Kategoriler

Fransız Balkon Nedir? Fransız Balkon Modelleri ve Dekorasyonu

Fransız Balkon Nedir? Fransız Balkon Modelleri ve Dekorasyonu
  • Evim
  • 05/03/2023 08:30 | Son Güncellenme: 05/03/2023 08:35
  • 0
  • 181

Fransız balkon modelleri, yere kadar inip kapı gibi açılan ve önü şekilli korkuluk bulunan balkon tiplerine isim olarak kullanılabilir.

Fransız balkonlarda normal balkonlar gibi kullanım alanı yoktur. Mesafe en fazla bir adımdır. Bu sadece Fransız balkonlu evlerde, bulundukları pencerelerde tavandan yere kadar olan bir durumdur. Dar olmasına rağmen oldukça şık bir görünüme sahiptir. Fransa’da bu tip balkonlar kullanıldığı için bu balkon modeline Fransız balkon adı verilmektedir.

Özellikle son yıllarda yeni yapılarda şiddetle tercih edilmektedir.

 

Nasıl Fransız Balkon Oluşturabilirim? Fransız Balkon Dekorasyonu

Ayrıca, son yıllarda yeni yapılarda Fransız balkonlar yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Bununla birlikte, görsel güzelliğinden daha önemli olan, güvenilirliğidir. Bu nedenle deprem yönetmeliğinde bazı maddeler oluşturulmuştur.

Teknoloji ilerledikçe yeni yapılarda kullanılan balkon modelleri de değişmektedir. Bunlardan biri de Fransız balkon tipidir. Bu tip balkonların tercih edilmesindeki temel sebep binanın dış cephesinin güzelleştirilmesi ve mimari gelişimi olarak adlandırılabilir. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu balkon tipini İstiklal Caddesi üzerinde görebilirsiniz. Bu şekilde oldukça şık ve sevimli görünen Fransız balkon modelleri sıkça tercih edilir.

 

Bir Fransız Balkonunu Nasıl Emniyete Alırsınız?

Tek bir Fransız balkon tipi yoktur ve malzeme kalitesi, tekniği ve tarzına göre farklılık gösterir. Örneğin ferforje Fransız balkon bunlardan biridir. 50-60 cm yüksekliğinde olup camları yandan açılabilmektedir.

Standart uzunluk en az 90 cm olmalıdır. Yatay mesafe en az 20 cm olmalıdır. Binaların yüksekliği önemli olmamakla birlikte betona yapışıktır. Çoğu zaman kılıf malzemesine yapıştırılarak yapılır. Bu tip balkonlar dekoratif açıdan çok güzel görünse de inşaatçıların görüşleri oldukça önemlidir.

 

Fransız Balkon Tehlikeli Midir?

Fransız balkon binanın ölçü ve kriterlerine ve deprem yönetmeliğine uygun yapıldığı sürece herhangi bir tehlike oluşturmaz. Yani balkonların tehlikeli ve güvenli olmaması için balkon yönetmeliğine uygun olarak yapılması gerekmektedir.

 

Fransız Balkonunun Özellikleri

Balkonlar her evin dışarıya açılan kapısıdır. Balkon detayı ise her evde aranan bir alandır. Fransız balkonlar hem mimari hem de dekoratif olarak oldukça güzel bir görüntü sunmaktadır.

Fransız balkonların özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 

  • Fransız balkonlar yerden tavana kadar uzanır.
  • Fransız balkon önünde diğer balkonlar gibi pervaz bulunmaz. Fransız balkonlarda en fazla bir basamaklık pervaz vardır.
  • Fransız balkonların en önemli özelliği pencerelerin yere kadar uzanmasıdır.
  • Fransız balkonlar tek kanatlı veya çift kanatlı olabilir. Kişinin isteğine göre camlar kaydırılabilir de olabilmektedir.
  • Fransız balkonların şık mimarisi sayesinde evlere yenilikçi bir dokunuş kazandırılmıştır. Aynı zamanda Fransız balkonlar evlere şık ve dekoratif bir görünüm kazandırmaktadır.

 

Fransız Balkon Nasıl Dekore Edilir?

Fransız balkonunun bir diğer ilgi çekici konusu da dekorasyonudur. Genel olarak Fransız balkonların genişliği 50 cm civarındadır. Ancak kişilerin tercihlerine ve mimari yapısına göre küçük bir masa ve sandalyeye koymak mümkündür. Ancak çoğunlukla Fransız balkonları yalnızca bir adımlık alan kaplar.

Masa ve sandalyeleri atacak kadar alanınız yoksa bu dar alanı bambaşka bir şekilde dekore edebilirsiniz. Bunlardan ilki çiçeklerdir. Fransız balkonunun hem tabanına hem de korkuluklarına çok şık saksılar yerleştirirseniz çok güzel bir görüntü elde edersiniz. Mevsiminde çiçek alarak balkonun her an daha şık görünmesini sağlamak mümkün. Fransız balkonunuz masa ve sandalye koyacak kadar geniş değilse hemen önüne masa ve sandalye yerleştirerek aynı atmosferi yaratabilirsiniz.

 

Fransız Balkon İçin Dekorasyon Fikirleri

Fransız balkonlar özellikle çok katlı binaların insanlar tarafından en çok tercih edilen alanları balkonlardır. Çünkü balkonlar, insanların evlerine girerken veya pencereleri açıp temiz hava alırken oturup dinlenebilecekleri yegane yerlerdir. Evin insanların nefes almasını sağlayan bir parçasıdır. Doğru dekorasyon ve süslemelerle o balkonları eğlenceli mekanlara çevirebiliriz. Son yıllarda yapılan modern yapılarda yaygın olarak kullanılan ve Fransız balkon olarak adlandırılan balkonlar her geçen gün daha fazla rağbet görmektedir. Kullanım açısından klasik balkondan oldukça farklı olsa da bu balkon çeşitleri dış cepheye dekoratif, zarif bir görünüm kazandırmaktadır. Yani kullanımda herhangi bir avantaj sağlamasalar bile oldukça hoş bir dekorasyon ile balkonlarda fark yaratıyorlar.

 

Fransız Balkon ve Canlı Bitki İkilisi

Uzun pencereleri ile çarpıcı bir bütünlük yakalayan Fransız balkonu, içinde çeşit çeşit canlı çiçeklerin bulunduğu bir bahçe havasına dönüşebiliyor. Fransız balkon dekorasyonu için çiçek olarak daha çok sarmaşık bitkileri tercih edilmektedir. Fransız balkonun demir kısmına monte edebileceğiniz saksılara rengarenk çiçekler dikebilirsiniz. İlkbaharda sardunyalar, menekşeler, orkideler, laleler, güller ve begonyalar ile evinize enerji katın. Aynı zamanda çiçekleri balkon korkuluğuna asmak istemiyorsanız tavana monte etmek için bir aparat kullanabilir ve oradan saksı yerleştirebilirsiniz ve çok güzel bir görüntü elde edersiniz. Dilerseniz minik spot ışıklarıyla aydınlatabilir ve harika görüntüsünün karanlıkta da sürmesini sağlayabilirsiniz. Tercih tamamen sizin zevkinize kalmış.

 

Korkuluklarda Çeşitli Tasarımlar

Fransız balkon dar sokaklara yapılan yapılarda yer kaplamaması için çıkıntısız olarak yapılmış bir balkon olsa da son yıllarda göze hoş gelen dekoratif yapısıyla tercih edilmektedir. Fransız balkonların genel yapısının yanı sıra korkuluk modelleri de en çok merak edilen konulardan biridir. Fransız balkonunuz var ve korkuluk modelleri arasında karar veremiyorsanız kendiniz de korkuluk modeli tasarlayabilirsiniz. Ustaların yardımıyla kendi tasarladığınız korkulukları kendi zevkinize göre seçebilirsiniz.

Ya da bitmiş korkulukları çiçeklerle neşelendirebilir veya istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Özellikle pencereleri uyumlu renklere ya da zıt renklere boyarsanız balkona yeni ve canlı bir görünüm kazandırmış olursunuz.

 

Fransız Balkonların Olmazsa Olmazı Jaluzi

Çeşitli korkuluk ve dekorasyonların yanı sıra panjurlar da Fransız balkon denilince akla gelen diğer önemli detaydır. Minimalist Fransız balkonlarında kullanacağınız renkli panjurlar ile eski Fransız evlerini anımsatan bir atmosfer yaratabilirsiniz. Fransız balkon evi hem içeriden hem de dışarıdan dekore etmek çok daha havalı ve şık görünmesini sağlar. Örneğin perde, koltuk ve benzeri göz alıcı detaylara sahip olan Fransız balkon modellerini doğru dekorasyon ile tamamlayarak çok daha farklı ve daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Minimal yapılı Fransız balkonların saçaklarına çiçek, yastık, masa, sandalye, saksı gibi eşyalar yerleştirmek istemeyenler farklı figürlerdeki heykellerle düzenleyerek karakteristik bir hava yaratabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ