeler için yapılacak spor hareketleri, çatlakların ne zaman oluştuğu, üzerinden ne kadar bir süre geçtiği tedavinin süresini ve etkili olmasını etkileyen önemli faktörlerdir. Bu yüzden bu gibi aktiviteleri yapmadan önce profesyonel destek almak vücudunuzun ileri ki dönemlerde sarkma yapmaması için oldukça önemlidir.

Vücudumuzda oluşan çatlakları spor aktivitelerini cilt bakımı ile destekleyerek azaltabilmemiz  mümkündür.

Beyaz Çatlaklar İçin Krem Tedavisi

Beyaz çatlak kremi çatlakların yok edilmesinin yanı sıra, aynı zamanda çatlak oluşumunu da engeller. Yaşamın her döneminde meydana gelen çatlaklar için kullanılabilecek pek çok krem çeşidi vardır. Kremler aktif çalışıp bağ dokuyu yeniler.

Aloe vera ve aloe vera içeren ev yapımı veya hazır satılan kremler cildi rahatlatıp çatlak görünümünü azaltabilir. Kolajen içeren ürünler çatlaklar için idealdir, satın alınan kremin önerilen miktarda ve düzenli kullanılması işe yarayacaktır.

Retinol da beyaz çatlak problemini çözecek yardımcılar arasında bulunmaktadır. Uzmanlar da çatlaklar söz konuş olduğunda, içeriğinde retinol bulunan ürünler tavsiye etmektedir. Tercih edilebilecek bir başka madde de glikolik asit olan kremler. Kolaylıkla bulunabilen ve işe yarayan ürünler arasındadır. Aşırı kilo sebebiyle oluşan çatlaklar, ergenlik ve hamilelik boyunca oluşan çatlaklar için kullanılabilir.

Çatlak kremleri hamilelik esnasında kullanılmamalıdır. Ayrıca kısa süreli ve estetik amaçlı bir çözüm isteniyorsa, bazı markaların 2-3 gün kalıcı kapatıcı makyaj malzemeleri de uygun olan bölgelerde denenebilir. Tabi ki bu kozmetik çözümler beyazlaşmış çatlak problemini tamamen yok etmeyecektir. Kısacası, beyaz çatlaklarla ilgili hangi yöntem uygunsa, seçilerek çözümlenmeli, tedavi süresi bitene dek sabırla hareket edilmelidir.

Beyaz çatlaklar için krem önerilerimiz şu şekildedir;

Trilogy Certified Orgtanic Rosehip Oil

Organik bir ürün olmak ile birlikte içeriğinde; kuşburnu çekirdeği yağı bulunmaktadır. Çatlaklar için kullanılan iyi ürünlerden bir tanesidir.

 

Burt’s Bees Mama Bee Belly Butter

İnce çatlaklar için kullanılan bir kremdir. İçeriğinde kakao, shea ve jojoba yağları içermektedir.

 

Clarins Stretch Mark Minimizer

Crowberry özü yaraların hızlı iyileşmesini sağlayan özellikte, doğanın bize sunmuş olduğu bir armağandır. Kremin özü Crowberry meyvesinden oluşmaktadır. Cilt üzerindeki ince çatlak ve yaralarımızın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

 

Bio Oil

Kim Kardashianın kullandığı vücut bakım kremidir. Çatlaklarla mücadelede  A vitaminini öne alıyor ve cildimize derinlemesine bakım yapıyor.

 

StriVectin Intensive Concentrate for Stretch Marks and Wrinkles

Kırışıklık probleminiz mi var? yoksa çatlaklardan dolayı acı mı çekiyorsunuz ? her iki probleme karşı etkili bir sıkılaştırıcı krem özelliğine sahiptir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ