Kategoriler

Cetaflu Forte Nedir? Cetaflu Forte 650 mg Tablet

Cetaflu Forte Nedir? Cetaflu Forte 650 mg Tablet

Cetaflu Forte ; güçlü bir ilaçtır.  Forte Film Tablet üst solunum yollarından dolayı meydana gelen hapşırma, göz sulanması , burun akıntısı gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. Aynı zaman da ağrı kesici, ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Cetaflu Forte Nedir?

Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, nefes borusu iltihabı, farenjit, sinüzit şeklinde üst teneffüs yolu akut enfeksiyonları ile beraber görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. İlacın kullanımı 12 yaş ve üstü çocuklar , ergenler ve yetişkinler uygundur.

Cetaflu forte 650 mg  Kullanım Şekli

 1. İlaç aç ya da tok karnına kullanılabilir.
 2. 12 yaşından küçükler bu ilacı kesinlikle kullanamaz.
 3.  Doktorunuzun önerisi ne ise lütfen ona göre kullanın. Belirtilmedi ise 6 saatte bir doz yani bir tablet alınabilir.  Hastanın durumuna göre doktorun gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir.
 4. Gün içerisinde  6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Forte 650 mg Dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Bu ilaç , 5 ardışık günden daha uzun vakit kullanmayınız. Uzun vadede kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • 3-5 gün içerisinde ilaç etkisini göstermiş ve ateş ,ağrı dinmiş olması gerekir. aksi takdir de ilaç etkisini göstermediyse hemen ilaç kullanımı bırakın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 • Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise bu ilacı kullanmayınız.
 • Başka parasetamol sahibi olan ağrı kesiciler ve antihistaminik sahibi olan ilaçlarla beraber kullanmayınız.
 • ilaç kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabileceğinden, vasıta ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.

Cetaflu forte 650 mg Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Emziren anneler bu ilacı kullanabilir mi ?

İlaç doğrudan süte karışacağı için , emziren annelerin bu ilacı kullanılması önerilmez.  Bebeğe zarar verebilme ihtimali vardır.Ama yine de önce doktorunuza danışa bilirsiniz. Bu ilaç yerine başka ilaç önerebilir.

 • Karaciğer hastaları bu ilacı kullanabilir mi ?

Bu ilacı kesinlikle karaciğer hastaları ve alkol bağımlıları kullanamaz. Aksi takdirde vücutta beklenmeyen yan etkiler  ve reaksiyonlar görülebilir. Oldukça riskli bir duruma girilmiş olur.

 • Hamileler bu ilacı kullanabilir mi ?

Hamilelik döneminde genellikle kullanılması pek önerilmez ama hastalık durumunuz , bireyin vücut yapısına göre belki durum değişebilir. Önce kesinlikle doktorunuza danışın.

 

Cetaflu Forte Nedir ? Cetaflu Forte 650 mg Tablet

Cetaflu forte Yan Etkileri Nelerdir ?

Karın ağrısı , soluk almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik benzer biçimde bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz. Baş dönmesi, baş ağrısı, uykululuk hali, sinirlilik, uykusuzluk, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, kas zayıflığı ve titremesi, üst teneffüs yolu enfeksiyon emareleri yaygın görülen yan etkilerdir.

Cetaflu forte 650 mg Fiyatı Nedir ?

forte 650 mg 20 li tablet ilaç fiyatı  KDV dahil satış fiyatı 8.62 TL dir . İlaç reçeteli ve ya reçetesiz olarak eczaneler den temin edilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ