Güzellik Anlayışının Son 100 Yıldaki Müthiş Değişimi

Güzellik Anlayışının Son 100 Yıldaki Müthiş Değişimi
  • Güzellik
  • 29/11/2017 02:07 | Son Güncellenme: 05/03/2023 11:15
  • 0
  • 1.960

Güzellik anlayışının değişimi toplumdan topluma göre ve zamana öre farklılıklar göstermiştir. Estetik ve güzellik anlayışı ortalama olarak 10 yıllık süreçler halinde değişime uğruyor. 2010 lu yılların başından günümüze güzel ve trend olarak tanımladığımız saç modelleri, makyaj teknikleri ve dahi kıyafet, giyim kuşam tarzı,  gözümüze bayağı görünmeye başlayacak.

Biraz daha zaman geçtikten sonra, mesela şöyle 2030-2040’larda, 2010’lu yıllarda çektirdiğimiz fotoğraflara bakıp halimize güleceğiz belki ki.

Estetik ve Güzellik Anlayışının 100 Yıllık Evrimi:

Bugün güzel ve şık olduğuna inandıklarımız gün geliyor ki sadece demode değil, gülünç kalıyor. Neyse ki moda tarihinde bazı altın dönemler var ki üstünden kaç on yıl geçmiş olursa olsun genel geçer estetik anlayışına hitap etmeye devam eden trendler barındırmış.

 

Her Dönem Beğenilen 50’li Kadınlar:

1950’ler modası, işte o bahsettiğimiz altın çağlara ait bir moda anlayışı.

Geriye dönüp baktığımızda, 1950 yılında genç olmuş kadınlar tarafından tercih edilen saç modelleri, saç kesimleri ve makyaj tarzı, bugünün trendlerine çok da tezat değil.

 

Bazıları her ne kadar demode olsa da, şıklık anlayışına her daim uyan ve hiç kimse için gülünç kabul edilemeyecek bir tarz içeriyor. Saçlara bağlananan kurdela, eşarp ve saç bantları, modern trendlerin biraz uzağında da kalsa, bu aksesuarları şık majyajlarıyla tamamlayan kadınlara çok yakışıyor.

Üstelik 50’li yılların modası, zaman zaman hortlayıp, kısa süreler boyunca da olsa moda oluyor. Saman alevi gibi hızlıca gelip geçen bu moda, içinden geçtiğimiz her 10 yılın belirli bir döneminde 3-6 aylık bir dönemi kapsıyor.

50 li yıllar makyaj tarzında en çok dikkat çeken detay ise, göz kalemi ya da likit eyelinerı desek daha doğru olur; kuyruklu bir şekilde çekmek ve yoğun takma kirpik kullanımı ve tabi kıpkırmızı dudak rujları.

Kadınların, kadınlıklarını çekinmeden ortaya koydukları, detayları adeta göze soka soka sergiledikleri e biraz da abartı içeren bir dönem olduğu doğrudur ama makyaj yapmayı seven ve gösterişli saç modelleri seven kadınlara oldukça uygun.

 

Bir Yüzyılın Utanç Dönemi 90’lı Yıllar:

90’lı yıllar ise, tarihe adını altın harflerle yazdıran 50’li yılların aksine tarihe adını renkli harflerle yazdırmış bir karnaval dönemi gibi. Saçlar ayrı komik, makyajlar ayrı.. Aksesuar ve takılar için de pek çok şey söylenebilir.

 

Sadeliğin ve Doğallığın Dibine Vurduğumuz 90’lı Yıllar:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ