Kategoriler

İsilik Nasıl Geçer, İsiliği Söndürmek için Neler Yapmalıyım?

İsilik Nasıl Geçer, İsiliği Söndürmek için Neler Yapmalıyım?

İsilik Nedir? İsilik Nasıl Geçer? Ciltteki tıkanmalar sonucu vücutta isilik çıkar. Terin vücuttan atılması ile birlikte cilt gözeneklerin tıkanması da kaçınılmaz olur. Hal böyle olunca da vücutta isilik sorunları başlar. Vücuttan atılamayan er ise deri altında birikerek kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.

İsilik genel olarak ise vücudun kıyafetle kapanmış olduğu yerlerde daha çok ortaya çıkar. İsilik yalnızca bebeklerde görülen bir durum değildir. Bebeklerin haricinde yetişkin insanlarda da isilik çıkar.

 

Bebeklerde ki isiliğin nedeni ise özellikle sıcak yaz aylarında bebeklerin kat kat giydirilmesi diyebiliriz. Cilt üzerinde, belirli bölgelerde ortaya çıkan sivilce izleri ve kızarıklıklarda vücutta isiliğin çıktığını belli eden durumlardan birisidir. İsilik en çok hangi bölge de çıkar diyorsanız daha çok kol, bacak ve  göğüste, boyunda, karın üzerinde isilik çıkabilir. Çoğunlukla şiddetli kaşıntılara sebebiyet verdiklerinden dolayı bu durum yaşamın sıkıntılı geçmesine neden olur. Sürekli kaşınma hali insanlara oldukça fazla zarar verir. İsilikler daha çok açık renkli ve beyaz tenli bebeklerde daha fazla olur. Ter deliklerinin tıkanması sonucunda isilik ortaya çıkmaktadır. Hatta öyle ki ter bezleri de n tıkanan delikler nedeniyle küçük kistlere bile dönüştüğü durumlar olabiliyor. İsilik nasıl geçer diyorsanız bunun basit bir kaç adımları bulunuyor.

Herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan isilik doğru yöntemlere başvurulduğu takdirde ise birkaç gün sonra isilik geçebilir. Vücutta yanma gibi bir takım rahatsız edici durumlar söz konusu olursa serinletmeye yardımcısı olan losyonlar kullanılır. Losyon kullanmak istemeyen kişilerde kremleri tercih edebilir. İsiliğin geçmesini istiyorsanız kapalı bölgelerin de mutlaka hava alması gerekir. Kat kat giyilen kıyafetler varsa mutlaka çıkarılmalıdır. Terleme gibi sorunlar olmaması gerekmektedir.

 

İsiliğin geçmesi için kremler kullanılabilir. Tabi ki de bunları hekim kontrolünde kullanılması daha faza önem arz eden konuların başında yer alıyor. Bu sayede sorunlar büyümeden en kısa süreç içerisinde de kolay yoldan önlenmiş olunur. İsiliğin mutlak surette giderilmesi gerekir. Çünkü vücutta kızarma ve kaşınma gibi sorunları da ortaya çıkarmaya neden olacaktır.

Bebeklerde İsilik Tedavisi

İsilik herhangi bir şekilde müdahaleye gerek duymadan kendiliğinden birkaç gün içinde geçen bir hastalık biçimidir. Vücudunuzda yanma olur ise serinletici olan losyon ya da kremler kullanmanız daha doğru olacaktır. Tabii ki bunları bir doktor kontrolünde yapmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır. En doğal tedaviler ise temiz deniz suyunu kullanmanızdır. Fakat bebeklerde dikkat edilmesi gereken başka bir şey ise aşılarının tam olmasıdır. Deniz suyundan başka hastalıklara neden olmaması için.

Büyüklerde İsilik Nerelerde Oluşur?

Kollar, göğüs bölgeleri, göbek, iç çamaşırındaki lastik bölgelerinin değdiği ortamlarda oluşmasıdır. Göz kapağı, burun, alın, diz kapağının arkası gibi yerlerde de yoğunlukla kendini göstermektedir. Bebeklerde ise genel olarak popo bölgelerinde yoğunlaşmakta. Üç dört güne kaybolarak tekrarlama riski daha yüksektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ