Kategoriler

Plastik Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Plastik Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?
  • Makyaj
  • 20/06/2016 00:09 | Son Güncellenme: 06/03/2023 12:56
  • 0
  • 10.753

Plastik makyaj nedir, plastik makyaj nasıl yapılır? Plastik makyaj genellikle show, sinema ve tiyatro gösterilerinde yaralanma, kesilme, yanma gibi efektleri izleyiciye daha gerçekçi ve doğal olması açısından tercih edilerek yapılan makyaj türüdür. Diğer kozmetik makyajlarına göre yapımı oldukça uzun süren ve malzemelerin çoğunun diğer renkli kozmetik kadar kolay bulunamadığı ve herkesin de yapamayacağı bir makyaj türüdür.

 

Ülkemizde Amerika’da olduğu gibi sinema sektöründe çok fazla kullanılmasa da ara sıra büyük yatırımlı sinema filmlerinde bu uygulama yapılmaktadır. Plastik makyaj eğitimleri eskiden çok sık olmasa da şimdilerde oldukça popüler bir meslek halini alacağı için yaygınlaştırılmıştır.

Plastik makyaj nasıl yapılır

 

Plastik Makyaj Malzemeleri

Plastik makyaj uygulaması için oldukça fazla ve farklı malzemeler gerekmektedir. Öncelikle bu malzemelerden bahsetmek istiyoruz. Likit latex, koyu renkli kan, açık renkli kan, yanık jeli, sünger, yapıştırıcı ve pudra. Bu malzemelere eklenecek olan farklı maddeler de yine ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir.  Bu tarz malzemeler ile genellikle yaralanma, kesilme ve ezilme makyajları yapılabilir. Bunun yanı sıra yaşlandırma makyajı için de bu malzemeler yeterli olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi plastik makyaj yapabilmek için mutlaka eğitim almış olmak gerekmektedir. Çünkü bu ürünlerin bir kullanım sırası ve makyaj uygulama teknikleri her biri için farklılık göstermektedir.

 

Plastik Makyaj Fiyatları

Plastik makyaj malzemelerinin fiyatları da her biri için farklılık gösteriyor olsa da ortalama olarak kesik transferleri 100 TL ile 130 TL arasındadır.  Dikiş transfer fiyatları 30 ile 70 TL arasındadır. Yanık transferler ise 90 TL’dir. Bunların dışında kullanılan kan çeşitleri 40 TL ile 200 TL arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca yaşlandırmak veya gençleştirmek için kullanılan krem formda ürünler hem tekli olarak hem de toplu olarak bir palet içerisinde satılmaktadır. Tekli ürünlerin fiyatları 20 TL’den başlamaktadır. Paletler ise 300 TL’den başlamakta ve artmaktadır.

Dizilerde, tiyatrolarda ve sinemalarda tercih edilen plastik makyaj bazen eğlenceli arkadaşlar tarafından da şaka amaçlı kullanılabiliyor. Siz de bu şakalardan birisini yaptırmak istiyorsanız eminiz ki plastik makyaj fiyatlarını merak ediyorsunuzdur. Kesik makyajının fiyatı 70 TL, yanık ve yara makyajının fiyatı bölgenin büyüklüğüne göre değişse bile ortalama olarak 150 TL ve kurşun deliği makyajının fiyatı ise 135-175 TL arasındadır. Kendi plastik makyajını yapmak isteyenler için ülkemizde bulunan iki güvenilir makyaj malzemesi firması bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Cryolan ve diğeri ise Ben NYE firmaları.

 

Plastik Makyaj Kursu

Pek çok fırsat sitelerinde bu eğitimi almak isteyenler için indirim kuponları bulunmaktadır. İndirimli kurslardan yararlanarak ilginiz varsa bu sanatı meslek haline getirebilirsiniz. Önü en açık mesleklerden birisi olan plastik makyaj ileriki yıllarda önemini katlayacaktır. Kurs fiyatları da sürelerine göre değişse de ortalama olarak 200 TL ile 500 TL arasında değişiklik gösterecektir. Plastik makyajın yapılış süreci ile ilgili aşağıdaki videoyu da izlemeniz daha iyi fikir edinmenizi sağlayabilir.

 

Plastik ve Porselen Makyaj Farkları

Plastik makyaj genellikle porselen makyaj ile karıştırılmaktadır. Bunun sebebi ise iki makyajın da kolaylıkla ciltten çıkmıyor oluşu, kullanılan ürünler ve makyajın yapılış şeklinin benzer oluşudur. Fakat sanılanın aksine porselen makyaj plastik makyajdan daha pahalı değildir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Porselen Makyaj Nedir?

Hemen her kozmetik firmasında bulunan özel makyaj malzemeleri ile uygun teknikler uygulanarak herkes porselen makyajı yapabilir. Bunun için porselen makyaj malzemeleri ve yapılışı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bunun yanı sıragüzellik merkezlerinde tüm ciltte uygulatılacak olan porselen makyajın ortalama fiyatı 350 TL civarındadır. Pek çok güzellik salonunda yaklaşık olarak bir saatte uygulanan porselen makyajın plastik makyaj ile farklılıkları bu şekildedir. Her iki makyaj çeşidinde de kaliteli ürünler kullanıldığı müddetçe ciltte herhangi bir iritasyon veya sivilceye sebep olmaz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ