Kategoriler

Lazer Epilasyon Sonrası Kızarıklık (Neden Olur, Nasıl Geçer?)

Lazer Epilasyon Sonrası Kızarıklık (Neden Olur, Nasıl Geçer?)

Lazer epilasyondan sonra kızarıklıkların sebepleri, Lazer epilasyondan sonra kızarıklıkları geçirme, Lazer epilasyondan sonra kızarıklık giderme yöntemleri. 

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için en kesin ve başarılı yöntem olan lazer epilasyon sonrası bazı ciltler reaksiyon verebilirler ve epilasyon uygulaması yapılan bölgede, kızarıklıklar, yanık tarzı lekeler ve acı hissiyatı oluşabilir.

LAZER EPİLASYON SONRASI KIZARIKLIK OLUŞUMU yanlış uygulamalar ya da ciltteki aşırı hassasiyet sebebiyle meydana gelebilir.

 

Epilasyon sonrası kızarıklık ve diğer reaksiyonların neden olduğunu, nasıl olduğunu ve nasıl geçeceğini sizler için derledik;

 

LAZER EPİLASYON NEDİR, NASIL YAPILIR?

lazer epilasyon sonrası kızarıklık kaşıntı acıma ve tahriş neden olur nasıl geçer

Lazer epilasyon kıl köklerinin lazer yardımıyla yakılarak yok edilmesiyle kıl çıkmasını engelleyen bir işlem türüdür. Son yıllarda popüleritesi iyice artan ve pratik bir işlem olan lazer epilasyon pahalı gözükmesine rağmen aslında hesaplı bir işlemdir. Hayat boyu kıllardan kurtulmak için kuaförlere verilen paralar ve ağda gibi işlemlerin ne kadar acı verici olduğu düşünüldüğünde kıllardan tamamen kurtulmak için iyi bir fikirdir lazer epilasyon yaptırmak ancak işlem sırasında çok ciddi ağrı duyulmasa da zaman zaman bazı kişilerde epilasyon sonrası ciltte tahrişler ve kızarıklıklar, lekeler oluşabilir. 

 

LAZER EPİLASYON SONRASI KIZARIKLIK OLUŞUMU NEDEN OLUR

Bazı insanlarda lazer epilasyon sonrası işlem yapılan bölgede kızarıklık,kabarma,morarma gibi reaksiyonlar görülür bu reaksiyonlar insanları haklı olarak tedirgin eder eğer lazer epilasyon sonrası bu tarz belirtileriniz varsa bunların sebepleri şunlar olabilir ;

 • Aşırı hassas bir cilde sahip olmanız
 • Kullanılan malzemenin sizde reaksiyon vermesi
 • Kıl köklerinin savunmaya geçmesi
 • Uygulamanın yanlış yapılmış olması

Bu gibi sebeplerden bazı geçici yan etkiler oluşabilir ancak bu korkulacak ya da anormal bir durum değildir. Epilasyon sonrası uygun bakım uygulamaları sayesinde, cildinizde oluşan kırmızı lekeler  kısa süre içinde geçecektir.

 

EPİLASYON SONRASI OLUŞAN KIZARIKLIKLARI TEDAVİ ETME YOLLARI

Lazer epilasyon sonrası oluşan kızarıklık, morluk , şişkinlikleri geçirmenin bir çok yolu vardır; güzellik uzmanınız ya da doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe güvenle kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır;

BUZ KOMPRESSİ YAPARAK KIZARIKLARI VE ÖDEMLERİ GEÇİREBİLİRSİNİZ

Lazer epilasyon sonrası tahriş olmuş ve rahatsız cildi rahatlatmanın en pratik ve kolay yolu buz tedavisi uygulamaktır, buz soğuk olması sebebiyle içten hissedilen yanmayı alarak cildi sakinleştirecektir.

Bir adet buz küpünü alarak lazer epilasyon yapılmış bölgede eritene kadar masaj yapar gibi yuvarlak hareketlerle bastırmadan uygulayabilirsiniz.

EPİLASYON SONRASI NEMLENDİRİCİ KREM

Yüzümüzün kurumaması için düzenli olarak nemlendirici kremler kullanıyoruz bu kremler yüzümüzü yumuşatarak kurumasına engel oluyor bu da aynı lazer epilasyonda olduğu gibi  tahriş olmuş gerilmiş cildi nemlendirici kremlerle rahatlatma mantığına benziyor. Siz de normal şartlarda yüzünüze kullandığınız yada varsa vücut için olan güçlü nemlendiricilerinizi işlem görmüş bölgeye uygulayabilirsiniz.

ALOE VERA

Aloe vera cilt için son derece faydalı bir bitkidir.Cilt problemlerine de iyi gelen aloe vera doğal şekilde bulunması zor bir bitkidir ve çoğu yerde pahalıya satılır ancak eczanelerden direkt aloe vera olmasa da içeriğinde aloe vera olan cilt yatıştırıcıları alabilir yada aloe vera bitkisine erişiminiz varsa direkt bitkinin yaprağında bulunan jeli işlem görmüş bölgeye uygulayabilirsiniz.

BEBE YAĞI

Kuru ciltlilerin her zaman için kullanmayı alışkanlık edindiği yegane ürün ise bebe yağıdır. Cilde hızla nem verdiği için tahriş olmuş kızarmış bölgeye iyi gelen bebe yağını epilasyon sonrası işlem görmüş bölgeye kullanabilirsiniz.

VAZELİN

Nem verme açısından oldukça başarılı olan vazelini çoğu zaman yoğun nem vermek istediğimiz bölgelere kullanıyoruz aynı sebepten vazelini epilasyon sonrası işlem görmüş bölgelere uygulayabilirsiniz.

KIRMIZI KANTARON YAĞI

Sivilce ve akne tedavisinde kullanılan kırmızı kantaron yağı aynı zamanda yatıştırıcı olduğu için kızarıklıkları hafifletmek ve şişlikleri indirmek için epilasyon sonrası işlem görmüş bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kırmızı kantaron yağının faydaları yazımızda konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz

YOĞURT

Güneş yanıklarından sonra da kullanılan yoğurt yatıştırıcı etkisiyle biliniyor aynı güneş yanığı gibi epilasyon sonrası işlem yapılmış bölgelerde de kullanılır.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Epilasyon seanslarınız sonrasında, cildinizde tahripat oluşmamış dahi olsa, oluşmasını önlemek ve uygulamanın başarısı arttırmak amacıyla almanız gereken bir takım önlemler mevcut. Bunların başlıcaları;

 • Güneşe çıkmayın – seanstan sonraki ilk bir kaç gün güneşe hiç bir şekilde çıkmamanız gerektiği gibi, bir sonraki epilasyon seansına kadar geçen diğer dönemde de UV ışınlarını önleyici güneş kremleri kullanmalısınız
 • Kaşımayın; cildinizde epilasyon sonrası kaşıntı oluşması durumunda, kaşınan bölgedeki rahatsız hissini tırnaklarınla kaşıyarak gidermeye çalışmayın. Ciddi tahribata yol açabilirsiniz. Advantan krem tarzında bir ürünü kullanarak kaşıntınızı hafifletmeye çalışabilirsiniz ya da anestol pomad tarzı bir ürün ile cildinizi lokal olarak uyuşturarak kaşıntı geçene kadar geçici bir çözüm sağlayabilirsiniz.
 • Sıcak su ile yıkamayın

Epilasyon Sonrası Cildimde Kabarmalar ve Morarmalar Var Normal Mi?

Epilasyon sonrası ciltte bir takım geçici yan etkiler olması gayet normaldir. Aşağıda görülen durumlar çok abartılı değilse ve ilk bir kaç günden sonra kendi kendine geçme eğilimi gösteriyorsa çoğu kez geçirmek için bir şey yapmaya dahi gerek olmayabilir.

 • Ağrı
 • Şişkinlik
 • Kıl Kökü İltahabı
 • Kızarıklık
 • Cilt Lekeleri
 • Kabarmalar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ