Kategoriler

Bit Tokası Nedir Ne İşe Yarar Nerede Satılır

Bit Tokası Nedir Ne İşe Yarar Nerede Satılır
  • Saç Bakımı
  • 30/10/2017 01:14 | Güncellenme: 04/03/2023 12:27
  • 0
  • 46.161
  • A+
    A-

Bit Tokası Nedir? Bit Tokası Ne İşe Yarar? Bit tokası kullanarak bitlerin ve sirkelerin çocuklarımızın saçlarına yerleşmesini engelleyebileceğimiz iddia ediliyor.

Okulların açılması ile birlikte birbirleriyle kapalı alanlarda sıkı fıkı olan çocuklar için bit sezonu da başlıyor. Maalesef bin yıllardan beri süre gelen bit problemi, aslında bildiğimiz bir parazit sorunu ve bit tokası kullanarak, çocukların kafasına bu parazitin atlaması engellenebiliyor.

bit tokası nedir ne işe yarar

REKLAM ALANI

Eczanelerde ve internette satışa sunulan bit tokalarının yapımında parazitleri uzak tutmak amacıyla kafur adı verilen bir madde bulunuyor. Bazı tokalarda lavanta da bulunabiliyor. Kafur maddesi ve lavanta bir araya geldiğinde başta biti olmak üzere pek çok paraziti bizden uzak tutuyorlar.

Bu arada toka kullanımına rağmen bitlenme sorunu ile karşı karşıyaysanız ya da en azından en ufak bir şüpheniz varsa, psikolojik dahi olsa kaşınmalarınıza sebebiyet verebilecek her türlü şüpheden kurtulmak için doğal bir yöntem denemek isterseniz bit temizleme için elma sirkesi kullanımı yazımızıa göz atınız

Bit Tokası Nasıl Kullanılır?

Eczanelerden bile temin edebileceğiniz bu birbirinden renkli ve güzel tokaların görünümüzde normal tokadan hiç bir farkları yok. Bit rozeti formları da erkek çocukları için satılan bir tokalarını rozetlere göre bulması daha kolay zira erkek çocuklarında bitlenme sorunu olduğu zaman en kötü ihtimalle kafaları kazıtılırken, kız çocukları için bit temizliği çok daha zahmetli olabiliyor.

Dolayısıyla pek çok saç bakım ve koruma ürününde olduğu gibi, söz konusu bitler olduğunda da bit tokası kavramı yine kızlar için üretilmiş.

Çocuğunuzun uzun saçlarını, bit tokası ile normal toka kullanır gibi toplayabilirsiniz. At kuyruğu yapabilirsiniz, örüp örgünün ucuna takabilirsiniz, eğer saçlar kısa ise minik bir yarım örgü ya da kuyruk yapıp onun ucuna iliştirebilirsiniz.Önemli olan bit tokasının içerisindeki kafur maddesinin saçlarla temas halinde olarak parazitleri uzaklaştırması.

Bit Tokası Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Okullar başta olmak üzere kapalı alanlarda yayılmaya meyilli bir parazit türü olan bitleri engellemek için temizlik maalesef bir kriter değil. Hatta bitin kirli saça gelmeyeceğine asıl temiz saça geldiğine dair bile yaygın bir inanış var.

Bu inanışın her ne kadar büyük bir dayanağı olmasa da saç kirliliğinin bitlerin lehinde bir faktör olmadığı kesin. Bu yüzden de temizlik ile bitlerden korunamıyorsak, tanesi 3-5 liraya satılan bu bit tokalarından kullanmayı denemenin ne sakıncası olabilir ki?

Pek çok ebeveyn, çocuğunun sınıfında bit sorunu baş gösterdiğinde bu ürünü kullanmakta olduğunu ve bitlenmenin kendilerinde görülmediğini bildirmiştir. Bu bağlamda bit tokası bit önlemede gerçekten işe yarıyor diyebiliriz ancak bilimsel olarak kesin kanıtlanmış bir yol değil.

Hiç bir sakıncası olmayan bit tokasını kullanmak için de bazı talimatlar var tabi ki

Bit Tokası Nasıl Kullanılır, Etkisi Ne Kadar Sürer?

Etki süresi 6 aya kadar olan bit tokasındaki 6 ay ibaresi maksimum zaman dilimini belirtmektedir. Ortalama kuvvetli şekilde etki süresinin 3 ay kadar olduğunu tahmin ettiğimiz bit tokalarından kullanıyorsanız, kullanım sonrasında kuru ve serin bir yerde ve MUTLAKA kendi özel paketi içerisinde saklamayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde 6 aylık süreyi 2 haftadan daha az bir zamana indirebilirsiniz.

Aynı zamanda küçük parçalar içerdiğinden, bit tokasının 3 yaş altındaki çocuklarda yutma ya da nefes borusuna kaçırma gibi risklere karşı kullanımı önerilmemektedir. Zaten 3 yaş oldu çocukların okul deneyimleri yaygın olmadığından, olsa bile kreş döneminde olduklarından bitlenme sorunuyla karşı karşıya kalma riskleri de oldukça düşüktür.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ