Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

At Kestanesi Kremi Faydaları Yüze Sürülür Mü Neye İyi Gelir Nasıl Yapılır

At Kestanesi Kremi Faydaları Yüze Sürülür Mü Neye İyi Gelir Nasıl Yapılır

at kestanesi kremi faydaları nasıl yapılır

At Kestanesi Kremi ve Faydaları

Yollarda , caddelerde , yeşil alanlarda önümüze yeşil bir kartopunu andırarak düşen at kestanesi son derece zehirli olmakla birlikte acı bir tada sahiptir. Bu nedenle yol kenarlarında kendi hallerinde durduklarını , kimsenin toplamadığını görürsünüz. Oysa son dönemlerde doğal kremlerin her derde deva olanlarının aralarında yer almaktadır. Tamamen doğal kullanımı kolay bu kremi özellikle ağrı şikayeti olanlar araştırıp bulmaktadır.

Seneler öncesi, çocukluğumun Ankara’sı at kestaneleri ile doluydu. Rahmetli babaannemin cüzdanında , salonundaki kasesinde ve baş ucunda hep bunlardan bulunurdu. Bana erken yaşlarda eklem romatizması teşhisi konulmuştu. Kremi var mıydı o zaman bilmem ama bizim haberimiz yoktu. Sağım solum her tarafım at kestanesiydi. Ağrıya, özellikle romatizmaya iyi geldiğini daha o zamandan bilirim.

Bulunması kolay olan meyvelerini kendiniz toplayıp kremini hazırlayabileceğiniz gibi , hazır ürünleri de aktarlardan , internetten ve bazı güzellik marketlerden de bulmanız mümkündür. Hazır ürünlerin içerisine Kafur, biberiye, at kestanesi, arnika ve diğer özel uçucu yağlar eklenerek daha genel kapsamlı ve güzellik açısından yararlı karışımlar yaptıklarını görmeniz mümkün. Mentol ve kafur nem sağlayıcı olarak etki verirken, hoş ve temiz bir kokuya sahiptirler. Fiyatları ise 20 TL civarından başlamaktadır.

Güzellik ve hastalıklara destek verecek alternatif doğal ürünlerden biri olan At Kestanesi Kremi , dahili ve harici bir çok probleminizde size yardımcı olabilir. Cilt hastalıkları başta olmak üzere, kan dolaşımı ve iltihap problemlerinde de etkili olan doğal bir ağrı kesici olan bu krem düzenli kullanıma uygundur.

At Kestanesi Kremi Tüm Faydaları Nelerdir?

Uzun süre ayakta durmaya , fazla kilolara, yanlış ayakkabı seçimlerine ve uzun süre topuklu ayakkabı giyilmesine bağlı olarak ortaya çıkan varis probleminde kan dolaşımını düzenleyici ve ağrı kesici olarak tedaviye yardımcıdır.

 • İnce damarların çatlamasını engeller
 • Prostat büyümesine engel olur
 • Kırışıklık gidericidir ve engelleyicidir. Bu özelliği ile gençleştirici etkisi vardır.
 • Göğüs sarkmasına karşı direnç vericidir.
 • Kan dolaşımı problemlerinde yardımcı rol üstlenir
 • Bir çok cilt hastalığına iyi gelir. Ağrılı kaşıntıların geçmesine yardımcı olur.
 • Solunum yolları hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Damar tıkanıklıklarını açmaya yardımcı olur.
 • Saç derisini besler. Kan dolaşımını düzenlediği için saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Güneş ve cilt lekelerin giderilmesinde yardımcıdır.
 • Romatizmal ağrıların giderilmesinde, romatizmanın ateşli ağrılarını söndürmede yardımcıdır.
 • Kas ağrıların giderilmesinde yardımcıdır.
 • Kılcal damarlardaki etkisi Hemoroid tedavisinde yardımcı olur.
 • Genişlemiş gözenekleri kapatarak kılcal damarları yok eder.
 • Daha sıkı bir cilt için tüm vücudunuzda kullanıma uygundur.
 • Gıdı ve boyun bölgesi sarkmalarına engel olur ve toparlar.
 • Açık yaralarda enfeksiyon riskini azaltır.
 • Soğuk algınlığı ve gripte solunumu rahatıcı ve burun açıcı özelliği vardır.
 • Regl ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Kırık ve çatlaklardaki ağrıyı azaltır
 • Öksürüğü hafifletir
 • Burkulmalarda buz kompresi ile birlikte, burkulan bölgenin acısının hafiflemesinde yardımcıdır.
 • Sırt ve boyun ağrılarına iyi gelir.
 • Tırnak batması oluştuğunda problemli parmaktaki ağrıyı hafifletir.
 • Baş ve migren ağrılarında masaj yaparak ağrı azaltılabilir.

 

At Kestanesi Kreminin Evde hazırlanması

At kestanesi kreminin yapılışını merak edenler için; at kestanesi kremini hazırlamadan önce evde yağını yapmakla işe başlamalıyız.Bunun için sonbahar mevsimini beklemeliyiz. Yazın çiçekli olan ağacın bitkileri ancak olgunaşır ve senenin bu zamanı dalından ayrılır. Toplanan tohumlar kabuğu ayıklandıktan sonra rendelenir ve cam bir kabın içine konulur. Kabın 3’te 1’i at kestanesi ile doldurulur kalan kısma zeytinyağı eklenir. Güneşte yaklaşık 45 gün bekletilir. Gün aşırı çalkalama yaparak iyice karışması sağlanır. Daha sonra süzülüp cam bir şişeye aktarılır. Krem haline dönüştürmek için bir miktar balmumunun içine at kestanesi yağından ekleyerek bir karışım oluşturabilirsiniz. Dilerseniz başka doğal yağlar ve esanslarla zenginleştirip, aynı zamanda hoş kokmasını da sağlayabilirsiniz.

At kestanesi kullanımı

Bu kremi her akşam yatmadan yüzünüze , boyun bölgenize, varisli bölgelerinize , çatlaklarınıza ve ihtiyaç duyduğunuz her yere masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Romatizma ve kas ağrılarında , genellikle ağrı şikayetleri gece olduğu için, geceleri masaj yaparak bu kremi sürmeleri , bölgenin ağrısını azaltıp, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

Özellikle bacak bölgenizde yorgunluğa bağlı şişmeler mevcutsa , yine günde 1 kere bu bölgeye bir miktar at kestanesi kremi ile masaj yapabilir ve bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Kan dolaşımı düzenleyici özelliği ile bacaklarınızdaki stres kaybolacak , şişmelerin azaldığını göreceksiniz.

Yine eklem bölgelerinde ve sırt bölgelerinde ağrı şikayti olanlar, at kestanesi kremini günde 1 defa kullanarak şikayetlerinin azaldığını fark edeceklerdir.

Kronik bir hastalığı bulunmayan , üst solunum yollarından rahatsız olan kişilerin solunum ve özellikle öksürük gibi şikayetlerinde bu kremi boyun ve göğüs çevresine hafifçe sürmeleri, rahatlamalarını sağlayacaktır.

Özellikle boyun ve boğaz ağrısı şikayeti olanlar boğaz ve boyunlarına kremi sürerek yardımını görebilirler.

Göğüs ve gıdı sarkmasında yine belirli aralıklarla kremin kullanımı, oradaki deriyi toparlayarak daha genç bir görünüm elde etmelerini sağlayacaktır.

Baş ağrısı çeken kişiler , daha etkili olması için içerisine kolaylıkla ekleyebilecekleri; biberiye yağı ve mentol yardımıyla hem ağrıyı geçirmiş , hemde ferahlamış olacaklardır.

Ağrılı ve kaşıntılı deri hastalıklarında , kurumayı önleyici ve bölgesel rahatlık sağlaması için yine bu kremi şikayetlerinin olduğu bölgeye sürmeleri yeterlidir.

Saç dökülmesi yaşayan , sağlıksız saç derisi sorunları ile karşı karşıya olan kişiler bu kremin içine bir damla sarımsak yağı , biraz susam yağı ekleyerek , saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirler. At kestanesi kreminin kan dolaşımına etki ederek buradaki saç derisini canlandırdığı ve saç dökülmelerinin azaldığını farkedeceklerdir. Sarımsak yağınında hücre yenileyici özelliğiyle yeni saç oluşumunu da desteklemiş olacaklardır.

Burkulma ve incinme gibi oynak bölgelerde meydana gelebilecek durumlarda burkulan yada incinen bölgeye bir miktar at kestanesi kremi sürmek acısını ve ağrısını almada yardımcı olacağı gibi , o bölgenin şişmesini de engelleyecektir.

Yüze Sürülür Mü?

Gözlerinizle temas ettirmemek kaydıyla at kestanesi kremini yüzünüze de sürebilirsiniz.

At Kestanesi Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herşeyde olduğu gibi bu ürünü de kullanırken öncelikle cildinizin küçük bir yerinde deneme yapmanızı öneririz.

 • Deri hastalıklarında tedavi için ilaç , pomad, krem yada jel kullanların bu kremi sürmesi tavsiye edilmez.
 • Hamile ve emziren bayanların kullanmadan önce mutlaka hekim görüşüne başvurmaları gereklidir.
 • Bilinen kronik hastalıkları olan kişilerde doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmez.
 • Her ne kadar doğal içerikli bir krem dahi olsa, içeriğindeki etken maddelerin cilde fazla nüfuz etmesi istenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle fazla kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Bebeklerin ve çocukların ciltleri hem doku bakımından hemde hassasiyet bakımından oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu nedenle özellikle 12 yaş altı çocuklarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Cildinizde herhangi bir reaksion farkettiğinizde, kaşıntı ve döküntü olduğunda kremi kullanmayı bırakmalı ve bir uzmandan görüş almalısınız.

Meyvesinin zehirli olması nedeniyle çiğ olarak yenilmesi veya kaynatılıp suyunun içilmesi hayati risk taşımaktadır. Bu nedenle yağ , krem ve jel olarak deri üzerinden uygulayınız. Hiç bir şekilde at kestanesi kremini yutmayınız ve gıda maddeleri ile birlikte saklamayınız.

loading...

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ