Kategoriler

Hint Kınası Nasıl Yapılır Nasıl Yakılır Detaylı Anlatım

Hint Kınası Nasıl Yapılır Nasıl Yakılır Detaylı Anlatım

Hint Kınası nasıl yakılır? Hint kınası  nasıl yapılır?  HİNT Kınası ile dövme yapmak isteyenler ya da hint kınasını saçına yakmak isteyenler için detaylıca hazırladığımız mini rehberimizde hint kınası nasıl yapılır ve nasıl yakılır gibi konulara değinmeye çalıştık;

hint kınası ile dövme nasıl yapılır

Hint kınası genellikle tatil beldelerinde uygulanmasıyla popüler olmuş bir çeşit kınadır normal kınadan farklı olarak kapatılmaya gerek olmadan boya gibi uygulanan hint kınası oldukça uzun sürelidir bu yüzdende çokça tercih edilir zaten bu kadar tercih edildiği için bunu meslek haline getirmiş insanlar ortaya çıkmıştır şu anda aynı dövme gibi hint kınası stüdyoları bulunur siz de eğer hint kınası istiyorsanız buralara gidebilir yada yazımızın ilerleyen kısımlarında anlatacağımız şekilde evde hint kınası yapmayı deneyebilirsiniz

HİNT KINASI NEYDEN ve NASIL YAPILIR, NASIL YAKILIR?

Hint kınası bir nevi dövmedir yani istenilen bir yere istenilen şeyin hint kınası adı verilen boya ile yapılmasıdır bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni ise dövme yaptıramayacak olanların hint kınası ile yapılan dövmeleri yaptırmasıdır.Yaş izin gibi sebeplerin yanı sıra insanların çok büyük bir kısmı dövme yaptırmaktan hayatın sonuna kadar vücutta taşınacağı için sıkılma ihtimallerinde korktukları için yaptırmazlar bu yüzden de hint kınasını tercih ederler hem olası bir sıkılma durumunda sildirmek gibi pahalı bir yönteme gerek olmadığı zaten en fazla 15-20 gün içinde silindiği hem de çok daha ucuz olduğu için.

Hint kınası tercih etmelerinin bir diğer nedeni ise ele yapılan desenlerdir.Bu dönemde çok kalmamış olsada el üzerine parmaklara kadar uzanacak şekilde yapılan dövme bazı kültürler için bir semboldür. Bu sembol için değil ama keyfi olarak beğenildiği için yaptırılan bir dövmedir ellere yapılan hint kınası.

Kalıcı dövme yapan sanatçıların çok büyük bir çoğunluğu da el üzerine dövme yapmazlar bu yüzden el üzerine yapılan dövmeler için binlerce çeşidi olabilen hint kınası çokça tercih edilir.

HİNT KINASININ ZARARLARI VAR MIDIR?

Hint kınası tercih edilmesine edilir ama bir çok zararı da vardır bu yüzden belki de tercih etmemek gerekir bu zararlar;

BÖLGEDE TAHRİŞ

Hint kınası kullandıktan sonra kına ciltte bazı reaksiyonlara sebep olabilir bu reaksiyonlar;

 • uygulanan bölgede kızarma
 • uygulanan bölgede morarma
 • uygulanan bölgede kaşınma
 • uygulanan bölgede kuruma
 • uygulanan bölgede pütürlenme
 • uygulanan bölgede acı ve yanma hissi
 • uygulanan bölgede kabarcık oluşumu

 

CİLT KANSERİ

Uzmanlar tarafından hint kınası hakkında en fazla yapılan uyarı cilt kanserine sebep olmasıyla ilgilidir. Ciltte günlerce kalan bir şey cildin en alt tabakasına kadar iner ve eğer bu madde kanserojense cilde çok büyük zararları dokunur bu zararlardan bir tanesi de cilt kanseri olma olasılığıdır. Uzmanlar hint kınasının bir sürü kanserojen madde bulundurduğunu ve asla kullanılmaması gerektiğini söylerler.

BÖLGEDE ŞİŞLİK

Hint kınası zaman zaman kullanıldığı bölgede alerjiye yol açarak bölgenin şişmesine sebep olabilir. Bu şişlikler özellikle elde oluştuğunda oldukça can acıtıcı olabilir bunun dışında oluşan şişliklerde oldukça rahatsız edicidirler bu yüzden hint kınası kullanırken çok dikkatli olmak gereki aksi halde problemlerle karşılaşmamak kaçınılmazdır.

BÖLGEDE BENEKLENME

Hint kınasının bir diğer zararı ise kullanıldığı bölgede beneklenmelere yol açmasıdır.Uygulama sonrası uygulanan bölgede kızarma şişme gibi sorunların yanı sıra suçiçeği benzeri beneklenmelerde meydana gelir bu beneklenmeler hem kötü bir görüntüye neden olur hem de duruma göre bazen su toplayarak şişebilir yada içi iltihaplı sivilcelere dönüşebilirler bu yüzden hint kınasını illa yapacaksanız önce küçük bir bölgede denemeniz daha doğru olacaktır.

 

EVDE HİNT KINASI İLE DÖVME YAPMA NASIL YAPILIR?

Evde hint kınası yapmak oldukça basit bir işlemdir hem de oldukça da hesaplıdır dışarıda yapılanlardan çok daha ucuza gelir

MALZEMELER

 • – HİNT KINASI
 • – STABİLO
 • – OKSİJENLİ SU
 • –  KREM FORMDA KOLTUK ALTI STİCK
 • – AYDINGER KAĞIDI
 • – ALMAN TAŞI

 

 1. Bu malzemeleri temin ettikten sonra yapmanız gerekenler çok basittir. Birkap içinde oksijenli su , uygulayacağınız bölgenin büyüklüğüne uygun miktarda kınayı ve alman taşını kaynatın. Alman taşı kullanmak yada kullanmamak tamamen sizin işteğinize bağlıdır çünkü uzmanların bir çoğu alman taşının çok zararlı olduğunu ve kalıcı lekeler bırakabileceğini söylerler bu yüzden alman taşı kullanmak istemezseniz kullanmayabilirsiniz.
 2. Karışımı denemek için gözükmeyen bir yere sürerek bekletip reaksiyon verip vermeyeceğine rengine yapısına vs. bakabilirsiniz.
 3. Kına ve oksijenli suyu kaynattıktan sonra hint kınası ile dövme yapmak için ihtiyacınız olan karışım hazırlanmış oluyor. Karışımı bir kenara aldıktan sonra istediğiniz dövme deseninin çizili olduğu kağıdı aydınger kağıdının altına koyarak stabilo kalem ile üzerinden geçin stabilo kullanılmasının amacı aydınger kağıt üzerine çizim yapması en kolay kalemin stabilo kalem olmasıdır.
 4. Daha sonra stick formda bir koltukaltı nemlendiricisi ile bölgeyi nemlendirin (kast edilen nemlendirici türü ıslaklık bırakan ucu roll-on olanlar değil krem formlu olanlar) ve aydınger kağıdını bölgeye basın böylece istediğiniz dövmenin şeklin kabası bölgede belirmiş olacak.
 5. Aydımger kağıdını ters çevirip basıp şeklin kabasını çıkardıktan sonra yapmanız gereken son adım en basit ama en dikkatli olmanız gereken kısım.  Aydınger kağıdı sayesinde çıkan çizgilerin üzerinden hazırladığınız hint kınası karışımı ile geçmek. Bunu yaparken kürdan kullanmanız en rahat uygulama şekli olacaktır hem size uygulama kolaylığı sağlayacak hem de hata yapma riskinizi sıfıra indirecektir
 6. Uygulamayı da yaptıktan sonra beklemek dışında yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor ilk 30 dakika eli hiç kullanmadan beklemeniz gerekiyor aksi taktirde kına sağa sola bulaşarak dağılabilir. İlk 30 dakikadan sonra kına kuruyor bu yüzden rahat olabilirsiniz ama yine de hemen yıkamamanız yada su ile temas edilen işler yapmamanız en az 3 saat bekleyip daha sonra ovalamadan yıkamanız gerekiyor.

 

HİNT KINASI İLE YAPILAN DÖVME NE KADAR KALICI OLUR

Hint kınası ile yapılan dövmelerin ne kadar kalıcı olabileceği kullanılan kınaya yada cilde göre değişir bazı ciltler hint kınasını kabul etmez ve kusarlar bu ciltlerde az kalırken problem çıkartmayan ciltlerde daha uzun kalır yada iyi bir kınayla yapılan dövme uzun kalırken kötü kına kullanılmış bir dövme kısa sürede silinir yani bu tamamen duruma bağlıdır ama yine de genel olarak bu dövmelerin kaldığı süre 7 ile 20 gün arasıdır.

HİNT KINASI İLE KALICI DÖVME YAPILIR MI

Hint kınası ile kalıcı dövme yapmak gibi bir şey mümkün değildir hint kınası ile sadece geçici dövmeler yapılabilir. Kalıcı dövmenin materyalleri çok daha farklıdır.

HİNT KINASI İLE NERELERE DÖVME YAPILIR

Hint kınası ile vücudun bir çok kısmına dövme yapılabilir bunlar;

 • eller
 • kollar
 • bacaklar
 • ayaklar
 • karın
 • göğüs
 • omuzlar
 • sırt
 • kalça

 

yani yüz harici neredeyse her yere hint kınası ile dövme yapılabilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ