Kategoriler

Sma Testi Nasıl Yapılır? Gebelik Döneminde SMA Testi Yaptırmanın Önemi

Sma Testi Nasıl Yapılır? Gebelik Döneminde SMA Testi Yaptırmanın Önemi
  • Anne-Bebek
  • 25/02/2023 09:45 | Son Güncellenme: 25/02/2023 09:46
  • 0
  • 199

Gebelik döneminde SMA testi yaptırmak çok önemlidir? SMA testi ne zaman yaptırılır? nasıl yaptırılır? SMA hastalığı,  kas hastalıklarından ayrılmaktadır. Hareket sinir hücrelerinden kaynaklanan bir durum olan ve genetik bir hastalık olan SMA, omurilikteki ön boynuz denilen bölgeyi de etkisi altına almaktadır. Bu sebepten dolayı hareket sinir hücrelerini de etkilemektedir. Kesin DNA testiyle konulmaktadır.

Genel olarak doğumda rastlanan bir durum olan SMA hastalığının, bir kısmı taşıyıcı olabilir. Bu hastalığı taşıyan kişiler, hem anne hem de baba olabilir.

Sağlıklı bir gebelik sürecinden geçmek istiyorsanız bazı testleri yaptırmanız gerekmektedir. Gebeliğe karar verme döneminde kişilerin bazı testlerden geçmesi ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesi hedeflenir. Doktorunuz ile birlikte hareket edecek ve gereken testlerin yapılmasını sağlayacaksınız. Yüksek olasılıkla karşılaşabileceğiniz bir durum olan SMA hastalığına önlem amacıyla bu testi yaptırmanız da fayda vardır.

SMA Testi Neden Yapılır?

Gebelik döneminde SMA testi yaptırarak, genetik bir hastalığınızın olup olmadığını öğreneceksiniz. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açan bu hastalıkta, iki ebeveynden birinde bulunan gen bozukluğu bebeğe de geçebilir. Bebeğe geçen bu hastalık yalnızca bozuk gen aktarımı ile oluşmamaktadır. Taşıyıcılık bu hastalığın oluşmasında oldukça etkili bir rol oynar. Akraba evlilikleri, bu tür hastalıkların ortaya çıkma olasılığı arttıran etkenler arasında yerini almaktadır.

Eşlerden en az birinin genetik hastalığın taşıyıcısı ise, eşlerden en az birinin kalıtsal hastalığı varsa ve tekrarlayan düşük durumu oluşuyorsa kesinlikle doktorunuza danışmanız da fayda vardır. yapılması gereken tetkikler uygulandıktan sonra çıkan sonuca göre hareket edecek ve eğer hastalığın belirtileri sizde varsa erken tanı ile tedavi yoluna başvuracaksınız.

SMA Testi Neden İhmal Edilmemelidir?

Bu hastalık bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Gebelik döneminde sma testi yaptırarak hastalık olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olacak ve gerekli tedaviler sonucunda sağlıklı bebekler dünyaya getireceksiniz. Eğer tedavi sürecini kabul etmezseniz ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Dünyaya getireceğiniz bebeğiniz de ciddi boyutlu hasarlar oluşabilir. Ayrıca doğum sırasında normal olan bebeğiniz ilerleyen zamanlarda yürüme de zorluk yaşayabilir ve tekerli sandalye ile yaşamını sürdürebilir. Gebelik döneminde sma testi hakkında gerekli müdahalelerin yapılmasına izin vererek gerek kendi sağlığınızı gerekse bebeğinizin sağlığını düşünerek hareket edeceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ