Akne ve Sivilce Söndüren Roaccutane Nedir? Roaccutane Kullanımı

Akne ve Sivilce Söndüren Roaccutane Nedir? Roaccutane Kullanımı

Roaccutane, akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Yağ bezelerinin fazla çalışmasıyla oluşan bir rahatsızlıktan kaynaklandığını bilmekteyiz. Sivilceler içinde bu tedavi uygulanmaktadır.

Roaccutane nedir, nasıl kullanıldığını, yan etkilerini çoğumuz bilmiyoruzdur. Fakat şunu belirtmemiz gerekirse gerçekten çok zorlu bir tedavi sürecinden geçirmektedir.

Akne ve Sivilce Söndüren Roaccutane Nedir?

Suratımızda meydana gelen küçük sivilceler bazen büyümekte ve akne halini almaktadır. Roaccutane, akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Yağ bezelerinin fazla çalışmasıyla oluşan bir rahatsızlıktan kaynaklandığını bilmekteyiz. Sivilceler içinde bu tedavi uygulanmaktadır.

 

Sivilce ve Akneleri Geçiren Roaccutane Kullanımı

İlk ay tam kan tahlili verilmektedir. Tahlil sonuçlarına göre boy ve kilo oranı daha önceden önemli bir hastalık geçirilip geçirilmediği not ediliyor. İlk ay 10 mg ile başlayıp vücudun alışması ve insanın dengesinin bozulmaması için küçük bir doz ile başlanıyor. Tahlil de en önemli değerler ise AST ve ALT’dır. Bu iki değer olduka önemlidir. Bunların dışında ise kolesterol değerlerine bakılmaktadır. Bu değerlerde bir problem çıkmadığından ikinci ay hapı doktorunuz 20 MG çıkaracaktır. Sabah ve akşam 10’ar mG şeklinde. Hapın saatlerine çok sadık olmak gerekmektedir. Tok karna içildiğinden dolayı iyi beslenilmelidir. İkinci ay sonundan tekrardan kan tahlili vereceksiniz. Bu tedavi sürecinde her ay kan tahlili vermek oldukça önemlidir. Üçüncü ayda da değerler de problem çıkmazsa ya da hala tedavi sürecine devam edilecekse 20 MG 30 Mg’a çıkartılır.  Bu şekilde akneler geçmedikçe doktor kontrolünde hap kullanımına devam edilir. Fakat asla tek başınıza karar verip kullanabileceğiniz bir hap değildir. Bu yüzden bir doktora görünmeden bu tür ilaçlara asla bulaşmayın.

 

Sivilce ve Akneleri Geçiren Roaccutane Yan Etkileri

Çok Seyrek Etkiler

 • Psikolojik olarak kendine zarar verme ya da hayatlarını sonlandırma düşüncesi içerisine girme. Fakat bu hastalar direkt olarak depresyondaymış gibi görüntü vermeden hayatlarını sonlandırmaya kadar gidebilmektedirler. Hatta bu haptan dolayı sonlandıran kişilerde olmuştur.

Olağan dışı davranışlar;

 • Ruhsal denge bozuklukları. Sesler duyma ve gerçekte varolmayan şeyleri görme.
 • Alerjik Reaksiyonlar

Seyrek Etkiler

 • Boğazda, yüzde, dudaklar ve ağızda ani şişme ile oluşan nefes alıp verme ve yutkunma zorluğu.
 • Döküntü ve kaşıntı.

Deri Reaksiyonları

 • Genel olarak kendiliğinden geçen el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklıklar oluşur, aşırı duyarlılık durumu da olabilmektedir.
 • Ciltte ve göz çevresine kan oturması, şişlik ve kızarığı seyreden iltihap.
 • Deri içinde içi sıvı dolu kabarcıkları seyreden ciddi bir hastalık.

Karaciğer ve Böbrek Problemleri

Çok Seyrek Etkiler

 • Ciltte ya da gözlerde sarılık, yorgun hissetme. Hepatitin işareti olabilmektedir.
 • İdrar yapma da zorluk, şişmiş ve kabarık göz kapakları, çok fazla yorgun hissetme. Bunlar ise karaciğer iltihabının işaretleri olabilmektedir.

Sinir Sistemi Problemleri

Çok Seyrek Etkiler

 • Mide bulantısı ve kusmayla beraber sürekli baş ağrısı ve bulanık görme. Roaccutanenin özellikle tetrasiklinler olarak belirtilen antibiyotiklerle alındığında selim intrakraniyal hipertansiyon belirtileri olabilmektedir.
 • Şiddetli kas kasılmaları, sersemlik, aşırı derecede halsizlik.

Kan Problemleri

 • Lenf bezlerinin şişmesi.
 • Bunların hepsi birbirinden ciddi yan etkilerdir. Bu gibi durumlar da mutlaka doktorunuza ya da en yakın sağlık kurumuna gitmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazılara da bakın.

Kenacort Krem Ne İşe Yarar, Kenacort-A Orabase Nedir?

Madecassol Kremi Kullanımı ve Cilde Faydaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ