Kategoriler

Kullanmanız Gereken En Güzel ve En iyi Saç Bakım Ürünleri ve İşlevleri

Kullanmanız Gereken En Güzel ve En iyi Saç Bakım Ürünleri ve İşlevleri
  • Saç Bakımı
  • 20/08/2016 01:38 | Son Güncellenme: 02/03/2023 12:05
  • 2
  • 6.107

En Güzel ve En iyi Saç bakım ürünleri genellikle fiyat, kalite ve kullanıcı yorumlarını değerlendirilerek seçilir. Kaliteli Saç bakım ürünlerini sırasıyla kategorilere ayırmak gerekirse temizlemek, bakım yapmak ve şekillendirmek olarak üç ana guruba ayırabiliriz.

Saç bakımına özen gösteren herkesin en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de ürün seçimi.  Bu yazımızda sizler için en çok tercih edilen ve güvenilen saç bakım ürünlerini kaleme alacağız. Her saç bakım ürünü için birkaç tane uygun fiyatlı birkaç tane de daha pahalı üründen detaylıca bahsedeceğimiz bu yazımızda herkes için uygun ürünleri bulabilirsiniz.

Saç bakım ürünleri

 

Saç Bakımı İçin Şampuanlar

Hemen her markette pek çok çeşidine rastlayacağınız uygun fiyatlı saç bakım ürünleri için verebileceğimiz ilk örneklerden birisi. Tüm çeşitlerinin kokusu oldukça güzel olan bu saç bakım ürünleri temizlemesi ile de bir hayli başarılı. Fiyatları hakkında bilgi vermek gerekirse 750 ml ambalaja sahip olan şampuanların ortalama fiyatı 10 TL ile 15 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Şampuanların kullanımları günlük olarak şu şekildedir. Islak olan saçlar için bir miktar şampuan alınarak saç diplerine masaj yaparak köpürtülür ve bu şekilde saçta yaklaşık olarak 2 dakika kadar bekletilir. Ardından saçlar durulanır. Hem saçlarda şampuan kalıntısı bırakmamak adına hem de saç dökülmelerinin önüne geçtiği için bu adımı titizlikle yapmanızı tavsiye ederiz.

Saç bakım ürünleri içinde en sık kullanılan çeşit olan şampuanlar, günlük kullanımın dışında saçlara özel bakım maskeleri veya saç bakım yağları kullanıldığında farklı bir şekilde uygulanmaktadır. Saçlarınızda herhangi bir saç bakım ürünü varsa saçlarınızı ıslatmadan önce uygun miktarda şampuanı saç köklerinizde köpürtün ve saç uçlarına yaymaya çalışın. Bu şekilde yaptığınızda saçlarınızdan saç bakım ürünü çok daha kolay arınacağı için saçlarınız daha temiz olacaktır.

 

Saç Bakımı İçin Saç Kremleri ve Maskeler

Saç bakım ürünleri içinde çok önemli bir yere sahip olan saç kremlerini üç kategori altında inceleyebiliriz. Saç kremleri özellikle saçların daha yumuşak olmasını ve kolayca taranıp  daha sağlıklı görünmesini amaçlamak için kullanılır. Bu anlamda üç farklı saç kremi olduğunu daha önce belirtmiştik. Öncelikli olarak banyo sırasında kullanılan ve durulanan saç kreminden bahsetmek istiyoruz. Banyo sırasında kullanılan saç bakım kremi saçlarda yaklaşık olarak 5 dakika kadar bırakılmalı, fakat saç diplerine uygulanmamalıdır. Saç diplerine uygulanan saç kremleri ne kadar iyi yıkanılsa da saçlarda kalıntı bırakacağı için saç dökülmelerine veya saçların hızlı yağlanmasına sebep olur. Duştan çıkmadan 5 dakika önce kadar uygulanıp sonrasında durulanan bu saç kremleri yaklaşık olarak 8 ile 10 Türk Lirası arasında değişen fiyatlara sahiptir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Doğal Saç Maskesi Tarifleri

 

Saç kremlerinden bir diğeri ise saçlardan durulanmayan ve şekil vermek amaçlı kullanılan kremlerdir. Genellikle çok kuru ve çok kalın telli saçlara sahip kişiler tarafından tercih edilir.  Bu krem ile kuru saçlar  kolaylıkla yumuşar  ve kolayca taranabilir. Saçlarda en fazla bir gün kalmasına izin verilmelidir. Bu şekilde kullanılan saç kremleri sonrasında saçlarda herhangi bir ısı işlemi uygulanmamalıdır.

Son olarak bahsedeceğimiz diğer saç kremi çeşidi ise sıvı formda olup durulanmayan ve saça hem ıslak hem de kuru iken kullanılabilen bir krem. Bu kremler genellikle duştan çıktıktan sonra ıslak saçlara uygulanıp kolay taranmasını sağlıyor ve sonrasında da yumuşacık olup güzel kokmasını sağlıyor. Hemen hemen her markada görebileceğiniz bu tarz sıvı saç kremleri ortalama olarak 15 ile 20 Türk Lirası arasında değişen fiyatlara sahip.

 

sac-bakim-urunleri-bitkisel

 

Saç Bakımı İçin Saç Bakım Yağları

Saç bakım yağlarını da iki ana başlıkta incelememiz mümkün. İlk olarak anlatmak istediğimiz saç bakım yağı saçları beslemek ihtiyaca göre saçları parlatmak veya yumuşatmak, bunun dışında saç köklerini güçlendirmek için de kullanılabilen yağlardır. Pek çoğu doğal olmasıyla tercih edilen ve hemen her yerde bulunabilecek olan küçük ambalajlara sahip saç bakım yağlarıdır. Bu saç bakımı yağlarına örnek vermek gerekirse  çam terebentin yağı, argan yağı, susam yağı, sarımsak yağı, zeytinyağı, tatlı badem yağı ve Hint yağı. Bu tarz bitkisel saç bakım yağları saçlara kuru iken ve özellikle dip kısımlarına uygulanarak masaj yapılır. Bu sayede saç kökleri güçlenirken saçlarda doğal bir parlama ve yumuşaklık elde edilir. Pek çok doğal saç bakım maskesinde de bulunan bu yağ çeşitleri pekçok markette ve aktarda kolaylıkla bulunabilecek türdendir. Fiyatları da ortalama olarak 10 ile 45 Türk Lirası arasında değişiklik gösterebilir.

İkinci olarak bahsedeceğimiz saç bakım yağı çeşidi ise saçlara duştan çıktıktan sonra nemliyken yalnızca uç kısımlarına ve boylarını uygulanan saç bakım yağlarıdır. Pek çok farklı firmanın bu şekilde kullanılmak üzere piyasaya sürdüğü onlarca saç bakım yağı bulunmaktadır. Bu tarz kullanıma uygun olan sıvı saç kremlerinin fiyatları markalarına göre değişiklik gösterse de 10 Türk Lirası ile başlayıp 200 Türk Lirasına kadar devam edebiliyor. Bu saç bakım yağlarını  nemini almış olduğunuz saçlarınıza uçlardan başlayarak boylarına kadar sürebilirsiniz fakat saç diplerine değdirmemeniz gerekmekte.

 

Şekillendirici Saç Bakım Ürünleri

Saç Köpüğü ve Spreyleri

Şekillendirici olarak kullanılan saç bakım tüpleri ve spreyleri hem günlük hayatımızda hem de özel günlerinizde saçlarımızın kolayca şekil almasını ve uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlayan ürünlerdendir. Oldukça hafif yapıda ürünler olmasından dolayı saçta bir ağırlık yapmayarak saçın erken yağlanmasını veya hacimsiz görünmesini engeller. Tıpkı deodorantlar gibi spreyli bir şekilde ambalajlanan bu saç ürünleri öncelerde yalnızca kuaförlerde bulunurken şimdilerde pek çok kişinin kendi evinde de  sahip olacak kadar ekonomik durumda. En fazla 30 – 35 Türk Lirası olan bu saç şekillendiriciler farklı şekillerde kullanılmakta. Öncelikle saç spreyinin kullanım şeklinden bahsetmek istiyoruz.

Saç spreyi saça hacim vermek için veya  yapılan modelin sabit bir şekilde durup bozulmamasını sağlamak amaçlı kullanılır.  Saça hacim vermek için kullanılan saç spreyi saç diplerine 30-35 cm uzaklıktan sıkılarak kullanılır. Bu şekilde saçlar hacimlendirilir. Yapılan saç modelini sabitlemek için ise saça son şekli verildikten sonra göze ve ağıza gelmeyecek şekilde uzaktan tüm saça spreylenerek uygulanır. Ayrıca saç spreylerinin saç tutuş sertliğine göre dereceleri bulunmaktadır. Genellikle marketlerde satılan spreylerde bu tutuş seviyeleri birden beşe kadar kadardır.  Bu anlamda en az tutuş seviyesine sahip olan spreyinin derecesi 1 en fazla tutuş seviyesine sahip olan spreyin derecesi ise 5’tir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Spreyi Kullanımı | Faydaları ve Zararları

 

Saç köpükleri de saçlara jöle sürmek yerine tercih edilen daha hafif yapıda ve saç köklerine daha az zarar veren bir üründür. Tıpkı saç spreyleri gibi saçı sabitlemek veya hacimlendirmek için kullanılır. Kısa saçlar için az bir miktar yeterli olduğu gibi uzun saçlar için daha fazla bir miktar kullanılması gerekmektedir. Özellikle bayanlarda saçlara bukle yapılacaksa saç tutamlarına sürülecek olan köpük, saça iyice yedirildikten sonra bir tarak ile taranıp kurutulur sonrasında ise ısı işlemi uygulanır. Bu şekilde yapılacak olan bukleler siz yıkayıncaya kadar şeklini koruyacaktır.

 

Kuru Şampuanlar

Kuru şampuanlar saçlarınızı yıkayacak kadar vaktiniz olmadığı dar zamanlarda saç köklerinizi hafifçe pudralayarak yanına emip  daha fazla hacim vererek saçları kısa süreli temiz göstermek için kullanılan ürünlerdir. Son 5 yıldır piyasada olan ve saç bakımı ürünleri kapsamında kendine önemli bir yer edinen kuru şampuanlar pek çok bayanın en sık tükettiği ürünlerden biridir. Neredeyse her saç bakım firmasının çıkarmış olduğu kuru şampuanların  fiyatları markanın kalitesine göre değişiklik gösterebiliyor. Kuru şampuanlarının nasıl kullanıldığına gelirsek; saçlar küçük tutamlara ayrıldıktan sonra diplerine yaklaşık 10-15 cm geriden püskürtülerek tüm saç derisine uygulanır. Ardından saçlar bir tarak yardımıyla taranır ve parmak uçlarıyla saç diplerinde  kuru şampuanın pudramsı görüntüsü kalmayacak şekilde masaj yapılır.

 

sac-bakim-urunleri-aletler

 

Saç Maşası

Saç maşaları saçlara dolgunluk kazandırarak küçüklü-büyüklü bukleler yapmayı sağlar.  Bu şekilde yapılacak olan saçlar genellikle bayanların özel günlerde tercih ettiği saç modelleri için idealdir. Düğünler, nişanlar, mezuniyetler ve partilerde en çok tercih edilen saç modellerinde saç maşaları kullanılır. Pek çok elektronik markanın kişisel bakım ürünleri kategorisinde piyasaya sürdükleri saç maşaları ürünün kalitesine ve maşada kullanılan malzemelere göre fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. En ucuz saç maşası 25-30 Türk Lirası iken bu fiyat 500 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Özellikle kuaför salonlarında kullanılan çok başlı saç maşaları bir aparatın üzerinde bulunuyor ve bu aparat numaraların sürekli sıcak kalmasını sağlayarak hızlı ve pratik kullanım amaçlıyor. Bu tarz maşalar ev ortamları için uygun olmasa da bilmek isteyenler için onların da fiyatlarından bahsetmek istiyoruz. Bu tarz salon tipi saç masalarının fiyatları 1000 ila 5000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Yine saçlar maşa ile yapıldıktan sonra biraz önce bahsetmiş olduğumuz gibi saç spreyi ile spreylendiğinde saçlardaki bukleler çok daha kalıcı ve çok daha uzun süre şeklini koruyarak güzel görünmenizi sağlıyor.

 

Saç Düzleştiriciler

Saç düzleştiriciler özellikle genç kızlar tarafından uzun süre föne maruz kalmamak için kullanılan ev tipi saç şekillendiricilerden birisidir. Saçlara fön çekmekten daha kısa sürede saçları aynı şekilde düzleştiren ve parlaklık kazandıran bu saç düzleştiriciler neredeyse tüm genç kızların saç bakımı malzemelerin içerisinde olmazsa olmazlardan birisidir.  Pek çok farklı kalitede olabilen saç düzleştiriciler hızlı saç modeli yapabilmesi için yalnızca genç kızların değil hemen hemen tüm bayanların severek kullandığı saç bakım ürünlerindendir. Saç düzleştiricilerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ısı seviyesidir. Çünkü en kalın saç telleri bile 180 dereceden daha fazla bir ısıya maruz kaldığında renklerde solma, saçlarda kırılma ve çatallaşma, saç uçlarında kuruluk ve buna bağlı olarak da saç dökülmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden saç düzleştirici alırken bu ısı seviyesine çok dikkat etmek gerekiyor.

Saç bakım ürünleri kullanımını da düzenli uygulamak oldukça önemli bir adım. Pek çok firma kalitesini ve ürünün iyi olduğunu göstermek amaçlı 240 dereceye kadar çıkabilen düzleştiriciler imal ediyorlar. Fakat bu tarz bir düzleştirici sahip olsanız bile 180 dereceden fazla ısıya saçlarınızı maruz bırakmamalısınız. Saçlarınızı düzleştirmek için önce saç bakım ürünleri ile örneğin ısıdan koruyucu sprey ile bakım yaptıktan sonra saçlarınızı küçük tutamları ayırıp düzleştirici plakalarının arasına alarak  diplerden uçlara doğru saçlarınızı düzleştirin. Tüm saça uyguladıktan sonra saçlarınız eğer parlaklığını kaybettiyse çok az bir miktar zeytinyağı veya argan yağı gibi saç bakım ürünleri ile saçlarınıza dıştan bakım yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zehra dedi ki:

    ben saç bakımı olarak intense keratin kullanıyorum gerçekten memnunum etkisi kullanıldıktan 2 sonraya kadar sürüyor ayrıca diğer firmalarının yaptığı gibi ürün satmaktan çok müşteri memnuniyetine önem veriyorlar.

  2. Fadime dedi ki:

    Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.

BİR YORUM YAZ