Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
 • Saç Bakımı
 • 07/12/2017 00:26 | Son Güncellenme: 01/03/2023 00:01
 • 3
 • 8.344

Erkeklerde Saç Dökülmesini engelleme, Erkeklerde saç dökülmesi problemi oldukça genç yaşlardan itibaren görülebilen ve yaşlarının ilerlemesi ile birlikte kelleşmenin daha da arttığı can sıkıcı bir durumdur.

Erkeklerde saç dökülmesine iyi gelen yiyeceklerden bahsederek, genetik özelliklerinize karşı durarak saçlarınızın dökülmesini tamamen engelleyemeseniz de oldukça geciktirebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir

http://erkektipi-sacdokulmesi.blogspot.com/

Saç köklerini güçlendirerek etki mekanizmaları ortaya çıkan bu yiyeceklerle beslenen erkeklerde saç dökülmesi akranlarına göre daha geç yaşlarda başlıyor ve gözle görülür bir biçimde azalıyor.

Saç Dökülmesini Azaltan Yiyecekler

Erkeklerde sıklıkla görülen saç dökülmelerinde, genetik etkenlerin yanı sıra, beslenmenin de büyük önemi vardır. Güçlü ve dolgun saçlara sahip olmanın yolları, dengeli ve sağlıklı beslenmeden geçer. Saçlarınızın güçlü olması için, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, yağ asitleri, çinko ve proteinin karşılanması gerekir. Sağlıksız beslenme sonucunda vücutta oluşan mineral ve vitamin yetersizliği, saçları güçsüzleştirerek, kopmalara ve dökülmelere sebep olur.

Saç dökülmesine ilaç gibi gelecek yiyecekleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • Yumurta: Yumurta, bol miktarda protein ve biyotin içerir. Yumurta, saçın yapısında bulunan proteinin vücuda alınmasını sağlar ve saçı güçlendiren vitaminleri bünyesinde bulundurur. Her gün yumurta tüketmek, saçlarınızı güçlendirir ve daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Balık: Balıklarda bulunan faydalı yağ asitleri, saç derisini ve saç köklerini besleyerek saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltmak ve saçlarınızı yeniden güçlendirmek için, özellikle yağlı ve omega 3 yağ asidi bakımından zengin balıkları, haftada en az iki defa tüketmelisiniz. Düzenli olarak balık tüketmek, saçlarınızın dolgunlaşmasını ve pırıl pırıl parlamasını sağlayacaktır.
 • Sarımsak: Sarımsak sağlıklı saçlara sahip olmak için en etkili yollardan biridir. Saç dökülmesini azaltır, saç köklerini güçlendirir ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Sarımsağı yemeklerde kullanabileceğiniz gibi, sarımsak özlü saç ürünleri kullanarak da güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.
 • Ceviz: Ceviz içeriğinde bol miktarda protein, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini barındırdığı için, saç köklerinizin güçlenmesini ve saçlarınızın parlak olmasını sağlar. Saçlarınızın yağ ve nem dengesini düzenler.
 • Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeğinde, saçların daha güçlü olmasını sağlayan çinko, omega 3 yağ asitleri, vitamin ve minerallerden oldukça fazla miktarda bulunur. Omega 3, saç derisinin yağ dengesinin düzenlenmesini ve saçların daha gür olmasını sağlar. Çinko ise saçlarınızı besler ve saç dökülmesine engel olur
 • Havuç: Havuç, A vitamini açısından oldukça zengindir. A vitamini saçların güçlü olmasını, hızlı uzamasını ve dolgun olmasını sağlar. Bol bol havuç tüketmek saç derinizin sağlıklı olmasına yardımcı olarak, saç dökülmesinin azalmasını sağlar
 • Et ve et ürünleri: Et ve et ürünleri, protein bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak et yemek, vücudun ve saçların protein ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Vejetaryenler veya et sevmeyenler, protein ihtiyacını karşılamak için, yüksek oranda protein içeriğine sahip nohut, bakla, mercimek gibi baklagilleri tüketmelidirler.

Erkeklerin Korkulu Rüyası Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç dökülmeleri pek çok farklı faktöre bağlı gerçekleşebilirken bu faktörlerden bazıları için önlem almak mümkündür ancak bir diğerleri ise önüne geçilemeyecek sebeplere bağlı olabilir.

1-Stres Nedenli Saç Dökümesi

Erkeklerin toplumda yüklendikleri ağır misyonlar sebebiyle yaşadıkları stres saçlarının büyüyüp gelişme aşamalarındaki safhalarda sorunlara sebep olarak dökülmelere yol açar. Saç dökülmelerini minimuma indirmek için stresten olabildiğince uzak bir yaşam sürülmesi tavsiye olunur.

2- İlaç Kullanımına Bağlı olarak Dökülen Saçlar 
Her türlü kimyasal madde, tıbbi ya da tıbbi olmayan amaçlarla kullanılan ilaçlar ve uyuşturucular, kemoterapi, sivilce tedavisinde etkin olarak kullanılan ilaçlar ve vücut geliştirme amaçlı sıklıkla kullanılan steroidler erkeklerde saç dökülmesine yol açıyor olabilir.

Bu ilaçların saç dökülmesine yol açması için uzun yıllar boyunca düzenli bir şekilde kullanılmış olmaları gerekmektedir. Bilhassa da kortizon tedavisi ciddi şekilde saç köklerine zarar vermektedir.

3-Beslenmeye Bağlı Dökülmeler
A-E vitamini ve demir eksikliği, protein eksikliği beslenmeye bağlı en büyük saç dökülme nedenlerinin başını çeker. Saç dediğimiz şeyin yapı taşı zaten protein olduğu için protein yönünden zengin bir diyetle beslenmek dökülmeleri azaltacak ve geciktirecektir.

4- Ruhsal Travmalar
Geçirilen ruhsal travmalar, saçların bir gecede beyazlamasına sebebiyet verebileceği gibi, çok kısa sürede tamamen dökülmesine de sebebiyet verebilir. Tamamen önlemenin bir yolu yoktur.

5-Östrojen Hormonu

Bilhassa eşcinsel erkeklerde dışarıdan bilerek alınan ya da vücutları tarafından hatalı bir şekilde üretilen östrojen hormonu, saç dökülmelerine zemin hazırlamaktadır.

6-Genetik Özellikler

En önemli sebeplerinden bir tanesi de kalıtsal özelliklerdir.  Eğer ailenizdeki erkeklerin saçları çok erken yaşta döküldüyse yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulasanız ve önlemleri alsanız dahi, saçlarınız er ya da geç büyük ihtimalle dökülecektir.

 

Erkek  Saç Dökülmelerinde Tedavi Yöntemleri

 1. Finasteride
 2. Minoksidil
 3. Ketokonazol
 4. Biotin
 5. Saw Palmetto
 6. Spironolakton
 7. Tretin
 8. Dermaroller
 9. Lazer Tarağı
 10. Saç Mezoterapisi
 11. RU58841
 12. Saç Ekimi

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yasin dedi ki:

  Saçın bakımlı olması için ben patentli keratin kullanıyorum arkadaşlar saça çok önem veren biriyim uzun çünkü saçlarım ve diğer ürünleri bu evde yapılanları bile oturup yapmışlığım var ama olmadı en son bu likit keratin saçımdaki dökülmeyi durdurdu ve daha hızlı uzatyor.

 2. Sedat dedi ki:

  Benim tepeler açılmaya başlamıştı dökülme yüzünden ablamda da dökülme vardı o liquid keratin kullanınca durmuştu dökülmesi bende hemen sipariş verdim internetten benim dökülmemi de durdurdu hatta açıklıklar kapanmaya bile başladı.

 3. Ferdi dedi ki:

  öncenden kullandığım vaks, jöle saçlarımı döktü sonra kız kardeşim bi ürün kullanmış saçlarında ki dökülmeler durmuş sordum intense keratin eczanesinin dökülme setiymiş bende yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum dökülmeler azaldı.

BİR YORUM YAZ